L. A. Park | Kariyer İncelemesi

Straight Edge Societh

"Finished The Story!"
Katılım
23 Ara 2013
Konular
6,319
Mesajlar
28,149
Tepkime puanı
10,721
Puanları
1,720
Yaş
24
Konum
Trabzon
CM Punk
de2jjs7-dbf50eea-3137-4fd7-90a1-cf4550792e32.png

Doğum Adı:Adolfo Margarito Tapia Ibarra
Doğum Tarihi ve Yeri:14 Kasım 1965 - Santiago de Queretaro, Queretaro, Meksika
Çocukları:El Hijo de L.A. Park
L.A. Park Jr.
Ring Adları:Adolfo Tapia
El Gringo
El Minero
El Asesino de Tepito
Principe Island
Invasor del Norte I
La Parka
L.A. Park
L.A. Par-K
Boyu:185 cm
Kilosu:100 kg
Antrenörleri:Raul Reyes
Alberto Mora
Debut:1982

Adolfo Margarito Tapia Ibarra şu anda Meksika'da Lucha Libre AAA Worldwide (AAA) ve Meksika ve ABD'deki çeşitli diğer bağımsız şirketler için L.A. Park olarak performans gösteren Meksikalı bir luchador enmascarado (maskeli profesyonel güreşçi). Dünya çapında en çok La Parka olarak, özellikle de Amerikan World Championship Wrestling şirketinde geçirdiği uzun yıllardan tanınmaktadır. Meksika'daki her büyük ve çok sayıda küçük güreş şirketinde çalışmış ve Japonya'da çok sayıda güreş turuna katılmıştır. IWC Dünya Ağırsıklet, IWC Dünya Hardcore ve IWL Dünya Ağırsıklet şampiyonluklarını bir kez olmak üzere üç kez dünya ağırsıklet şampiyonu olmuştur. Ayrıca MLW Dünya Takım Şampiyonluğu ve CMLL Dünya Takım Şampiyonluğu'nu birer kez elinde bulundurarak iki kez dünya takım şampiyonu olmuştur.

Tapia, 2003 yılının başlarında AAA sahibi Antonio Peña'nın La Parka karakteri üzerindeki telif hakkı iddialarını ileri sürmesi ve Tapia'nın La Parka olarak bilinen bu yeni güreşçi ile gimmick'in kendi versiyonunu tanıtırken bu ismi kullanmasını engellemesi üzerine ring adını "La Parka"dan "L.A. Park"a (La Auténtica Park'ın kısaltması; "The Original Park") değiştirmek zorunda kaldı.

Mart 2010'da L.A. Park, AAA'ya geri döndü ve AAA'nın La Parka'sı ile orijinal ve yeni La Parka'yı karşı karşıya getiren bir hikâye başlattı. Triplemanía XVIII'de Park, La Parka'yı yendi ve bir kez daha "La Parka" olarak anılmaya hak kazandı. Ancak sonuç daha sonra iptal edildi.

Tapia'nın amcası, Tapia dünya çapında ün kazandıktan sonra karakterini Super Parka olarak değiştirdi. Tapia'nın oğulları El Hijo de L.A. Park ve L.A. Park Jr., kardeşi El Hijo de Cien Caras, yeğeni Volador Jr. ve büyük yeğeni Flyer gibi diğer aile üyeleri de profesyonel güreşçidir. L.A. Park'ın ailesi Meksika'da La Familia Real olarak anılmaktadır.

Profesyonel güreş kariyeri

İlk yılları (1982 - 1992)


Adolfo Tapia profesyonel güreşe ilk kez 1982 yılında 16 yaşındayken gerçek adını kullanarak başladı. Daha sonra Monclova, Coahuila bölgesinde maskeli El Gringo ve Mexico City'de El Minero olarak güreşti. Tapia ilk Lucha de Apuesta maçını Climax II'ye kaybetti ve Lucha libre geleneklerine göre El Minero maskesini çıkarıp gerçek adını açıklamak zorunda kaldı. 1988'de ring karakterini 1988'de kullandığı bir rudo (kötü adam) karakteri olan El Asesino de Tepito ("The Assassin from Tepito") olarak değiştirdi. Asesino de Tepito maskesini 1988'de bir noktada Astro de Oro'ya karşı bir Apuesta maçında kaybetti. Maske kaybının ardından Tapia, 1992'ye kadar kullanacağı Principe Island ("Ada Prensi") adlı bir karakteri benimsedi. Principe Island olarak Gran Cóndor, Principe Judas, Guerrero Negra ve Bestia Negra I güreşçilerinin maskelerini kazandı. 21 Kasım 1987'de Principe Island maskesini El Hijo del Santo'ya kaybetti. Maske kaybının ardından maskeli Invasor del Norte I olarak çalışmaya başladı ve Principe Island olarak iş almaya devam etti. Çifte işlerde 26 Haziran 1991'de Stuka'nın Invasor del Norte karakterinin maskesini çıkarmasıyla sona erdi ve Tapia'nın her iki karakteri de canlandırdığı ortaya çıktı.

