PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RPG Duyuru: Kısa Bir Ara Veriyoruz

RPG Müdüriyet
28-04-2019, 22:31
RPG Ekibi olarak şovlara kısa bir ara veriyoruz. RPG'ye ilginin düşme sebeplerini inceleyip içeride düzenlemeler yaparak sistemde değişilikler ve yenilikler yapmayı hedefliyoruz. Kısa bir süreç olacağını umuyoruz. Bu sırada siz oyuncularımızın da biraz dinlenerek daha enerjik döneceklerine inanıyoruz. Yakında görüşmek üzere!

World Class Maniac
28-04-2019, 22:33
Kolay gelsin yazar arkadaşlara. Adalet biraz bekleyecek.

DoctorMK
28-04-2019, 22:33
Oh yatarak IC reigni kasacağım.

Şaka bir yana ben de bu dönemde sınavlardan dolayı pek ilgi gösterememeye başlamışken ara bana da iyi gelmiş olacak. Umarım sorunlar çözülür ve RPG eski heyecanına ve coşkusuna tekrar kavuşur.

ETR
28-04-2019, 22:34
Umarım RPG'miz adına hayırlı bir ara ve geri dönüş olur.

Mr.Pacman
28-04-2019, 22:38
Promo kesebiliyor muyuz arada?

RPG Müdüriyet
28-04-2019, 22:39
Promo kesebiliyor muyuz arada?

Kesebilirsiniz.

Believe Dean
28-04-2019, 22:45
Güzel karar. Böylesi bir ara hem ekibe hem de oyunculara iyi gelir.

Aschentef
28-04-2019, 22:48
Ara için yanlış zaman seçimi olmuş gibi. Ramazanda geçen sene 00.00 olan sahur şovlarında falan aktiflik diğer şovlara göre daha yüksekti diye hatırlıyorum. En azından 5 Mayıs-12 Mayıs'a kadar bir haftalık denemelik beklenebilirdi. Yine durum aynıysa ara vermek daha uygun olurdu. Neyse, bana farketmez biz yine alanda oluruz aradan sonra.

Kuti Mysterio
29-04-2019, 05:53
Karakterim tam onaylandı. Şovlar ara veriyor. Bendeki şans işte. Kolay gelsin yazar ekibe.

The Hellraiser
29-04-2019, 07:25
Ekip içinde, bizim içinde en iyisi buysa problem yok.

LeonardoAraujo
29-04-2019, 10:39
Bu ara gerekliydi. Umarım dönüşte eski RPG havası yakalanabilir.

Believe Dean
29-04-2019, 14:39
Bu ara gerekliydi. Umarım dönüşte eski RPG havası yakalanabilir.

Valla bu oyuncu grubuyla pek bir sey olmaz gibi. Eski RPG'de böylesi bir duyurunun altında en az 5-6 sayfa mesaj olurdu. Garip bi oyuncu topluluğu var umarım oyuncular açısından da bir silkinme olur, sınavdan sonra eski oyunculardan da dönüş olursa RPG eski havasına döner bence.

Master DIO
29-04-2019, 14:49
Ben de bu aranın ardından şovlara dönüş yaparım, bir süredir sıkıntılar sebebi ile takip etmek isteyip edemiyordum. Benim için de iyi olur. Umarım yazar ekibi için de iyi olur.

Attitude Adjustment
29-04-2019, 14:58
Valla bu oyuncu grubuyla pek bir sey olmaz gibi. Eski RPG'de böylesi bir duyurunun altında en az 5-6 sayfa mesaj olurdu. Garip bi oyuncu topluluğu var umarım oyuncular açısından da bir silkinme olur, sınavdan sonra eski oyunculardan da dönüş olursa RPG eski havasına döner bence.

Bu herhangi bir saldırı mesajı değil yani öyle anlaşılmasın ama benim yanlış bulduğum noktalardan bir tanesi oyuncuların aşırı sessiz kalması. Her olayı sineye çekmesi ve sadece izleyici olarak kalması benim canımı sıkıyor açıkçası. Burası hem bir oyun ortamı olduğu kadar da muhabbet ortamı. Yapılan eleştirileri beğenmeyip, canını sıkıp karşı taraf olmakla bu iş yürümez.

