Makale | Sıradaki John Cena mı? Dalga Geçiyor Olmalısın!

The Goddest Bliss

HALF PERSON

The Goddest Bliss

HALF PERSON
4 Ağu 2015
13,717
1,809
Kocaeli
AJ Styles
Baron Corbin

Bu konu hakkında konuşmak bomboş bir kuyuya taş atmak gibi. Ne kadar büyük taşlar atarsanız atın o kuyunun taşlarla dolup taştığına şahit olamayacaksınız.
Sevmediğim bir konu hakkında bir şeyler yazmam çok zor oluyor. Sevmediğim bir insanın hakkında da yazmayı sevmiyorum.
Lakin yanılmak ümidiyle arşive not düşmeyi isterim.

John-Cena-Austin-Theory.jpg

Sizlere "Sıradaki (the next) John Cena" olarak ortaya atılan bir "teoriden" bahsetmek istiyorum.
Nerede ve ne zaman olduğu henüz söylenmese de bu adamın John Cena'nın yerine geçeceğinden bahsediliyor.
Bundan bahseden ilk isim ise şirketin sahibi Vincent Kennedy!

Vince_McMahon_2.jpg

Vince bu adama o kadar çok güvenmiş olacak ki onun için kendi benliğini ve yıllara meydan okuyan bedenini haftalık şovlara bile götürdü. Onunla defalarca arka alan sahneleri çekti.
Bununla yetinmeyip kendisinin de içinde bulunduğu bir WrestleMania maçına ön ayak oldu. Vince bütün bunları yaparken, tıpkı çocuğu ilkokula başlamış bir anne gibi titiz davranırken teori ise yaramaz bir çocuktan farksızdı. Eline aldığı telefonla öz çekim yapmaktan başka ne yapıyordu? Gerçekten bunun havalı ya da orijinal bir fikir olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yıllar önce bunu yapan biri vardı. Hatta o biraz daha ileriye gidip fotoğraf yerine video çekiyordu. Bu kişi Tyler Breeze'den başkası değildi.

Tyler_Breeze_bio.png

Adını uzun zaman sonra yeniden duymuş olmalısınız.
Zira bu gimmickle anca bu kadar gidilebiliyor. WWE bunu hatırlamak mı istemiyor?
Peki bunun John Cena'yla alakası??
Teoride Cena'ya benzer ne var da gelecekteki John Cena olduğunu söyleyebiliyorsunuz?

1- Karizma:

christian.jpeg

John Cena güreşin mihenk taşlarından biridir. Bunu inkar etmek delilik. Karizmayı inşa etmek yıllar sürebilir. Hayranların senin adını haykırmasını duyabilmek için çok çalışmak zorundasın.
John Cena bunu yapmış olmalı ki bunu söyleyebiliyoruz. Teorinin karizma kısmını aşması için ne yapması gerekiyor?
Öncelikle keçi sakallarını kesmesi. Keçi sakalın daha önce hiç kimseye bu kadar yakışmadığını görmemiştim.

Peki ya Teoride John Cena'nın babyface olarak yaptıklarını başarma potansiyelini görüyor musunuz? John Cena kariyerinin başlarında gayet başarılı da bir heel rolü üstlenebilmişti.
Teorinin de şu an heel olduğunu biliyorsak "John Cena'ya varmak için doğru yolda" olduğunu söyleyebiliriz. Benim kişisel görüşümde Teori "the prototype" John Cena'dan öteye gidemiyor. Ondan babyface bir performans izlemeden yorum yapmak istemem, ancak kendisinin babyface göremeden ayrılacağı kanaatindeyim zaten.

İşte beni irite eden kısım bu. Olmayacak bir şey için verilen emeklere yazık olacak.
Olmayacak bir şey için verilen push'ları alamayanlar arka planda kalmaya devam edecek. Bir yüz tasarlıyorsanız, onun kusursuz ve orijinal olmasını istemelisiniz.
Benim Teoride gördüğüm şey "John Cena'nın adı kullanılarak ortaya atılmış, Patron tarafından desteklenerek John Cena'nın popüleritesinden beslenen ve JOHN CENA'YLA YAKINDAN UZAKTAN ALAKASI OLMAYAN DEFOLU BİR ÜRÜNDEN İBARET OLMASIDIR!"

