Austin Theory | Kariyer İncelemesi

Iron Cannonball

Latvian Angel
Katılım
26 Kas 2013
Konular
3,890
Mesajlar
43,021
Tepkime puanı
9,044
Puanları
1,670
Yaş
25
Konum
Цариград-Турция
Tommaso Ciampa
-
austin-theory.jpg


Austin Tyler White (d. 2 Ağustos 1997) Amerikalı profesyonel güreşçi ve vücut geliştiricidir. Şu anda WWE ile anlaşmalıdır ve SmackDown markasında Austin Theory ring adıyla performans sergilemektedir. Şu anda Grayson Waller ile A-Town-Down Under olarak bir tag takımında yer almaktadır.

WWE'ye katılmadan önce, Full Impact Pro (FIP) ve Evolve gibi World Wrestling Network şemsiyesi altındaki çeşitli promosyonlar da dahil olmak üzere bağımsız pistlerde güreşti ve bu arada WWN Şampiyonluğu, FIP Dünya Ağır Siklet Şampiyonluğu ve Evolve Şampiyonluğunu kazandı. WWE'de iki kez Birleşik Devletler Şampiyonu olmuş ve 2022 Erkekler Money in the Bank merdiven maçının galibi olmuştur.

Erken Hayatı

Austin Tyler White 2 Ağustos 1997'de Atlanta'nın kenar mahallesi McDonough, Georgia'da doğdu. Anne ve babası o doğmadan önce boşanmıştır. White çocukluğundan beri profesyonel güreş hayranıdır, John Cena'nın büyük bir etkisi olduğunu ve sekiz yaşından beri WWE'ye katılma hayalleri kurduğunu belirtmiştir. 2015 yılında, 17 yaşındayken NPC Georgia Vücut Geliştirme Şampiyonası, Genç Erkekler kategorisinde birinci oldu.

Profesyonel güreş kariyeri
Bağımsız Devre (2016-2019)Profesyonel güreşteki ilk çıkışını 5 Mayıs 2016'da Austin Theory ring adıyla yaptı ve WWA4 etkinliğinde A. R. Fox'u yenerek WWA4 Ağırsiklet Şampiyonluğunu kazandı[ Bu süre zarfında Georgia bölgesindeki etkinliklerde çalışmaya devam etti Theory Progress Wrestling'deki ilk çıkışını 1 Nisan 2017'de Progress ve Evolve ortak şovunda yaptı ve Jason Kincaid ve Blaster McMassive'in de yer aldığı dörtlü maçta Keith Lee'ye yenildi.

Theory, 12 Ağustos 2016'da Full Impact Pro (FIP) Heatstroke'ta World Wrestling Network'teki ilk maçına çıktı. Evolve çıkışını 24 Şubat 2017'de Evolve 78'de Darby Allin'i yenerek yaptı. Daha sonra Theory, Priscilla Kelly'yi kendisine hizmetli olarak aldı. 18 Aralık'ta Evolve 97'de Fred Yehi'yi yenerek FIP Dünya Ağır Siklet Şampiyonluğunu kazandı. Unvanını 13 Ocak 2018'de "Anything Goes" maçında Yehi'ye karşı korudu. 17 Şubat'ta Evolve 100'de Theory, Zack Sabre Jr. karşısında Evolve Şampiyonluğunu kazanamadı. 6 Nisan'da Evolve 103'te Theory, WWN Şampiyonluğunu kazanmak için Keith Lee'yi yenerek Lee'nin 175 günlük saltanatına son verdi. 19 Mayıs'ta Evolve 104'te DJ Z'ye karşı unvanını korudu. 23 Haziran'da Evolve 106'da Theory, WWN Şampiyonluğunu Joey Janela'ya kaybetti, ancak ertesi gün üçlü tehdit maçında Janela ve DJ Z'ye karşı FIP Dünya Ağır Siklet Şampiyonluğunu korudu. 30 Eylül'de FIP Dünya Ağırsiklet Şampiyonluğunu Anthony Henry'ye kaybetti.