Asistencia Asesoría y Administración (1992 - 1996)

1992 yılında Antonio Peña, Asistencia Asesoría y Administración (AAA) adında yeni bir güreş şirketi kurdu ve Tapia ile erkenden bir sözleşme imzaladı. Peña, Tapia'yı "La Parka" (İspanyolca "Azrail" anlamına gelen La Parca'nın değiştirilmiş yazılışı) olarak, Meksika'nın Ölüler Günü törenlerinde kullanılanlara benzer bir iskelete benzeyen tam bir elbise ve maske giyen bir karakter olarak yeniden yaratma fikrini ortaya attı. Karakter taraftarlar arasında neredeyse anında başarılı oldu, Tapia'nın karizması ve ringdeki gösterişli hareketleriyle birleşen görüntüler, La Parka'nın başlangıçta bir rudo karakteri olmasına rağmen onu büyük bir kalabalığın favorisi haline getirdi. İlk hikâye kavgalarından biri Lizmark ile oldu ve bu kavga AAA'nın açılış Triplemanía etkinliğinde Meksika Ulusal Hafif Ağırsıklet Şampiyonluğu için bir maçla sonuçlandı ve Lizmark unvanı La Parka'ya karşı başarıyla savundu. Ağustos 1993'te La Parka, WWA/AAA ortak sponsorluğundaki bir gösteride WWA Hafif Ağırsıklet Şampiyonluğu için Lizmark'ı yenerek ilk şampiyonluğunu kazandı. Unvan saltanatı, Lizmark'ın unvanı geri kazandığı 23 Ekim 1993'e kadar sürdü. İkili arasındaki çekişme La Parka'nın 20 Haziran 1994'te WWA unvanı için Lizmark'ı ikinci kez yenmesine sahne oldu. La Parka, Jerry Estrada ve Blue Panther ile takım olduğu ve The Pegasus Kid, 2 Cold Scorpio ve Tito Santana takımına yenildiği AAA/World Championship Wrestling (WCW) ortak ödemeli gösterisi When Worlds Collide'da çalışan güreşçilerden biriydi. 9 Eylül 1994'te La Parka, bir yıldan uzun süredir peşinde olduğu Meksika Ulusal Hafif Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu Lizmark'ı yenerek kazandı ve ikisi arasındaki hikâyeyi bitirdi. La Parka unvanı 200 gün boyunca elinde tuttu ve Jerry Estrada'ya kaybetti. La Parka, 13 Mayıs 1996'da kemeri Pimpinela Escarlata'ya kaybedene kadar 1995 ve 1996'da AAA için çalışırken Meksika Ulusal Hafif Ağırsıklet şampiyonluğunu iki kez daha aldı.

Extreme Championship Wrestling (1995)

1995 yılında ABD'de Extreme Championship Wrestling'de (ECW) Psicosis ile birlikte yer aldı ve Konnan ve Rey Misterio Jr'a karşı bir takım maçını kaybetti.

World Championship Wrestling (1996 - 2000)

08_NITRO_02142000_0001.jpg


WCW 1996'nın ortalarından sonlarına doğru Cruiserweight bölümü için bir dizi AAA güreşçisini kullanmaya başladığında, La Parka WCW'nin haftalık televizyon şovlarında ve PPV'lerinde görünerek dünya çapında tanındı. La Parka sık sık Juventud Guerrera veya Super Caló gibi diğer AAA Luchadorlarına karşı güreşti ve sık sık Psicosis (WCW'de Psychosis olarak bilinir) ile takım oldu. La Parka'nın daha komedi tarzı nedeniyle, genellikle yüksek uçan AAA güreşçilerinin geri kalanından sıyrıldı. Ringe sık sık bir sandalye taşıması, girişleri sırasında üzerinde hava gitarı çalması ve genellikle hem maçlarda hem de maç sonrası kutlamalarda kullanması nedeniyle "WCW'nin başkanı" olarak adlandırıldı. Bir noktada o ve Psychosis, Sonny Onoo tarafından yönetildi, ancak ekip bir birim olarak fazla başarı elde edemedi. Daha sonra Onoo'yu menajer olarak bıraktı ve Psychosis ve Disco Inferno ile çekişmeye başladı. La Parka sık sık WCW'nun Pazartesi Nitro programında güreşirken, PPV'de görünmesi nadirdi. 13 Temmuz'da WCW'nun Bash at the Beach PPV'sinin alt kartında Psychosis ve Villano IV ile takım oldu ve Héctor Garza, Juventud Guerrera ve Lizmark Jr'a yenildi. Ayrıca SuperBrawl VIII'de güreşti ve Disco Inferno'ya yenildi.

La Parka'nın WCW'daki en büyük başarısı Adolfo Tapia ile ilgili bile değildi. Bir gece Randy Savage'a karşı bir maçta, La Parka aniden Diamond Dallas Page'in bitiricisi Diamond Cutter'ı Savage'a uyguladı ve maçı kazandı. Maçtan sonra "La Parka" maskesini çıkararak maskenin altındakinin Savage'ın rakibi Diamond Dallas Page olduğunu gösterdi ve Savage'dan intikam almak için bu hileyi kullandı. Birkaç hafta sonra, Savage gerçek La Parka'ya karşı güreşti ve onu yenerek küçük bir intikam aldı. Ekim 1998'de La Parka, Psychosis, Juventud Guerrera, Villano IV, Villano V, El Dandy, Silver King, Héctor Garza, Damián 666 ve isteksiz Rey Mysterio Jr'ın da dahil olduğu Eddie Guerrero'nun Latino World Order (LWO) grubunun bir parçası oldu. Ocak 1999'da Guerrero bir araba kazasında yaralandı ve LWO grubu daha sonra bozuldu.

