Makale: Dünüyle Bugünüyle Royal Rumble

The Insane Icon

𝙫𝙚𝙞𝙡 𝙤𝙛 𝙛𝙞𝙧𝙚
Konular
7,814
Sting
John Cena
Merhabalar arkadaşlar. 48. Geleneksel Etkinlik Haftası dahilinde yazdığım makale konuma hoş geldiniz. Bugün konumuz, Royal Rumble, tarihçesi ve Royal Rumble'ın enleri. Hepinize iyi okumalar.

f72pz6f.png

Nedir bu Royal Rumble? Ortaya çıkışından bahsetmek istiyorum. Bunu Google'a yazıp araştırdığınızda karşınıza çıkan ilk kişi Pat Patterson. Royal Rumble ortaya çıkmadan önce, dünyanın dört bir yanındaki house showlarda, ara sıra Battle Royal müsabakaları düzenleniyordu. Aynı anda 15-20 kişiyi ringe sokmak, bir kalabalığı heyecanlandırmanın ve bir grup güreşçinin maaş alıp para kazanmasının kolay ve eğlenceli bir yolu. Efsaneye göre, dönemin Road Agent'ı ve WWF'in arka alan görevlilerinden biri olan Pat Patterson yeni bir maç konsepti bulmaya çalışıyordu ve o zaman dikkatini bir Battle Royal'i revize etmeye odaklandı. Sonrasında Royal Rumble'ı ortaya çıkardı. Buradaki fikir, her 30-60 saniyede bir yeni bir güreşçinin ringe gelip maçın dinamiğini değiştirmesiydi. Böylece her yeni dakikada yeni bir maç ortaya çıkmış olacaktı. Pat Patterson, bu fikri Vince McMahon ile paylaştı fakat Vince Pat'in ne istediğini ve konsepti tam olarak anlamadı. Sanırız ki bu yüzden bu konsept fikrinin işe yaramayacağını düşündü. Daha sonra sektöre yeni bir soluk katmak isteyen Vince McMahon, Pat Patterson'a bu fikri dönemin NBC Sports patronu Dick Ebersol'la paylaşmasını istedi. Pat hemen Ebersol'a bunun hiç de Vince'in düşündüğü gibi aptalca olmadığını açıkladı. Ona her iki dakikada bir yeni bir maçın nasıl olacağını anlattı. Ebersol bu fikri beğendi. Maçta yine de çok sayıda adam olacaktı (1988 maçında standart otuz yerine yirmi kişi vardı) ve her iki dakikada bir geri sayımlar ve karşılaşmalar olacaktı. Ebersol, bir grup hayranın geri saymanın ne kadar heyecan verici olacağının potansiyelini hemen anladı ve bu fikri kabul etti. Vince ise "Ben uğraşamam, tek başınasın, bu işi sen yapacaksın." diyerek Patterson'a ilk Rumble'ı düzenleme görevi verdi. Patterson, bu yeni konsept fikri güreşçilerle paylaştığında tıpkı Vince'de olduğu gibi anlaşılamadı. Bazıları ise maçın uzun süreceğini düşündü ama vakit geçtikçe ve ilk RR yaklaştıkça herkes heyecana kapıldı ve kaçıncı sırada gireceklerini sorarak bu yeni konsept fikrine ısındılar. Sonunda, 1988'de ilk Royal Rumble düzenlendi. Patterson'ın WWE ile geçmiş yıllarda yaptığı röportaja göre, kendisi bile bu kadar iyi olacağını düşünmedi. Konsept tuttu ve geleceğe taşıma adına değişiklikler yapılma kararı alındı. Bir sonraki senesi için, ringde 20 değil 30 adamın olması kararlaştırıldı. 1993 için ise, bu konsept PPV'in Road to Wrestlemania sürecinin önemli bir adımı haline getirilmesi adına, kazananın Wrestlemania şovunda ana kemer için "No #1 Contender" güreşçi olması kararlaştırıldı. Bu kısımı Royal Rumble'ın yaratıcısı Pat Patterson'ın 2014 yılındaki röportajındaki son sözleriyle tamamlamak istiyorum:

"Şüphesiz bununla çok gurur duyuyorum, ama "Aman Tanrım, Royal Rumble'ı ben yarattım!" diyerek asla insanların başının etini yemedim. Bunu asla yapmadım. Sadece yaratıcı olmak ve farklı bir şey yapmak istiyordum ve yaptığım için mutluyum. Hayranlar onu seviyor, çocuklar seviyor, ben seviyorum, Vince onu seviyor. Yaratıcı olmak işin bir parçası. Bir şey iyi olduğunda, sonsuza kadar sürer. Bununla gurur duyuyorum ama bununla övünmüyorum. Kimin icat ettiği önemli değil. Hayranlar onu sevdiği sürece, önemli olan tek şey bu."

