Alberto El Patrón | Kariyer İncelemesi

Super Disaster

Hall Of Famer
Katılım
28 May 2012
Konular
1,819
Mesajlar
17,539
Tepkime puanı
589
Puanları
1,550
Konum
Kocaeli.
Kevin Owens
-
alberto_el_patron_by_frostofficialtv_dfx737r-fullview.png

Doğum Adı:Jose Alberto Rodriguez Chucuan
Doğum Tarihi ve Yeri:25 Mayıs 1977 - San Luis Potosi City, San Luis Potosi, Meksika
Eşi:Angela Velkei (2012 - 2016)
Çocuğu:3
Ailesi:Dos Caras (baba)
El Hijo de Dos Caras (kardeş)
Mil Mascaras (amca)
Sicodelico (amca)
El Hijo de Sicodelico (kuzen)
Sicodelico Jr. (kuzen)
Ring Adları:Alberto
Alberto Banderas
Alberto Del Rio
Alberto El Patron

Alberto "El Presidente"
Dorado
Dos
Dos Caras
Dos Caras Jr.
El Dorado
El Hijo de Dos Caras
El Patron
El Patron Alberto
Hustle Kamen Gold
Boyu:196 cm
Kilosu:108 kg
Antrenörleri:Grekoromen güreş:
Leonel Kolesni
Juan Fernandez

Profesyonel güreş:
Dos Caras
Sicodelico
FCW

MMA
Marco Ruas
Debut:29 Eylül 2000

José Alberto Rodríguez Chucuan, Meksikalı-Amerikalı profesyonel güreşçi, profesyonel güreş organizatörü, spor yorumcusu ve karma dövüş sanatçısıdır ve şu anda Ultimate Fighting Championship (UFC) ile yorumcu olarak anlaşmalıdır. Ayrıca Lucha Libre AAA Worldwide (AAA) için güreşçi olarak da boy göstermektedir. Profesyonel güreşte en çok Alberto Del Rio ring adıyla WWE'de ve Alberto El Patrón ring adıyla Impact Wrestling'de geçirdiği zamanla tanınır.

WWE için çalışmadan önce Rodríguez, Dos Caras Jr. adını hem karma dövüş sanatçısı hem de luchador olarak çoğunlukla Meksika ve Japonya'da kullandı ve Consejo Mundial de Lucha Libre'de (CMLL) bir kez CMLL Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu kazanarak başarı elde etti. Rodríguez 2009 yılında WWE ile sözleşme imzaladı ve ertesi yıl Alberto Del Rio olarak ana kadroda ilk çıkışını yaptı. WWE'de, WWE Şampiyonluğu'nu ve Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu ikişer kez kazandıktan sonra WWE tarihindeki ilk Meksika doğumlu dünya şampiyonu oldu. Ayrıca 2011 Royal Rumble ve 2011 Money in the Bank merdiven maçını kazanarak aynı takvim yılında her ikisini de kazanan tek profesyonel güreşçi oldu.

Rodríguez 2014 yılında WWE'den ayrıldı ve Lucha Libre AAA Worldwide (AAA), Ring of Honor (ROH), Lucha Underground, Japon ve Porto Riko şirketleri ve çeşitli Birleşik Devletler bağımsız şirketleri gibi diğer şirketlerde Alberto El Patrón olarak güreşti. AAA'da bir kez AAA Mega Şampiyonluğu'nu kazandı. 2015'te WWE'ye döndü ve 2016'da tekrar ayrılmadan önce iki kez Birleşik Devletler Şampiyonluğu'nu kazandı. Daha sonra Impact Wrestling ile anlaştı ve Slammiversary XV'de Impact Dünya Şampiyonluğu unvanını kazandı. Profesyonel güreşte WWE, (WWE) Dünya Ağırsıklet, Impact World, GFW Global, AAA Mega ve CMLL Dünya Ağırsıklet Şampiyonu olan tarihteki tek kişidir.

Ailesi ve hayatının ilk yılları

San Luis Potosí'de Meksika güreşinin en tanınmış ailelerinden birinin çocuğu olarak dünyaya gelen Caras'ın babası ünlü luchador Dos Caras, amcaları ise Mil Máscaras ve Sicodelico'dur. Kuzenleri Sicodelico Jr. ve Hijo de Sicodelico da güreşçidir. Küçük kardeşi Guillermo Ağustos 2012'de WWE sözleşmesi imzaladı ve Memo Montenegro ring adıyla şirketin gelişim bölümü NXT'ye atandı, ancak Temmuz 2013'te serbest bırakıldı.

Rodríguez, Universidad Autónoma de San Luis Potosí'den mimarlık diploması alarak mezun oldu.

Amatör güreş kariyeri

Güreşçi bir ailede büyüyen Rodríguez, Leonel Kolesni ve Juan Fernández ile çalışarak grekoromen güreşe başlamaya karar verdi. Grekoromen güreşte Meksika milli takımında yer aldı ve milli takımda yarışırken çeşitli başarılar elde etti. 1997 yılında Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası'nda üçüncü oldu. Ayrıca kendi sıkletinde üç kez Orta Amerika ve Karayip Oyunları'nı kazandı ve Pan Amerikan Oyunları'nda bir madalya kazandı. Rodríguez, Avustralya'nın Sidney kentinde düzenlenen 2000 Yaz Olimpiyatları'nda yarışacaktı, ancak finansman ve destek eksikliği nedeniyle Meksika o yıl bir güreş takımı göndermedi.

Profesyonel güreş kariyeri

AAA (2000 - 2002)


Rodríguez, 2000 Olimpiyat oyunlarında yarışamadıktan sonra aile işine döndü ve babasıyla birlikte profesyonel güreşçi olmak için eğitim aldı. Dos Caras Jr. olarak ilk maçına 9 Mayıs 2000'de bir AAA (şimdiki adıyla Lucha Libre AAA Worldwide) şovunda babasını El Texano ve Pirata Morgan'ın dayağından kurtarmak için koşarak çıktı. Sonraki birkaç yıl boyunca Caras ringlerde deneyim kazanmak için hem Meksika'da hem de Japonya'da çalıştı. Meksika'da sadece AAA için çalıştı ve El Gronda ve El Hijo del Solitario ile takım olup Pirata Morgan, Sangre Chicana ve El Brazo üçlüsünü yendiği 2002 Verano de Escándalo gibi gösterilerde yer aldı.

Japon şirketler (2001 - 2004)

Rodríguez'in puroresuya ilk girişi 2001 yılında Battlarts şirketi için oldu ve burada YUKI-BOM-BA-YE etkinliğinde Kazunari Murakami'yi yendi. Rodríguez ertesi yıl Pro Wrestling Zero1 (Zero1) ve All Japan Pro Wrestling (AJPW) için güreşmek üzere Japonya'ya döndü. Rodríguez 2002 ve 2003 yılları boyunca Zero1 için güreştikten sonra Hustle'a katıldı ve ilk Hustle 1 etkinliğinde debut yaptı. Ekim 2004'e kadar Dos Caras Jr. ve Hustle Kamen Gold ring isimleri altında Hustle için güreşmeye devam etti.

Consejo Mundial de Lucha Libre (2005 - 2009)

x1080


2005 yılında Caras, Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL) ile sözleşme imzaladı. Şirketteki ilk sınavında Caras, 2005 La Copa Junior'da mücadele etti, ancak turnuvanın hikâyesine göre yarı finalde Dr. Wagner Jr. tarafından mağlup edildi. Caras'ın şirketle anlaştıktan sadece birkaç ay sonra kupanın yarı finaline yükselmesi, organizatörlerin onu sıralamada yükseltmekle ilgilendiğinin bir göstergesiydi ve bu durum, üç haftalık bir süre içinde hem CMLL Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu hem de CMLL Dünya Hafif Ağırsıklet Şampiyonluğu için maçlar almasıyla daha da desteklendi. Ertesi yıl 31 Mart 2006'da Caras tekrar La Copa Junior turnuvasına katıldı ve bir önceki yıl kendisini turnuvadan eleyen Dr. Wagner Jr. karşısında bir geri dönüş zaferi kazandı. Ayrıca Heavy Metal ve Apolo Dantés karşısında da galip gelerek finalde yer aldı ve Héctor Garza'yı yenerek ödülü kazandı. Japonya'da çalışırken Caras bir başka ikinci nesil güreşçi olan Lizmark Jr. ile takım olmaya başladı, ve her ikisi de kendilerini CMLL'de bulduklarında, takımın ünlü babalarının satış noktası olmasıyla bir kez daha takım oldular. Bir sonraki yıl Caras kendini çok fazla yönlendirme olmadan buldu, Último Guerrero ve Kenzo Suzuki ile hikaye çizgileri üzerinde çalıştı ancak uzun vadeli hiçbir şey gelmedi. Caras, Universo 2000'e CMLL Dünya Ağırsıklet unvanı için meydan okumak için iki fırsat elde etti ancak 8 Temmuz 2007'de CMLL Dünya Ağırsıklet Şampiyonu olduğu üçüncü denemesine kadar başarısız oldu. Meksika dışındaki güreş şirketlerinde Ağırsıklet unvanı federasyondaki en iyi adam olduğunu gösterirken, Meksika güreş şirketleri ağırsıkletler yerine daha düşük ağırlık bölümlerine daha fazla önem verme eğilimindedir.