Vince Russo ve Ed Ferrara 1999'un sonlarında WCW'nun yaratıcı bölümünü devraldıklarında, La Parka İspanyolca röportajlar yaparken Ferrara'nın sesi interkomdan İngilizce dublaj yapıyordu. Bu genellikle kafası karışmış bir Gene Okerlund'un "Bu da neydi böyle?" diye haykırmasıyla son buluyordu. Diğer şeylerin yanı sıra dış ses La Parka'nın Masters of the Universe'den Skeletor hayranı olduğunu ve diğer komik yorumları açıklıyordu. Bu süre zarfında, aynı zamanda "Komedi seslendirme" gimmick'i kullanan ve La Parka'dan "Skull Captain" olarak bahseden Japon güreşçi Kaz Hayashi ile takım oldu. La Parka, WCW bir yıl sonra WWF tarafından satın alınmadan önce Mart 2000'de WCW'den ayrıldı.

İkinci La Parka (1996 - 2003)

La Parka birkaç yıl boyunca sadece WCW için çalışmakla meşgulken Peña "La Parka" kıyafetini ve karakterini AAA sözleşmesi altındaki başka bir güreşçiye verdi ve onu 1996'nın sonlarından itibaren La Parka Jr. olarak çalıştırdı ve La Parka'nın eyaletlerdeki popülaritesinden yararlandı. Başlangıçta Peña ve La Parka, La Parka adının kullanımı konusunda çatışmadı çünkü Tapia çoğunlukla çeşitli ABD bağımsız şirketleri ve daha küçük Meksika şirketleri için çalıştı. Tapia 2003 yılında AAA'nın ana rakibi Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL) ile bir sözleşme imzaladığında Peña Tapia'ya karşı yasal işlem başlattı. "La Parka Jr." adını değiştirdi ve Peña'nın karakterin telif hakkına sahip olduğunu iddia ederek Tapia'nın Meksika'da "La Parka" olarak adlandırılmasını engelleyen bir mahkeme kararı hazırlattı. Tapia ve AAA arasındaki yasal mücadele Tapia'yı adını "La Autentica ParK" (K "Ka" olarak telaffuz edilir) kısaltması olan "L.A. ParK" olarak değiştirmeye zorladı. Sonraki yıllarda her iki taraf da telif hakkı üzerinde hak iddia etmek için çeşitli yasal dilekçeler verdi. Tapia'nın yıllardır giydiği siyah beyaz kıyafetle televizyona çıkması bir süre yasaklandı. Bu durum Tapia'nın siyah ve kırmızı, siyah ve sarı, beyaz ve siyah ve hatta gümüş varyasyonları gibi diğer renk kombinasyonlarında kıyafetin değiştirilmiş bir versiyonunu giymesine yol açtı. Kendisi ve AAA versiyonu arasında ayrım yapmak için orijinal "La Parka" kıyafetini zaten değiştirmiş, kafatasından ziyade Yıldız Savaşları: Bölüm I - Hayalet Tehlike filmindeki Darth Maul'un yüzüne benzeyen bir maske benimsemişti. Daha sonra Tapia bir kez daha siyah beyaz kıyafetler giymeye geri dönecekti.

Consejo Mundial de Lucha Libre (2003 - 2008)

2003 yılında L.A. ParK, CMLL için çalışmaya başladı, ancak Peña ve AAA ile devam eden yasal savaşlar nedeniyle sık sık televizyon yayınlarından uzak tutuldu. Ocak 2004'te L.A. Park, Shocker ile birlikte Los Guerreros del Infierno'yu (Último Guerrero ve Rey Bucanero) yenerek CMLL Dünya Takım Şampiyonluğu'nu kazandı. Guerrero ve Bucanero 56 gün sonra unvanlarını geri aldı ve ardından L.A. Park, Último Guerrero'ya CMLL'nin 71. Yıldönümü Şovu'nda CMLL Dünya Hafif Ağırsıklet Şampiyonluğunu savunması için meydan okudu ve bu maçı L.A. Park ikiye bir kaybetti.

Tapia, CMLL için bir var bir yok şeklinde çalıştı ve uzun süre CMLL'de yer almadı. Bu "tekrar" dönemlerinden birinde L.A. Park, 15 Ekim 2004'te El Dandy'yi yenerek Meksika Ulusal Hafif Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu dördüncü kez kazandı ve bu unvanı dört kez elinde tutan iki güreşçiden biri oldu. 2007'nin başlarında La Parka tam zamanlı olarak CMLL'ye döndü ve Perro Aguayo Jr. ile bir hikâyeye başladı 2007 Sin Piedad etkinliğinde iki güreşçi tekli maçta karşı karşıya geldi ve Los Perros del Mal'in maça müdahale etmesinin ardından L.A. Park diskalifiye edilerek maçı kazandı. Hikâye 2008'in ortalarında tatmin edici bir son olmadan sona erdi, bunun yerine L. A. Park, Dr. Wagner Jr. ile bir feuda başladı. Başlangıçta L.A. Park feudun teknik tarafıydı, ancak CMLL seyircisi Dr. Wagner Jr. tarafını tutmaya başlayınca taraftar tepkileri L.A. Park aleyhine dönmeye başladı. Rudo'yu oynayan L.A. Park, CMLL 75. Yıldönümü Gösterisinde L.A. Park'ın diskalifiye ile kaybettiği bir maç da dahil olmak üzere aşırı şiddet nedeniyle birkaç kez diskalifiye edildi. Yıldönümü gösterisini takip eden aylarda hem L.A. Park hem de Dr. Wagner Jr. CMLL'den ayrıldı.

