Jado | Kariyer İncelemesi

LoneWolf

Phenomenal One
Katılım
18 Tem 2017
Konular
357
Mesajlar
5,416
Tepkime puanı
2,555
Puanları
785
Konum
Gaziantep
AJ Styles
Sıradaki incelemem yine NJPW'den Jado bundan sonra ise Kota Ibushi veya Michael Elgin olacak.

Hazırlayan : "LoneWolf"

dfncgze-36db1e6a-d682-4322-91d3-3b60584d32dd.png

Doğum Adı:
Shoji Akiyoshi (秋吉 昭二, Akiyoshi Shōji)​
Doğum Tarihi ve Yeri:
28 Eylül 1968 - Minato, Tokyo, Japonya​
Rind Adları:
Captain Noah
Coolie S.Z.
C.T.U Ranger Blue
Jado
Punish
Shoji Akiyoshi​
Boyu:
178 cm​
Kilosu:
99 kg​
Debut:
19 Mart 1989​

Shoji Akiyoshi daha çok Jado ring adıyla bilinen Japon profesyonel güreşçidir. En çok New Japan Pro-Wrestling'de (NJPW) partneri Gedo ile takım olarak yaptığı çalışmalarla tanınır. Jado ve Gedo'nun kariyerleri, Jado'nun 1993'te Universal Lucha Libre'de geçirdiği kısa bir dönem, 1997'de Frontier Martial-Arts Wrestling'de (FMW) karşıt taraflarda yer aldıkları bir dönem ve Jado'nun Gedo'nun World Championship Wrestling ile Kuzey Amerika turunu taklit etmemesi dışında büyük ölçüde birbirine paralel olmuştur. World Class Tag takımı, NJPW'nin IWGP Junior Heavyweight Takım Şampiyonluğu, Universal Wrestling Association'ın UWA/UWF Intercontinental Takım Şampiyonluğu ve Dragon Gate'in Uluslararası Junior Heavyweight Takım Şampiyonluğu dahil olmak üzere güreşte çok sayıda şampiyonluk elde etmiş ve NJPW'nin Super J Tag League'ini bir kez kazanmıştır. Jado ve Gedo, NJPW'nin ortak baş yazarlarıdır.

Profesyonel güreş kariyeri

Başlangıç Kariyeri


Jado gerçek ismi olan Shoji Akiyoshi ismi ile Frontier Martial-Arts Wrestling şirketine debutunu yaptı. Debut maçında Masanobu Kurisu'ya kaybetti. Daha sonra NJPW'e katıldı. Burada Takeshi Puroresu Gundan stable'ına katıldı. Bir süre bu stable ile takılan Jado daha sonra stable'ın dağılması sonucu NJPW'den ayrıldı.

Meksika Turları (1991 - 1993)

TPG stable'ından arkadaşı olan ve stable dağıldıktan sonra kendisi ile beraber NJPW'den ayrılan Keiji Takayama (bugün bilinen adı ile Gedo) ile birlikte Meksika'da bazı şirketler ile maçlara çıktılar. Jado ve Takayama Universal Wrestling Association şirketibe katıldılar. Punish (Jado) ve Crush (Takayama) isimleri ile burada yer alamaya başladılar. 8 Kasım 1991 tarihinde Punish ve Crush ikilisi Silver King ve El Texano'yu yenerek UWA/UWF Intercontinental Tag Team şampiyonu oldular. Bu kemerleri 200 gün taşıyan ikili Shu El Guerrero ve Scorpio Jr. takımına kaybettiler. 6 gün sonra Punish ve Crush ikilisi Guerrero ve Scorpio'yu yenerek ikinci kez bu kemerleri kazandılar. 21 Temmuz 1992 yılında bu şirketten ayrıldılar ve kemerler boşa çıkarıldı. İkili daha sonra bir kaç ay Consejo Mundial de Lucha Libre şirketinde yer aldılar. Burada çoğunlukla 6 kişilik maçlarda yer aldılar.