WWE ile sözleşme anlaşmaları ortaya çıktıktan sonra bir rudo (kötü adam) olma belirtileri göstermeye başladı. Dikkatini maçlardan uzaklaştırdı ve bunun yerine taraftarların onayını kazanmaya çalıştı, çoğu zaman dikkati dağıldığı için takımına maça mal oldu. Caras bu davranışını "omzunu incittiğini ama cesurca arenada kaldığını" belirterek açıkladı. Haftalardır bir değişikliğe işaret ettikten sonra Caras nihayet 11 Nisan 2009'da Rodríguez ailesinin heel olan ikinci üyesi olarak (amcası El Sicodélico Sr'den sonra) kötü karakterini pekiştirdi. Caras'ın CMLL Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu'ndaki koşusu, şampiyonluğu kaybetmeden ve WWE'ye gitmeden önce şampiyonluğu elinde tuttuğu 533 günde yalnızca dört unvan savunmasıyla büyük ölçüde olaysız kaldı.

World Wrestling Entertainment / WWE

Kontrat görüşmeleri (2008 - 2009)


2008 sonbaharında, Rodríguez'in World Wrestling Entertainment (WWE) için karanlık bir maçta güreştiği ve kendisine bir sözleşme teklif ettikleri yönünde bir haber çıktı. Sonraki aylarda imzalayıp imzalamadığına dair çelişkili raporlar ortaya çıktı, ancak CMLL Dünya Ağırsıklet Şampiyonu olarak kaldı. Unvanını Último Guerrero'ya kaybettiğinde gerçekten WWE ile anlaştığına inanıldı, 2009 Royal Rumble'da sürpriz bir katılımcı olacağı söylendi. Ancak CMLL'de kaldı ve dört yıllık bir anlaşma imzaladığını ve WWE'den daha iyi bir anlaşma teklif ettikleri için CMLL'yi seçtiğini belirtti.

Florida Championship Wrestling (2009 - 2010)

17 Haziran 2009'da Rodríguez, WWE ile üç yıllık bir sözleşme imzaladığını doğruladı ve WWE'nin gelişim bölgesi olan Florida Championship Wrestling'e (FCW) gitmek zorunda kalmayacağını, doğrudan ana kadroya geçeceğini belirtti. Ayrıca, adının, maskesinin ve görüntüsünün haklarını elinde tutacak, ancak WWE ile sözleşmesi olduğu sürece tanıtım amacıyla kullanmasına izin verecekti. Ocak 2009'da WWE'nin teklifini geri çevirmesinin ana nedenlerini ele aldığı için sözleşmeyi kabul etti. İddialarına rağmen Dos adıyla FCW'de Kris Logan ile bir maç yaptı. Daha sonra Dorado ve El Dorado ring adlarıyla da güreşmeye devam etti. 6 Ağustos'taki Abraham Washington şovundaki bir bölüm sırasında Rodríguez, Alberto Banderas adlı yeni, maskesiz bir güreş karakteri ortaya çıkardı. Yüzünü açıkladığında bazı Meksikalılar tarafından eleştirildi ve o da maskesini neden bu şekilde kaybettiğini sadece birkaç kişinin bildiğini söyledi. Nisan 2010'da WWE'nin WrestleMania Revenge Avrupa turu sırasında Raw brand'i için yayınlanmayan maçlarda çok sayıda göründü. Bir gece Dos Caras olarak güreşti, ancak maskesini takmadı. Ertesi ay Caras, WWE'nin Meksika turu için maskesini geri taktı ve sonraki Raw ve SmackDown şovları için yayınlanmayan maçlarda maskesiz olarak dönmeden önce memleketinin kahramanı olarak çalıştı. Rodríguez daha sonra FCW'de geçirdiği zamandan nefret ettiğini, ancak çok şey öğrendiğini söyledi.

Çeşitli hikayeler (2010 - 2011)

25 Haziran 2010 SmackDown bölümünde Rodríguez, kaydedilmiş bir tanıtım videosunda maskesiz Alberto Del Rio olarak göründü. Daha sonra, her hafta SmackDown'da onun kibirli, zengin bir Meksikalı aristokrat karakterini tanıtan, dürüstlük ve zihinsel yetenekler gibi kendi erdemlerini benimseyen bir hikaye yayınlandı. İki ay sonra Del Rio, Avustralya'nın Brisbane kentinde bir ev şovunda ilk maçını yaptı ve bir hafta sonra, 20 Ağustos SmackDown bölümünde ana karşılaşmada Rey Mysterio'yu cross armbreaker ile yenerek televizyona çıktı. Gösterisinin bir parçası olarak Del Rio, kişisel ring spikeri Ricardo Rodriguez tarafından tanıtılırken pahalı bir arabayla giriş yaptı. Ertesi hafta Del Rio, Kane ile yaptığı maçın ardından Mysterio'ya saldırarak hikayeye devam etti ve armbar'ı bırakmayı reddederek ona hikayede bir sakatlık yaşattı. İki hafta sonra, şirketteki son görünümünde Matt Hardy'yi pes ettirerek mağlup etti ve Hardy'nin arkadaşı Christian'ın Night of Champions'ta Del Rio'ya meydan okumasına neden oldu. Maçın reddedilmesine rağmen, 24 Eylül SmackDown programında Del Rio, Christian'a saldırdı ve önceki ay Mysterio'ya yaptığı gibi onu yaraladı. Bu, göğüs kasında yırtık olduğu için Christian'ı televizyondan çıkarmak için yapıldı. Mysterio, 8 Ekim SmackDown bölümünde geri döndü ve Del Rio'ya ana etkinlik maçında ilk yenilgisini verdi. Ekim ayında Del Rio, Bragging Rights'ta SmackDown markasını temsil etmek için Chris Masters'ı mağlup etti, ancak şov sırasında takım arkadaşı Rey Mysterio'ya saldırdı ve ardından Team Raw'dan CM Punk tarafından maçtan elendi. Survivor Series'de geleneksel beşe beş eleme maçında Del Rio, Rey Mysterio'nun takımına karşı takım kaptanlığı yaptı. Del Rio'nun takımı kaybetmesine rağmen Big Show'un onu bayıltmasının ardından maçtan çıkarıldı. 26 Kasım SmackDown programında Del Rio, Big Show'u countout yoluyla mağlup ederek 2010 King of the Ring turnuvasına katılmaya hak kazandı. Sonraki hafta Raw'daki turnuvada, ilk turda ABD Şampiyonu Daniel Bryan'ı yendi ancak yarı finalde arabasının içindeki Mysterio'nun dikkati dağılmasının ardından John Morrison'a yenildi. TLC'de Del Rio, Dünya Ağırsıklet Şampiyonası için dörtlü TLC maçında yarıştı; bu maçı Edge kazandı ve Kane ve Rey Mysterio da dahildi. 7 Ocak 2011 SmackDown programında Del Rio, Ricardo Rodriguez'in yardımıyla Mysterio'yu ringin dışında tutarak Mysterio ile olan uzun rekabetini sona erdirerek Mysterio'yu yendi.