RPG ekibi tabii ki güzel şeyler düşünüyor, eğlenceli, keyifli şovlar çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar ancak hiçbir şekilde adalet terazisini sorgulamaya çalışan kişi yok. RPG ekibini eleştirmek veya oyuncuları eleştirmek günah değil. Veya RPG'nin adalet terazisini hafif sorgulayınca tepki görüyoruz. Bu böyle olmamalı. Ben X kişisinin aldığı pushu beğenmediğim zaman, o kişiyi sevmiyor olmuyorum veya X kişiden nefret etmiyorum. Ben sadece o kişinin şimdilik aldığı pushu hak etmediğini düşünüyorum. Sonra birtakım cepheler alınıyor. Ve RPG içerisinde çok fazla cephe var. Bu da can sıkıyor.

Yani RPG ortamı içerisinde herkes birbirine eleştiri getirebilir, bir şeyleri kendi açısından doğru bulmayabilir, beğenmeyebilir ancak bu eleştirileri karşı taraf hakaret olarak almaması lazım. Biz bir yorumu laf sokmak için yapmıyoruz ki. Aslında konuşulacak ve tartışılacak çok konu var. Bir diğeri ise sürekli tartışılan takip mi daha önemli yoksa promo mu meselesi. Promo önemli bir detay ve herkes iyi promo kesemez. Herkesin kelime dağarcığı son derece iyi olamaz, herkes karakterini istediği gibi yansıtamaz bunlar olağan şeyler. Ancak orta seviye, ortalama bir promo kesebilir herkes. Ve takip meselesi benim açımdan daha ön planda olmalı. Çünkü bir insan buraya vakit ayırıyorsa, özel yaşamından kesip RPG şovlarını takip ediyorsa, üzerine de ortalama bir promo kesebiliyorsa öncelik bu kişinin olması. Aksi takdirde şovlara haftada 1 defa uğrayıp, haftalık bir defa promo paylaşan isimler güzel fırsatlar alırken, burada her şovu sonuna kadar takip edip pek bir şey yapamayan adamın şevki kırılıyor ve "ben şovu canlı takip ediyorum ama bir şey olmuyor niye takip edeyim ki" o zaman kafasına bürünüyor. Burası bir keyif alma merkezi diyenler olabilir, buna da katılıyorum. Benim işlerim var her şovu baştan sona kadar nasıl takip edeyim ki diyenler de olabilir. Herkese saygı duyuyorum. Ama bir insanın her hafta da işi olmaz gibi geliyor bana. Demem o ki, kıstasların biraz daha belirgin şekilde olması şu durumun ciddiyetini kavramamıza neden olacaktır. Ve yazın gelmesi aktifliğin artmasına sebep olacaktır.

Arkadaşlar tartışmak veya eleştirmek günah değil. İsteyen herkes, istediğini eleştirebilir hakaret etmediği sürece.

Çıraks
29-04-2019, 15:30
Hem oyuncular hem ekip için hayırlı olsun. Bu ara sayesinde hem booker ekibi daha iyi şovlar çıkartmaya odaklanır hem de oyuncu arkadaşlar RPG’i özleyeceği için döndüğünüzde aktiflik artar.

Gece
29-04-2019, 15:54
Kısa bir ara vermek gerekiyordu artık. Şovlara olan ilgi aylardır böyle. Belki bu şekilde bunun önüne geçilebilir. Geri döndüğümüzde artan aktiflik olacağını düşünüyorum.

Vileanger
29-04-2019, 16:38
Açıkçası şovlar ya raid gününe denk geliyodu ya da pazar boosting yaptığımız saatlere. En son şovu akşam takip ederim dedim bi ön yargı ile ve unuttum şovun erken saatte olduğunu. Kısmen düzeni toparlayıp bir tık daha aktif olmak istiyorum RPG özelinde. Aranın herkese iyi geleceğini düşünüyorum herkes bir toparlanır, benim gibi daha pasif şekilde oynayanlar da var onlar da döner daha canlı bir şekilde döneriz aradan sonra herkes memnun olur. Nolursa olsun booker ekibi dağ gibi şov ve dağ gibi ppv hazırlıyor herkesin emeği var ortada. Tek bir isteğim var haftasonu şov olacaksa akşam olsun gözünüzün yağını yiyeyim akşam yapın :(.

