Jay Lethal | Kariyer İnceleme

DarylDiXoN

Angel's Fade
Katılım
27 Ocak 2014
Konular
3,223
Mesajlar
29,636
Tepkime puanı
4,516
Puanları
1,630
Yaş
25
Konum
İzmir / Bornova
Will Ospreay
Seth Rollins
Jamar Shipman

FHOi2lQWQAQ_6V8.jpg:large


Jamar Shipman 29 Nisan 1985'de doğmuştur. Ring ismi Jay Lethal'dir. Şu anda AEW güreşçisidir. Ama en çok ROH zamanlarıyla tanınmıştır. Aynı zamanda TNA yaptığı zamanlar da çok takdir edilesidir.

HNMXJAWIJAI6TGNIIBWI6S7HAY.jpg


Ring of Honor'un "Franchise'ı" olarak anılan Lethal ROH World Championship kemerini 2 kere kazanıp şirket tarihinde ROH World Championship kemerinin reign rekorunu da elinde tutar. Aynı zamanda hem iki kez kazanmasıyla hem kemeri 567 gün tutmasıyla, hem World Television Championship kemerini hem de ROH World Championship kemerini elinde tutmasıyla da, 2 kemeri aynı anda tutarak ayrı bir rekora daha imza atmıştır. Jonatham Gresham ile birlikte de eski bir ROH World Tag Team Championship kemeri tutmuş kişidir kendileri. Grand Slam'ini yapmıştır ve ROH World, World Tag Team, World Television ve Pure championship kemerlerini birden hanesine yazdırabilmiş tek adamdır. 2020'de ROH onu kendi bünyeleri için son On Yılın en iyi Güreşçisi seçtiler.

Ayrıca 6 kez TNA X Division Championship kemeri tutmuş Consequences Creed'le The Lethal Consequences takım ismiyle TNA World Tag Team Champion da olmuştur. ROH ve TNA'de toplam 13 kere kemer kazanmıştır.

Güreş Öncesi

Jamar Shipman, 29 Nisan 1985'te Elizabeth, New Jersey'de doğdu. Ronald ve Shirley Shipman'ın iki erkek ve iki kız kardeşinin ortanca çocuğuydu. Temmuz 2001'de, 16 yaşındayken Shipman, Jersey All Pro Wrestling (JAPW) tarafından düzenlenen, kazanana JAPW profesyonel güreş okulunda ömür boyu ücretsiz eğitim hakkı veren, bir yarışmayı kazandı.

Güreş Kariyeri

Jersey All Pro-Wrestling

Debut'u ve Çeşitli Şampiyonlukları (2001–2004)


7aa12fe808aadce0c116794fa52d7081030a6ab1_hq.jpg


Debut'unu 7 Aralık 2001'de JAPW'nun "Class Of 2001 Student Show"unda Lethal ring ismiyle Dixie'yi yendiği maçla yaptı. İlk şampiyonluk kemeri JAPW Television Championship kemeri oldu. Kemeri 13 Eylül 2002'de New Jersey'nin Bayonnekentinde, Never Forget PLE'inde şampiyon Ghost Shadow'u ve Rain'i 3'lü maçta yenerek kazandı. 11 ay boyunca eşi benzeri görülmemiş bir reign sürdü. Ancak her mükemmel şeyin sonu olduğu gibi bunun da sonu vardı ne yazık ki. 22 Ağustos 2003'te Rahway New Jersey'de Counter-Strike PLE'inde Crazy Ivan'a kemerini kaybetti. Ayrıca JAPW Light Heavyweight Championship kemerini Azrieal, Insane Dragon ve Jack Evans'a karşı 28 Şubat 2004'te Revolution'da 4'lü maçta korumayı başardı. Azrieal 8 ay boyunca kemeri geri kazanmaya uğraşsa da defalarca Lethal'a yenildi. 10 Aralık 2004'te Seasons Beatings'te kemer için "Kemer vs. kaybeden şehri terk eder." maçı meydan okuması yaptı. JAPW maç sonu yenilip şirketi terk etti. Kazanabilirdi de ancak kaybetti. Böylece feud sonlandı.

JAPW Heavyweight Championship Kemeriyle (2005–2009)

lethal2.jpg


2 yıl arayla 2 dönem şampiyonluk olan Lethal o yıla kadar JAPW'nun en dominant adamı diye kendini tanıtmış ve Aralık 2003'ten beri kemeri elinde burunduran Dan Maff'e meydan okudu. 29 Ocak 2005'te Wild Card'da onu pinleyerek kemeri kazandı ama maç hakem Sean Hanson'un kararıyla kemeri kazanamadı. Mart 2005'te ise Maff cinayet suçlaması sonrası JAPW'den ayrıldı. Kemer de Vacant durumuna düştü. Mart 26'da Pensilvanya'daki ECW Arena'da düzenlenen Caged Fury 2'de kemere layık görülse de bunu kazanmak istediğinden bu durumu reddetti. Homicide Lathel'e Vacant durumunda olan bu kemer için meydan okuyup kemeri kazandı. 21 Mayıs'ta Braintree, Massachusetts'te yapılan Braintree Invasion PLE'inde Homicide, Kevin Steen ve Samoa Joe'yu 4'lü bir maçta headbutt hareketiyle Homicide'ı pinleyerek kemeri kazandı.

Steve Corino'yu 4 Haziran'da HomeComing'de babası ring köşesinde dururken yenmişti ancak maç sonrası Corino ve Ricky Landell Lethal'i ringin en üst ipine kelepçeleyip babasına crossface ile Corino'nun saldırmasıyla olaylar devam etti. 16 Temmuz'da Gored PLE'inde Lethal ve babasının da dahil olduğu Landell ve Landell'ın menejeri Rick Silver'ın da yer aldığı 6'lı bir maç yapıldı. Lethal ve babası sayıca üstündü ama Lethal'in annesinin partneri Charlie Haas'i diğer taraf için çağırması sonrası son dakikalara kadar maçı kazanamdılar. Haas'in maç sonrası Lethal'e saldırısı sonrası onunla feuda girdi. Kemer maçı ayarlandı. 10 Eylül'de ayarlanan maçı Lethal kazandı. 22 Ekim'deyse bu feud 8. yıl şovunda Corino'nun kemeri Dog Collar maçında Tommy Dreamer'ın onu yenmesiyle bitti.

Sıradaki feudu D-Factor'dan Rhino ile olacaktı. 12 Kasım 2005'te Fall Out'ta B-boy'a karşı başarılı bir kemer savaşı sonrası Rhino'nun saldırışıyla aralarındaki feud başladı. 7 Ocak 2006'da Wild Card II'de JAPW Heavyweight Championship kemerini Rhino'ya; iplerin üstünden masaya fırlatılıp kaybetti. 2 kere kemeri almayı denedi; biri 18 Şubat 2006'da 3'lü maçta; ki Teddy Hart da maça dahildi, ve diğeri de 20 Mayıs 2006'da olmak üzere 2 kere kaybetti. Bu başarısızlık sonrası ise JAPW Light Heavyweight Championship kemeri Frankie Kazarian'a geçmişti. 28 Ekim'deyse Rahway, New Jersey'de yapılan 9. Yıl Kutlamaları şovunda Lethal ve eski rakibi Azriel takım olup JAPW Tag Team Championship kemeri için maça çıktılar. Kemeri tutan The Outcast Killaz (Oman Tortuga ve Diablo Santiago) ve The S.A.T.'i (Jose ve Joel Maximo'yu) üçlü dansta yenerek kemerin sahibi oldular. 2009'un başlarında Kenny Omega'nın elinde tuttuğu JAPW Heavyweight Championship kemerini kazanmanın kaderinde olduğunu ilan ederek Omega'yı kızdırmıştı. 28 Şubat 2009'da Jersey City'de, 21 kişilik Jersey City Rumble'ını kazanarak #1 contender oldu. Omega'nın yandaşı Dan Maff ona, Omega'ya, saldırınca dragon suplex vurarak kemeri Omega'nın elinden almış oldu. 2. kez bu kemeri kazanmıştı. Maç sırasında Maff sadece Omega'ya değil, Lethal'e de saldırdı ve bu da 28 Mart Unfinished Business'ta ikili arasında bir kemer maçı demekti. Orada Lethal unvanını korudu. 18 Nisan International Invasion'da Maff'i tekrar yendi ama bu Trent Acid'in maça karışmasıyla gerçekleşmişti. Feud 27 Haziran Jersey City'de Caged Destiny'de Maff'in Lethal'i bir Steel Cage içerisinde yenip kemeri kazanmasıyla bitti. JAPW'daki son maçı olmuştu bu da.