Wrestling International New Generations (1993 - 1994)

Akiyoshi ve Takayama ring isimleri ile Wrestling International New Generations şirketine debutlarını yaptılar. 11 Temmuz 1993 tarihinde Jado ve Gedo ikilisi Freddie Krueger ile takım olarak Miguelito Perez, Mitsuhiro Matsunaga ve Yukihiro Kanemura takımını WarGames maç türünde yendiler. Jado, Yukihiro Kanemura'yı yenerek WWC Caribbean Heavyweight kemerini kazanarak ilk bireysel şampiyonluğunu kazandı. Daha sonra Jado ve Gedo ikilisi The Headhunters'ı yenerek boşta olan W*NG World Tag Team kemerlerini kazandılar. Fakat kemeri kazandıktan bir kaç gün sonra tekrar kaybettiler. Daha sonra W*NG Heavyweight kemeri için Crypt Keeper karşısına çıkan Jado kemeri kazanma başarısı gösteremedi. Jado, W*ING şirketindeki son aylarında Gedo ile takım olarak The Headhunters ile W*NG World Tag Team kemerleri için karşılaştılar ama başarılı olamadılar. Daha sonra Jado ve Gedo şirketten ayrıldı. Jado'da bulunan Caribbean Heavyweight kemeride boşa çıkarıldı.

lbddap.jpg


Wrestle Association R (1994 - 1996)

Jado ve Gedo 1994 yılında Wrestle Association R şirketine debutlarını yaptılar ve hemen başlarda şirketin en tepesindeki takımlar arasında yer aldılar. Daha sonra Jado ve Gedo ikilisi Hiromichi Fuyuki ile takım olarak WAR World Six-Man Tag Team kemerleri için yapılan turnuvaya katıldılar. Finale yükselen üçlü Genichiro Tenryu, Animal Hamaguchive Koki Kitahara'yı yenerek kemerlerin sahibi oldular. Kemerleri kazandıktan yaklıaşık 1 ay sonra Bob Backlund, Scott Putski ve Warlord'a kaybettiler. Jado, Gedo ve Fuyuki bir kaç ay sonra kemeri bir kez daha ele geçirdiler. Bundan sonra kemeri 2 kez daha kazanan üçlü topam 4 kez WAR World Six-Man Tag Team şampiyonu oldular.

Frontier Martial-Arts Wrestling (1997 - 2001)

Jadı ve Gedo WAR şirketinden ayrıldıktan sonra Frontier Martial-Arts Wrestling şirketine debutlarını yaptılar. O zamanlarda Japonya'nın bağımsız en iyi federasyonları arasonda gösterilen şirkette Jado, Gedo ve Fuyuki FMW World Street Fight 6-Man Tag Team şampiyonluk kemerlerini kazandılar. 21 Mart 1997 tarihinde kemerleri boşa çıakrıldı. Daha sonra 16 Ocak 1998 tarihinde Jado, Mr.Gannosuke ve Yukihiro Kanemura ile takım olarak bu kemeri bir kez daha kazandı. Bir kaç ay sonra kemerlerini Atsushi Onita, Koji Nakagawa ve Tetsuhiro Kuroda'ya kaybettiler.

Jado, FMW Double kemeri için yapılan bir numaralı aday olma turnuvasına katıldı. Turnuvanın yarı final maçında Hayabusa'ya yenilerek elendi. 1998 yılında Jado ve Gedo yine takım olarak bir araya geldiler. Hayabusa ve Masato Tanaka ile FMW Brass Knuckles Tag Team şampiyonluk maçına çıktılar ama kemerleri kazanma başarısı gösteremediler. Daha sonra Jado ve Gedo ikilisi Koji Nakagawa ile takım olarak WEW 6-Man Tag Team şampiyonu oldular. Nisan 2000 tarihinde Kodo Fuyuki, Kyoko Inoue ve Chocoball Mukai üçlüsüne kemerlerini kaybettiler. Jado, Gedo ve Nakagawa kemerleri kaybettikten bir ay sonra tekrar rakiplerini yenerek WEW 6-Man Tag Team şampiyonu oldular. Kemerleri kazandıktan 20 gün sonra tekrar kaybettiler. 14 Temmuz 2000 tarihinde Jado ve Gedo ikilisi H ve Tetsuhiro Kuroda takımını yenerel WEW World Tag Team şampiyonu oldular. Daha sonra Jado ve Gedo kemerleri Masao Inoue ve Yoshinobu Kanemaru'ya kaybeettiler ve şirketten ayrıldılar.