Prince of Queens
29-04-2019, 16:58
Haklı bir ara. Ben de her ne kadar şovlara canlı bakmaya çaba göstersem de bazen pek mümkün olmuyor ve benim gibi de çok oyuncu olunca aktiflik dibe vuruyor. Haliyle ekip üyeleri çıkardıkları şovların ilgi görmeyişini görünce hayal kırıklığına uğruyor ve yoruluyor. Yine de zaman her şeyin ilacı, umarım hem kendi adıma hem de diğer oyuncular adına bu ilgisizlik düzelir.

DoctorMK
29-04-2019, 17:23
Bu herhangi bir saldırı mesajı değil yani öyle anlaşılmasın ama benim yanlış bulduğum noktalardan bir tanesi oyuncuların aşırı sessiz kalması. Her olayı sineye çekmesi ve sadece izleyici olarak kalması benim canımı sıkıyor açıkçası. Burası hem bir oyun ortamı olduğu kadar da muhabbet ortamı. Yapılan eleştirileri beğenmeyip, canını sıkıp karşı taraf olmakla bu iş yürümez.

RPG ekibi tabii ki güzel şeyler düşünüyor, eğlenceli, keyifli şovlar çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar ancak hiçbir şekilde adalet terazisini sorgulamaya çalışan kişi yok. RPG ekibini eleştirmek veya oyuncuları eleştirmek günah değil. Veya RPG'nin adalet terazisini hafif sorgulayınca tepki görüyoruz. Bu böyle olmamalı. Ben X kişisinin aldığı pushu beğenmediğim zaman, o kişiyi sevmiyor olmuyorum veya X kişiden nefret etmiyorum. Ben sadece o kişinin şimdilik aldığı pushu hak etmediğini düşünüyorum. Sonra birtakım cepheler alınıyor. Ve RPG içerisinde çok fazla cephe var. Bu da can sıkıyor.

Yani RPG ortamı içerisinde herkes birbirine eleştiri getirebilir, bir şeyleri kendi açısından doğru bulmayabilir, beğenmeyebilir ancak bu eleştirileri karşı taraf hakaret olarak almaması lazım. Biz bir yorumu laf sokmak için yapmıyoruz ki. Aslında konuşulacak ve tartışılacak çok konu var. Bir diğeri ise sürekli tartışılan takip mi daha önemli yoksa promo mu meselesi. Promo önemli bir detay ve herkes iyi promo kesemez. Herkesin kelime dağarcığı son derece iyi olamaz, herkes karakterini istediği gibi yansıtamaz bunlar olağan şeyler. Ancak orta seviye, ortalama bir promo kesebilir herkes. Ve takip meselesi benim açımdan daha ön planda olmalı. Çünkü bir insan buraya vakit ayırıyorsa, özel yaşamından kesip RPG şovlarını takip ediyorsa, üzerine de ortalama bir promo kesebiliyorsa öncelik bu kişinin olması. Aksi takdirde şovlara haftada 1 defa uğrayıp, haftalık bir defa promo paylaşan isimler güzel fırsatlar alırken, burada her şovu sonuna kadar takip edip pek bir şey yapamayan adamın şevki kırılıyor ve "ben şovu canlı takip ediyorum ama bir şey olmuyor niye takip edeyim ki" o zaman kafasına bürünüyor. Burası bir keyif alma merkezi diyenler olabilir, buna da katılıyorum. Benim işlerim var her şovu baştan sona kadar nasıl takip edeyim ki diyenler de olabilir. Herkese saygı duyuyorum. Ama bir insanın her hafta da işi olmaz gibi geliyor bana. Demem o ki, kıstasların biraz daha belirgin şekilde olması şu durumun ciddiyetini kavramamıza neden olacaktır. Ve yazın gelmesi aktifliğin artmasına sebep olacaktır.

