Britt Baker | Kariyer İnceleme

DarylDiXoN

💙 bruv 💙
Top Poster Of Month
Katılım
27 Ocak 2014
Konular
4,085
Mesajlar
33,977
Tepkime puanı
6,750
Puanları
1,670
Yaş
26
Konum
Mersin / Erdemli
Will Ospreay
CM Punk
Brittany Ann Baker

Britt-Baker.jpg


23 Nisan 1991'de doğmuş güreşçi ve diş hekimidir.
AEW'da hem Britt Baker ismiyle hem de Dr. lakabıyla bulunan eski bir şampiyondur.
Ayrıca AEW'ya imza atmış ilk kadın güreşçidir.

Güreş Öncesi

Britt-Baker-IL-1024x684.jpg


23 Nisan 1991'de Punxsutawney, Pensilvanya'da sağlık hizmetleri yöneticisi Sam ve birinci sınıf öğretmeni Mary Ann Baker'ın en büyük çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Dane isminde bir küçük kardeşi de vardır. Çocukluğu basketbol ve aletizm dalında spor faaliyetlerine katılmasıyla geçmiştir. Pensilvanya Eyalet Üniversite'nde insan kaynakları ve aile denetimi yan dalında davranışsal tıp okumuş 2013'te mezun olmuştur. Temmuz 2017'de kemeri LuFisto'ya kaybetti. 1 Eylül 2018'de All In PLE'inde içinde Madison Rayne, Chelsea Green ve Tessa Blanchard'ın yer aldığı dörtlü bir maça çıksa da maçı Blanchard kazanmıştı. Ekim ayında LuFisto ve Ray Lyn'i tree-way maçında yenerek IWC Women's Championship kemerini geri kazansa da Kasım'da tekrardan kemeri bir başka birine, Katie Arquette'e, kaybetti.

Güreş Eğitimi

LFwDsgdgmyXu42-VcMwC4omQax0zqwjxf8Is_nfdK8-r6iEvC1-v5lHeXprRxadcY6sUiWQBuqIDg7nOuXd4RNhgzehEFY4krUHf4Bb9h9FTuXiW6t36azXhrTcV-amFgTwA


Profesyonel güreş eğitimine 2014'ün Haziran aylarında South Hills, Pensilvanya'daki International Wrestling Cartel antrenman akademisinde Super Hentai ve Marshall Gambino'nun eli altında almaya başlamıştı. Aynı yıl Baker, Pittsburgh Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne girip Mayıs 2018'de mezun oldu. Diş hekimliği okurken Cleveland Ohio'da Johnny Gargano ve Candice LeRae'nin yanında Absolute Intense Wrestling'te eğitimi aldı.

Güreşçiliğinin Başları (2015–2018)

britt.jpg


Debut'unu International Wrestling Cartel (IWC)'te 2015 yılında yaptı. 2016'da WWE debut'unu bir jobber olarak Nia Jax'in onu squashladı bir maçta yer aldı. 10 Aralık'ta April Sera, Marti Belle, ve Sonya Strong'un yer aldığı dörtlü bir eleme maçını kazanıp IWC Women's Championship kemerini kazanmıştır.

All Elite Wrestling (2019–günümüz)

britt-baker.gif


2 Ocak 2019'da yeni kurulmuş şirket AEW ile sözleşme imzaladığı duyurudlu ve şirketin ilk kontratlı kadın güreşçisi oldu. Debut'unu 25 Mayıs Double or Nothing'te Nyla Rose'u, Kylie Rae'yi ve Awesome Kong'u four-way maçında yenerek yaptı. 13 Temmuz'da Fight for the Fallen'da Riho ile takım olarak Bea Priestley ve Shoko Nakajima'ya yenildi. Baker, maç sırasında Priestley'nin tekmesi nedeniyle beyin sarsıntısı sakatlığı çekti ve ikili arasındaki feudun başlangıcı oldu. 31 Ağustos'ta All Out'ta AEW Women's World Championship kemeri için Casino Battle Royale'e girdi; Shazza McKenzie, ODB, Brandi Rhodes, Mercedes Martinez ve Priestley'i elese de Nyla Rose tarafından elendi. 9 Kasım'daki Full Gear'da bir single maçta Priestley'i yendi.