Ring of Honor
Hydro (2003–2004)


04.jpg


Shipman Debut'unu Hydro ismiyle 11 Ocak 2003'te West Mifflin, Pensilvanya'da düzenlenen Revenge on the Prophecy PLE'inde bir Special K üyesi olarak yaptı. 22 Mayıs 2004'teyse Generation Nex'te Alex Shelley ile tekli maçta karşı karşıya gelip kaybetse de Shelley onda bir şey görmüş olsa gerek ki onu Stable'ın Future Stars'a davet etti. Hydro reddedip Special K'nin üyesi olarak kaldı. Four Coner Survival maçını World Tittle Classic'te 12 Haziran'da kazanınca bu ona yılın ilerleyen dönemlerinde Pure Wrestling turnuvasına katılma hakkını verdi. 24 Haziran'daki Survival of the Fittest'te o ve Dixie, Takım Şampiyonluğu için dört yönlü bir takım maçında yer aldılar. Colt Cabana'nın gecede bir maçı daha olduğu için CM Punk maçı tek başına taşıyıp kazanmıştı. Hydro sonrasında Punk'a impromptu maçı için meydan okusa da Punk onu da kazandı. Special K "Onur Kurallarını" reddederdi ve o maçtan önce Punk ile el sıkışmıştı.

Samoa Joe'nun koruyucusu (2004–2005)

joe-2007-farewell.jpg


7 Temmuz 2004'te Reborn: Completion'da Pure Wrestling turnuvasına katıldı. Etkinliğin başlarında Şampiyon Samoa Joe, Hydro'ya adını değiştirmesini ve daha ciddi olmasını tavsiye etti. Joe'nun tavsiyesi üzerine hareket ederek Special K'den ayrıldı ve kendine Jay Lethal denmesini istedi.

7 Ağustos'ta Testing the Limit PLE'inde Alex Shelley, Ace Steel ve 2 Cold Scorpio'nun yer aldığı 4'lü maça çıktı. Ailesinin desteğine rağmen, ki seyircilerin arasındaydılar, kötü bir mağlubiyeti Shelley tarafından tuşlanarak almıştı. Maçtan önce Shelley'in yaptığı teklifi 2. kere reddedip onunla tekli bir maça çıkmak istediğini söyledi. O ve Shelley 3. kere Ağustos'un 28'inde Scramble Cage Melee'de karşılaşsa da Shelley hileyle 3. kere Lathel'ı yenmişti. Aylarca sürekli maç kaybede ede en sonunda kendini Matt Stryker ile Glory by Honor III'te kariyer maçında bulmuş, en sonunda seriyi alt üst ederek galibiyeti elde edebilmişti. Daha önce Joe ile feuda girmiş Low Ki Joe'nun koruyucusu Lethal'e 2 Ekim günüki The Midnight Express Reunion PLE'i için meydan okudu. Maç sırasında Low Ki'nin menajeri Julius Smokes, Lethal'in ebeveynlerini rahatsız edip Lethal'in annesine tükürdü. Kolayca maçı da kazandı ve sonrasında onunda dalga geçti.

Ekli dosyayı görüntüle 5266

15 Ekim'de Chad Collyer'e Gold PLE'inde kaybetti. Ama sonraki gün Joe vs. Punk II'de Deliious'u yenerek toparlandı. Mentoru Joe ile takım olsa da R.J. Brewer ve Nigel McGuiness'e Weekend of Thunder: Gece 1'de ; 5 Kasım'da kaybettiler. The Embassy Jimmy Rave'e karşı başka bir yenilgi yaşandıktan sonra olmuştu tüm bunlar. Maçtan sonra da Prince Nana'ya; yani The Embassy'nin liderine saldırmıştı. Bu Nana'nın Lethal'in kariyerine son vermek amacıyla birkaç maskeli paralı askeri; iş oluşumunu, Weapons of Masked Destruction'ı, kurmasına yol açtı. Oluşumdan iki kişiyi sırasıyla 4 Aralık All-Star Extravaganza 2'de ve 26 Aralık Final Battle 2004'te olmak üzere 2 PLE'te kendi finisher'ını, dragon suplex'i, yapmasıyla. yenmişti.

Feud Şubat 19 2005, Third Anniversary Celebration: Part One şovunda devam etti. Embassy üyesi Jimmy Rave'i pinleyerek Pure Championship kemeri için #1 contender oldu. Şampiyon ve Embassy grubu üyesi R.J. Brewer, kendi maçlarının nasıl yapılacağını seçebilen biriydi, Lethal'i trifecta of Lung Blowers ile fena hâlde dövüp hemen kemer mücadelesi yapılmasını isteyip kemeri korumuştu. Trios Turnuvasında 2015'te tekrardan kemer adına maç yapabilmek için 5 Mart Philly'de Walters'la yüzleşti ama arka alandan gelen ve kimliği belli olmayan bir kişi ona saldırdı. Lethal'in gözü şişerek kapandı. Sakatlığın yanısıra yine de kemer maçı için bu maçı ilginç bir şekilde kazanmayı başardığı gibi ilk ROH kemeri bu kemer olacaktı.

samoa-joe-vs-cm-punk-roh-world-title-classic-2004-1660589479.jpg


12 Mart'ta Back to Basics'te o ve Joe yine takım olup CM Punk ve Spanky ile karşılaştılar. Lethal Spanky'yi dragon suplex sonrası pinledi. 2 Nisan Best of the American Super Juniors Turnuvasında Joe ile beraber Jimmy Jacobs ve B. J. Whitmer'a karşı boş takım kemeri için maç yapıp kaybettiler.. 16 Nisan'da Spanky'ye karşı Stalemate'te kemerini korudu. Ama 7 Mayıs'ta Manhattan Mayhem'de kemeri kendi mentoru Samoa Joe'ya kaybetti. Maç sonrası iki adam da saldırıya uğradı. Trios Turnuvası'nda Lethal'e saldıranın Low Ki'nin olduğu ortaya çıktı. Bu sonrasında gecede Joe ve Lethal'in Low ki ve Homicide'a karşı maç ayarlanmasıyla devam etti. Maç Low Ki Lethal'in çenesine Ghetto Stomp vurduktan sonra yere yapıştırıp Homicide'a pas vermesi ve Da Cop Killa ile de maçın sonlanmasına neden olacaktı. Bu da Lethal'in ölümcül, ciddi şekilde yaralanmış bir hâlde, boyunluk takarak arenadan ayrılmasına neden oldu.

1 aylık sakatlık sonrası 12 Haziran'da The Future is Now PLE'inde James Gibson'ı The Rottweilers'tan dayak yemekten kurtararak döndü. Ringlerde maç yapmaya ise 18 Haziran Death Before Dishonor III'te dönecekti. Low Ki ile grudge maçında karşılaşıp draw sonucuyla biten maçla dönecekti. Temmuz 8'de Sign of Dishonor'da Lethal eski Special K Stable'ında beraber takıldığı Dixie ile birlikte takım olup The Heartbreak Express'i yendiler ve o gece Mick Foley de şampiyon CM Punk'ı WWE'ye getirtmek için zorluyordu. ROH kemerini bıraksın diye Lethal'i ona rakip olarak ayarlasa da buster/rear naked choke kombinasyonu ile CM Punk kemeri tutmuştu. Ki bu hareket genelde Samoa Joe tarafından kullanılırdı. Lethal'e destek için kenardaydı ayrıca.