New Japan Pro Wrestling (2001 - günümüz)

2001 yılında FMW'dan ayrılan Jado, Masato Tanaka, Gedo, Hideki Hosaka ve Kaori Nakayama ile birlikte NJPW'e katıldılar. Burada Jado ve Gedo ikilisi yine takım olarak yer almaya başladılar. 20 Temmuz 2001 yılında Jushin Thunder Liger ve El Samurai ikilisini yenen Jado ve Gedo IWGP Junior Heavyweight Tag Team şampiyonu oldular. 2001 yılında G1 Junior Tag League tunuvasına katılan Jado ve Gedo finalde Liger ve Samurai takımına kaybettiler.

Daha sonra Jado ve Gedo ikilisi Koji Kanemoto ile takım olarak Teisen Hall Cup Tag Team turnuvasına katıldılar. Turnuvada Liger, Osamu Nishimura ve Tatsumi Fujinami takımına yenilerek elendiler. Liger daha sonra Minoru Tanaka ile takım olarak Jado ve Gedo takımını yenerek IWGP Junior Heavyweight kemerini kazandı. Jado 2002 yılında Best of Super Junior turnuvasına katıldı. Bu turnuvada sadece 1 puan alan Jado grup sonuncusu oldu ve elendi.

13 Ekim 2003 tarihinde Jado 11 kişinin katıldığı battle royal'i kazanarak yeni IWGP Junior Heavyweight şampiyonu oldu. Jado'nun kemer serüveni devam ederken Gedo ile beraber birde IWGP Junior Heavyweight Tag Team şampiyonu oldular. 29 Kasım tarihinde IWGP Junior Heavyweight kemerini Minoru Tanaka'ya kaybetti. Daha sonra Gedo ile takım şampiyonluklarına devam eden Jado bir süre sonra IWGP Junior Heavyweight Tag Team kemerlerini American Dragon ve Curry Man'e kaybettiler.
5 Haziran 2004'te Jado ve Gedo bu kemeri üçüncü kez kazandılar. Bu kez 9 ay gibi bir süre boyunca 5 kez kemerlerini başarıyla savundular. 4 Mart 2005 tarihinde kemerleri Kanemoto ve Wataru Inoue'ye kaybettiler. Daha sonra Jado ve Gedo ikilisi Jushin Thunder Liger'a ait stable olan CTU (Control Terrorism Unit) katıldılar. Daha sonra Jado ve Gedo, El Samurai ve Ryusuke Taguchi'yi yenerek 4.kez IWGP Junior Heavyweight Tag Team şampiyonu oldular. 10 ay sonra kemerlerini Taka Michinoku ve Dick Togo'ya kaybettiler.

ZOZZb0.jpg


Kemerleri kaybeden Jado ve Gedo takımı CTU'dan ayrılarak GBH (Great Bash Heel) grubuna katıldılar. Daha sonra The World Class Tag Team takım ismiyle bir kaç yıl şovlarda yer almaya devam ettiler. Daha sonra 2009 yılında GBH'dan ayrılan Jado ve Gedo ikilisi bu kezde Chaos grubuna katıldılar. Bir süre Jado ve Gedo ikilisi sakatlıklarla uğraştılar ve Eylül 2010 yılında geri döndüler.