Aralık 2010'da başlayan NXT'nin dördüncü sezonunda Del Rio, 18 Ocak'ta yarışmadan elenen ikinci yarışmacı olan çaylak Conor O'Brian'a danışmanlık yaptı. Ertesi hafta çaylaklar, kazananın profesyonelini değiştirebileceği dörtlü bir maçta yarıştı. Brodus Clay maçı kazandı ve yeni profesyoneli olarak Del Rio'yu seçti. NXT'nin bitiminden sonra Del Rio, Clay'i koruması olarak işe aldı.

30 Ocak 2011'de Del Rio diğer 39 katılımcıyı mağlup etti ve en son Santino Marella'yı eleyerek 2011 Royal Rumble'ı kazandı ve WrestleMania XXVII'de Dünya Ağırsıklet Şampiyonası veya WWE Şampiyonası için yarışma hakkını kazandı. Ertesi gece Raw programında Del Rio, Edge'in Dünya Ağırsıklet Şampiyonası için yarışmayı seçti. Elimination Chamber'da Del Rio, unvanını başarıyla savunduktan sonra Edge'e saldırdı. Ancak Edge, Christian'ın sakatlığından dönüp Del Rio'ya saldırmasının ardından kavgadan galip çıkmayı başardı. 18 Mart SmackDown programında Del Rio ve Christian nihayet çelik kafeste ilk bire bir karşılaşmalarını yaptılar ve Christian kazandı. WrestleMania XXVII'de Del Rio, Edge'e karşı çıktığı Dünya Ağırsıklet Unvan maçında başarısız oldu. 8 Nisan SmackDown programında Del Rio, Christian'ı mağlup ederek Extreme Rules'ta Edge'e karşı bir rövanş maçı kazandı. Ancak 11 Nisan Raw programında Edge beklenmedik bir şekilde profesyonel güreşten emekli olunca, Del Rio bunun yerine boş olan Dünya Ağırsıklet Unvanı için Christian ile merdiven maçında karşılaşmak üzere yer aldı.

WWE Şampiyonu (2011 - 2012)

intro-import.jpg


25 Nisan Raw programında Del Rio, SmackDown'dan Raw'a seçildi. Ricardo Rodriguez onunla birlikte Raw'a geçerken Brodus Clay, SmackDown'da kaldı. 1 Mayıs'ta Extreme Rules'ta Del Rio, boş olan Dünya Ağırsıklet Şampiyonası için merdiven maçında Christian'a yenildi. 23 Mayıs Raw programında Del Rio, Ricardo Rodriguez ile çatışmaya girdikten sonra Big Show'a tokat attı. Bir maçta yarıştıktan sonra Show, Rodriguez'in kullandığı Del Rio'nun arabasının altında kaldı ve onu olay örgüsünde dizinden sakatlanarak kenarda bıraktı. Show üç hafta sonra geri döndü ve Del Rio'yu ringin dışına çıkardı ve Rodriguez'i yendi. 19 Haziran'da Capitol Punishment'te Del Rio, Mark Henry'nin maç öncesi saldırısı nedeniyle maça devam edemeyince hakemi durdurarak Show'u mağlup etti. 27 Haziran Raw programında Del Rio, Henry'nin müdahalesinden sonra çelik kafes maçında Show'u yendi.

17 Temmuz'daki Money in the Bank'ta Del Rio, gelecekteki WWE Şampiyonası maçı için Raw Money in the Bank merdiven maçında Alex Riley, Evan Bourne, Jack Swagger, Kofi Kingston, The Miz, R-Truth ve Rey Mysterio'yu yendi. Aynı yıl Royal Rumble ve Money in the Bank maçını kazanan tarihteki ilk güreşçi oldu. Vince McMahon'un emirlerini takip eden Del Rio, aynı gece John Cena'yı WWE Şampiyonluğu için mağlup eden CM Punk'a çantasını kullanmaya çalıştı ancak o bunu yapamadan Punk tarafından saldırıya uğradı ve yere serildi. Del Rio sonunda 14 Ağustos'ta SummerSlam'de kontratını kullandı ve ana karşılaşmanın ardından CM Punk'a meydan okudu ve burada WWE Şampiyonu oldu. İki maç arasında Punk, Kevin Nash'in saldırısına uğradı ve bu da Del Rio'nun hızlı bir zafer kazanarak ilk kez WWE Şampiyonası'nı kazanmasına yol açtı. Bu unvanı kazanan Del Rio, Meksika doğumlu ilk WWE Şampiyonu oldu. Del Rio, ertesi gece Raw programında televizyonda yayınlanan ilk şampiyonluk savunmasını yaptı ve Rey Mysterio'yu yenerek unvanını korudu. 18 Eylül'de Night of Champions'ta Del Rio şampiyonluğu John Cena'ya kaptırdı, ancak 2 Ekim'de Hell in a Cell'de Cena ve Punk'ı Hell in a Cell maçında yenerek şampiyonluğu geri kazandı. 23 Ekim'de Vengeance'da Del Rio, The Miz ve R-Truth'un müdahalesinin ardından Last Man Standing maçında John Cena'ya karşı WWE Şampiyonası'nı başarıyla savundu. 20 Kasım'daki Survivor Series'de Del Rio, WWE Şampiyonası'nı Punk'a kaybetti. Del Rio, 28 Kasım Raw programında WWE şampiyonluk rövanş maçı aldı, ancak Punk'ın onu açıkta kalan bir gergiye düşürmesi ve diskalifiye olmaktan kaçınmayı başarması üzerine kaybetti. 18 Aralık'taki TLC'de Del Rio, The Miz'in de dahil olduğu üçlü TLC maçında Punk'tan WWE Unvanını geri almayı bir kez daha başaramadı. Ertesi gece Raw programında Del Rio kasık kasında yırtık yaşadı, bu da ameliyat gerektirdi ve onu dört ila altı hafta boyunca ringlerden uzak tuttu.

Dünya Ağırsıklet Şampiyonu (2012 - 2013)

RAW_1028_Photo_051.jpg


Del Rio, 11 Şubat 2012'de San Francisco'daki bir WWE house şovunda Sheamus'la bilek güreşi yaparak geri döndü. 19 Şubat'ta Elimination Chamber'da Del Rio, Raw Genel Müdürü John Laurinaitis'e desteğini göstermek için göründü. Del Rio, 2 Nisan Raw programında Dünya Ağırsıklet Şampiyonu Sheamus ile yüzleşerek geri döndü ve bir sonraki şampiyon olma sözü verdi. 6 Nisan SmackDown programında Del Rio, Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nda bir şans kazanmak için Sheamus'u şampiyonluk dışı bir maçta diskalifiye ederek mağlup etti. 20 Mayıs'ta Over the Limit'te Del Rio, Chris Jericho ve Randy Orton'un da yer aldığı dörtlü maçta Sheamus'tan Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı almayı başaramadı. 25 Mayıs SmackDown programında Del Rio, Kane ve Randy Orton'u üçlümaçta yenerek Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nın bir numaralı yarışmacısı oldu. Sonraki hafta SmackDown'da Del Rio bir beyin sarsıntısı geçirdi ve bu durum WWE'nin onu No Way Out'ta Sheamus'a karşı planladığı Dünya Ağırsıklet Şampiyonası maçından çekmesine yol açtı. Del Rio, 18 Haziran Raw programında ABD Şampiyonu Santino Marella'yı şampiyonluk dışı bir maçta mağlup ederek geri döndü. Sonraki hafta Raw programında Del Rio, Dolph Ziggler ile Dünya Ağırsıklet Şampiyonası için güreşti. Sonuç olarak, hem Del Rio hem de Ziggler dört gün sonra SmackDown'da şampiyonluk maçına çıktılar ve burada Sheamus, Ziggler'ı mağlup ettikten sonra şampiyonluğu korudu. Del Rio, 15 Temmuz'da Money in the Bank'ta Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nda bir şans daha yakaladı ve burada yine Sheamus'u kaybetti. Ertesi geceki Raw programında Del Rio, Zack Ryder'a olan öfkesini gidermeye çalışıyordu ancak maç sonrası saldırısı, uzun süredir rakibi olan Rey Mysterio'nun geri dönüp ona saldırmasıyla kesintiye uğradı. Dört gün sonra SmackDown'da Del Rio ve Ziggler, Rodriguez'in müdahalesinin ardından Mysterio ve Sheamus'a diskalifiye ile yenildi, ancak Del Rio, Sheamus'a acımasızca saldırdı. 27 Temmuz SmackDown programında Del Rio, dörtlü maçta Daniel Bryan, Kane ve Mysterio'yu mağlup ederek yeniden Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nın bir numaralı yarışmacısı oldu. Başlangıçta SummerSlam için planlanan şampiyonluk maçı, Del Rio'nun 6 Ağustos Raw programında Sheamus'un SummerSlam'de görünmesini engelleyecek şekilde arabasını çaldığı için Sheamus'a dava açmakla tehdit etmesinden sonra 10 Ağustos SmackDown bölümüne taşındı. Ancak maç başlamadan önce Del Rio, polis memuru kılığında adamlarla birlikte Sheamus'a saldırdı, bu da SmackDown Genel Müdürü Booker T'nin bir numaralı yarışmacı statüsünü almasına yol açtı. Ancak ertesi hafta Sheamus, 19 Ağustos'ta SummerSlam için şampiyonluk maçına yeniden karar verdi, burada Del Rio, hakemin Del Rio'nun ayağının alt ipte olduğunu fark etmemesi üzerine Sheamus'u tahtından indirmek için yaptığı başka bir girişimde yine başarısız oldu. 24 Ağustos SmackDown programında Del Rio, Randy Orton'u yenerek bir kez daha Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nın bir numaralı yarışmacısı oldu. 7 Eylül SmackDown'da Del Rio, Sheamus'un 3 Eylül Raw programında Sheamus'a ve Rodriguez'e saldırmasının ardından Sheamus'a saldırı suçlamasında bulundu, bu da Booker T'nin Brogue Kick'i Sheamus'a yasaklamasına yol açtı. Hamleyi tekrar kullanması halinde Dünya Ağırsıklet Şampiyonası elinden alınacaktı. Ancak 16 Eylül'de Night of Champions'ta Booker T, hareketin tehlikelerine ilişkin araştırmasını tamamladı ve yasağı kaldırdı. Sonraki maçta Sheamus, Del Rio'yu yenmek ve Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı korumak için Brogue Kick'i kullandı.