Thunder-Rosa-Britt-Baker.png


22 Ocak 2020'de Dynamite'ta Jericho'nun Sea Part Deux: Second Wave'deki Rock 'N' Wrestling Rager programında Priscilla Kelly'ye karşı kazandığı maçı yeren Tony Schiavone yorumları sonrası heel oldu. Mayıs ayında Rose ile Hikaru Shida ve Kris Statlander'ı yendikleri maç sonrası bacağından sakatlık geçirip sonrasında Eylül ayında All Out'ta döneceğini açıkladı. Big Swole ile feuda girerek onu çöp kutusuna attı. Temmuz ayında septum deviasyonu problemini düzeltmek adına burnundan ameliyat oldu. All Out'ta Diş ve Tırnak maçında Big Swole'a yenildi. Kasım 2020'de Thunder Rose ile feuda girdi. İkilinin 2021 Şubat'ında Beach Break'te yaptıkları maçtan Baker galip çıktı. Aynı ay, AEW Women's World Championship Eleme Turnuvası'na girerek Madi Wrenkowski'yi ilk turda yense de sonrasında Nyla Rose'a yarı final turunda kaybetti. 17 Mart'ta feud bittiği sırada Rosa unsanctioned Lights Out maçında Baker'ı yendi. Maç eleştirmenlerden bayağı ilgi topladı.

britt-baker-2.jpg


30 Mayıs'taki Double or Nothing'te Shida'yı yenerek ilk defa AEW Women's World Championship kemerini kazandı. Rampage'in 13 Ağustos'taki bölümünde Red Velvet'i yenerek de kemerini koruduktan sonra Jamie Hayter ile feudu başladı. Full Gear'da Tay Conti'yi yenerek kemeri 5. kere başarıyla korumuştu. Mart 2022'deki Revolution şovunda ise yeni bir AEW Women's World Championship kemerini ilk kez tanıtıp kemeri Rosa'ya karşı korudu. Mart'ın sonlarına doğru Dynamite'ta AEW Women's World Championship kemerini Steel Cage maçında Rosa'ya kaybetti.

Saraya-Toni-Storm-Ruby-Soho.jpg


2022 Owen Hart Foundation Turnuvasına katılıp ilk turda Maki Itoh'u, yarı finalde Toni Storm'u yenerek finale çıktı. Mayıs ayı Double or Nothing'inde Ruby Soho'yu yenerek turnuvanın da ilk kadın galibi olmuştu. Revolution'da Saraya, Toni Storm ve Ruby Soho'nun ona saldırışının ve Jamie Hayter'ın AEW Women's World Championship kemerini bu saldırısı sonrası koruması sonucu 2020'den beri ilk defa face olsa da kaybetmişti. 5 Temmuzdaki Dynamite şovunda Owen Hart Foundation Turnuvasına katılıp bu seferde Ruby Soho'ya çeyrek finalde kaybetti.

Stili ve Kişiliği

DMD karakteriyle gerçek hayatı işe döndüren parodi kadın başta karakterini "mutlu" olarak; face olarak, gösterse de sonraları heel oldu. Bu gururu, hayal ürününü getirdi ve "rol modellik" takıntısı da beraberinde geldi. Finisher'ı Lockjaw'dır. Tony Schiavone ve Rebel ile de takılmıştır. Bayley ve Sasha Banks'i güreşçi olarak örnek aldığı bilinir.

Oyunlar vs.

AEW All Access'te ana kadroda. AEW Fight Forever'da oynanabilir bir karakter.

Dişçilik

britt-baker-yuka-sakazaki.gif


Amerikan Dişhekimleri Birliği üyesidir. AEW'da güreşçi olarak bulunması bir yana Winter Park, Florida'da özel bir muayenehanede diş hekimi olarak hayatına devam eder. 2018'de diş hekimliğinin "sonsuza dek hayalindeki meslek olarak kalacağını" söyleyerek, güreş kariyeriyle mesleğini sürdürmeye devam etti. Çalıştığı, diş ofisi, yer Çarşamba günleri kapalıdır.

Özel Hayat

tumblr_phrz5xVTYg1rnux1so1_640.gifv


Adam Cole ile hâlâ devam eden ilişkileri vardır. Arada sırada Twitch yayınları da yaparlar.

Şampiyonluklar ve Başarılar

All Elite Wrestling

AEW Women's World Championship (1 kere)
Owen Hart Kadınlar Kupası (2022)
Dynamite Award (1 kere)
Best AEW Fashion Moment (2022) – D.M.D.'s Brittsburgh Jacket ile

DDT Pro-Wrestling
Ironman Heavymetalweight Championship (1 kere)

International Wrestling Cartel
IWC Women's Championship (2 kere)

Monster Factory
MFPW Girls Championship (1 kere)

Pro Wrestling Illustrated
Yılın kadın güreşçisi (2021)
Yılın maçı (2021) – vs. Thunder Rosa (Mart 17)
Kendini En Çok Geliştiren Güreşçi (2021)
150 kadın güreşçi arasında 4. (2021)

Remix Pro Wrestling
Remix Pro Fury Championship (1 kere)

REW - Revolution Eastern Wrestling
REW Pakistan Championship (1 kere)

Sports Illustrated
TOP 10'da 7. sıra (2021)

WrestleCircus
WC Big Top Tag Team Championship (1 kere) – Adam Cole ile

Wrestling Observer Newsletter
Kendini En Çok Geliştiren Güreşçi (2020)

Zelo Pro Wrestling
Zelo Pro Women's Championship (1 kere)​
 
Üst