Ekli dosyayı görüntüle 5267

Mayıs'ta çenesinin intikamını almak adına Homicide'a 9 Temmuz'da Escape from New York'da meydan okusa da Chain ile Homicide maçı kazanmıştı. 23 Temmuz'da The Homecoming'te Joe ile Gibson'a katılarak The Rottweilers'a (Homicide, Low Ki ve Ricky Reyes'e) karşı maça çıktı. Ama yine Homicide'ın, bu sefer başka birine, Gibson'a Chain vurması ile maçı kaybetti. 12 Ağustos Redemption'da maç yapmak için Low Ki'ye meydan okudu. Maç yine kimsenin kazanmadığı bir sonuçla, count out ile, bitecekti. Maç sonrası Homicide gelip Lethal'e saldırdı ama onun o geceki rakibi Matt Hardy yardıma geldi. 13 Ağustos'ta, Punk'ın Son Gecesi'nde, Lethal ile Joe Low Ki ve Homicide'ı DQ ile, ki Homicide hakeme elbow drop vurduğunda, kazanmışlardı. Kavga arenada devam etti. Low Ki Ghetto Stomp ile tribünlere yolladı. Her şey Lethal'in Ki Krusher'ı ringin ortasında yemesi ile sonlandı.

Eylül'ün 17'sinde Glory by Honor IV'de Low Ki'ye karşı "Fight Without Honor" mücadelesi adı altında maça çıktı ve kaybetti. Low Ki'ye kaybetse de gecenin ilerleyen saatlerinde yine karşılaştılar ve feud sonlandı. 2006 Survival Fittest Turnuvası'ında, 24 Eylül'de, Sal Rinauro'yu yense de Roderick Strong'a kaybederek elendi.

Şirketten Ayrılmadan Önce Son Feud (2005–2006)

1 Ekim'de Pure Championship kemeri için karşılaştığı Nigel McGuiness'i yenmeyi başardıktan sonra 19 Kasım 2005'e kadar bu seriyi sürdürdü. Joe ile birlikte Austin Aries ve Roderick Strong'a karşı takım kemerleri mücadelesinde kaybedene kadar bu seri sürmüştü. 3 Aralık'ta Steel Cage Warfare'da Joe ile exhibition maçında güreşti. Joe'nun dizine bir sandaye ile saldırıp ona sonra da Dragon Suplex vurmasıyla heel turn yaparak maçı kazandı.

27 Ocak 2006'da Lethal Bryan Danielson ile takım olup Austin Aries ve Roderick Strong'a takım kemeri için çıktıkları maçta kaybettiler. 4. yıl dönümü şovunda, 25 Şubat 2006'da, Edison, New Jersey'de Joe'ya temiz kaybetti ve feud kısa sürdü. Yine de o gece face olarak 3 maç için gözüktü. 13 Mayıs'ta Pure Championship kemeri sahibi Nigel McGuinness'e yenildi. Jimmy Rave ve Sal Rinauro'ya karşı Colt Cobana ile takım olarak kaybetti. Kaybedilen maç sonrası Claudio Castagnoli, Christopher Daniels, Lethal ve şampiyon Nigel McGuinessfour way survival maçı ayarlansa da şampiyonun kemer korumasıyla 5 Ağustos'ta ROH'daki son maçına çıkmış oldu.

TNA

X Division Şampiyonasının Peşinde (2005–2006)

cf0307ea59ed17b32d84eb596ce275ea.jpg


JAPW'da güreşirken Lethal'i gözüne kestiren TNA'in yapımcı ve anonsörü Jeremy Borash ona TNA Roster'inde yer alma şansı verdi ve o da 17 Aralık 2005'in Impact! şovunda X Division şamiyonu ve ROH'taki takıldığı Samoa Joe'ya kaybederek yaptı. Ocak 2006'da TNA ile kontrat imzaladı. PLE'de debut'unu ise Against All Odds'ta 12 Şubat 2006'da Matt Bentley, Alex Shelley ve Petey Williams ile yaptığı 4'lü maçta Williams'ı pinleyerek yaptı.

18 Şubat 2006'nın Impact! bölümünde Roderick Strong ve Shannon Moore'u yenerek USA Takımında kendine yer bulup 2006 World X Kupasında spot buldu. Diğer takımın içerisinde Chris Sabin, Sonjay Dutt ve Alex Shelley vardı. USA Takımı ilk maçlarını Lockdown'da 23 Nisan 2006'da, Dutt ve Shelley Japonya takımına (Black Tiger, Minoru Tanaka ve Hirooki Goto'ya) kaybettikten sonra Black Tiger Lethal'i bir Black Tiger Suplex yaparak tuşlamıştı. 27 Nisan 2006'nın Impact! bölümünde Samoa Joe'ya karşı yaptığı kemer mücadelesini kaybetti. 14 Mayıs Sacrifice'ta World X Cup Gauntlet maçında yer alıp Team Mexico'nun üyesi Puma tarafından 2. elenen kişi oldu. Turnuva da şovun devam eden bölümlerinde Chris Sabin'in Canada Takımından Petey Williams'ı yenip Amerika için World X Cup'ı kazanmasıyla sonuçlandı.

Ekli dosyayı görüntüle 5268

1 Haziran 2006'nın Impact! bölümünde Shelley'e karşı bir skor alan Lethal maç sonrası Shelley'in arkadaşı Kevin Nash tarafından saldırıya uğradı. Amerika kupayı kazanınca Nash X Division'da bir savaş ilan etmişti. 13 Temmuz 2006'daki Impact şovunda ise Lethal, Rhino ve Team 3D (Brother Ray) ile takım olduğu sekiz kişilik maçta Canada Takımını (ki onlar da Petey Williams, Bobby Roode, Eric Young ve A12'di) yenerek puan kazandırdı. Sonraki hafta Jeff Jarret'a NWA World Heavyweight Championship kemeri için meydan okusa da Scott Steiner maça kazanınca kaybetti. 2 hafta sonra da #1 contender olmak için 5 kişilik X Division maçında yer aldı. Petey Williams maçı kazandı, 1 hafta sonra Lethal de maça eklendi ve bu maç 3 kişilik X Division maçı olacaktı. Hard Justice'da yapılan bu maçı ise şampiyon Senshi'yi Lethal'in Williams'ın şampiyona Canadian Destroyer vurması sonrası pinleyerek kazanmıştı.

Lethal ve Sonjay Dutt o zamanlar TNA tarafından yoğun bir şekilde tanıtılan Jackass Number Two'nun kliplerini izleyerek X Division süperstarı Chris Sabin'i No Surrender'daki maçına hazırladı. Impact!'te bir gece Sabin'in Shelley ile maçı sırasında Shelley'in yanında duran Johnny Devine ortadan çelik direğe çarpılıp kaldırılınca Sabin de Shelley'i tuş edebilmişti. İlerleyen haftada, ertesi hafta, Lethal Petey Williams'ı Sabit ve Dutt'ın hakemin dikkatini dağıtmasıyla bowling ball vurup yenmiş ti. Feudun devamında Lethal Eylül 24'te No Surrender'da yine kaybetti. Williams'a Dutt musil ilacı vererek galibiyeti kolaylaştırmıştı. Lethal ve Dutt gecenin ilerleyen saatlerinde şişirilmiş oyuncak bebek vs.gibi bazı maskaralıklarla Sabin'in maçına dahil oldular, ancak Sabin müdahaleye rağmen maçı kaybedeceği için sonuçsuz kaldı. O anlar Mortal Kombat: Armageddon'un diğer anları gibi Jackass Number Two'nun reklamı olarak tasarlandı.