Neden Teori John Cena'ya benzetilmek isteniyor ki?

kurt-angle-john-cena.jpg

John Cena'nın döneminin zirvesine rakip olarak debut yapması kadar doğal bir şey yok. Kurt Angle birini parlatmak için doğru isimlerden biridir.

Teori için John Cena doğru adrestir. John Cena onu parlatabilir, ancak Teori bir elmas olmadığı için bu mümkün görünmüyor.

Parlamak denince aklıma kolaylıkla Seth Rollins'i getirebiliyorum. O bir elmastı ve 2015 yılında özenle işlendi. Rollins'in işlenmek için sebepleri vardı. Ring içi, mikrofon yeteneği.. Rollins'in doğuştan gelen bir karizması var. Teorinin en başından beri zorlama bir fikir olarak ortaya atıldığı kanaatindeyim.

2- Mikrofon

ed1f6-15509310522398-800.jpg

John Cena için güzel bir promo kesmek nefes almak kadar kolay. Kendisi bizi çok rahat bir şekilde söylediği şeye inandırabilecek ve algı yaratabilecek bir yeteneğe sahip.
Mikrofon konusunda bu böyle. Sesinin tonu, mimikleri ve kullandığı sözler, farklı bir yerde uyandığını hissetmeye başlarsın onu duyduğunda.
Bambaşka bir şey anlatır, sanki o sözü hayatında ilk kez duymuş gibi olursun.

Teori'nin mikrofonda Cena'ya benzemesi için kaç yıla ihtiyacı var?

Heel promolarını duyuyoruz ama Tanrı aşkına elinizi vicdanınıza koyun, bu forumda Teori'den -özellikle heel olan bir Teori'den- daha iyi promo kesebilecek onlarca adam yok mu?

İnsanlara ve içinde bulundukları dünyaya bakarsanız kötü olmanın iyi olmaktan daha kolay olduğunu görürsünüz. Ancak insanlar kurallar doğrultusunda yaşamak zorundadırlar ve kurallara uymadıklarında yani kötü yanlarını gizleyip "iyi insan" rollerinden ayrıldıklarında milletler arası savaşlara sebebiyet verirler.

Güreş dünyasında heel karakterlerin daha çok sevilmesi insanların gizledikleri kötü yanlarının rol adı altında sergilenmesinden kaynaklanmaktadır.

maxresdefault.jpg

''O şeytan sende de var ve tam içinde. Ama sen onu sakin tutmalısın ve ben senin yerine ona biraz özgürlük sunmanı sağlayacağım.''

İnsanın doğasıdır bu. Kan ve savaş.
Bu yüzden benim gözümde bir face karakterin sevilmesi heel karaktere oranla çok daha zordur.
Bir face promonun sizi bu denli etkilemesi..
John Cena bunu başaran nadir isimlerden.
Teori bunu yapabilir mi? Güldürmeyin beni!

3- Ring İçi

820c2480b95263b7-1200x675.jpeg

John Cena'nın bu zamana kadar ring içi yüzünden yemediği hakaret, küfür kalmadı. Salt ring içi ele alınıp diğer tüm iyi yanları görmezden gelindi. Yıllarca ring içinde herhangi bir değişikliğe gitmemesi tartışıldı ama ring içine sadece bir "submission" hareketi eklenip "Acknowledge Me" algısıyla Roman Reigns mis gibi yedirildi. Ring içi hakkında tek bir eleştiri duymak mümkün değil artık. Halbuki Cena, Reigns'e oranla ring içine 5 kat daha fazla hareket katmıştır zamanla.

Teori için durum nedir peki? Cidden üst düzey bir ring içine sahip mi? Yoksa güreşte başlangıç seviyesinde öğretilen hareketlerden mi ibaret?

