Henare | Kariyer İncelemesi

Straight Edge Societh

"Finished The Story!"
Katılım
23 Ara 2013
Konular
6,317
Mesajlar
28,139
Tepkime puanı
10,721
Puanları
1,720
Yaş
24
Konum
Trabzon
CM Punk
dfncgyw-869cf506-9403-48b2-ae3f-b5cbb2287f2e.png

Doğum Adı:Aaron Henry
Doğum Tarihi ve Yeri:5 Ağustos 1992 - Auckland, Yeni Zelanda
Ring Adları:A-Class
Aaron Henare
Aaron Henry
Henare
Toa Henare
Boyu:180 cm
Kilosu:105 kg
Antrenörü:NJPW Dojo
Debut:2012

Aaron Henry şu anda New Japan Pro-Wrestling (NJPW) ile Henare ring adıyla sözleşme imzalamış Māori asıllı profesyonel güreşçidir ve United Empire ekibi üyesidir. Büyük bir güreş şirketinde Māori kökenli tek tam zamanlı sözleşmeli profesyonel güreşçidir.

Hayatının ilk yılları

Henry, Auckland, Yeni Zelanda'da doğmuştur ve Ngāpuhi ve Ngāi Takoto Iwi'den Cook Islander/Māori kökenlidir. Amcası, 2000 Rugby Ligi Dünya Kupası'nda Yeni Zelanda'nın kaptanlığını yapan eski profesyonel rugby ligi oyuncusu Richie Barnett'tir.

Profesyonel güreş eğitimi almadan önce Henare başarılı bir amatör güreşçiydi ve 96 kg ağırlık kategorisinde Serbest, Greko-Romen ve Submission güreşlerinde ulusal şampiyonluklar kazandı. Kendisine Yeni Zelanda Commonwealth güreş takımında yer alması teklif edildi, ancak Bad Luck Fale ile antrenmanlara devam etmek için bunu geri çevirdi. Ayrıca Shane Young, Kai Kara France, Mark Hunt ve Israel Adesanya gibi diğer Yeni Zelandalı dövüşçülerle MMA, Catch Wrestling ve Muay Thai eğitimi almıştır.

Profesyonel güreş kariyeri

New Japan Pro-Wrestling (2016 - günümüz)

İlk yılları (2016 - 2021)


Henare 2016'nın başlarında NJPW ile sözleşme imzaladı ve aynı yılın Eylül ayında Lion's Gate Project 3'te Pro Wrestling Noah's Quiet Storm'a yenilerek çıkış yaptı. Henare'nin NJPW'deki ilk galibiyeti 6 Eylül'de genç aslan Hirai Kawato'yu yenmesiyle geldi. 17 Eylül'de Tokyo'daki ilk büyük NJPW şovu Destruction'da David Finlay ile takım olup Roppongi Vice'a karşı kaybetti. 12 Kasım'da Henare, Bad Luck Fale'in yapımcılığını üstlendiği bir şovda Hikule'o'yu yenerek memleketi Yeni Zelanda'nın Auckland şehrine döndü. Henare, 2016 World Tag League'e tecrübeli Manabu Nakanishi ile birlikte katıldı. İkili kendi bloklarında sıfır galibiyet ve sıfır puanla sonuncu oldu. 21 Şubat 2017'de Tomoyuki Oka ile yaptığı maçta Henare aşil tendonundan sakatlandı ve maç durdurulmak zorunda kaldı. Sedye ile dışarı çıkarıldı. Henare, Kasım ayında Togi Makabe ile takım olduğu 2017 World Tag League için geri döndü. İkili turnuvayı bir galibiyet ve altı mağlubiyetle tamamladı.

Henare, 4 Ocak 2018'deki Wrestle Kingdom 12 ön gösterisinde yeni ring adı Toa Henare ile çıkış yaptı. 27 Ocak'ta Sapporo'daki New Beginning'de Toa, Ryusuke Taguchi ve Togi Makabe ile bir araya gelerek Guerillas of Destiny ve Bad Luck Fale'e NEVER Openweight 6-Man Tag Team Championship için başarısız bir şekilde meydan okuduğunda ilk unvan şansını elde etti. Nisan 2018'de, Dontaku serisi sırasında Tomohiro Ishii'ye karşı klasik bir Strong Style gösterisiyle hayranlarını şaşırtarak şirket içinde umut vaat etmeye başladı.

2019'da Toa, Hiroshi Tanahashi ile World Tag League için takım oldu ve 3 galibiyet ve 12 mağlubiyetle bitirdi. Ertesi yıl, ikili şimdi "HenarACE" olarak adlandırılan tekrar takım oldu, ancak bu sefer sadece bir galibiyet aldılar. 2020'nin başlarında, New Japan Cup'ın ana etkinliğinde Tomohiro Ishii ile karşılaşması planlanıyordu; ancak COVID-19 salgını, şirketin Henare'yi ana etkinliğe koyma planlarını askıya aldı.

United Empire (2021 - günümüz)

4 Nisan 2021'de artık Aaron Henare ring adını kullanan Henare, Will Ospreay'in United Empire grubunun yeni üyesi olarak ortaya çıktı ve Sakura Genesis 2021 etkinliğinde Tetsuya Naito, Shingo Takagi ve Sanada'dan oluşan Los Ingobernables de Japón takımını yenmek için yeni takım arkadaşları Great-O-Khan ve Jeff Cobb ile takım oluştururken bu süreçte heel oldu. 2021'deki Road to Dontaku tur serisi sırasında Henare boynundaki C6-C7 diskini yırttı ve sakatlığın iyileşmesi için altı ay izin almak zorunda kaldı.