Black Machismo (2006–2008)

2282896-Blackmachismo790_screen.jpg


2006'nın Aralık ayında Kevin Nash Paparazzi Championship Serisi olarak bilinen bir turnuvada yarışmak üzere Lethal, Senshi, Austin Starr, Sonjay Dutt ve Alex Shelley'yi işe aldı. Bu seri içinde bir şınav yarışması, müzikal sandalyeler, Limbo yarışması, Texas Hold'em ve birkaç tane daha test de vardı, ancak Lethal turnuvayı kazanamadı. Ocak ay ında, turnuva sonuçlandı, Lethal ve Dutt Paparrazzi segmentlerinde gözükmeye devam ettiler. Nash Lethal ve Dutt'a kariyerlerini ilerletmelerine yardımcı olacak Extreme Makeovers verme sözü verdiği için onunla turnuva galibi Shelley'in segmentlerine geliyorlardı. 15 Şubat Impact!'de "Papparazzi Idol" segmentinde Lethal'in söylediği şarkı jüri üyeleri tarafından beğenilmeyince yargıç Kevin Nash, Lethal'in bir taklit yapmasını önerdi ve Lethal buna güreş efsanesi "Macho Man Randy Savage'ın tam bir taklidiyle karşılık verdi. 5 Aralık 2007'deki Impact!'te Lethal ve Dutt'un yeni gimmickleri Savage'inkine benziyordu. Sonraki hafta Nash, Savage'in theme song'uyla, "Pomp and Circumstance"ın remix bir versiyonuyla, ringe gelen ve tam Savage kıyafetleri giyen Lethal'i "Black Machismo" Jay Lethal olarak tanıttı. Onun "Oh yeah!" catchphrase'ini kullandı. Ve X Division Şampiyonu Chris Sabin'i, Savage'ın kendine özgü ring içi manevralarını ve tavırlarını, en önemlisi de diving elbow drop finisher'ını kullanarak yenmeyi başardı.

15 Nisan 2007'deki Lockdown PLE'inde Lethal, beş kişilik bir Xscape maçında neredeyse Sabin'den X Division Championship kemerini alıyordu. Lethal ve Sabin kafesin aynı tarafından tırmanıyor, kavga ediyorlarken Sabin, Lethal'in bacağına vurup bacağı kafesin parmaklıklarından geçmesini sağladı ve Sabin aşağı atlayıp maçı kazanırken onu orada hapsetti. 26 Nisan Impact!'te Nash'in yeni gimmick fikrini reddedip takım arkadaşı Sondaj Dutt ile X Division Championship kemeri için Sacrifice'ta Sabin'e karşı şans yakaladılar. Maçta Lethal pinlenince Dutt da Nash gelene kadar sinirini Lathel'a boşaltıyordu. Nash gelince ikiliyi Dutt onu tekmeleyene ve ring dışına atana kadar da ayırmaya çalıştı. 8 Mayıs'ta TNA Mobile, Randy Savage'ın Jay Lethal'i arayıp ikili birkaç dakika boyunca telefonda konuşurken "Black Machismo" karakterini sevdiğini söylediğini duyurdu. Ama taklit edebildiğinden ses gerçek mi değil mi emin olamadı. Slammiversary'de Lethal, TNA'deki ilk kemeri olacak X Division kemerini tekli maçta Chris Sabin'in elinden aldı. Ama günler sonraki Impact!'te kemeri 3'lü maçta Sabin pinlenince Samoa Joe'ya kaybetti.

hqdefault.jpg


Victory Road'ta Christopher Daniels'ın X'i alması sonrası Ultimate X maçını kaybetti. Hard Justice'ta guru gimmick ile Lethal gelince Sonjay Dutt ile barıştılar ve üçlü takım maçında Triple X'ten Christopher Daniels ve Senshi ile The Motor City Machineguns'u (Alex Shelley ve Chris Sabin'i) yendiler. Lethal Daniels'ı pinlemişti. Bu, Jim Cornette'in 16 Ağustos Impact!'te X Division kemeri contenderlığı için Daniels ile Lethal'i bir kapıştıracak maça ön ayak oldu. Lethal kazandı ve bunun ardından No Surrender'da X Division kemeri için Triple Crown şampiyonu Kurt Angle ile maça çıkıp onu roll-up ile yenince X Division kemerini ikinci kere kazanmış oldu.

Genesis'te Lethal kemeri en iyi arkadaşı Sanjay Dutt'a, maç sırasında Sonjay Lethal'e kurulmuştu ve kendisine, karşı başarılı bir şekilde korumuştu. Maç sonrası yine de barıştılar. Sonrasında da Lethal TNA'in yüzük kızı SoCal Val'i zaferi kutlamak için ringe davet etti. Kutlamalar o sırada hayranların favorisi haline gelen Motor City Machineguns'la çekişen ve hem Lethal'i hem de Dutt'u yenmiş olan Team 3D (Brother Ray ve Brother Devon'la) kesildi. Lethal'i pataklayıp kemeri alıp gittiler. Tüm X Division'a savaş açıp "Küçük çocuklardan ibaretsiniz." demiş ve olgunlaşmalarını istemişlerdi. Johnny Devine'i X Division'a döndüren ve Team 3D'ye girmesini sağlayan feudta Johnny Lethal'in kemerini taşıdığı yetmezmiş gibi 24 Ocak 2008'deki Impact! şovunda Sokak Maçında Team 3D'nin maça karışmasıyla kazanarak tamamen aldı. 10 Şubat Againts All Odds'ta Lethal, Shelley ve Sabin, Team 3D ve Devine'i altı kişilik bir sokak dövüşünde mağlup etti ve Lethal, Devine'i tuşlayarak kemerini geri kazandı. 17 Nisan 2008'de kemeri Petey Williams ona bir maç sırasında "Feast or Fired" çantasıyla arkadan saldırıp onu da bir kemer maçı için kullanınca kaybetti.

'Sen Kim Düğün Basıyorsun?!'

Ekli dosyayı görüntüle 5269

Impact!'in sonraki bölümünde kız arkadaşı SoCal Val'e evlilik teklifi yaptı ve o da kabul etti. Slammiversary'de Sonjay Dutt aylar sonra, gösterilen teaseler sonrası, geri dönüp düğüne dalıp Val'e aşkını ilan edip Lethal'de de saldırarak heel turn geçirdi. Sonraki hafta Impact!'te Lethal Dutt Val'in onu sevdiğini söyleyince Dutt'a saldırdı. Yine sonraki haftaki şovda Cal Val düğünü ertelemek istediğini söyledi. Victory Road'ta Dutt ve Lethal karşılaştı. Dutt'ın incinmesini istemeyen Val maça karışınca Dutt maçı roll-upla kazandı. Lethal yine evlilik teklifi yapsa da yüzüğü kaybetmişti çünkü Dutt yüzüğü malmıştı. Hard Justice'ta Black Tie Brawl ve Chain maçı yapan ikilinin bu randavusu Dutt'ı incitmemesi Val arka alana giderek dikkatini dağıtmaya çalışsa da Lethal kazanmıştı. Karen's Angle'ın bir bölümünde Dutt ile Val yüzleşti ve onu baştan çıkarmaya çalışsa da Lethal ona saldırıncaya ve kavga sırasında yanlışlıkla Val'in suratına dirsek atıncaya kadar bu devam etmişti.. Sonraki hafta Val evlilik yüzüğü için Ladder of Love maçı olacağını ve bunun da 14 Eylüldeki No Surrender PLE'inde olacağını duyurmuştu. No Surrender'da Val Lethal'e low blow vurarak heel turn yapmış ve Dutt'ın yüzüğü merdivenle çıkıp almasına ön ayak olmuştu.

Lethal Consequences Takımı! (2008–2009)

NbrIHFPknMnp5BRdYwtSWhLjs4yGtiYmKxdE43d4gdgUN4MzSIjdP7lYO1a0Wg-Gsewpt1MFswMfvN2Zh0Vb2hYB01QQO_azaJoDO_3jJGF1XJ-7oxLDCHaYwRVt9pIuZklrCk9GldIPZw


Bound for Glory IV'te Steel Asylum maçını kazanıp #1 nolu contender olan Lethan gözünü yine X Division kemerine çevirdi. 23 Ekim Impact! şovunda Sheik Abdul Bashir kemerini ona karşı korumuştu. Ertesi hafta Lethal, A.J. Stiller, Samoa Joe, Consequences Creed, Petey Williams, Eric Young, O.D.B. ve Motor City Machineguns, The Main Event Mafia Stable'ının karşısına çıkmak için TNA Frontline olarak bilinen genç güreşçilerden oluşan bir grup oluşturdu.