Theory, 15 Aralık'ta Evolve 117'de Fabian Aichner ve Roderick Strong'u üçlü tehdit maçında yenerek Evolve Şampiyonluğunu kazandı. 15 Şubat 2019'da Evolve 121'de Darby Allin'e karşı unvanını korudu. Önümüzdeki birkaç ay boyunca Theory, Anthony Henry, Kyle O'Reilly,Raul Mendoza ve Leon Ruff gibi isimlere karşı unvanı başarıyla savundu. 13 Temmuz'da Evolve 131'de ikisi arasındaki bir sahne arkası çatışmasının ardından, o ve JD Drake hem Evolve Şampiyonası hem de WWN Şampiyonluğu için Winner Takes All maçında dövüştü ve bu maçı Theory kazandı. 25 Ağustos'ta Evolve 134'te Drake ve Josh Briggs'e karşı üçlü tehdit maçında ve 21 Eylül'de Evolve 136'da Briggs'e karşı Evolve Şampiyonluğunu korudu. Ancak, 9 Kasım'da Evolve 139'da unvanını rövanş maçında Briggs'e kaybetti.

16 Haziran 2018'de Theory, Rey Horus tarafından mağlup edildiği Meksika promosyonu The Crash Lucha Libre için ilk maçına çıktı. 2 Mart 2019'da Theory, Willie Mack, Bárbaro Cavernario ve Sansón'u yenerek The Crash Ağır Siklet Şampiyonluğunu kazandı. 14 Haziran'da Theory, The Crash'i temsilen Consejo Mundial de Lucha Libre'deki ilk maçına çıktı ve Carístico ve Volador Jr. ile takım olup Rush ve La Peste Negra'yı (Bárbaro Cavernario ve Negro Casas) yendi.

WWE
NXT ve Raw İlk Çıkışları (2019-2020)


Şirketle sözleşme imzalamadan önce Şubat 2018'de WWE seçmelerine katıldı. 8 Nisan'da WrestleMania Axxess'in 4. gününde Theory, WWN Şampiyonluğunu Marcel Barthel'e karşı korudu.

10 Ağustos 2019'da Theory, NXT TakeOver'da kalabalığın içinde ekranda gösterildi: Toronto'da ekranda gösterildi. Beş gün sonra WWE ile sözleşme imzaladığı ve WWE Performans Merkezine rapor vereceği açıklandı. NXT'nin 25 Aralık bölümünde Theory, ring içi ilk maçına çıktı ve Roderick Strong'un NXT Kuzey Amerika Şampiyonluğu açık meydan okumasını kaybederek kabul etti. NXT'nin 8 Ocak 2020 bölümünde Joaquin Wilde'ı yenerek ilk zaferini elde etti.

Theory, 30 Mart Raw bölümünde Zelina Vega'nın ortağı olarak Angel Garza ve Seth Rollins ile birlikte Kevin Owens ve Raw Tag Team Champions The Street Profits'e (Angelo Dawkins ve Montez Ford) karşı kaybetti. WrestleMania 36'nın 5 Nisan'daki 2. Gecesinde Theory ve Garza, Raw Tag Team Şampiyonluğu için The Street Profits'e başarısız bir şekilde meydan okudu. Ertesi gece Raw'da Theory ve Garza, The Street Profits'e karşı unvan rövanş maçını kaybetti. Raw'un 13 Nisan bölümünde Akira Tozawa'yı yendikten sonra, Vega'nın diğer ortakları Garza ve Andrade de Tozawa'yı yenerken ona katıldı ve üçü birlikte poz vererek bir grup olduklarını doğruladı. Ancak, 18 Mayıs Raw bölümünde, yanlışlıkla Apollo Crews ve Kevin Owens'a karşı bir tag team maçına mal olduktan sonra Andrade ve Garza tarafından saldırıya uğradı ve onu gruptan attı. Aynı gecenin ilerleyen saatlerinde Rollins ve Murphy'nin Aleister Black'e saldırmasına yardım ederek Rollins'in grubuna resmen bir müridi olarak katıldı. Raw'un 22 Haziran bölümünün ardından Rollins ve Murphy ile görünmeyi bıraktı.

The Way (2020-2021)

NXT'nin 26 Ağustos bölümünde Theory, Bronson Reed'i keserek televizyona geri döndü ve branda geri döndü. Ring içi dönüşünü 8 Eylül'de NXT'nin Super Tuesday bölümünde yaptı ve burada Reed'e yenildi. NXT TakeOver'da: WarGames'te Theory, Johnny Gargano'nun üçüncü NXT Kuzey Amerika Şampiyonluğunu kazanmasına yardımcı oldu. Daha sonra NXT'nin 9 Aralık bölümünde Gargano, Gargano'nun gerçek hayattaki eşi Candice LeRae ve Indi Hartwell ile birlikte The Way adlı heel bir grubun parçası olduğunu açıkladı. 30 Aralık'ta Theory, NXT'nin Future Star'ı için 2020 NXT Yıl Sonu Ödülü'nü kazandı.