Bağımsız şirketler (2000 - günümüz)

CMLL için çalışırken La Parka'nın Meksika, ABD ve Japonya'daki bağımsız şirketler için de güreşmesine izin verildi. L.A. Park, bağımsız şirketlerde geçirdiği süre boyunca El Hijo del Santo ve Blue Demon Jr. ile uzun soluklu ve çok yoğun bir çekişme geliştirdi, El Santo ve Blue Demon arasındaki orijinal rekabeti canlandıran bir hikayeye kendini dahil ederek Meksika'nın her yerinde çeşitli şovlara manşet olan ve 1980'lerin ve 1990'ların en ünlü üç maskesini içeren bir çekişme yarattı.

Tapia 2004 yılında Total Nonstop Action Wrestling (TNA) için hem L.A. Park hem de La Parka olarak bir dizi maça çıktı. TNA'nın haftalık PPV'lerinden birinde TNA X Division Şampiyonluğu için Gauntlet for the Gold'da güreşti ve ardından TNA'nın açılış aylık PPV'si Victory Road'da başka bir X Division gauntlet maçına çıktı ve her ikisinde de kaybetti. 7 Mayıs 2005'te L.A. Park, Detroit'in Independent Wrestling Revolution (IWR) markası Revolucha için debut yaptı ve El Hijo del Santo ve Konnan'a karşı kaybedilen bir çabada American Kickboxer ile takım oldu. Park, El Hijo del Santo ile rekabetini 29 Ekim 2005'te Revolucha 2: Dia de los Muertos'ta Lucha en la Jaula maçında (çelik kafes maçı) doruğa çıkararak sürdürdü. Hem Park hem de Santo'nun maskeleri parçalandı ve maç sırasında bolca kan kaybettiler. Şubat 2006'da L.A. Park, o zamanki IWR Şampiyonu Conrad Kennedy III (CK3) ile sert bir çekişmeye başladı. L.A. Park sonunda 27 Ağustos 2006'da Brawl at the Hall 6'da CK3'ü yendi ve 14 Ekim 2007'de Revolucha 4'te IWR Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu korudu. 2008'de CMLL'den ayrıldıktan sonra L.A. Park yeni kurulan Perros del Mal Producciones için düzenli olarak çalıştı ve Perro Aguayo Jr. ile eski rekabetini yeniden canlandırdı. Perros del Mal şovlarında çalışmak Tapia'nın oğlunun güreş işine başlamasına yardımcı olmasını da sağladı. Başlangıçta Tapia'nın oğlu L.A. Park ve Black Spirit arasındaki ilişkiyi kabul etmeden "Black Spirit" olarak güreşti. 2010 yılının başlarında Tapia, Black Spirit'in oğlu olduğunu resmen kabul ederek o tarihten itibaren El Hijo de L.A. Park ("L.A. Park'ın Oğlu") olarak güreşeceğini duyurdu. Tapia 2011 yılında LA Park olarak Lucha Libre USA'in bir parçası oldu.

Xtreme Latin American Wrestling (2004, 2009 - 2010)

L.A. Park, 9 Nisan 2004 Cuma günü Xtreme Latin American Wrestling (X-LAW) Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu kazandı. Maç, Tijuana'daki Auditorio Fausto Gutiérrez Moreno'da Baja Stars Wrestling ile ortaklaşa düzenlenen bir X-LAW gösterisinde Rey Misterio'ya karşı boş unvan için bir karar maçıydı. Sonraki yıllarda X-LAW kapandı ve L.A. Park son X-LAW Ağırsıklet Şampiyonu olarak kaldı. 2009'da X-LAW'ın sahibi, Súper Luchas Magazine yayıncısı Ernesto Ocampo şirketi yeniden başlatmaya karar verdi, 8 Ağustos 2009'da Tapia'nın unvan için The Sandman'e karşı yapacağı geri dönüş şovunun tanıtımını yaptı. Tapia, Ocampo'nun dergisinde ve web sitesinde haftalar öncesinden gösteriyi ECW'nin "Hardcore tarzına dönüşü" olarak tanıttı. Bir sonraki gösteri 20 Mart 2010'da L.A. Park'ın ana etkinlikte Sabu ile karşılaştığı gösteriydi. Super Parka özel hakemdi. L.A. Park, Super Parka'nın Tapia'ya çelik sandalye ile vurmasının ardından Sabu'yu yendi ve galibiyet için Sabu'nun üstüne düştü. Super Parka daha sonra kemeri alıp kaçtı. Bu hikâye çözülemedi, çünkü Tapia AAA'ya atladıktan sonra, sonraki X-LAW şovlarında Sabu X-LAW'ın en iyi yıldızı olarak terfi etti. 30 Ekim 2010'da Sabu, Damián 666'yı yenerek Xtreme Latin American Wrestling'in Uluslararası Şampiyonluğu'nu kazandı, ancak Ağırsıklet unvanının akıbeti hakkında bir açıklama yapılmadı.