Sheamus'la rekabeti arkasında bırakan Del Rio, Randy Orton'la rekabete girdi ve ikili 28 Eylül SmackDown bölümünde birbirlerine saldırdı. Rekabet, 28 Ekim'de Hell in a Cell'de Orton'un galip geldiği tekler maçına dönüştü. Main Event'in 31 Ekim bölümünde Del Rio, The Prime Time Players (Darren Young ve Titus O'Neil) ile takım halinde Orton, Rey Mysterio ve Sin Cara ile altı kişilik takım maçında karşı karşıya geldi ve mağlup oldular. 6 Kasım SmackDown programında Del Rio, ring kenarındaki çelik basamaklara RKO yaptıktan sonra Falls Count Anywhere maçında Orton'a tekrar mağlup oldu. İkili daha sonra 18 Kasım'da Survivor Series'te geleneksel beşe beş eleme maçında karşı takımlarda yer aldı. Dolph Ziggler liderliğindeki Del Rio'nun takımı, Del Rio'nun bitiş öncesinde Orton tarafından elenmesine rağmen, Mick Foley liderliğindeki Orton takımını mağlup etti. Ertesi gece Raw programında Del Rio, bir kez daha Orton'a yenildi ve rekabet sona erdi.

16 Aralık'taki TLC'de Del Rio, Ricardo Rodriguez'i ve İspanyol spikerleri (Drew McIntyre, Heath Slater ve Jinder Mahal) 3MB'den kurtardığında face oldu. Etkinliğin ilerleyen saatlerinde Del Rio, The Miz ve The Brooklyn Brawler ile takım halinde altı kişilik takım maçında 3MB'yi mağlup etti. Ertesi gece Raw programında Del Rio ve Miz, Tommy Dreamer ile takım kurarak başka bir altı kişilik takım maçında 3MB'yi mağlup etti. 28 Aralık SmackDown programında Ricardo Rodriguez, Dünya Ağırsıklet Şampiyonu Big Show'a karşı bir şampiyonluk maçıyla ödüllendirildi, ancak Show, Rodriguez'i sahne arkasında nakavt etti. Daha sonra Rodriguez'in yerine şampiyonluk maçı Del Rio'ya verildi, ancak maç Sheamus'un Big Show'a saldırmasının ardından sonuçsuz sona erdi. 31 Aralık Raw programında Big Show, unvanını Ricardo Rodriguez'e karşı savunmayı seçti. Rodriguez maçı kaybetmek üzereyken Del Rio, Big Show'a arkadan saldırarak diskalifiye olmasına neden oldu ve Del Rio ile Big Show arasındaki rekabeti yeniden alevlendirdi. 11 Ocak'taki SmackDown bölümünde Del Rio'nun karakteri Latin hayran kitlesinin bir kahramanına dönüşürken, Last Man Standing maçında Big Show'u mağlup ederek ilk Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı kazandı. Del Rio ilk başarılı şampiyonluk savunmasını 27 Ocak'ta Royal Rumble'da yaptı ve Rodriguez'in Show'un bacaklarını halatlara bantlamasının ardından başka bir Last Man Standing maçında Big Show'u mağlup etti. Big Show'un hem kendisine hem de Rodriguez'e defalarca saldırmasının ardından Del Rio ve Big Show, 17 Şubat'ta Elimination Chamber'da tekler maçında karşı karşıya geldi ve burada Del Rio, unvanını korumak için onu pes ettirdi. Del Rio daha sonra yeni bir numaralı yarışmacısı Jack Swagger ile Amerika'daki göçle ilgili karşıt siyasi görüşleri nedeniyle rekabete girdi. 18 Mart Raw programında Swagger'ın Patriot Lock kilidi ile Rodriguez'in bileğini kırmasıyla kavga daha da kızıştı. Del Rio, 1 Nisan Raw programında Swagger ile çekişmeye devam etti ve Colter'ın Ricardo Rodriguez'in koltuk değneğiyle Del Rio'ya vurmasının ardından Swagger'ın menajeri Zeb Colter'ı diskalifiye yoluyla mağlup etti. 7 Nisan'da WrestleMania 29'da Del Rio, Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı korumak için Swagger'ı mağlup etti. Ertesi gece Raw programında Del Rio, Swagger'ı pes etmeye zorladıktan sonra ikiye bir handikap maçında Swagger ve Zeb Colter'ı yendi. Bundan sonra Del Rio, Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı Money in the Bank çantasını nakde çeviren Dolph Ziggler'e kaptırdı ve saltanatını 90 günde sona erdirdi. Unvanı kaybettikten sonra Del Rio, Swagger ve Ziggler ile şampiyonluk konusunda çekişmeye devam edecekti. 29 Nisan Raw programında Ricardo Rodriguez, Big E Langston ve Zeb Colter'ı üçlü maçta mağlup ederek Del Rio'ya Extreme Rules'taki üçlü maçın şartlarını seçme hakkını verdi ve merdiven maçı seçti. Ancak Ziggler, SmackDown kaydında bir beyin sarsıntısı geçirecek ve böylece maçları Extreme Rules'tan çıkarılacaktır. Ziggler'in sakatlanmasının bir sonucu olarak Del Rio, 19 Mayıs'ta Extreme Rules'ta bir numaralı yarışmacı "I Quit" maçında Swagger ile karşılaşmak üzere rezerve edildi ve Del Rio kazandı. Sonraki haftalarda Del Rio, Ziggler'in yardımcısı Big E. Langston ile bir dizi maçta karşılaşacak ve Del Rio bu maçı 3-2 kazandı.