Arkadaşlar tartışmak veya eleştirmek günah değil. İsteyen herkes, istediğini eleştirebilir hakaret etmediği sürece.
Haftalık şovlarda takip yapmayan kişiler genelde promo da kesmiyorlar. Başarı alan kişiler çoğunlukla hem takibi hem kaliteli promo işini iyi yapanlar gördüğüm kadarıyla. Bence en azından bu sistem için ortada eleştirilecek bir durum yok.

UltimateOpportunist
29-04-2019, 17:53
Sade RPG de değil forumda da aktiflik düştü. RAW şovuna 1.5 sayfa mesaj zor geliyor.

LeonardoAraujo
29-04-2019, 20:06
Sene boyu devam eden bir oyunda dönemsel aktiflik düşüklüğü normal ve geçmiş senelerde de görülmüş bir şey. Ama şu anki durum biraz daha farklı sanki. İlk PPV yapıldığından beri ritim tutturulamadı oyuncular tarafından. Brand savaşı mevzusuyla biraz canlandı ama sonraki hal de ortada. 100 - 200 yorum alan haftalık şovlar görmek üzücü. RPG biraz kendini özletse bir de birkaç eski oyuncu dönse GTW ruhu yakalanabilir.

Bu arada üstte Attitude Adjustment'in yorumuna katılıyorum. Geçende sadece kendi karakterimle ilgili kimsenin canını sıkmayacak, saldırganlıktan ve yıkıcı eleştiriden uzak bir şekilde memnun olmadığım bir durumu belirttim ve iki kişi tarafından " ağlıyor" damgası yedim.

Attitude Adjustment
30-04-2019, 01:35
Sene boyu devam eden bir oyunda dönemsel aktiflik düşüklüğü normal ve geçmiş senelerde de görülmüş bir şey. Ama şu anki durum biraz daha farklı sanki. İlk PPV yapıldığından beri ritim tutturulamadı oyuncular tarafından. Brand savaşı mevzusuyla biraz canlandı ama sonraki hal de ortada. 100 - 200 yorum alan haftalık şovlar görmek üzücü. RPG biraz kendini özletse bir de birkaç eski oyuncu dönse GTW ruhu yakalanabilir.

Bu arada üstte Attitude Adjustment'in yorumuna katılıyorum. Geçende sadece kendi karakterimle ilgili kimsenin canını sıkmayacak, saldırganlıktan ve yıkıcı eleştiriden uzak bir şekilde memnun olmadığım bir durumu belirttim ve iki kişi tarafından " ağlıyor" damgası yedim.

Yazılan senaryoları beğenmemek veya tatmin olmamanın karşılığında verilen tepkilerin "ağlamak" olarak nitelendirilmesini bende doğru bulmuyorum. Bakın başarıyı felan geçtim uzun bir süre doğru düzgün bir senaryoya girmeden, genellikle şovları arka alanda istemediğiniz bir karakter yapısı ile ilerleyip tahmin edemeyeceğiniz mağlubiyetler alarak geçirseniz, sizde insanın halinden anlarsınız diye düşünüyorum. Misal olarak söylüyorum ben Kross'un gelir gelmez ana kemer aldığını sorgulayınca Onur kardeşime düşman olmuyorum veya ekibe suç atmış olmuyorum. Haklı düzgün ve yerinde bir eleştiri yapmış oluyorum. Veya bazı isimlerin aktiflik sorunu olmasına rağmen şovlarda daha fazla yer aldığını görünce onların düşmanları olmuyorum ki. Bu konularda nedense baya doluyum, her şeye bir alıntı çekme ihtiyacı duyuyorum. Niyetim gerçekten saldırganlık yapmak veya kötü düşünceler içerisinde olmak değil. Uzun zamandır oynadığım bu oyunda ufakta olsa tecrübem varsa onu buraya yansıtmaya çalışmak en büyük arzumdur.