'Cash-in!'

8 Ocak 2009'daki Impact! şovunda cash-in yaparak Consequences Creed ile takım oldu ve Roode'un Matt Morgan'la yaptığı tekli maçı sonrası Beer Money, Inc.'i (Robert Roode and James Storm'u) yenerek TNA World Tag Team Championship kemerinin sahibi oldular. Ancak çok geçmeden, 11 Ocak'taki Genesis'te, kemerlerini Beer Money, Inc.'e kaptırdılar.

'KEMER BENİM!!'

lethal_original.jpg


15 Ocak'ta Lethal ve Creed Abyss ve Matt Morgan'ı yenerek tekrardan kemer kapışması şansı yakaladılar. #1 contender olduktan sonra Lethal Consequences (Kendi ring isimlerinin çakışmasılya ortaya çıkan bu isimle) ring içerisinde uzun bir süre boy göstermeye başlayacaklardı. Ve Guns ve Frontline arasındaki anlaşmazlığın ardından The Motor City Machineguns (Shelley ve Sabin) ile de feuda gireceklerdi. 5 Şubat'ta Guns ile maçları takvimdeydi ancak Beer Money'in Creed'in girişine karışmasıyla Creed sol omzundan sakatlanmıştı ve Frontline üyesi Eric Young Creed'in yerine karta eklendi. Shelley ve Sabin'e bir Death Valley Driver vurduktan sonra maçı kazanacaklardı. Againts All Odds'ta Creed'in omuz sakatlığı Beer Money'e karşı olan kemer mücadelesinde de Lathel'a - yazdı. Maç sonrası Lethal Consequences Moter City Machineguns ile olan feudlarına yöneldiler. İki takım da ilerleyen haftalarda tek tek maç kazanmışlardı. Destination X'te Lethal Ultimate X maçına girip X Division Championship için mücadele verdi, Creed, Sabin, Shelley ve Suicide da maçın içerisinde vardı. Ve Lethal maçı da kemeri de kazandı.

24 Nisan 2009'da TNAWrestling.com'da Lethal'in yeni çoklu yıl sürecek sözleşme imzaladığı duyuruldu.

'HEPİNİZ GELİN!'

5 Kasım'daki Impact! şovunda Lethal open challenge için rakiplerini çağırdı. Hulk Hogan'ın TNA'e katılacağını da duyunca ona da meydan okumuştu. Jim Neidhart ilk çağrıya cevap veren kişiydi ve Lethal kemeri korudu. Kemer koruma serisi 17 Aralık Impact! şovunda Tatanka ona tekli bir maç için meydan okuyana kadar da devam etti. Creed'in aktif olmayışı grubun dağılmasına yol açtı. Aylarca aktif olmayınca 29 Mart 2010'da Creed şirketten de ayrıldı.

Ric Flair ve Fortune ile Feud (2010–2011)

6a284bcbdb7357cb-600x338.jpg


2010 yılının başlarını TV'den uzak geçirdikten sonra 29 Mart Impact! şovunda Hulk Hogan'ın karşısına çıkarak onun eski takım arkadaşı efsanevi Randy Savage ile günlerini, "The Mega Powers"ı, taklit yaparak ona hatırlattı. Hogan taklide eşlik ederek iş gezisi için gideceğini söylediği bir haftalık izin için Lethal'i GM yaptı. Komik fikirleriyle Hogan'ın iş ortağı Eric Bischoff'un öfkelendirince Bischoff da Lethal'i Beer Money, Inc.'e karşı handikap maçına koydu; Ancak Lethal, Robert Roode'u roll-up'la tuş etti. 3 Mayıs'taki şovda Gohan Lethal'e haftaya Abyss'in ondan kazanacağı Ric Flair'ın Hall Of Fame yüzüğünü verdi. Artık Flair'i taklit eden Lethal, Flair'in karşısında görünce ona saygısızlık etmek istemediğini söyleyip saygısından dolayı yüzüğü ona geri verdi. Flair için bu yeterli değildi tabii. A.J. Styles, Desmond Wolfe and Beer Money, Inc. ile beraber Lethal ile birlikteyken ve Abyss, Team 3D ve TNA World Heavyweight Championship kemeri sahibi RVD onu kurtarmadan önce Flair ona saldırdı. Sacrifice'ta Lethal RVD ve AJ'in TNA World Heavyweight Championship maçı sırasında ortaya çıktı ve Ric Flair maça müdahale etmesini engellemek için Figure-four leglock bağladı. 20 Mayıs'ta Black Machismo gimmick'ini bıraktıktan sonraki ilk maçını RVD ile takım olarak Bear Money ve Inc.'i yenerek yaptı. Maç sonrası Flair ile dövüştüler. Slammiversary VIII'de Lethal Flair'in yancısı AJ Styles'i tekli maçta yendi. Maç sonra Flair'ın başka müttefiki Desmond Wolfe'u 17 Haziran'daki Impact! şovunda yendikten sonra Victory Road PLE'inde Hulk Hogan ona Flair ile maç vermişti. 11 Temmuz Victory Road'ta Lethal Flair'i kendi hareketi figure-four leglock ile yendi.

3ba0e-16372275557250-1920.jpg


5 Ağustos Impact! şovunda onunla rematch için yüzleşti. Ama bu sefer Sokak Dövüşü kuralları olacaktı. Flair'ın arkadaşları, Fortune Stable'ı (A.J. Styles, Kazarian, Robert Roode ve James Storm) maçtan yasaklılardı. X Division Şampiyonu Douglas Williams maça karışınca; ki sonrasında o da Fortune'a katılacaktı, Flair maçı kazanmayı bildi. 6 Eylül'de 16 Eylül bant şovunda Williams'ı yenerek kemeri 4. kere kazandı. 23 Eylül'deyse bir live event'te, ki New York Şehri'ndeydi, kemeri Amazing Red'e kaybetti. Kemeri 2 gün sonra, yine bir live event'te, Rahway, New Jersey'de geri kazandı. Bound for Glory'deyse kemeri Douglas Williams'a karşı korumayı da başardı.

'Robie E ve Cookie Sorunu'

Robbie-E.jpg


Bound for Glory'de kemer maçının ardından Lethal'in New Jersey için bir utanç kaynağı olduğunu iddia eden ve X Division kemerine bir hava katmak istediğini söyleyen Robbie E tarafından saldırıya uğradı. 28 Ekimde'deki şovda Robbie E kemersiz bir Sokak Dövüşü maçında kendi menajeri Cookie'nin maça karışması ile Lethal'e karşı olan maçını kazanıp X Division kemerine meydan okuma hakkı kazandı. Turning Point'te X Division kemerini Robbie E'ye yine menajeri karışınca kaybetti. Yine maç yaptıktan sonra Robbie'ye kaybeden Lethal bir dahaki sefer kemer maçı olduğunda Cookie'yi etkisiz hâle getirebilecek Taylor Wilde ile takım olmuştu. Final Resolution'da Robbie E ile kemer maçı sırasında Cookie ringin yukarısındaki bir köpekbalığı kafasında, uzaktaydı ama yine de Cookie'nin saçspreyi kullanmasıyla Robbie kemeri DQ ile korudu. 7 Aralık'ta çekilmiş 16 Aralık bant şovunda Robbie E'yi Christy Hemme gelip de Cookie'yi uzak tutunca yenebilmeyi başarmıştı. Ve ikili arasında bir öpücük ile kutlanan X Division kemeri kutlamaları gerçekleşirken 6. kere kemeri geri kazanmış oluyordu.

'TNA'in Sonu!'