Del Rio nihayet 16 Haziran'da Payback'te şampiyonluk şansını yakaladı ve maç sırasında double turn meydana geldi. Del Rio, Ziggler'i yenmek ve Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı yeniden kazanmak için yaşadığı son beyin sarsıntısının ardından defalarca ve acımasızca Ziggler'in kafasını hedef alarak bir kez daha heel oldu. Del Rio daha sonra, Ziggler'in Del Rio'dan şampiyonluğu kazanmak için Money in the Bank'ı nakde çevirdiğinde Ziggler'in Del Rio'nun yaralı bacağını hedef aldığı gibi Ziggler'in kafasını hedef aldığını açıkladı. 14 Temmuz'da Money in the Bank'ta Del Rio, Ziggler'in kız arkadaşı AJ Lee'nin Divas Şampiyonası kemeriyle Del Rio'nun suratına vurmasının ardından Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı korumak için Ziggler'ı diskalifiye ederek mağlup etti. Ertesi gece Raw programında Del Rio, AJ'in dikkatinin dağılmasının ardından şampiyonluk dışı rövanş maçında Ziggler'ı yendi. 29 Temmuz Raw programında Del Rio, Christian'a şampiyonluk dışı maçta yenildikten sonra tekrar rekabete girdi. 2 Ağustos SmackDown programında, Christian'ın üçlü maçı kazanmasının ardından Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'na aday haline gelmesinin ardından Del Rio, maç sonrası röportaj sırasında ona saldırdı. 5 Ağustos Raw programında Del Rio, Ricardo Rodriguez'in müdahalesinin geri tepmesinin ardından Rob Van Dam'a karşı şampiyonluk dışı bir maçı kaybetti ve bu da Del Rio'nun maç sonrasında Rodriguez'e acımasızca saldırmasına neden oldu. 9 Ağustos SmackDown programında Del Rio, şampiyonluk maçı olmayan bir maçta yine Christian'a yenildi. 18 Ağustos'ta SummerSlam'de Del Rio, Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı Christian'a karşı başarıyla savundu. Rodriguez'in dönüşü üzerine, Rob Van Dam'ın safına geçti, maçlarda ona eşlik etti ve şampiyonluk şansı olmayan bir maçta Del Rio'yu yenerek Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nda bir şans elde etmesine yardımcı oldu. 13 Eylül SmackDown programında Del Rio, tek maçta Rodriguez'i yendi. 15 Eylül Night of Champions'ta Van Dam, Del Rio'nun kilitten vazgeçmeyi reddetmesinin ardından Del Rio'yu diskalifiye ederek mağlup etti ve sonuçta Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı korudu. Maçtan sonra Van Dam, Del Rio'ya saldırdı ve Van Terminatör'ü vurdu. 6 Ekim'de Battleground'da Del Rio, Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı tekrar korumak için bir maçta Van Dam'ı mağlup etti. Ertesi gece Raw programında Del Rio, Vickie Guerrero'nun Hell in a Cell rakibini John Cena olarak duyurmasının ardından Ricardo Rodriguez'e yenildi. Daha sonra Del Rio, Rodriguez'e acımasızca saldırdı. 27 Ekim'de Hell in a Cell'de Del Rio, Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı Cena'ya kaptırdı ve 133 günlük hükümdarlığına son verdi. Del Rio, 24 Kasım'da Survivor Series'de şampiyonluk için rövanş maçına çıktı ancak yine Cena'ya yenildi.

Son hikayeleri ve ayrılışı (2013 - 2014)

Ertesi gece 25 Kasım Raw programında Del Rio, Randy Orton ile takım halinde bir takım maçında John Cena ve Big Show'a karşı mağlup oldu. 2 ve 9 Aralık Raw programlarında Del Rio, geri dönen Sin Cara'ya karşı büyük kayıplar yaşadı. Del Rio nihayet 6 Ocak 2014 Raw bölümünde Sin Cara'yı yendi. Maçtan sonra Del Rio, yakında geri dönecek olan Batista'ya hakaret etti ve herkesin onun hakkında konuşmasını sağlamak için Royal Rumble'da Batista'yı eleyeceğini söyledi. 13 Ocak Raw programında Rey Mysterio'yu mağlup etti ve maçın ardından bir kez daha Batista ile karşılaştı. 20 Ocak Raw programında Batista, Rey Mysterio'yu mağlup ettikten sonra geri döndü ve Del Rio'ya Batista Bomb ile saldırdı. Altı gün sonra Royal Rumble'da Del Rio, Rumble maçına 27 numaradan girdi ve iyi bir performans sergiledi ancak maçı kazanan Batista tarafından elendi. 3 Şubat Raw programında Del Rio, Batista ile yüzleşti ve sonunda ona saldırdı, bu da Batista'nın ertesi hafta yayın masasında Del Rio'ya powerbomb vurmasına yol açtı. Bundan önce Del Rio, Dolph Ziggler'ı ezdi. Bu, Elimination Chamber'da Del Rio ile Batista arasında oynanan ve Batista'nın kazandığı bir maça yol açtı. Ertesi gece Raw programında Del Rio, önceki geceki rövanş maçında Batista'yı yendi. WrestleMania XXX'ta Alberto Del Rio, Andre the Giant battle royal maçına katıldı ve Sheamus tarafından elenmeden önce bir dizi elemeyi gerçekleştirdi.

2 Haziran Raw programında Del Rio, daha sonra boş olan WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonası için 2014 Money in the Bank merdiven maçına hak kazanmak için Dolph Ziggler'ı mağlup etti; Del Rio maçı John Cena'ya kaybedecekti. 4 Temmuz SmackDown programında Del Rio, ABD Şampiyonası için Sheamus'a başarısız bir şekilde meydan okudu. 7 Temmuz Raw programında Ziggler'ı yenerek Sheamus'a karşı bir ABD Şampiyonası fırsatı daha kazandı, ancak ertesi gece Main Event'te yapılan Last Man Standing maçından sonra yine başarısız oldu. Battleground'da boş olan Kıtalararası Şampiyonluk için battle royal maçına katıldı ancak Dolph Ziggler tarafından elendi. Del Rio, sonraki haftalarda birkaç maç kaybetti ve 7 Ağustos'ta, ırkçı bir şaka yaptığı iddia edilen bir çalışanla yaşanan tartışmanın ardından "profesyonel olmayan davranış" nedeniyle WWE'den kovuldu.

AAA'ya geri dönüş (2014 - 2015, 2018)

11 Ağustos 2014'te AAA, WWE tarafından kovulduktan sonra Rodríguez'in Triplemanía XXII'de şirkete geri döneceğini duyurdu. 14 Ağustos'ta düzenlediği basın toplantısında Rodríguez, WWE'nin Alberto Del Rio ismine sahip olduğunu kabul etti ve ayrıca AAA için yeni ring adı El Patrón ("The Boss") altında çalışacağını açıkladı. WWE'de ring tanıtımları ve İspanyol yorumlarında Ricardo Rodriguez tarafından kendisine bu lakap takılmıştı, ancak ticari marka değildi. Rodríguez ayrıca şu an için 90 günlük rekabet yasağı hükmü altında olduğunu ve bunun kendisini AAA için güreşmesine engel olacağını belirtti. Daha sonra, Del Rio'nun WWE'den ayrılmasının bir parçası olarak Del Rio'nun bir yıl boyunca ABD'de güreş yapmasının yasaklandığını da açıkladı. 17 Ağustos'ta Triplemanía XXII'de El Patrón ve babası Dos Caras gösterinin açılışında göründüler, AAA'ya gelmeleri hakkında konuştular ve WWE'ye hitap ederek şirketin ırkçı olduğunu iddia ettiler. Los Perros del Mal ekibi tarafından kesintiye uğradılar. Üyelerden biri Caras'a el koyduktan sonra El Patrón ekibi yere serdi. Bu sırada yetkililer ona WWE'nin rekabet etmeme hükmü olduğunu hatırlattı. Gösteri, El Patrón'un ana karşılaşmayı kazanmasının ardından Los Perros del Mal lideri El Hijo del Perro Aguayo'ya saldırmasıyla sona erdi. Eylül 2014'ün başlarında, Rodríguez'in avukatları onun WWE ile olan sorunlarını çözmüştü ve Rodriguez artık 90 günlük rekabet yasağı hükmüyle kısıtlanmıyordu. 14 Eylül'de, artık "El Patrón Alberto" olarak anılan Rodríguez, altı kişilik takım ana etkinliğinde Myzteziz ve La Parka ile AAA ring içi dönüşünü yaptı ve burada Aguayo, Averno ve El Texano Jr.'ı yendiler. Alberto daha sonra El Texano Jr. ile AAA Mega Şampiyonası için çekişmeye başladı. 28 Kasım'da Ricardo Rodriguez AAA'daki ilk çıkışını yaptı ve bir kez daha Alberto'nun kişisel ring spikeri oldu. 7 Aralık'ta Guerra de Titanes'te Alberto, El Texano Jr.'ı yenerek yeni AAA Mega Şampiyonu oldu. Galibiyetle birlikte Rodríguez, hem CMLL hem de AAA dünya ağırsıklet şampiyonasını kazanan ilk güreşçi oldu. 24 Mayıs 2015'te Alberto, AAA'nın Lucha Libre Dünya Kupası için "Rüya Takım"ı oluşturmak üzere Myzteziz ve Rey Mysterio Jr. ile bir araya geldi. Üçlü sonunda finalde Johnny Mundo, Matt Hardy ve Bay Anderson'ı yenerek turnuvayı kazandı. Triplemanía XXIII'de El Patrón, Brian Cage'i Hair vs. Hair Lucha de Apuestas'ta yendi. Héroes Inmortales IX'da El Patrón, Johnny Mundo'ya karşı Mega Şampiyonayı korudu.