Ocak 2021'de Theory ve Gargano, 2021 Dusty Rhodes Tag Team Classic'te yarıştı ve ilk turda Kushida ve Leon Ruff'a yenildi. Önümüzdeki birkaç ay boyunca Theory, Gargano'nun çok sayıda rakibe karşı Kuzey Amerika Şampiyonluğunu korumasına yardımcı oldu. NXT'nin 20 Temmuz bölümünde Kyle O'Reilly'ye yenilmesinin ardından Theory, NXT 2.0'ın prömiyerinde geri dönene kadar NXT televizyonuna ara verdi ve son NXT görünümünde Indi Hartwell ve Dexter Lumis'in düğününe katıldı.


Mr. McMahon ve Mr. Money in the Bank ile Hikaye (2021-2022)

2021 Draftının bir parçası olarak Theory, Raw brand'ine draft edildi. Raw'un 4 Ekim bölümünde Theory, Jeff Hardy'ye saldırarak markaya geri döndü ve Raw'un sonraki iki bölümünde onu yendi. Rey Mysterio, 15 Kasım Raw bölümünde Bobby Lashley tarafından sakatlandıktan sonra Survivor Series için Team Raw'dan çıkarıldı ve yerine Theory getirildi. 21 Kasım'daki etkinlikte Theory, Hardy tarafından elenmeden önce Sheamus'u eledi, ancak takımı Team SmackDown'a karşı maçı kazandı. Ertesi gece Raw'da, Theory'nin Mr. McMahon'dan Kleopatra'nın Yumurtasını aldığı ortaya çıktı ve McMahon Theory'yi " cesaret gösterdiği" için ana etkinlikte Big E'ye karşı WWE Şampiyonluk maçı ile ödüllendirdi ve Theory bu maçı kaybetti.

17 Ocak 2022 tarihli Raw bölümünde, Finn Bálor'u yendikten sonra McMahon Theory'yi Royal Rumble maçında bir yerle ödüllendirdi. Teori, 29 Ocak'taki isim etkinliğinde ilk Royal Rumble maçına 3. sıradan girdi ve AJ Styles tarafından elenmeden önce 22 dakika sürdü. 31 Ocak Raw bölümünde Theory, Elimination Chamber eleme maçında Kevin Owens'ı yendi. Theory, 19 Şubat'taki Elimination Chamber'da Seth "Freakin" Rollins, Styles, Riddle ve son şampiyon Bobby Lashley'nin de yer aldığı bir maçta Brock Lesnar tarafından tuşlandıktan sonra WWE Şampiyonluğunu kazanamadı. Maçın sonlarına doğru Lesnar, Theory'ye bölmelerden birinin tepesinden yere doğru "F-5" yaptı. 28 Şubat Raw bölümünde Theory, McMahon'a rüşvet vererek Pat McAfee ile yaptığı röportaja kendisine eşlik etmesini sağladı ancak başarılı olamadı. SmackDown'ın 4 Mart bölümünde Theory, McAfee ile yüzleşti ve WrestleMania 38'de rakibi olacağını açıkladı. 3 Nisan'daki WrestleMania'nın 2. Gecesinde Theory, McAfee'ye yenildi, ancak Stone Cold Steve Austin çıkıp Theory, McMahon ve McAfee'ye Stone Cold Stunners ile vurana kadar devam eden kavgada McMahon'ın McAfee'yi yenmesine yardım etti.

Ertesi gece Raw'da Theory ve The Usos, Theory'nin Bálor'u tuş etmesinin ardından RK-Bro (Randy Orton ve Riddle) ve Finn Bálor'u yenerek Birleşik Devletler Şampiyonluğu için mücadele etme şansı kazandı. Ertesi hafta bir sahne arkası bölümünde Theory, kendisinin ve Bay McMahon'ın Austin adının artık kendisine uymadığına karar verdiğini, ilk adını bıraktığını ve Theory olarak devam ettiğini duyurdu. 18 Nisan Raw bölümünde Theory, Bálor'u yenerek kariyerinde ilk kez unvanı kazandı ve unvan tarihindeki en genç ikinci Birleşik Devletler Şampiyonu ve WWE bayrağı altındaki en genç şampiyon oldu. 9 Mayıs Raw bölümünde Theory, şampiyonluğu Cody Rhodes'a karşı savundu ve Seth "Freakin" Rollins'in Rhodes'a saldırmasının ardından maçı diskalifiye ile kaybetti, ancak unvanını korudu. Theory, 30 Mayıs Raw bölümünde Mustafa Ali'ye karşı ve 5 Haziran'da Hell in a Cell'de yapılan rövanş maçında unvanını korudu.