9 Ocak 2011'de X Division Championship kemerine Fortune üyesi Kazarian'a kaybetti. 21 Nisan'da TNA ile bağlarını kopardığı açıklandı. Son maçı da 8 kişilik Xscape maçı olacaktı ve o da 17 Nisan'da Lockdown'da gerçekleşti. Son televizyon maçı ise 19 Nisan Xplosion'da 3'lü maçta Sangriento ve Chris Sabin'e karşı olmuştu. X Division ile Eric Bischoff'un feudunda onun adı gittikten sonra kullanıldı. Immortal Stable'ından Roode ve Kendrick onun ismini 5 Mayıs'ta Impact'te andılar.

Ring of Honor'a Dönüş!
'Değişik Feudlar! (2011–2014)'


RoH_Supercard_of_Honor_VII_Elgin_Lethal.jpg


2 Mayıs 2011'de ROH Lethal'in 26 Haziran'da Best in the World PLE'inde döneceğini açıkladı. ROH'taki return maçı ise Mike Bennet'e karşıydı ve onu onu da yendi. 8 Ağustos'ta tüm zamanlı kontrat imzaladı. 13'ünde Sinclair Broadcast Group bayrağı altındaki ilk Ring of Honor Wrestling şovunda El Generico'yu yenerek ROH World Television Championship kemerini kazandı. 17 Eylül Death Before Dishoner IX'da TNA alumni üyesi Homicide ile takım olup Embassy'den Rhino ve Ciampa'yı yendiler. 3 Aralık'ta 20 kişilik Honor Rumble'ı kazanarak ROH World Championship kemeri için maç yapmaya hak kazandı. 23 Aralık Final Battle'da ROH World Television Championship kemerini El Generico ve Mike Bennett ile yaptığı üçlü maçta korudu.

7 Ocak 2012'deki ROH bantında kemerini Bennet'e karşı No Time Limit maçında korumayı başardı. 20 Ocak'ta ana kemer için Davey Richards'a başarısız bir meydan okuma yaptı. 4 Mart'ta 10. Yıl Şovu'nda Ciampa ile 15 dkda bitip berabere kalacağı bir maçta kemerini korumuştu. 31 Mart Showdown in the Sun'da kemerini Roderick Strong'a Ciampa'nın ringin dışarısından karışmasıyla kaybetmişti. 12 Mayıs Border Wars PLE'inde Ciampa'yı tekli maçta yenip yenilmezlik serisini bitirdi. 24 Haziran Best in the World: Hostage Crisis'de kemeri Strong'tan Ciampa'nın da bulunduğu üçlü maçta geri almaya çalışsa da başarısız oldu. Ciampa ile arasındaki feudun zirvesinde 11 Ağustos'ta Boling Point'te two-out-of-three-falls maçı yaptılar ve Lethal onu yendi. 2012'de 22 Eylül'de Survival of the Fittest Turnuvası'nı kazanıp ROH World Championship için bir şans daha kazandı. 6 Ekim'de Rahway New Jersey'de kullandığı bu hak Kevin Steen ile yaptığı maçta sonuçsuz olarak yanmıştı.

800px-Jay_Lethal_ROH_World_TV_Champion.jpg


Maçın ardından Steen'in ring kenarında Lethal'in ebeveynlerine tükürdüğü bir an vardı ve bu da Lethal'in Jim Cornette de dahil olmak üzere birkaç ROH yetkilisine saldırmasına yol açtı. "Öldürme içgüdüsü"nü bulunca 13 Ekim'de Glory By Honor XI: The Unbreakable Hope PLE'inde Davey Richards'a pes ettirmişti. Rhino'yu 16 Aralık Final Battle 2012: Doomsday'de ROH World Championship kemeri için şans bulup matchmaker Nigel McGuinness tarafından reddedilince yüzüne tükürmesi ile birbirleriyle kavga etmesine neden olmuştu. Ocak 2013'teki bant ROH şovunda Steen'i kendisiyle bir şampiyonluk maçını kabul etmesi için ikna etmeyi başardı ve bu da McGuinness'in fikrini değiştirip maçı resmileştirmeyi kabul etmesine yol açtı. 11. Yıl Şovu'nda 2 Mart'ta Steen tarafından yenildi. 5 Nisan Supercard of Honor VII'de bir daha ana kemer potası şansı kazanmaya çok yakınken kazanamadı. Michael Elgin onu #1 contender maçında yendi. ROH World Championship kemeri boşa çıkınca yeni şampiyonu belirlemek için yapılan turnuvaya girdi Sonjay Dutt'ı 27 Temmuz'daki ilk turda yendi. 3 Ağustos'ta da Adam Cole ile 2. tur maçında kaybederek elendi.

Kemer Reignleri (2014-hâlâ)

LethalChampionROH-1167x640.png


4 Nisan 2014'te Supercard of Honor VIII'de neredeyse 10 yıl kadar süredir ilk defa yaptığı, Truth Martini'den gelen yardım teklifini kabul edip Tommaso Ciampa'yı World Television Championship kemerini geri almak için yendiği maçta heel turn'ü ile ilk defa kemeri 2 kere tutan kişi olmuştu. Maç sonrası ROH'u "Doğruların Yuvası" olarak tabir ettiği he House of Truth Stable'ını ilan ettiler. Lathel orada pek iş yapacak gibi değildi. Gelecek yılsa yılın son PLE'inde Matt Taven, Caprice Coleman, A.C.H. ve 2014'te Final Battle'da Matt Sydal ve ROH 13. Yıldönümü'nde Alberto el Patrón gibi isimlere karşı başarılı şampiyonluk savunmalarıyla ROH tarihinde en uzun süre hüküm süren World Television Championship kemeri taşıyıcısı olarak tanınacaktı. Mart 2015'te tarihteki en başarılı World Television Şampiyonu olmuş, en başarılı kemer savunucusu olduğu gibi Matt Taven'ın kemer reign rekorunu da 2'ye katlamıştı. 4 Nisan'da tam 365 gün boyunca tuttuğu kemerle ilgili tüm rekorları kırmış oldu.

Nisan 2015'te kendisini ROH'un Şampiyonu olarak tanıtması bir yana kemerini de ROH'taki en önemli kemer olduğunu iddia etti. (Dünyada da.) Mayıs'ta yeni World Television Championship kemerini tanıttı. Bunun sonucunda matchmaker Nigel McGuinness Best in the World 2015'te Jay Briscoe ile Lethal'in "Kazanan tüm herşeyi alır" temalı 'Kemerler Savaşı' maçı ile hem World Championship hem World Television Championship kemerini ortaya koyan maçı duyurdu. Lethal, Briscoe'ye kendi Jay Driller'ıyla vurduktan sonra Briscoe'yu yendi. İki kemerin de sahibi olduğu gibi kendi kemerini korudu. Kemeri kazanan ilk Afroamerikan oldu. ROH'un 3. Triple Crown Şampiyonu yapmıştı bu durum ayrıca ve eski bir ROH Pure Şampiyonu olucaktı. 22 Ağustos'ta "King of Strong Style" Shinsuke Nakamura ile takım olup reDRagon'u Ring of Honor's Field of Honor şovunda yendi. 23 Ekim Glory By Honor XIV'te 567 gün ve 36 koruma yaptığı Television Championship kemerini Roderick Strong'a kaybetti.

11838987_1113476022014759_2794215605516485555_o-720x342.jpg


2015'te Preston City Wrestling ile Superşov serilerinde kemerini Noam Dar, Doug Williams ve Joey Hayes'a karşı 3 defa korumayı başardı. ROH New Japan Pro-Wrestling (NJPW) ile çalışınca o şirkete debut'unu 4 Ocak 2016'da yapıp Wrestle Kingdom 10'da Tokyo Dome'da kemerini Michael Elgin'e karşı korudu. Britanya'ya bile Mark Haskins'e karşı York Hall'da London for Revolution Pro Wrestling'de yapılan maç için geldi ve yine kemerini savundu. Şubat'ın 20'sinde NJPW'nin yarı yarıya yapımcı olduğu Japonya'da yapılan şov Honor Rising: Japan 2016'da Tomoaki Honma'ya başarılı bir kemer savunması yaptı. Sonra Lethal ve Truth Martini, Tetsuya Naito'nun Ingobernables de Japón Stable'ına katıldılar. Lethal ve Naito TNA'den tanışıyorlardı. 26 Mart ROH şovunda yine kemerini bu sefer Hirooki Goto'ya karşı savundu. Daha sonra Donovan Dijak'ın Prens Nana ile çıkıp Truth Martini'ye saldırmasıyla nadir görülen bir double turn yaşandı. Veee Colt Cabana ile feudu başlayacaktı. Global Wars'ta o ve Colt Cabana The Bullet Club'ın karıştığı ve bu yüzden no-contest biten maçta Lethal dahil olmak üzere herkese saldıran ekibin dayağına marus kaldılar. Dayak sırasında Lethal ring iplerine bağlanıp Adam Cole'dan Superkick yedi.