Rodríguez, WWE'ye döndükten sonra Mega Şampiyonayı savunmak için AAA'ya dönmeyeceği belli oldu ve bu nedenle 9 Kasım'da unvanı elinden alındı. WWE, Guerra de Titanes'e katılmasına izin vermişti ancak etkinlik iptal edilince WWE teklifi iptal etti.

2018'de El Patrón'un gizemli bir rakiple karşı karşıya gelerek Triplemanía XXVI'ya geri döneceği açıklandı. Ancak 21 Ağustos'ta düzenlediği basın toplantısında AAA, son kartın bir parçası olarak El Patrón'un maçından bahsetmedi. El Patrón, Dorian Roldán ile para konusunda tartıştığı ve kendisine rakip bulamadıkları için gelmeyeceğini açıkladı. Roldán, Alberto'nun şirketle hiçbir bağlantısının olmadığını, bu nedenle onu son karta dahil etmediklerini söyledi.

World Wrestling Council (2014 - 2015, 2016 - 2017)

24 Ağustos 2014'te WWC'nin heel yöneticisi Juan Manuel Ortega'nın yalnızca "patrón" olarak tanımlanan biriyle telefonda konuştuğu ve daha önce WrestleMania XXX'te düzenlenen bir yeniden buluşmaya atıfta bulunduğu bir sahne arkası bölümünü yayınlayarak bir hikaye başlattı. Sonraki hafta, menajerin Luis Muñoz Marín Uluslararası Havalimanı'ndan Ricardo Rodriguez'i seçtiği ve (Ortega'nın himayesindeki birkaç kişiyle çekişme içinde olan) Ray González Sr.'nin oynadığı bir golf kulübüne gittiği bir bölüm vardı. Orada, eski WWE ring spikerinin El Patrón adına gönderildiği ve olay yerinden kaçmadan önce "kişisel mesaj" olarak saygısızlık işareti verdiği ortaya çıktı. Ertesi hafta, Septiembre Negro için her ikisi arasında bir maç onaylandı, burada González Sr., Rodriguez'i (artık "El Emisario del Patrón" olarak tanıtılıyor) yendi ve sakatladı ve hemen El Patrón'a WWC Aniversario'da bir maç için meydan okudu. 24 Eylül 2014'te, El Patrón'un Aniversario'daki varlığını doğrulamak için Ortega'yı ararken Rodriguez'in hikayesi devam etti. Ancak duyurulduktan sonra sahneye çıkamadı ve hikaye saptı, Aniversario'da Hernandez onun yerini aldı.

7 Kasım 2015'te WWC, babasının Rodriguez'e verdiği yaralanmaya misilleme olarak Texas Güreş Akademisi'ndeki bir antrenman seansı sırasında Ray González'in oğlu El Hijo de Ray González'e saldırdığı bir bölümle başlayarak El Patrón ile hikayeyi sürdürdü. Ertesi gün Ray González Sr., El Patrón'a maç için meydan okudu. Tanıtım skeçlerinin çoğu WWE'ye dönmeden önce çekildi, ancak yeni bir sözleşmenin yürürlüğe girmesinden sonra şirketle temizlenen tek dış görünüş olarak süreklilik sağlandı. 5 Aralık 2015'te González Sr., WWC'nin sezon kapanış etkinliği Lockout'ta El Patrón'u (o sırada WWE ABD Şampiyonu'ydu) diskalifiye ederek yendi.

15 Ekim 2016'da El Patrón, WWC'nin yıllık Aniversario etkinliğinin ikinci gecesinde WWC'ye geri döndü ve burada "Jaula de la Muerte" maçında Ray Gonzalez ile karşılaştı.

Wrestle-1 (2014)

1 Kasım 2014'te, "Alberto" ring adı altında çalışan Rodríguez, Masakatsu Funaki'yi yenerek Japon Wrestle-1 şirketi için ilk kez sahneye çıktı.

Ring of Honor (2014 - 2015)

11 Aralık 2014'te Ring of Honor (ROH), "Alberto El Patrón" olarak anılan Rodríguez'in 3 Ocak 2015'te şirkete ilk kez katılmak üzere imza attığını duyurdu. İlk maçında Christopher Daniels'ı yendi. 30-31 Ocak'taki ROH Winter Warriors turu sırasında El Patrón, A.C.H. ve Roderick Strong'u yendi. 1 Mart 2015'te ROH 13. Yıldönümü Gösterisinde El Patrón, ROH Dünya Televizyon Şampiyonası için Jay Lethal'a başarısız bir şekilde meydan okudu.

World Wrestling League (2015)

Rodríguez, Ocak 2015'te WWL şampiyonu Glamour Boy Shane ve Ricky Banderas'ı yenerek WWL Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı kazanmak için yarıştı. Kemer, Ricky Banderas'a karşı savunma sırasında yaşanan tartışmanın ardından 19 Eylül 2015'te iptal edildi.

Lucha Underground (2015)

17 Ocak 2015'te Lucha Underground, Rodríguez'in şirkete imza attığını duyurdu. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Los Angeles, Kaliforniya'da şirketin televizyon kayıtlarında çıkış yaptı. Alberto El Patrón olarak anılan Rodríguez, ilk çıkışı sırasında, kendisi de ilk çıkışını yapan AAA rakibi El Texano Jr. tarafından saldırıya uğradı. Bu, 25 Mart'taki bölümde bir Bullrope maçında AAA Mega Şampiyonası'nı El Texano Jr.'a karşı başarıyla savunduğu bir maça yol açtı. 6 Mayıs'ta Alberto, Lucha Underground Şampiyonası'nın bir numaralı yarışmacısı için yapılan maçta Johnny Mundo'yu yendi. Ancak 13 Mayıs 2015'te Alberto, Mundo'nun onu pencereye fırlatıp fırsatını kaybetmesinin ardından Hernandez'e yenildi. Daha sonra Alberto ve Mundo, Ultima Lucha'ya kadar çekişti; burada Mundo, Mundo'nun kız arkadaşı Melina'nın müdahalesinin ardından Alberto'yu mağlup etti.

WWE'ye dönüş (2015 - 2016)

8b6299d42d174830b9f81164d0ebc6a5_crop_exact.jpg


Del Rio, 25 Ekim 2015'te Zeb Colter'ın menajeri olduğu Hell in a Cell'de WWE'ye sürpriz bir dönüş yaptı ve John Cena'yı yenerek ABD Şampiyonluğu'nu kazandı. Ertesi gece Raw programında Del Rio, kendisi ve Zeb Colter'ın yeni ülkeleri "MexAmerica"yı kurduklarını ve ABD Şampiyonası'nın resmi olmayan bir şekilde "MexAmerican Championship" olarak yeniden adlandırıldığını açıkladı. Kasım ayında Del Rio, boş olan WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonası turnuvasına katıldı, ilk turda Stardust'ı ve çeyrek finalde Kalisto'yu yenerek Survivor Series'te yarı finalde Roman Reigns tarafından elendi.

30 Kasım Raw programında Del Rio, Sheamus'un yeni takımı The League of Nations'a katıldı ve bir hafta sonra Zeb Colter ile olan ilişkisini sonlandırdı. TLC şovunda sandalye maçında Jack Swagger'a karşı şampiyonluğunu koruduktan sonra Del Rio, John Cena'nın 28 Aralık'ta geri dönmesinin ardından onunla rekabetini yeniden alevlendirdi. 11 Ocak Raw programında Del Rio, ABD Şampiyonası'nı Kalisto'ya kaptırdı, 14 Ocak SmackDown programında şampiyonluğu yeniden kazandı, ancak Royal Rumble'da tekrar Kalisto'ya yenildi. Kalisto ve ortağı Sin Cara'ya karşı üç takım galibiyeti elde eden Del Rio, Fastlane'de ABD Şampiyonası için maç talep etti ve Del Rio daha sonra 1-2 kaybetti.