2011 yılının sonlarında Jado ve Gedo takımı Wrestling Observer Newsletter tarafından "Bookers of the Year" seçildiler. Jado ve Gedo ikilisi 3 yıl daha bu ödülü aldılar ve toplamda 4 kez bu ödülün sahibi oldular. Jado ve Gedo ikilisi bu 4 yıl içerisinde IWGP Junior Heavyweight Tag Team kemerlerin etrafında yer aldılar. Daha sonra kemeri kazanan Jado ve Gedo ikilisi kemerlerini Taichi ve Taka Michinoku'ya kaybettiler.
2015 yılımda Pro Wrestling Noah şirketinde booker olarak yer almaya başladı. Daha sonra bu şirkette Captain Noah ismi ve komik bir gimmick ile yer almaya başladı. 4 Ocak 2016'da NJPW'e dönen Jado, Wrestle Kingdom 10 şovunun dark kısmında yapılan New Japan Rumble'da ter aldı. 18.sıradan giriş yapan Jado, Shiro Koshinaka ve Ryusuke Taguchi'yi eleyerek New Japan Rumble maçını kazandı. 12 Haziran 2016 tarihinde Gedo ile tekrar bir araya geldiler ve Noah şirketinde GHC Junior Heavyweight Tag Team kemeri için üçlü maçta yer aldılar fakat kemeri kazanamadılar. 8 Ekim tarihinde Jado ve Gedo ikilisi Kotoge ve Harada'yı yenerek yeni GHC Junior Heavyweight Tag Team şampiyonu oldular. 24 Kasım'da kemerleri tekrar Kotoge ve Harada kazandı.

8 Ekim 2018'de King of Pro-Wrestling'de Jado, Chaos'tan ayrıldı ve Jay White ve Gedo ile birlikte Bullet Club OG's ile birlikte oldu.

Şampiyonlukları ve başarıları
Big Japan Pro Wrestling
 • BJW Tag Team Championship (1 kez) – Gedo
Dragon Gate
 • Dragon Gate I-J Heavyweight Tag Team Championship (1 kez) – Gedo
Dramatic Dream Team
 • Ironman Heavymetalweight Championship (1 kez)
Frontier Martial-Arts Wrestling
 • WEW World Tag Team Championship (1 kez) – Gedo
 • WEW Hardcore Tag Team Championship (1 kez) – Gedo
 • FMW World Street Fight 6-Man Tag Team Championship (2 kez) – Gedo & Hiromichi Fuyuki (1), Mr. Gannosuke & Yukihiro Kanemura (1)
 • WEW 6-Man Tag Team Championship (4 kez) – Gedo & Koji Nakagawa (2), Gedo & Kaori Nakayama (1), Gedo & Masato Tanaka (1)
New Japan Pro-Wrestling
 • IWGP Junior Heavyweight Championship (1 kez)
 • IWGP Junior Heavyweight Tag Team Championship (4 kez) – Gedo
 • New Japan Rumble (2016)
 • Super J Tag League (2010) – Gedo
Pro Wrestling Illustrated
 • 2014 PWI 500 listesinde #150
Pro Wrestling Noah
 • GHC Junior Heavyweight Tag Team Championship (1 kez) – Gedo
Tokyo Sports
 • Best Tag Team Award (2001) – Gedo
Toryumon X
 • UWA World Trios Championship (1 kez) – Gedo & Katsushi Takemura
Universal Wrestling Federation
 • UWA/UWF Intercontinental Tag Team Championship (2 kez) – Crush
Wrestle Association "R"
 • WAR World Six-Man Tag Team Championship (5 kez) – Gedo & Hiromichi Fuyuki
 • WAR World Six-Man Tag Team Championship Tournament (1994) - Hiromichi Fuyuki & Gedo
Wrestling International New Generations
 • WWC Caribbean Heavyweight Championship (1 kez)
Wrestling Observer Newsletter
 • Best Booker (2011–2014) – Gedo
 
Üst