Royal Rumble tarihinin en başarılı ve en başarısız kişilerine geçmeden önce, en yüksek katılımlı Royal Rumble şovunun hangisini olduğunu merak edeniniz varsa, paylaşmak isterim. Bu en geniş katılımlı, rekoru hâlâ elinde tutan şov, 1997'nin Ocak ayının 19. gününde düzenlenen Royal Rumble şovu. Tam tamına 60.477 kişinin katılımıyla gerçekleşmiş. WWF WWE'ye döndükten ve milenyumdan sonra hangisi peki? O da 2017 Royal Rumble. San Antonio, Alamodome'da gerçekleşen şovun katılımcı sayısı, 52.020. Royal Rumble 2023 şovu için ayırılan bilet sayısı ise 40.577. Bu yazı itibariyle, satılan bilet sayısı 39.028, kalan bilet sayısı ise 1.549.

rqmbh9k.png

En çok Royal Rumble kazanan kişi ile başlayalım. Bu kişi Stone Cold Steve Austin. 1997, 98 ve 2001'de Royal Rumble galibi oldu ve bu istatistikte zirvede. Onu Brock Lesnar, Edge, Hulk Hogan, HBK, HHH, Batista, John Cena ve Randy Orton izliyor. Şu anda güreş hayatına devam eden ve bu listenin tepesinde yer alan bir isim, Lesnar ve Orton dışında biri yok. Bu da ilginç bir durum. İlk Royal Rumble galibini söylemeden de geçmeyelim bu maddeyi. Bu isim, "Hacksaw" Jim Duggan.

snfvpy2.png

Elemelere geçecek olursak, 20 Rumble maçında 46 eleme ile zirvede Kane var. Onu, 11 Rumble maçında 44 elemeyle The Undertaker, 12 Rumble maçında 41 elemeyle Shawn Michaels takip ediyor. Güncel rosterdan isimler arasında Braun Strowman (6 Rumble maçında 33 eleme) Roman Reigns ( 6 Rumble maçı 32 eleme) Randy Orton (27), Brock Lesnar (24) ve Edge (24) var. Tek bir Rumble müsabakasında en çok kişiyi ekene rekorunu elinde tutan isim ise, Brock Lesnar. Kendisi 2020 Royal Rumble müsabakasında tam 13 kişiyi eleyerek bu rekorun sahibi oldu.

s69honf.png

Ringde en uzun kalan isim Rey Mysterio. Bu rekora 2006 yılında sahip oldu. Ringde kaldığı süre 1 saat 2 dakika 12 saniye. Bunun tam tersi rekor ise Santino Marella'ya ait. Kendisi 2009'da Kane tarafından trajikomik bir şekilde elendi ve müsabakada 1.7 saniye süreyle kalmış bulundu. Bir Rumble karşılaşmasına birden fazla katılma rekoru diye bir şey de var. Bu rekorun sahibi Mick Foley. Kendisi 1998'de Cactus Jack, Mankind ve Dude Love olarak tek Rumble'da 3 kez bulundu, fakat kazananamadı. Kazanan, The Rock'ı eleyen Stone Cold Steve Austin'di.

Image.png

Bir de aşırı kilolu kişilere göz atalım. Maçta eleme ve kazanma şartı, pin denemelerinden geçmiyor. Kişiyi mutlaka iplerden atmalı ve ring dışında bırakmalısınız. Haliyle, karşınızda kilolu, cüsseli biri varsa işiniz daha zor oluyor. Royal Rumble katılımcıları da bunu en iyi bilecek kişilerden. Royal Rumble müsabakasında en çok kişi tarafından elenen isim, Big Daddy V, nâm-ı diğer Viscera. Kendisi, 2007 Royal Rumble'ında tam 13 kişinin üstün çabalarıyla elendi. İkinciliği 7 kişiyle Mabel alırken, üçüncülüğü Earthquake (1990), Rikishi (2000), ve Muhammad Hassan (2005) 6 kişiyle elenerek paylaşıyor. Rumble'a katılmış en ağır kişi ise, 226 kilo ile Yokozuna.