AAA'ya geri dönüş (2010 - 2013)

12 Mart 2010'da, 2010 Rey de Reyes etkinliği sırasında AAA patronu Joaquin Roldan'ın oğlu Dorian Roldan, şirketin kontrolünü Dorian'ın devralacağını ve bunun için kendisinden yardım aldığını duyurdu. Bu yardımın, yıllar süren hukuki mücadeleler ve tehditlerden sonra AAA'ya geri dönen orijinal La Parka olan LA Park olduğu ortaya çıktı. Gösteri sırasında kendini tanıttıktan sonra LA Park, "sahtekar Parka"yı hedef alarak Konnan ve Dorian Roldan'ın yanında yer aldığını duyurdu. LA Park'ın AAA için gerçekten işe yaramadığı yanılsamasını sürdürmek için LA Park, AAA'ya La Parka'yı dövmek için geldiğini iddia etti ve bunu zaten yaptığı için AAA'ya dönmek isteyip istemediğinden bile emin değildi. Ancak LA Park, 18 Nisan'daki televizyon kayıtlarında La Parka ile başka bir kavga yaşadığı için AAA ringine geri döndü. Etkinlik sırasında La Parka, orijinal Parka'nın istediği herhangi bir şart altında LA Park'a Triplemanía XVIII'de bir maç için meydan okudu. AAA'nın 30 Nisan 2010'daki televizyon kaydı sırasında LA Park, La Parka'nın Triplemanía XVIII'deki maç için yaptığı mücadeleyi kabul etti. 12 Mayıs 2010'da AAA'nın düzenlediği basın toplantısında ikili arasındaki maçın "La Parka" isminin hakları için oynanacağı açıklandı. Triplemanía XVIII'de LA Park, gösterinin ana etkinliğinde La Parka ile karşılaştı. Maçın sonuna doğru Park, Lucha Libre'de yasa dışı olan tombstone piledriver hareketini kullandı. LA Park, La Parka'da çelik sandalye kullanmaya çalışırken Joaquin Roldan ringe girdi. LA Park, Joaquin'in yerine sandalyeyi kullanmakla dalga geçtiğinde, Dorian protesto etmek için ringe girdi, ancak Park tarafından itildi, Park daha sonra Joaquin'e sandalyeyle vurdu, bu da Dorian'ın ona saldırmasına ve çelik sandalyeyle ona üç kez vurmasına neden oldu. Perros del Mal güreş şirketinden Halloween ve Damián 666, Dorian Roldan'ı kovalamak için ringe koşuyor. Daha sonra rúdo hakemi Hijo del Tirantes, LA Park'a zaferi vermek için üçe kadar saymadan önce LA Park'ı La Parka'nın tepesine sürüklediler. Zil çaldıktan sonra Los Perros del Mal'ın geri kalanı (Park'ın oğlu Hijo de LA Park dahil) "La Parka" isminin haklarını kazanan LA Park ile kutlamak için ringe geldi. Birkaç dakika sonra Octagón liderliğindeki bir grup AAA güreşçisi ring kenarına geldi ve arena güvenliğiyle birlikte Los Perros del Mal'ı ringden çıkarmayı başardı. La Parka, LA Park'ın piledriver'ı uygulamasından bu yana hareket etmeden bir sedye üzerinde ringden çıkarıldı. Bir süre sonra maç sonuçlarının Los Perros del Mal'ın müdahalesi nedeniyle iptal edildiği açıklandı, ancak ertesi sabah Tapia'nın gerçekten kazandığı ve artık bir kez daha "La Parka" olarak bilineceği doğrulandı. Ancak 10 Haziran'da AAA, Mexico City Boks ve Güreş Komisyonu'nun maçı iptal etme kararına saygı duyacağını ve bunun sonucunda hem LA Park hem de La Parka'nın isimlerini koruyacağını duyurdu. Park, kendisi için Triplemanía maçının isimlerle değil, tamamen gururla ilgili olduğunu ve kendisi için önemli olanın, şu anda kullanılan isimler ne olursa olsun, gerçek La Parka'nın kim olduğunu kanıtlamış olması olduğunu belirtti.