16 ve 24 Temmuz'da Best in the World'te kemerini Jay Briscoe'yı yenerek korudu. Maç sonrası el sıkıştılar. O gün sonrasında Cole ve Bullet Club'tan onu kel hâle getirecek saldırıya uğradı. Ertesi ay NJPW'e dönerek 14 Ağustos'ta ROH World Championship kemerini Satoshi Kojima'ya karşı korudu. 19 Ağustos'ta Death Before Dishonor XIV'te kemeri Adam Cole'a kaybederek 427 gün kemeri tutmuş oldu. Field of Honor'da Four corner survival ROH World Championship maçında Adam Cole'a yenildi.

'Büyük Veda!'

10q-lethal-ns-678x381.jpg


30 Haziran'daki 2018 ROH şovunda Dalton Castle'ı yenip 2. kere ROH kemerinin sahini oldu. İlk defa ROH kemeri PLE'te değil de bir televizyon şovunda delayli olarak, çünkü banttandı, yayınlanmış oldu. 6 Nisan 2019'da kemeri G1 Supercard'da Matt Taven'a, Marty Scrull'ın da dahil olduğu, 3 kişilik bir merdiven maçında bırakıp 2. reign'ini de 280 gün tutmuş olacaktı. 13 Aralık'ta Final Battle'da Jonathan Gresham ile beraber The Briscoe Brothers'ı yenerek ROH World Tag Team Championship kemerini ilk defa kazandı. 28 Kasım 2020 ROH Bant şovunda neredeyse yeni kurulmuş Stable The Foundation (Jonathan Gresham, Rhett Titus ve Tracy Williams'ın) yanında gözüktü. 2021 Ocak ayına kadar ROH'ta kaldı ve 2022'ye kadar da ara verdi. Kısa zaman sonra onun AEW'ya katıldığı ve Final Battle şov kartlarından kaldırıldığı duyuruldu. ROH Dünya Şampiyonu Bandido COVID-19'a yakalanınca onun yerine Lethal ile Jonathan Gresham ile maç kartına alındı ve Gresham'ı da yendi.

1 Nisan 2022'de, şu an Tony Khan'ın sahip olduğu, ROH'a Supercard of Honor XV'te geri dönüp Lee Moriarty'ye low blow vurarak heel turn yaptı. Sonrasında Matt Sydal'e de crutch-donning ile saldırdı. Sonjay ile tekrar bir araya gelen ikili Sydal'e sataştılar ve ikili arasında sonradan Samoa Joe'nun ROH Television Championship kemeri için feud başladı.

Bağımsız Şirketlerde (2011-günümüz)

4_4eda0e16-4576-4e59-ae1e-6497ad70c859_480x480.jpg


İlk TNA sonrası bağımsız şirket debut'unu 28 Mayıs'ta Lucha Libre USA'de yapmıştı. Randy Savage'i anmak için onun ölümünden 1 hafta sonra Black Machismo gimmick'i ile takım maçına girip Magno ile beraber The Right'ı (Jon Rekon ve Petey Williams'ı) yenmişti. Lethal Lucha Libre USA'deki 2. görünüşünde 18 Haziran'da tekli maçta Medianoche'u yenerek yaptı. 19 Haziranda'daki All Wheels Wrestling'ın ilk bölümlerinde ve 29 Haziran'da J.R. Lethal ismiyle bulunacağı duyuruldu. İlk bant bölümünde ismi 'RPM' olarak değiştirildi. Ve bant şovunda ilk Dubai'yi, eski ismiyle Sheik Abdul Bashir'i, 5 dklık bir Iron Man maçında güreşip onu yendikten sonra ancak daha sonra Dubai ve Aaron Aguilera'nın da dahil olduğu Ultimate X maçında, eski ismiyle Sonjay Dutt'a, Schwagg Dutt'a yenildi.

25 Şubat 2012'de Family Wrestling Entertainment (FWE) şirketinde Damien Darling'i yenip FWE Tri-Borough Championship kemerini kazandı. Sonrasında kemeri 24 Mart'ta kaybetse de aynı gün FWE Rumble'nı kazanıp Eric Young ile maçını da kazanıp FWE Heavyweight Championship kemerini kazandı. 28 Temmuz'da kemeri Tommy Dreamer'a, Brian Kendrick ve Carlito'nun da içinde bulunduğu, 4'lü eleme maçında kaybetti. 22 Mart 2013'te Güney California menşeeli Pro Wrestling Guerrilla (PWG) şirketinde bir tekli maçta Eddie Edwards'a kaybederek debut'unu yaptı. İlerleyen günlerdeyse bir başka etkinlikte Willie Mack'e karşı maç yaptı. 25 Mayıs'ta İngiliz güreş şirketi Southside Wrestling Entertainment's (SWE)'de gözüküp Speed King 2013 turnuvası'nda 6'lı final maçında Dean Allmark, El Ligero, Martin Kirby, Marty Scurll ve MK McKinnan gibi isimlerin arasından galip çıkarak SWE Speed King Championship kemerinin sahibi oldu.

30 Temmuz 2016'da Puerto Rico'da yapılan şovda ROH World Championship kemerini CWA'da Denis Rivera'ya karşı CWA Heavyweight Championship kemerinin de dahil olduğu korudu ve kemeri de kazanmış oldu. Hem kemeri koruyu hem CWA kemerini de kazanmış oldu.

2296502d8042618d-600x338.jpg


What Culture Pro Wrestling (WCPW) debut'unu WCPW 2. şovunda El Ligero'ya karşı eğer El Ligero kazanırsa ROH kemeri için kapışma şansı bulabileceği bir maç yaptı. Maç sırasında 2 adam da (face'tiler ve) inanılmaz bir performans gösterseler de Martin Kirby maça karışıp ikisine de saldırınca maç sonuçsuz bitmiş oldu. Maç sonrası bunun etki etmediğini; şu an ROH yetkileri orada olmasa da El Ligero için bir kemer fırsatı vereceğini ona söylemişti. Sonrasında Noam Dar'a karşı bir kemer koruma mücadelesine 25 Temmuz 2016'daki WCPW: Built To Destroy şovunda maça çıkıp kemerini korumuştu. El Ligero ile WCPW Refuse To Lose PLE'inde 6 Ekim 2016'da maça çıkacaktı. Maç da ROH World Championship kemeri içindi ama bunun yerine WCPW Internet Championship kemeri için olacaktı çünkü Lethal kemeri kaybetmişti. Ağustos'ta Lethal'in sözleşmesinde sorunlar çıkınca güreşemeyeceği duyuruldu. WCPW'in 10. bölümünde Alberto El Patron'un El Ligero maçında Lethal'in yerini aldığı duyuruldu.

Lethal 29 Ocak 2017'deki şovda dönerek ROH World Championship için yapılan 3'lü maça katılan isim oldu. Ama kaybetti. Maçta aynı zamanda El Ligero da vardı ama maçın kazananı Adam Cole oldu. 16 Haziran'da WCPW Build to Destroy 2017'de Lethal, eski ROH Dünya Şampiyonu Davey Richards'ı yenecekti. Maç sonrasında Lethal Drake tarafından saldırıya uğradı ama karşılığını da verdi.

17 Ağustos 2019'da High Impact Wrestling Canada'ya debut'unu Battle Arts VI'te Saskatoon, Saskatchewan ile yaptı. Bobby Sharp'a karşı HIW Wildside Provincial Championship kemeri için başarısz bir meydan okuma da yaptı.