Theory, 2 Temmuz'da Money in the Bank'te Birleşik Devletler Şampiyonluğunu Bobby Lashley'e kaybederek 75 günlük saltanatına son verdi. O gecenin ilerleyen saatlerinde, Erkekler Money in the Bank merdiven maçına eklendi ve kazandı, böylece WWE tarihinde Money in the Bank sözleşmesini kazanan en genç süperstar oldu ve aynı gece bir unvan kaybeden ve sözleşmeyi kazanan ilk Money in the Bank kazananı oldu. Theory, 30 Temmuz'daki SummerSlam'de Lashley'e karşı oynadığı rövanş maçında Birleşik Devletler Şampiyonluğunu yeniden kazanamadı. O gecenin ilerleyen saatlerinde, Brock Lesnar ve Roman Reigns arasındaki Undisputed WWE Universal Championship Last Man Standing maçı sırasında Money in the Bank sözleşmesini nakde çevirmeye çalıştı, ancak resmi olarak nakde çeviremeden Lesnar tarafından "F-5" ile vuruldu. Clash at the Castle'da 3 Eylül'de ön gösteride ring adı Austin Theory'ye dönerken, Alpha Academy (Chad Gable ve Otis) ile birlikte The Street Profits (Montez Ford ve Angelo Dawkins) ve Madcap Moss'a yenildi. O gecenin ilerleyen saatlerinde, ana etkinlik sırasında Money in the Bank sözleşmesini nakde çevirmeye çalıştı, ancak bunu resmi olarak yapamadan Tyson Fury tarafından nakavt edildi. 7 Kasım Raw bölümünde Theory, Birleşik Devletler Şampiyonluğu için Rollins'e Money in the Bank kontratını bozdurdu ancak kısmen Lashley'nin müdahalesi nedeniyle başarısız oldu.

Birleşik Devletler Şampiyonu (2022-2023)


26 Kasım'da Survivor Series WarGames'te Theory, Rollins ve Lashley'i üçlü tehdit maçında yenerek ikinci Birleşik Devletler Şampiyonluğunu kazandı. Raw'ın 5 Aralık bölümünde Theory, Dolph Ziggler tarafından saldırıya uğradıktan sonra diskalifiye edilerek Mustafa Ali karşısında unvanını korudu. 2 Ocak 2023 Raw bölümünde Theory, 23 Ocak'ta Raw Is XXX'de Lesnar'ın müdahalesinin ardından Diskalifiyesiz maçta Lashley'nin yanı sıra Rollins'e karşı unvanını korudu. Theory, 28 Ocak'taki Royal Rumble'a 25 numaradan girdi ancak nihai kazanan Cody Rhodes tarafından elendi. 18 Şubat'ta Elimination Chamber'da Theory unvanını Bronson Reed, Damian Priest, Johnny Gargano, Montez Ford ve Seth "Freakin" Rollins'e karşı Elimination Chamber maçında başarıyla korudu ve unvan ilk kez aynı adı taşıyan yapı içinde yarıştı. Etkinliğin ardından düzenlenen basın toplantısında Theory, Raw'ın bir sonraki bölümünde unvan için açık bir meydan okuma yayınladı ve bu meydan okumaya Edge tarafından yanıt verildi. Finn Bálor'un müdahalesinden sonra Edge'e karşı unvanını korudu. Theory, 6 Mart Raw bölümünde geri dönen John Cena'ya WrestleMania 39'da unvan maçı için meydan okudu ve Cena bunu kabul etti. 1 Nisan'daki WrestleMania'nın 1. Gecesinde Theory, Cena'yı yenerek unvanını korudu. Theory, 6 Mayıs'taki Backlash'te Bronson Reed ve Lashley'e karşı unvanını korudu.