WrestleMania 32'de Del Rio, League of Nations üyeleri Sheamus ve Rusev ile birlikte The New Day'e karşı altı kişilik bir takım maçında yer aldı ve burada Sheamus, Xavier Woods'u tuş edince takımı kazandı. WrestleMania'nın ardından, 4 Nisan Raw programında Del Rio ve grubun geri kalanının ona saldırdığı Kral Barrett'ın gruptan atılmasıyla grup dağılmaya başladı. 28 Nisan SmackDown programında Del Rio ve Rusev'in Kalisto, Cesaro ve Sami Zayn'e karşı altı kişilik takım maçında Sheamus'u terk etmesinden sonra grup resmi olarak dağıldı.

2 Mayıs Raw programında Del Rio, Kalisto'nun ABD Şampiyonası'nın 1 numaralı yarışmacısını belirlemek için Battle Royal'e katıldı ancak Zack Ryder tarafından elendi. 26 Mayıs SmackDown programında Del Rio, Zack Ryder'ı yenerek 2016 Money in the Bank merdiven maçına hak kazandı. Money in the Bank maçında Del Rio başarısız oldu ve maçı Dean Ambrose kazandı. 2016 WWE Draft'ı sırasında Del Rio, SmackDown markasına seçildi. 26 Temmuz SmackDown Live bölümünde Del Rio, WWE Dünya Şampiyonası için bir numaralı yarışmacılar turnuvasında kimin ilerleyebileceğini belirlemek için 16 kişilik battle royal maçına katıldı, sonuçta maçta başarısız oldu. WWE'deki son görünümü 16 Ağustos SmackDown Live bölümünde Del Rio'nun John Cena'ya yenilmesiydi.

18 Ağustos 2016'da Rodríguez, WWE'nin sağlık politikasını ilk kez ihlal ettiği için otuz gün uzaklaştırma cezası aldı. 30 Ağustos'ta, Rodríguez'in WWE sözleşmesinden bir ayrılma maddesini uygulayacağı ve şirket içindeki konumundan memnun olmaması durumunda ayrılmasına izin vereceği bildirildi. Bildirildiğine göre Rodríguez, WWE'den memnun değildi ve Ekim 2015'te geri döndüğünde kendisine ana etkinlik olması da dahil olmak üzere boş sözler verildiğini iddia etti. 9 Eylül'de WWE, onun şirketten ayrılması konusunda resmi olarak anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Bağımsız şirketler (2016 - günümüz)

WWE'den ikinci ayrılışının ardından Rodríguez, bağımsız şirketlerde maç almaya başladı ve Alberto El Patrón ring adına geri döndü. Herhangi bir şirket ile sözleşme imzalamak istemediğini ve profesyonel güreşten emekli olmadan önce kendisini önümüzdeki iki yıl boyunca yılda 60 maçla sınırlayacağını belirtti. Rodríguez'in 2 Ekim'de Héroes Inmortales X'te AAA'ya dönmesi planlandı ancak etkinliğe katılmadı. Ertesi gün Rodríguez, olaydan önce bir restoranda "bıçaklı bir suçlunun" saldırısına uğradığını, kolunda ve vücudunun diğer kısımlarında çok sayıda yaralanmaya maruz kaldığını iddia etti.

El Patrón, What Culture Pro Wrestling (WCPW) şirketine birkaç kez katıldı ve Big Damo'nun WCPW kariyerini ilk maçında sonlandırdı, ardından WCPW İnternet ve Takım Şampiyonası için başarısız bir şekilde mücadele etti. Uçuş sorunları nedeniyle 30 Kasım 2016'daki "Delete WCPW" PPV'sini kaçırmak zorunda kaldı ancak ertesi gün Johnny Mundo'yu "Loaded" bölümünün kayıtlarında yendi.

El Patrón, World Association Of Wrestling (WAW) şirketi için bir dizi kez sahneye çıktı, El Patrón, Robbie Dynamite'ı tuş ile yendi, ardından El Patrón, aynı etkinlikte Chris Masters'ı yendi ve WAW Tartışmasız Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı kazandı.

2019'da Rodríguez ve Chavo Guerrero Jr., ilk programları bir televizyon kanalında yayınlayan kendi şirketleri Nación Lucha Libre'yi yarattılar.

Impact Wrestling (2017 - 2018)

maxresdefault.jpg


2 Mart 2017'deki Impact Wrestling kayıtları sırasında Rodríguez, Alberto El Patrón ring adı altında Impact Wrestling için çıkış yaptı. Kendisini Impact Wrestling Dünya Ağırsıklet Şampiyonası hikayesine dahil etmek amacıyla Bruce Prichard ve Lashley'nin sözünü kesti. Daha sonra El Patrón, Alberto'nun şampiyonluk şansını kazanması gerektiğinde ısrar eden Ethan Carter III tarafından yarıda kesildi, ancak Lashley aynı fikirde değildi ve El Patrón'a bir Dünya Şampiyonası maçı verdi. O gecenin ilerleyen saatlerinde El Patrón, Lashley'i tartışmalı bir tarzda mağlup ederek Impact Wrestling Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı kazandı. Ancak El Patrón, ertesi gece tartışmalı zafer nedeniyle unvanı bıraktı ve 16 Mart Impact Wrestling bölümünde Dünya Şampiyonası bir numaralı yarışmacılar maçında EC3 ile karşılaştı ve kazandı ve bu süreçte bir numaralı yarışmacı oldu. 4 Mayıs Impact Wrestling bölümünde El Patrón, Eli Drake'i yendi ve GFW Küresel Şampiyonası'nın bir numaralı yarışmacısı oldu. 11 Mayıs Impact Wrestling bölümünde Magnus'u yenerek GFW Küresel Şampiyonasını kazandı. 1 Haziran Impact Wrestlling bölümünde El Patrón, Six Sides of Steel Cage maçında Ethan Carter III'ü yendi ve bir numaralı yarışmacılığını korudu. Slammiversary'de El Patrón, Lashley'i yenerek GFW Global Championship ve Impact Wrestling Championship'i birleştirdi. 6 Temmuz Impact'te kendisinden "Birleşik Şampiyon" ve "Birleşik Dünya Şampiyonu" olarak anıldı. Ana etkinlikte El Patron, grubun yeni üyesi olduğunu söyleyerek LAX'in müdahalesinin ardından Lashley'e diskalifiye ile mağlup oldu.

Ancak 13 Temmuz Impact bölümünde El Patrón, LAX'e katılmayı reddetti ve Lashley ile takım maçında onları yendi. 20 Temmuz Impact bölümünde LAX, El Patrón'un ailesini rehin aldıktan sonra El Patrón tişörtünü giydi. Kısa bir süre sonra onlara saldırdı. Bu, 27 Temmuz Impact bölümünde El Patrón ile LAX arasında bir handikap maçına yol açtı ve maçı kazandı. Maçtan sonra LAX'in diğer üyeleri tarafından saldırıya uğradı ancak Dos Caras ve El Hijo de Dos Caras tarafından kurtarıldı. Ertesi hafta, Patron Ailesi, LAX'in en yeni üyesi Low Ki'nin müdahalesinin ardından LAX'e yenildi. El Patron'un Birleşik GFW Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'nı Destination X'te Low Ki'ye karşı savunması planlandı. 12 Temmuz 2017'de El Patrón, gerçek hayattaki kız arkadaşı Paige ile yaşadığı kişisel aile içi şiddet sorunu nedeniyle GFW tarafından uzaklaştırıldı. Uzaklaştırmanın bir sonucu olarak, 14 Ağustos'ta Birleşik GFW Dünya Ağırsıklet Şampiyonası'ndan elendi.