31 Temmuz 2022'de Ric Flair'ın Son Maçı Etklinliğinde Jeff Jarrett ile takım olup Ric Flair ve Andrade El Idolo'ya kaybetti.

All Elite Wrestling (2021–günümüz)

intro-import.jpg


13 Kasım 2021'de Full Gear PLE'inde debut'unu yaparak Sammy Guevara'ya karşı AEW TNT Championship kemeri için 17 Kasım'a meydan okuyor ve Sammy kabul ediyor. Lethal maçı kaybediyor ama Inner Circle üyeleri onu maç sonu onurlandırıp elini kaldırıyor. Team Tazz ile Ocak 2022'de feuda girip Ricky Starks ile FTW Championship kemerine kadar uzanan feud başlıyor. 4 Şubat'teki Rampage şovunda Starks'a yine de kaybediyor. 6 Nisan 2022'de Sonjay Dutt ile beraber, ki şu an kendisi menajeri, Samoa Joe'ya bir hediye vereceklerini söylüyorlar. Ertesi hafta Satnam Singh Joe'ya saldırıyor ve "Lathel'in hediyesi" olduğunu ima ediyordu. 6 Mayıs 2022'nin Rampage şovunda Lathel Konosuke Takeshita'yı menajeri Duth ve Singh'in yardımıyla yenecek gibi olsa da onun en iyi arkadaşları (Orange Cassidy ve Chuck Taylor) ve Samoa Joe yardımına koştu.

img-6797-jpg-646f8a3d00e25.jpg


5 Ağustos 2022'de Battle of the Belts III'te AEW TNT Championship kemerini Wardlow'dan almayı denese de maçı kaybetti. 2 Kasım'da Jarrett Allin'a saldırıp Lathel'ı, Dutt'ı ve Singh'ı işin içerisine kattı. 19 Kasım'daki Full Gear'da ise Lethal ve Jarrett, Allin ve Sting'e yenildiler. 4 Ocak 2023'teki Dynamite şovunda Lethal ve Jarret The Acclaimed'a (Anthony Bowens ve Max Caster'a) AEW World Tag Team Championship kemeri için meydan okuyup kemerleri kazanamadılar. 2 gün sonra Battle of the Belts V'te Lethal ve Jarret tekrardan The Acclaimed ile, bu sefer No Holds Barred türünde, maç yapıp yine kaybettiler. 18 Haziran'ın Dynamite'ında AEW All-Atlantic Championship kemeri için Orange Cassidy ile maça çıkıp kaybetti. 25 Ocak Dynamite'ta bir hafta önce 17 Ocak'ta bir araba kazasında hayatını kaybeden Jay Briscoe anısına yapılan anma maçında Mark Briscoe'yu yendi. Maçtan sonra Lethal ve Briscoe sarıldılar. 22 Şubat Dynamite'ta Lethal ve Jarret Revolution Tag Team Battle Royal'i kazanıp AEW Tag Team Championship maçına girmeyi hak kazansalar da yine kaybettiler.

17 Mayıs Dynamite'ında The Lethal Connection AEW World Tag Team Şampionları FTR'a (Cash Wheeler ve Dax Harwood'a) Karen Jarrett'ın da yardımıyla saldırdılar. Double or Nothing'te Mark Briscoe'nun hakem olduğu maçta Lethal ve Jarret yine ama yine kemerleri almayı başaramadılar. 14 Haziran Rampage'inde Lethal, Jarret ve Karen Mark Briscoe, Papa Briscoe ve AEW hakemi Aubrey Edwards'a saldırdılar. Lethal Edwards'a gitar ile vururken Karen da onu figure four leglock kilidine bağladı.

Güreşten Ayrı Oyun, Televizyon ve Film Maceraları

The_Wrestler_poster.jpg


Shipman, Jay Lathal ismiyle 2008'de çekilen The Wrestler filminde gözüktü. Kasım 2010'da Family Feud'un tüm TNA haftasında Matt Morgan, Mick Foley, Mr. Anderson ve Rob Van Dam ile birlikte Angelina Love, Christy Hemme, Lacey Von Erich, Tara ve Velvet Sky'a karşı yarışmacı olarak yer aldı. Ayrıca TNA Impact!, TNA Impact!: Cross The Line ve TNA Wrestling Impact! oyunlarında da yer aldı.

Şampiyonlukları ve Başarıları

American Championship Entertainment

ACE Tag Team Championship (1 kere) – Mo Sexton ile

Big Time Wrestling
BTW Heavyweight Championship (1 kere)

Champion Wrestling Association (Puerto Rico)
CWA World Championship (1 kere)

Discovery Wrestling
Discovery Awards (1 kere)
Yılın Maçı (2016) - vs. Joe Coffey ile Superkick Party Vol. 2'deki maç

Family Wrestling Entertainment
FWE Heavyweight Championship (1 kere)
FWE Tri-Borough Championship (1 kere)
FWE Rumble Kazananı (2012)

International High Powered Wrestling
IHPW Diamond Division Championship (1 kere)
IHPW United States Heavyweight Championship (1 kere)

Jersey All Pro Wrestling
JAPW Heavyweight Championship (2 kere)
JAPW Light Heavyweight Championship (1 kere)
JAPW Tag Team Championship (1 kere) – Azrieal ile
JAPW Television Championship ((1 kere)
Jersey City Rumble Kazananı (2009)

Jersey Championship Wrestling
JCW Light Heavyweight Championship (1 kere)
JCW Television Championship (1 kere)
Jersey J-Cup Kazananı (2003)

Millennium Wrestling Federation
MWF Television Championship (1 kere)

National Wrestling Alliance Upstate
Upstate 8 Tag Team Tournament Kazananı (2004) - Azrieal ile

National Wrestling Superstars
WSU/NWS King and Queen of the Ring (2009) – Miss April ile

Politically Incorrect Wrestling
PIW World Championship (1 kere)

Prairie Wrestling Alliance
PWA Championship (1 kere)

Pro-Wrestling ELITE
PWE Interstate Championship (1 kere)
Pro Wrestling Illustrated
500 güreşçi arasından 5. (2016)

Ring of Honor
ROH Pure Championship (1 kere)
ROH World Championship (2 kere)
ROH World Tag Team Championship (1 kere) – Jonathan Gresham ile
ROH World Television Championship (2 kere)
Honor Rumble Kazananı (2011)
Survival of the Fittest Kazananı (2012)
Third Triple Crown Champion
Third Grand Slam Champion
ROH Year-End Award (6 kere)
Yılın Güreşçisi (2018)
Yılın Feudu (2017) vs. Silas Young
Yılın Maçı (2019) vs. Marty Scurll ve Matt Taven ile G1 Supercard'ta
ROH'un Son 10 Yılının En İyi Güreşçisi (2020)
Yılın Takımı (2020) Jonathan Greshamile
Yılın Stable'ı (2020) – The Foundation (Jonathan Gresham, Rhett Titus, & Tracy Williams) ile

Southside Wrestling Entertainment
SWE Speed King Championship (1 kere)
Speed King (2013)

Stars & Stripes Championship Wrestling
Tradition Cup Championship (1 kere)

Total Nonstop Action Wrestling
TNA World Tag Team Championship (1 kere) – Consequences Creed ile
TNA X Division Championship (6 kere)
Feast or Fired (2008 – World Tag Team Championship #1 contenderlığı)
World X Cup (2006) – Chris Sabin, Sonjay Dutt and Alex Shelley ile
TNA Year End Awards (1 kere)
X Division Yılın Yıldızı (2007)

Unreal Championship Wrestling
UCW United States Heavyweight Championship (1 kere)
UCW World Heavyweight Championship (1 kere)

Wrestlezone Scotland
Wrestlezone Tag Team Championship (1 kere) – Scotty Swift ile

Wrestling Observer Newsletter
Yılın En Kötü Maçı (2006) TNA Reverse Battle Royal on Impact!​
 
Üst