4 Temmuz'da La Parka, rövanş maçında LA Park'ı yendi. Daha sonra LA Park, Dorian Roldan'ın La Legión Extranjera, La Milicia, Los Maniacos ve işgalci Los Perros del Mal ekibinden oluşan bir süper masa olan La Sociedad'a katıldı. 5 Aralık'ta Guerra de Titanes'te LA Park, El Mesías'ı yenerek AAA Mega Şampiyonası'nın bir numaralı yarışmacısı oldu, ancak aynı etkinlikte La Sociedad'ın arkadaşı El Zorro, Dr. Wagner Jr.'ı yenerek yeni şampiyon oldu. Şubat 2011'de bir sonraki şampiyonluk şansı Charly Manson'a verildi ve bu da Park ile Konnan arasında anlaşmazlığa neden olacak şekilde El Zorro ile arasında bir kin maçı başlatmasına neden oldu. 28 Şubat'ta Park, bir numaralı yarışmacı olarak yerini sağlamlaştırmak için 2011 Rey de Reyes turnuvasına katıldı ve yarı final maçında Dr. Wagner Jr., Halloween ve Nicho el Millonario'yu mağlup etti. Maç sırasında Park, görünüşte onun turnuvada ilerlemesini engellemeye çalışan La Sociedad üyesi Damián 666 tarafından saldırıya uğradı, ancak bunun yerine müdahale Wagner Jr.'ın dikkatini dağıttı ve maça mal oldu. 18 Mart'taki Rey de Reyes etkinliğinde Park, rakibi El Mesías ile ikili bir kavgaya tutuştuktan sonra turnuvanın finallerinden elendi. Ertesi ay, El Zorro, Park'ın şampiyonluk için mücadele etme niyetini duyduğunda, görünüşe göre Park'ın maçlarına eski maskesiyle müdahale etmeye başladı ve bu da ona 27 ve 30 Nisan TV şovlarında arka arkaya çok oyunculu takım maçlarına mal oldu. Kayıtlar La Sociedad içindeki anlaşmazlığı tırmandırdı ve sonunda grubun El Zorro'ya saldırmasına yol açtı, ardından maskeli saldırganın aslında Charly Manson olduğu ve tüm bunların Cibernético'nun La Sociedad saflarında anlaşmazlığa neden olma planı olduğu ortaya çıktı. 18 Mayıs'ta Park, El Mesías'ın Triplemanía XIX'teki Maske-Saç maçı için yaptığı mücadeleyi kabul etti. Park, maskesini kaybetmesi halinde emekli olacağını açıklayarak maçın bahislerini artırdı. 18 Haziran'da Triplemanía XIX'te Park, El Mesías'ı yendi ve onu kafasını kazıtmaya zorladı.

31 Temmuz'da Verano de Escándalo'da Park, La Sociedad stablemate ve yeni AAA Mega Şampiyonu Jeff Jarrett ve Dr. Wagner Jr .'la şampiyonluk için üçlü bir maçta karşı karşıya geldi. Konnan, Park'ın görevinin unvanın Jarrett'ta kalmasını sağlamak olduğunu belirtti. Wagner Jr., maçtan elendikten sonra Jarrett, El Zorro müdahale edip ona bir gitarla vururken maskelenen biri Park'ı unvanını korumak için sabitledi. Bu kişi daha sonra, Park'ın stablemate unvanını kovalamaya devam etmek yerine Park'ın El Zorro'nun peşinden gitmesi için Konnan'ın maça müdahale etmesi için gönderdiği La Sociedad üyesi Chessman olarak ortaya çıktı. 9 Ekim'de Héroes Inmortales'de Park, Copa Antonio Peña eldiven maçına katıldı. Jeff Jarrett'a sırtını döndükten ve onu maçtan eledikten sonra Park, maskeli bir El Zorro tarafından bir kez daha saldırıya uğradı ve bu da Electroshock'un maçı kazanması için onu yenmesine yol açtı. Héroes Inmortales ayrıca La Parka'nın AAA'ya döndüğünü ve La Sociedad'a katıldığını gördü, bu da kendisinin ve L.A. Park'ın 1 Aralık'ta ana etkinlikte Dr. Wagner Jr. ve Electroshock'un takımını mağlup ettiklerinde beklenmedik bir takım oluşturmasına yol açtı. 16 Aralık'ta Guerra de Tites'te Park, AAA Latin Amerika Şampiyonası için Dr. Wagner Jr .'ı yendi. Park ve Jeff Jarrett arasındaki rekabet 18 Mart 2012'de Rey de Reyes'te devam etti ve Jarrett'ın müdahalesi Park'ı Rey de Reyes turnuvasından eledi. Gecenin ana etkinliği sırasında Park, Jarrett'a El Mesías'a karşı oynadığı maçta AAA Mega Şampiyonası'na mal oldu.

30 Nisan'da Park resmi olarak La Sociedad'dan ayrıldı ve Jarrett'larla rekabetini sürdürmek için AAA'ya katıldı. 5 Ağustos'ta Triplemanía XX'de Park, Electrochock ile Joaquín Roldán Takımı rolünde Hair vs. Hair maçında takım oluşturdu ve burada Roldán'ların saçları tehlikede olan Dorian Roldán Takımı (Jeff Jarrett ve Kurt Angle) ile karşılaştılar. Electrochock , Angle'ı tuş ederek takımı adına maçı kazandı ve Dorian'ın kafasını kelleşmeye zorladı. Ancak maçtan sonra rudolar teknikolara üstün geldi ve Joaquín'in kelliğini kazıdı.

23 Nisan 2013'te LA Park, özgür olma arzusunu öne sürerek AAA'dan ayrıldığını duyurdu. AAA'dan ayrılmasından sonra bile, muhtemelen El Hijo del Santo'nun Todo X el Todos (TxT) şirketinin teşvik ettiği Dr. Wagner Jr.'a karşı bir Lucha de Apuestas maçı olasılığını desteklemeye devam etti. 16 Haziran'da Park, Triplemanía XXI'de AAA adına göründü ve Blue Demon Jr.'a AAA Latin Amerika Şampiyonası kemerini takdim etti ve resmi olarak şirketten ayrıldığını duyurdu.