5 Kasım 2017'de Bound for Glory'de El Patrón uzaklaştırma cezasından döndü ve herkesin "kaybeden ve arkadan bıçaklayan" olduğunu iddia etti ve hatta Jeremy Borash ile yüzleşecek kadar ileri giderek bu süreçte geri adım attı. O gecenin ilerleyen saatlerinde Johnny Impact ve Eli Drake'e saldırarak ana etkinliği yarıda kesti.

El Patrón, önceki gece New Orleans'taki Lucha Underground vs Impact Wrestling etkinliğine yasal olarak katılmamasının ardından 7 Nisan 2018'de Impact'ten serbest bırakıldı.

MMA kariyeri
Maç sayısı:15
Galibiyet:9 (2 nakavt, 7 pes ettirme)
Mağlubiyet:5 (2 nakavt, 1 pes ettirme, 1 karar, 1 diskalifiye)
Berabere:1

İlk yılları

2000 yılında profesyonel güreşe adım atan Dos Caras Jr., karma dövüş sanatlarında (MMA) şansını denemeye karar verdi. Dos Caras, Pride Fighting Championships şirketinde Mirko Cro Cop ile karşılaştı ve ilk turda kafa vuruşuyla mağlup oldu.

Combate Americas

11 Ekim 2016'da MMA şirketi Combate Americas'ın Başkanı seçildi. Başkanlık, Rodríguez'in şirkette hiçbir fiili güce sahip olmadığı ve esas olarak markanın Meksika medyasına tanıtılmasından sorumlu olduğu, sembolik bir roldü. Rodríguez, profesyonel güreş kariyerine odaklanmak için 20 Temmuz 2017'de bu görevden ayrıldı.

9 Temmuz 2019'da, Rodríguez'in 2010'dan bu yana ilk kez karma dövüş sanatları yarışmasına geri döneceği ve Combate Americas'da UFC Hall of Famer ve eski UFC Hafif Ağırsıklet Şampiyonu Tito Ortiz ile karşılaşacağı açıklandı. 210 poundluk ortalama ağırlıkta yarışılan etkinlik 7 Aralık 2019'da Hidalgo, Teksas'ta gerçekleşti. Rodríguez maçı ilk turda teslim olarak kaybetti.

Ultimate Fighting Championship

Mart 2022'de Rodríguez'in İspanyolca yorumcu olarak Ultimate Fighting Championship (UFC) ile sözleşme imzaladığı bildirildi. Şirkete 19 Mart'ta UFC Fight Night: Volkov vs. Aspinall etkinliğinde giriş yaptı.

Özel hayatı

Rodríguez daha önce Angela Velkei ile evliydi ve ondan üç çocuğu vardı. Velkei, Haziran 2016'da Rodríguez'den boşanma davası açtı ve evliliğinin zina nedeniyle önceki ay sona erdiğini belirtti. 28 Nisan 2022'de Del Río, Angela Velkei'yi ölmekten kurtarmak için birden fazla kan bağışı istediği bir videoyu paylaştı, ancak onun uğraştığı sağlık sorununun hangisi olduğunu ve San José Hastanesi'ne kaldırıldığını açıklamadan paylaştı. Aynı yılın 2 Mayıs'ında Del Río, sosyal medyasında Velkei'nin öldüğünü bildirdi.

Mayıs 2016'da Rodríguez ve profesyonel güreşçi arkadaşı Saraya-Jade Bevis, daha çok Paige olarak bilinir, ilişkilerini kamuoyuna açıkladı. İkili, Ekim 2016'da nişanlandı. 2017'nin sonlarında ayrıldılar. 14 Temmuz 2021'de Hannibal TV'ye verdiği bir röportaj sırasında Rodriguez, Paige'in önceki tutuklamalarını ifşa etmekle tehdit etti ve ayrıca ona karşı aile içi şiddet iddialarında bulundu.

Rodríguez'in San Antonio, Teksas'ta 2016 yılında açılan La Cantinita adında bir restoranı vardı. Ancak restoran Kasım 2017'de kapandı.

24 Mayıs 2018'de Rodríguez, ABD vatandaşı oldu.

Yasal sorunlar

Rodríguez, kız arkadaşını darp ettiği ve cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla 9 Mayıs 2020'de San Antonio, Teksas'ta tutuklandı. Kendisi, Bexar İlçe hapishanesine gönderildi ve bir kez cinsel saldırı ve bir kez de bedensel zarara yol açan saldırıyla suçlandı. Rodríguez daha sonra 10 Mayıs'ta yaklaşık sabah 3:30'da 50.000 dolar kefaletle serbest bırakıldı. 10 Mayıs'ta. 9 Ekim'de Rodríguez büyük jüri tarafından suçlandı ve resmi olarak ağırlaştırılmış adam kaçırma ve cinsel saldırı olmak üzere iki ağır suçla suçlandı. Rodriguez'in duruşması, suçlamalar 10 Aralık 2021'de düşürülene kadar birkaç kez ertelendi.

Şampiyonlukları ve başarıları

Amatör güreş

Central American and Caribbean Games
 • First place (3 kez)
World Junior Championships
 • Gold (1997)

Profesyonel güreş
Alianza Universal De Lucha Libre
 • Copa Universo (2019) – w/ LA Park
Big League Wrestling
 • BLW World Heavyweight Championship (1 kez)
Consejo Mundial de Lucha Libre
 • CMLL World Heavyweight Championship (1 kez)
 • La Copa Junior (2006)
Impact Wrestling
 • GFW Global Championship (1 kez)
 • Impact World Heavyweight Championship (1 kez)
Lucha Libre AAA Worldwide
 • AAA Mega Championship (1 kez)
 • Lucha Libre World Cup (2015) – w/ Myzteziz & Rey Mysterio Jr.
 • Técnico of the Year (2014)
New Generation Championship Wrestling
 • NGCW Heavyweight Championship (1 kez)
Pro Wrestling Illustrated
 • 2011 PWI 500 listesinde #6
Qatar Pro Wrestling
 • QPW World Championship (1 kez)
World Association of Wrestling
 • WAW Undisputed World Heavyweight Championship (1 kez)
World Wrestling Entertainment/WWE
 • WWE Championship (2 kez)
 • World Heavyweight Championship (2 kez)
 • WWE United States Championship (2 kez)
 • Bragging Rights Trophy (2010) – w/ Team SmackDown (Big Show, Rey Mysterio, Jack Swagger, Edge, Tyler Reks & Kofi Kingston)
 • Money in the Bank (Raw 2011)
 • Royal Rumble (2011)
World Wrestling League
 • WWL World Heavyweight Championship (1 kez)
Wrestling Observer Newsletter
 • Best Gimmick (2010)

Luchas de Apuestas kayıtı
KazananKaybedenYerŞovTarih
Dos Caras Jr. (maske)Darketo (maske)Aguascalientes, AguascalientesLive event6 Mart 2003
El Patrón Alberto (saç)Brian Cage (saç)Mexico CityTriplemanía XXIII9 Ağustos 2015
 

Grand Mizard Of Lust

Ambrose Asylum
Katılım
23 Ağu 2011
Konular
26
Mesajlar
2,698
Tepkime puanı
26
Puanları
0
Konum
BalKes!
İlk yılında yüksek başarı kazananlardan.Başarılı bir isim olmasına rağmen bana sempatik gelmiyor :p .
 
Katılım
23 Ağu 2011
Konular
316
Mesajlar
31,649
Tepkime puanı
267
Puanları
15
Konum
Arabistan
Undertaker
Geldi ve direk ME'yi oynadı.Hak ediyorda bence.İleride büyük yerlerde görücez onu.
 

Matt Hardy

Banned
Katılım
23 Ağu 2011
Konular
1
Mesajlar
256
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
San Antoino - Texas
Rey Mysterio'yu yenmesi beni şaşırtmıştı çabuk yükselen bir isim umarım hemen düşmez Main Event kalır.
 

Mr. Bean

ölümlü
Katılım
2 Ağu 2014
Konular
747
Mesajlar
11,173
Tepkime puanı
1,126
Puanları
1,085
Yaş
22
Konum
Parts Unknown
Undertaker
Vince McMahon
Gelmiş geçmiş en büyük pushlardan birini aldı herif. Geldiği gibi RR galibiyeti(hem de 40 kişilik), MitB, WWE kemeri, WHC... Bu bile adamda biraz sorumluluk bilinci uyandırmaya yetmedi.
 
Üst