Henare iyileşti ve O-Khan ile World Tag League'de takım oldu ve toplam 14 puanla bitirdiler. Sakatlıktan döndükten sonra Henare, Hiroyoshi Tenzan, Yuji Nagata, Tiger Mask, Tomoaki Honma ve eski takım ortağı Togi Makabe gibi eski şampiyonlara ve takım üyelerine karşı kazandığı zaferlerle ivme kazanmaya başladı. Bu, Henare'nin kariyerinde bir dönüm noktası oldu ve sonunda eski NJPW takım üyeleriyle hesaplaşmaya başladı. Wrestle Kingdom 16'da Henare New Japan Rambo maçına çıktı.

Henare, NJPW'deki ilk ağırsıklet tekler turnuvasına New Japan Cup'ta katıldı. Birinci turda Yuto Nakashima'yı yendi ancak 2. turda o zamanki IWGP Birleşik Devletler Ağırsıklet Şampiyonu Sanada'ya yenildi. Henare, NJPW Strong debutunu Amerika'da yaptı ve O-Khan ve yeni United Empire üyesi TJP ile takım olarak Brody King, Mascara Dorada ve Taylor Rust'ı yendi. Windy City Riot'ta Henare, Bullet Club'ı yenmek için Cobb, O-Khan ve yeni üyeler Aussie Open (Mark Davis ve Kyle Fletcher) ile takım oldu. Mayıs ayında Henare, Revolution Pro Wrestling debutunu Ricky Knight Jr. karşısında yaptı. Haziran ayında Henare, G1 Climax 32 turnuvası için C Block'un bir parçası olarak duyuruldu ve G1 debutunu yaptı. Henare, açılış maçında eski ortağı ve 3 kez G1 Şampiyonu olan Hiroshi Tanahashi'yi yenmeyi başardı, ancak kalan tüm maçlarını kaybederek bloğunu son sırada bitirdi ve finallere ulaşamadı. 4 Ocak 2023'te Wrestle Kingdom 17'de Henare bir kez daha New Japan Rambo'da yarıştı, ancak son 4'e kadar dayanamadı. Ertesi gün New Year Dash!!'te Henare ve Jeff Cobb, takım maçında Kenny Omega ve Kazuchika Okada'ya yenildi.

Mart ayında, Henare 2023 New Japan Cup'ta yarıştı ve ilk turda KOPW şampiyonu Shingo Takagi'yi tuşladı, sonraki turda Tama Tonga tarafından elendi. Henare daha sonra bu performansını Takagi'ye ilk "Ultimate Triad Match" için meydan okumak için kullandı, yani maçın galibi maçı kazanmak için maçı pin, submission ve ayakta sayımla kazanmak zorunda kalacaktı. 2 Mart'ta Henare KOPW şampiyonluğunu elde edemedi, ancak 38 dakika süren maçla beğeni topladı ve Wrestling Observer Newsletter tarafından 5.25 yıldız derecelendirmesi aldı. Haziran ayında Dominion 6. 4 Osaka-jo Hall'da Henare, Great-O-Khan ile hem boştaki IWGP Tag Team Championships hem de Strong Openweight Tag Team Championships için üçlü bir maçta takım oldu, ancak maçı Bishamon (Hirooki Goto ve Yoshi-Hashi) kazandı.

Henare, 16 Temmuz 2023'te 33. G1 Climax turnuvasına katıldıktan sonra yüzünde yeni bir tā moko dövmesi sergiledi ve Henare'nin yeni ring adını açıklarken aynı zamanda kafasını tıraş etti. Tā moko ya da "mataora" dövmesi Henare'yi ana akım bir profesyonel güreş şirketinde bu dövmeyi yaptıran ilk Polinezyalı güreşçi yaptı. Dövmeyi daha önce ayın başlarında Yeni Zelanda'daki bir güreş şovunda göstermişti. Henare turnuvanın C Bloğunda yarıştı, 4 puanla bitirdi ve böylece yarı finale yükselemedi. Görünümündeki değişikliklerle birlikte Henare, Yeni Zelanda merkezli metal grubu Alien Weaponry tarafından seslendirilen ve tamamen Maori dilinde söylenen yeni bir tema şarkısı olan 'Kai Tangata'yı benimsedi.

All Elite Wrestling (2022)

Dynamite'ın 8 Haziran 2022 tarihli bölümünde Henare, United Empire'dan ekip arkadaşları Kyle Fletcher ve Aussie Open'dan Mark Davis ile birlikte All Elite Wrestling debutlarını yaptı ve ekibin lider Will Ospreay'e Trent Beretta ve FTR'ye saldırmada yardımcı oldu.

Şampiyonlukları ve başarıları

Amatör güreş

  • 96 kg Freestyle Wrestling New Zealand National Champion
  • 96 kg Greco-Roman Wrestling New Zealand National Champion
  • 96 kg Grappling New Zealand National Champion

Profesyonel güreş
Impact Pro Wrestling
  • IPW New Zealand Tag Team Championship (1 kez) – w/ Jakob Cross
  • Armageddon Cup (2014)
Pro Wrestling Illustrated
  • 2018 PWI 500 listesinde #250
 
Üst