CMLL'ye geri dönüş (2014, 2015, 2018 - 2019)

31 Ekim 2014'te CMLL'nin Dia de los Muerte Super Viernes şovu sırasında L.A. Park, oğluyla birlikte CMLL'ye döndü. Ringe yürürken Diamante Azul ve Thunder arasındaki bir dövüşü yarıda kesti, ardından herhangi bir CMLL güreşçisine açık bir meydan okuma yayınladı. O zamanlar kimse meydan okumayı kabul etmedi. Ertesi hafta Park'ın CMLL'ye katılmadığı, sadece CMLL ile yeni bağımsız "Liga Elite" şirketi arasındaki ortaklığı teşvik etmek için orada olduğu açıklandı.

19 Ağustos 2015'te Park, CMLL'ye geri döndüğünü açıkladı. 28 Ağustos'ta Park, Volador Jr. ve Atlantis ile birlikte Dr. Wagner Jr., Rush ve La Sombra ile güreşmek için CMLL'ye döndü. 8 Eylül'de CMLL, Arena México kalabalığına hakaret ederek "CMLL kurallarını ihlal ettiği" için Park ile bağlarını şimdilik kopardığını duyurdu.

AAA'ye ikinci geri dönüş (2018 - günümüz)

144.jpg


5 Haziran 2018'de L.A. Park, AAA'nın Triplemanía XXVI'daki Poker de Ases ("Poker Aces") maçında sürpriz rakiplerden biri olarak ortaya çıktı ve gösterinin manşet maçında maskesini Psycho Clown, El Hijo del Fantasma ve Pentagón Jr'a karşı bahse girdi. Park, Hijo del Fantasma'nın maskesini kazanarak savaşı kazandı. 21 Temmuz 2018'de AAA vs. Elite'de L.A. Park, Liga Elite temsilcileri olarak Electroshock ve Puma King ile bir araya geldi ve Team AAA'yı (Psycho Clown, El Hijo del Fantasma ve Rey Wagner) mağlup etti.

Major League Wrestling (2018 - 2022)

Nisan 2018'de L.A. Park'ın Salina de la Renta liderliğindeki Promociones Dorado'nun bir üyesi olarak MLW'ye döndüğü açıklandı. Park daha sonra Pentagon Jr. ve Rey Fénix ile bir kan davasına girdi ve 6 Eylül 2018'de MLW War Games'te bir Meksika Ölüm maçında birincisini yendi. Kasım ayında MLW World Tag Team Championship maçında Pentagon ve Fenix'e kaybetmeden önce ikisinin yanı sıra Sami Callihan ve Mance Warner gibi diğer insanlarla çekişmeye devam edecekti. L.A. Park daha sonra 4 Nisan 2019'da MLW Rise of the Renegades'te Pentagon'u yenecekti. Park, 2019'un başlarında, ikinci MLW Battle Riot'u kazandıktan sonra, MLW Dünya Ağırsıklet Şampiyonu'na karşı gelecekteki bir unvan atışı kazanacaktı. 15 Eylül 2019'da Salina de la Renta, L.A. Park'ın Saturday Night SuperFight'ta Jacob Fatu'ya karşı Battle Riot unvan atışını bozduracağını duyurdu. Fusion'ın 13 Ocak 2021 bölümünde, LA Park, oğlu El Hijo de LA Park ile birlikte, Tom Lawlor'ın yardımıyla Marshall ve Ross Von Erich'ten MLW Dünya Takım Şampiyonası'nı kazandı. 31 Mart 2022'de L.A. Park, aile üyeleri L.A. Park Jr. ve Hijo de LA Park ile birlikte Wrestlemania haftasında bir etkinliğe katıldı. Hammerstone ve Fatu ile yapılan bir maçın ardından, L.A. Park ve aile üyelerinin senaryonun dışına çıkarak Hammerstone ve Fatu'ya gerçek yumruklar ve sandalye atışlarıyla saldırdığı iddia edildi. MLW, iddia edilen saldırı sonucunda Los Parks'ı kovdu.

Özel hayatı

Adolfo Tapia, kendisinin ötesinde, 29 Kasım 2010'daki ölümünden önce El Hijo de Cien Caras ("Cien Caras'ın oğlu") olarak güreşen kardeşi Eustacio Jiménez Ibarra'nın yanı sıra El Hijo de L.A. Park ("L.A. Park'ın oğlu") olarak güreşen oğlunu da içeren geniş bir güreş ailesinin parçasıdır. Adolfo Tapia'nın amcalarından üçü de Super Parka, Johnny Ibarra ve Desalmado ring isimleri altında çalışan güreşçilerdir. Super Parka'nın oğlu, Tapia'nın kuzeni, Volador Jr. olarak CMLL için güreşiyor. Ocak 2019'da L.A. Park, "L.A. Park Jr."ı tanıttı; L.A. Park'ın ayak izlerini takip etmeye ve profesyonel bir güreşçi olmaya karar veren bir oğul olarak sunuldu. O ana kadar "Último Sadox" ring adı altında çalışmıştı. L.A. Park Jr.'ın Tapia ile akraba olup olmadığı veya El Hijo de Cien Caras veya El Hijo del Gladiador ile aynı şekilde ismin kullanımı için ödeme yapan birinin olup olmadığı belli değil.