The Hellraiser
01-05-2019, 01:28
Yazılan senaryoları beğenmemek veya tatmin olmamanın karşılığında verilen tepkilerin "ağlamak" olarak nitelendirilmesini bende doğru bulmuyorum. Bakın başarıyı felan geçtim uzun bir süre doğru düzgün bir senaryoya girmeden, genellikle şovları arka alanda istemediğiniz bir karakter yapısı ile ilerleyip tahmin edemeyeceğiniz mağlubiyetler alarak geçirseniz, sizde insanın halinden anlarsınız diye düşünüyorum. Misal olarak söylüyorum ben Kross'un gelir gelmez ana kemer aldığını sorgulayınca Onur kardeşime düşman olmuyorum veya ekibe suç atmış olmuyorum. Haklı düzgün ve yerinde bir eleştiri yapmış oluyorum. Veya bazı isimlerin aktiflik sorunu olmasına rağmen şovlarda daha fazla yer aldığını görünce onların düşmanları olmuyorum ki. Bu konularda nedense baya doluyum, her şeye bir alıntı çekme ihtiyacı duyuyorum. Niyetim gerçekten saldırganlık yapmak veya kötü düşünceler içerisinde olmak değil. Uzun zamandır oynadığım bu oyunda ufakta olsa tecrübem varsa onu buraya yansıtmaya çalışmak en büyük arzumdur.

Aman diyelim, hemen ağlıyor damgası yeriz yine Doğukan. Sorgulamaya kalkınca hakaret ediyor oluyoruz çünkü.

Ensiferum
01-05-2019, 02:59
Hayırlı olsun, kendi adıma 2 haftalık şov ve 1 PPV hariç GWA’deki tüm şovları takip ettim diyebilirim. Aradan sonra da aynı şekilde devam edeceğim. Umarım bu ara RPG için iyi olur.

AJKOY2J
01-05-2019, 11:44
Aman diyelim, hemen ağlıyor damgası yeriz yine Doğukan. Sorgulamaya kalkınca hakaret ediyor oluyoruz çünkü.

Ağlıyorsun.

RPG'ye bazı aksiliklerden dolayı istediğim gibi giremedim, yaza kadar girmem de mümkün olamayacak gibi. Umarım bu ara RPG için hayırlı olur.

DoctorMK
01-05-2019, 15:17
Burası da ağlama duvarı olmuş.

RPG Müdüriyet
01-05-2019, 16:02
Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek durumundayız. RPG Ekibi'nin ara verme sebebi yanlış veya adaletsiz olduğunu düşündüğü push verme mekanizması değil, hikayelerdi. Bizler hikayelerimizdeki eksikleri görmeye çalışıp daha farklı geliştirmeyi düşünüyor, bu anlamda bazı karakterler için değişiklikler yapmayı düşünüyoruz. Konuyu açma sebebimiz de bize öneri vermenizdi, hatırlatmak isteriz.

Binlerce kez anlattığımı yeniden anlatıyorum. Son kez olacağını da bizzat söylüyorum. Her ekip üyesi RPG oyuncularının performansını ölçüyor ve teker teker kimin neyi hak ettiğini ekip içerisinde belirtiyor. Bu durumda farklı görüşte olduğumuz oyuncular için tartışıyor ve ne kadar yetenekli olduğuna dair son kararı beraber veriyoruz. Genelde aynı görüşte olduysak zaten problem çıkmıyor. Ekip bir kişi tarafından değil, tüm görüşler tarafından yönetiliyor. Bu nedenle, şu ana kadar adalet sistemimizde bir probleme rastladığımızı söyleyemeyiz. Çünkü herkesin farklı düşüncelerinden yola çıkarak en mantıklısını buluyor ve ona göre oyunculara senaryo vermeye çalışıyoruz. Yine kaliteli promolar gördüğümüz zaman üyenin oyunculuğu hakkında olumlu düşünüyor, hangi oyunculara değer verilmesi gerektiğini tartışıyor, hangi oyuncuların underrated kaldığını dillendiriyor ve gerekli değişiklikleri zamanla yapıyoruz. Şov takibi de elbette promo ile birlikte değerlendirilen bir husus.