Kazanan numaralar. Böyle deyince saki Spor Toto çekilişindeymişim gibi hissettim. :F Royal Rumble tarihinin kazananların numarası da önemli bir istatistik olmuştur hep. Bunu da paylaşmak isterim. En çok Royal Rumble kazanan numaraların zirvesinde 27 ve 30 var. 1989,93,94 ve 2001'deki Royal Rumble kazananları 27. sıradan giriş yapmışlar. 30 ise çok daha yeni. 2007,2008,2016 ve 2022 yıllarındaki kazananlar ringe 30. sıradan giriş yapmışlar. İkinci sıradaki numara 1 ve 24. Üçüncü sırayı ise bir hayli kalabalık numara paylaşmakta.

7e4gvng.png

Cesur kadınlardan bahsetmemek olmaz. Erkeler Royal Rumble'ına katılan kadın güreşçilerden bahsediyorum. Buna öncülük eden isim, "Chyna". Kendisi 1999 ve 2000'deki Erkekler Royal Rumble'ına katılarak bir ilke imza attı. Kendisinin mirasını devralan 2010 yılında Beth Phoenix'di. Onu da 2012'de Kharma ve 2019'da Nia Jax takip etti.

cnwajs5.png
akxzjcz.png

Fiziksel bir istatistik var sırada. Royal Rumble'a katılan en kısa güreşçi kim? Bu sorunun 2 yanıtı, daha doğrusu ön plana çıkan iki ismi var. İlki "Hornswoggle". 1 metre 32 cm boyuyla Hornswoggle, bu istatistiğin zirvesinde fakat gerçek bir güreşçi arıyorsanız, bu isim "Rey Mysterio" olacaktır. Rey Mysterio demişken... Kendisi çok özel bir isimdir ve WWE'deki bir çok ilkin sahibidir. Konu Royal Rumble olmuşken, Rey Mysterio'nun da ilk olarak başardığı şeyler var. Şöyle ki; Rey Mysterio, Royal Rumble kazananları arasındaki en kısa güreşçinin ta kendisi. Ayrıca, Royal Rumble'ı kazanan ilk ve tek maskeli güreşçi. En kısadan bahsettik. En uzundan da bahsedelim, bu kişi The Great Khali. Khali, 2 metre 20 cm'lik boyuyla Royal Rumble'a katılmış en uzun kişi.

İlginç bir gerçekle sona yaklaşıyorum. Royal Rumble tarihi boyunca, hiçbir ECW superstarı, Royal Rumble maçını kazanamadı. Bunu görmek ve belki de bir ECW Originals'in WWF/WWE veya WWE WHC olmasını ister miydiniz bilemem ama bu hiç gerçekleşmedi zaten. ECW starı olarak Royal Rumble'a katılan son isim ise, Yoshi Tatsu oldu.

b7h62rx.png

Son olarak ise, kadınların başrolde olduğu bir kaç istatistiği toplu olarak vermek ve yazımı bitirmek istiyorum. Tamamı kadınlardan oluşan ilk Royal Rumble, yakın tarihte, 2018'de gerçekleştirildi. Bu müsabakanın galibi Asuka oldu ve bir tarih yazdı. Peki en çok kim kazandı? Öyle bir şey yok. Çünkü sırasıyla Asuka, Becky Lynch, Charlotte Flair, Bianca Belair ve Ronda Rousey Royal Rumble galibi oldu. Bunu 2. kez kazanan yok. Ama bu sene, bakacağız.

nvwxtax.png

Royal Rumble tarihinin en fazla elemesine sahip isim ise Charlotte Flair. 15 kişiyi eleyerek zirvede kendine yer bulmuş durumda. 2. Shayna Baszler 14, 3. Bianca Belair ve Rhea Ripley ise 13 elemeyle bu ikiliyi takip ediyorlar. Bir müsabakada en çok kişiyi eleme rekoru ise 8 ile Bianca Belair ve Shayna Baszler'da.

4w8z34v.png

Hep Santino Marella'ya güldük, ezikledik. Bu işin bir de kadınlar boyutu var. Kadınlar Royal Rumble'ının ringde en kısa süre de kalanı 8 saniye ile Liv Morgan.

Son olarak, Royal Rumble'da en çok görünen kadın güreşçiler ise 5 müsabakayla Carmella, Dana Brooke, Liv Morgan, Naomi ve Natalya.

Elbette öğrenilecek bir çok istatistik ve ilginç bir gerçek var fakat bunları sonraki yılların Rumble'ına saklamak isterim. Belki bu tür bir seriyi devam ettirmek isteyen biri olacaktır, yoluna taş koymayayım. Hepinize iyi bir RR haftası diliyorum. Sağlıcakla kalın, iyi forumlar.