Şampiyonlukları ve başarıları
Alianza Universal de Lucha Libre
 • Copa Universo (2015)
 • Copa Universo (2019) – w/ Alberto El Patrón
Asistencia Asesoria y Administracion
 • AAA Latin American Championship (1 kez)
 • IWC World Heavyweight Championship (1 kez)
 • IWC World Hardcore Championship (1 kez)
 • Mexican National Light Heavyweight Championship (4 kez)
Colossal
 • Copa Frontera (2014) – w/ Máscara Sagrada & Octagón
Consejo Mundial de Lucha Libre
 • CMLL World Tag Team Championship (1 kez) – w/ Shocker
Independent Wrestling Revolution
 • IWR Heavyweight Championship (1 kez)
Generacion XXI
 • G21 Heavyweight Championship (1 kez, şu anki)
 • G21 Tag Team Championship (1 kez, şu anki) – w/ El Hijo de L.A. Park
International Wrestling League
 • IWL World Heavyweight Championship (1 kez)
Major League Wrestling
 • Battle Riot II (2019)
 • MLW World Tag Team Championship (1 kez) – w/ El Hijo de L.A. Park
Pro Wrestling Illustrated
 • 2003 PWI 500 listesinde #172
 • 2012 PWI 500 listesinde #19
The Crash Lucha Libre
 • The Crash Heavyweight Championship (1 kez)
Wrestling Observer Newsletter
 • Mexico MVP (2018)
 • Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame (Class of 2018)
World Wrestling Association
 • WWA Light Heavyweight Championship (2 kez)
Xtreme Latin American Wrestling
 • X–LAW Xtreme Heavyweight Championship (2 kez)
Xtreme Warriors Wrestling
 • XWW Universal Championship (1 kez, şu anki)
Diğer başarıları
 • Copa el Mexicano (2011)
 • Distrito Federal Light Heavyweight Championship (1 kez)
 • European Middleweight Championship (2 kez)

Luchas de Apuestas kayıtı
KazananKaybedenYerŞovTarih
Climax II (maske)El Minero (maske)Mexico CityLive event17 Şubat 1985
Astro de Oro (maske)El Asesino de Tepito (maske)Guatemala City, GuatemalaLive event1988
Principe Island (maske)Gran Condor (maske)N/ALive eventN/A
Principe Island (maske)Gran Condor (saç)N/ALive eventN/A
Principe Island (maske)Principe Judas (maske)N/ALive eventN/A
Principe Island (maske)Guerrero Negro (maske)N/ALive eventN/A
Principe Island (maske)Bestia Negra I (maske)N/ALive eventN/A
El Hijo del Santo (maske)Principe Island (maske)Apatlaco, Mexico StateLive event21 Kasım 1987
Stuka (maske)Invasor del Norte I (maske)Monterrey, Nuevo LeónLive event26 Haziran 1991
Principe Island (saç)Bestia Negra I (saç)N/A Live event2 Kasım 1991
Panterita del Ring (saç)Principe Island (saç)Monterrey, Nuevo LeónLive event1992
La Parka (maske)Arandu (saç)Nuevo Laredo, TamaulipasLive event23 Ekim 1995
La Parka (maske)Pierroth Jr. (maske)Nuevo Laredo, TamaulipasLive event20 Temmuz 1998
La Parka (maske)Wolf (maske)Reynosa, TamaulipasLive event20 Eylül 1998
La Parka (maske)Gran Markus Jr. (saç)Nuevo Laredo, TamaulipasLive event17 Temmuz 2000
La Parka (maske)Shiryu Dragon (maske)Guadalajara, JaliscoLive event2001
La Parka (maske)El Dandy (saç)Nuevo Laredo, TamaulipasLive event4 Haziran 2001
La Parka (maske)Huracan Ramirez Jr. (maske)Monclova, CoahuilaLive event25 Haziran 2001
La Parka (maske)Damian 666 (saç)Tijuana, Baja CaliforniaLive event21 Aralık 2001
L.A. Park (maske)Nicho el Millonario (saç)Tijuana, Baja CaliforniaLive event8 Ekim 2004
L.A. Park (maske)Super Parka (saç)Tijuana, Baja CaliforniaLive event27 Mayıs 2005
L.A. Park (maske)Diluvio Negro II (maske)Monterrey, Nuevo LeónLive event17 Temmuz 2005
L.A. Park (maske)Black Tiger III (maske)Torreón, CoahuilaLive event4 Şubat 2006
L.A. Park (maske)Villano III (saç)Mexico CityLive event5 Mayıs 2007
L.A. Park (maske)Mascara Ano 2000 (saç)Cuernavaca, MorelosLive event1 Kasım 2007
L.A. Park (maske)Pierroth (saç)Xalapa, VeracruzLive event15 Kasım 2007
L.A. Park (maske)Silver King (saç)Tlalnepantla de Baz, Mexico StateLive event19 Aralık 2007
L.A. Park (maske)Guerrero Rojo (maske)Mexicali, Baja CaliforniaLive event21 Eylül 2008
L.A. Park (maske)Matematico Jr. (maske)Monterrey, Nuevo LeónLive event1 Kasım 2009
L.A. Park (maske)El Mesias (saç)Mexico CityTriplemanía XIX18 Haziran 2011
L.A. Park (maske)El Hijo del Fantasma (maske)Mexico CityTriplemanía XXVI25 Ağustos 2018
 
Üst