Söylemek istediğimiz en önemli husus, zamanında farklı RPG ekipleri tarafından iyi hikayeler verilmiş ve göz önünde tutulmuş oyuncularımızın şimdi yine aynı ilgili beklemelerinin anlamız olduğu. Her ekibin ve dolayısıyla her üyenin anlayışı farklı. Bizler promolarda düzenin yanına kalite de arıyor, takipte de benzer şekilde kimin ne kadar istekli olduğunu ölçüyoruz. Bazı ekipler takibe daha fazla önem vermiş olabilir, bazı ekipler promoları düzenli atmaya daha fazla önem vermiş olabilir. Bizim sistemimiz promolarda hem kalite hem düzeni birlikte içermek üzerine kurulu. Bu sırada takip de yapmalı ve oyundan kopmadığınızı bize göstermelisiniz. Harika promolara sahip olmanız önemli değil, bunları düzenli bir şekilde paylaşmanız ve takibinizi de olabildiğince düzenli yapmanız önemli.

Promo konusunda önemli husus ise en sevdiğiniz güreşçiyi alıp promo kesmeniz değil, kendi promo yeteneğinize en uygun güreşçiyi seçmeniz. Karakter Merkezi'nde yazan kurallardan biri de budur. Bu bağlamda bazı oyuncularımız kendi karakterlerini iyi yansıtamayıp suçu bize atmaya çalışıyorlar. Bazı oyuncularımız ise bazı promolarında RPG'de yer alan senaryolardan bağımsız bir şekilde ekibe göndermeler yaparak bizleri iğnelemeye çalışıyor. Bu türde promolar kesmek elbette olumlu değerlendirilmiyor. Karakterinizi en iyi nasıl yansıtacağınızı düşünmenizi öneririz.

Bizler GWA dönemiyle beraber belki de RPG'nin en oyuncu odaklı ekibi olduk. Bunu içeride tartışıyoruz ve gerçekten bazı dönemlerde RPG'nin bizlere göre çok daha sert yönetildiğini herkes biliyor. Bizler bunu yıkıp oyuncularla daha doğru bir ilişki kurmaya çalıştık. "Dediğimiz emirdir." prensibini bir kenara bıraktık. Her daim önce ekip içerisinde hatayı aramaya çalıştık. Reytingler düştüğünde, birileri karakterini beğenmediğinde ve isyan ettiğinde her seferinde "Nereyi yanlış yapmış olabiliriz?" sorusunu sorduk. Bazı üyelerimizi haklı bulduk, bazılarını ise isyanlarından ötürü haksız bulduk. Yine de bu süreçte üslubumuzu koruyup herkese eşit mesafede yaklaştık. Bizimle dalga geçerek senaryoların berbat olduğunu söyleyen bir spiker alıp onu şovlara koyduk mesela. Ama gördüğümüz üzere bazı oyuncular hatayı asla kendilerinde aramayıp hep bize yüklendiler. Bu saatten sonra söyleyeceğimiz çok fazla şey kalmadı. Anlamamakta ısrar eden üyelerimiz veya kendilerinde suç aramayıp direkt olarak bizi suçlayan üyelerimize daha fazla cevap vermeyi düşünmüyoruz. Bu son cevabımızdır. Eğer alaycı ve çok bilmiş üsluplarınıza devam etmekte ısrarcıysanız, ekipteki birçok yazarın da RPG'nin eski yönetimlerindeki katılığa dönülmesinde ısrarcı olduğunu bilmenizde fayda var.

The Human Buzzsaw
01-05-2019, 21:08
Umarım revizyon arası olur. Katıldığım bazı olumsuz eleştiriler var. Ana şovlardan ayrı üçüncü bir şov sorunları çözer gibi gözüküyor.

Kuti Mysterio
01-05-2019, 21:11
Umarım revizyon arası olur. Katıldığım bazı olumsuz eleştiriler var. Ana şovlardan ayrı üçüncü bir şov sorunları çözer gibi gözüküyor.

Reis adamları öldürmek mi istiyon? İki şov yetmiyor mu?

The Human Buzzsaw
01-05-2019, 21:13
Reis adamları öldürmek mi istiyon? İki şov yetmiyor mu?
Zamanında yapılmış, arşivi karıştırırsan görebilirsin.

Mike Mizanin
01-05-2019, 21:17
Bu aradan sonra umarım ekip istediği ilgiyi, oyuncular da istediği hikayeyi görebilir. Temel amacımız her zaman eğlenmek, keyif almak olsun.