2023 WWE Draft'ının bir parçası olarak Theory, SmackDown brand'ine seçildi. SmackDown'ın 12 Mayıs bölümünde, Dünya Ağır Siklet Şampiyonluğu turnuvası için üçlü tehdit maçında Bobby Lashley ve Sheamus'a yenildi. İki hafta sonra 26 Mayıs SmackDown bölümünde Theory, Pretty Deadly'nin (Elton Prince ve Kit Wilson) müdahalesinden sonra Sheamus'a karşı Birleşik Devletler Şampiyonluğunu korudu. Daha sonra SmackDown'ın sırasıyla 9 Haziran ve 7 Temmuz bölümlerinde Jey Uso ve Sheamus'a karşı unvanını korudu. Theory, 5 Ağustos'taki SummerSlam'de Slim Jim Battle Royal'da yarıştı ve Santos Escobar tarafından elenene kadar iki kez elemeyi başardı. SmackDown'ın 11 Ağustos'taki bölümünde Theory'nin unvanını Escobar'a karşı savunması planlanmıştı ancak Escobar, Theory'nin sahne arkasında kendisine saldırmasının ardından yarışamayacak hale geldi. O gecenin ilerleyen saatlerinde Theory, Escobar'ın Latino World Order'dan istikrarlı arkadaşı Rey Mysterio'ya hazırlıksız bir unvan maçında yenilerek 258 günlük ikinci saltanatına son verdi. Ertesi hafta LA Knight'ı yenerek Birleşik Devletler Şampiyonluğunun 1 numaralı adayı oldu, ancak 3 Eylül'de Payback'te Mysterio'dan unvanı geri alamadı.

A-Town Down Under (2023-günümüz)

SmackDown'ın 15 Eylül tarihli bölümünde Theory, Pat McAfee ile bir bölüme dahil oldu, ardından The Rock geri dönerek Theory'ye People's Elbow ile saldırdı. Bu süre zarfında, Grayson Waller ile A-Town Down Under olarak bilinen bir ortaklığa başladı. Takım olarak ilk galibiyetlerini SmackDown'ın 22 Eylül bölümünde The Brawling Brutes'a (Butch ve Ridge Holland) karşı aldılar. SmackDown'ın 13 Ekim bölümünde Theory ve Waller, Cody Rhodes ve Jey Uso'ya Undisputed WWE Tag Team Championship için meydan okudular ve kaybettiler. Theory, SmackDown'ın 15 Aralık bölümünde Birleşik Devletler Şampiyonluğu #1 Contender turnuvasının ilk turunda Kevin Owens'a yenildi. SmackDown'ın 12 Ocak 2024 bölümünde Theory'nin NXT'den Carmelo Hayes ile maçı, her ikisinin de üst ipten kafalarının üzerine düşmesinin ardından çekişmesiz sona erdi. WWE daha sonra ikisinin de sadece yüzünde ezikler olduğunu açıkladı. Theory bir sonraki haftanın rövanşında Hayes'i yenmeye devam etti. 27 Ocak'taki Royal Rumble'da Theory, Logan Paul'un Owens'a muşta verdikten sonra Birleşik Devletler Şampiyonluğunu korumasına yardımcı oldu. O gecenin ilerleyen saatlerinde, nihai kazanan Cody Rhodes tarafından elenmeden önce Royal Rumble maçına 13 numaradan girdi.

Diğer Medya
White, 2017 Marvel Stüdyoları filmi Örümcek Adam: Eve Dönüş'te figüran olarak yer aldı.

Kişisel Yaşam
White, kısmen babasının alkolizminden dolayı, alkolsüz bir yaşam tarzını benimsiyor.

Şampiyonlukları Ve Başarıları

Bodybuilding
National Physique Committee
NPC Georgia Teen, Men's bodybuilding championship winner (1 time)
Professional wrestling
The Crash Lucha Libre
The Crash Heavyweight Championship (1 time)
ESPN
Ranked No. 3 of the 30 best Pro Wrestlers Under 30 in 2023
Evolve
Evolve Championship (1 time)
Full Impact Pro
FIP World Heavyweight Championship (1 time)
Fire Star Pro Wrestling
FSPW Heavyweight Championship (2 times)[
Mucha Lucha Atlanta
MLA Global Championship (1 time)
Peachstate Wrestling Alliance
PWA Heritage Championship (1 time)
Pro Wrestling Illustrated
Ranked No. 80 of the top 500 singles wrestlers in the PWI 500 in 2019
World Wrestling Network
WWN Championship (2 times)
WWA4
WWA4 Heavyweight Championship (1 time)
WWE
WWE United States Championship (2 times)
Men's Money in the Bank (2022)
NXT Year-End Award (1 time)
Future Star of NXT (2020)
Xtreme Wrestling Alliance
XWA Heavyweight Championship (1 time)​
 
Üst