Ben çok küçükken ellerimde kalemlerle güreş maçları organize ederdim. İzlediklerimden aşina kalmıştır ki bazı ring içi kombin hareketleri hep uygulardım. Hâlâ da aklımda. Mesela Randy Orton'un clothesline, clothesline, eğil ve ardından powerslam kombinasyonu. John Cena'da ise shoulder tackle, shoulder tackle, eğil ve ardından proto bomb, devamında five knuckle shuffle diye devam et. Bunlar nedir? Birer imzaya dönüşmüş ve aklına kazınmış, kendine has ring içi hareketleri.
Teori bunlardan birine sahip olmadığı sürece ring içinde yerlere gömülen John Cena'yı her türlü daha iyi kabul edeceğim.

4- Bağlılık

1010049247-tumblr_md8w124gf91r6jhq9o1_1280.jpg

"WWE benim evimdi, evim ve her zaman evim olacak"

John Cena bu cümleyi yüzlerce kez kurdu. Sadece WWE değil, güreşten bağımsız ne iş yapıyorsa WWE'yi ağzından düşürmedi.
Şirkete sadakat konusunda onunla kim yarışabilir?

Hemen aklıma Randy Orton geldi. Aralarındaki tek fark Orton'un bunu Cena kadar dillendirmiyor olması. İşte yine Cena'nın algı yaratmada usta olduğunu görüyoruz bu sayede. Cena'yı dinleyen şirkette güreşmek dışında yerleri süpürdüğünü, şovdan sonra ringi topladığını, çöpleri attığını falan zanneder. Tabii bizim ilgilenmemiz gereken kısım şirkette geçirdiği yıllar.

Teori bu kadarını yapabilecek kapasitede mi? Şirkete çeyrek asırlık hayatını verip üstüne yeni yıldızları parlatabilecek mi?
Bunların cevabını vermek için çok çok erken. Tıpkı Teori'nin "Sıradaki John Cena" olarak ilan edilmesi kadar erken!

Sevgili dostlar. Yazımı toparlayacak olursam eleştirdiğim en büyük kısmın WWE'nin bu adam için çok acele etmesi ve sonucunda bu adamın başarısız olma ihtimalinin fazlalığı olduğunu söyleyebilirim.

Birini "yeni John Cena" yapmak demek, o kişiyi "şirketin yüzü" yapmak demek!

Cidden ama cidden Teori bunu yapabilecek bir kapasiteye, potansiyele, tutkuya, yeteneğe sahip mi sorarım size?
Üstelik bu kişi John Cena'ya hiç benzemiyorken... Bu durum, benim gözümde bir akıl tutulmasından ibaret.

Teorinin John Cena'ya benzeyen tek yanı, gözlerinin mavi olmasıdır...​

6 Nis 2022
650
240
Edge
-
Reis tebrik ederim çok güzel hazırlamaşsın.Benim düşündüklerim buna çok paralel Theory'de babyface karizması göremiyorum ben de.

StoneColdTR

The Rattlesnake

StoneColdTR

The Rattlesnake
19 Ağu 2021
2,234
1,074
-
Stone Cold Steve Austin
Jon Moxley
Theory'e ciddi turn lazım.Komiklikleri kenara atarsa "Yeni Cena" olur.

Khrimur

ACKNOWLEDGE ME

Khrimur

ACKNOWLEDGE ME
2 Haz 2020
6,497
703
-
Ryback
Ryback
Bayağı nefret dolu bir yazı olmuş katıldığım tek madde bile yok neredeyse hani bu çocuğun 24 yaşında olduğunu hesaplamak lazım her şeyden önce Cena ile bu kadar kıyaslı gitmek... Bilemedim adam 3-4 yıldır şirkette ya var ya yok.

Karizma kısmından başlarsak bence gayet karizmatik bir adam, keçi sakalı muhabbeti de tuhaf geldi bana ben gayet yakıştırıyorum, hatta abartarak söyleyeyim WWE'de güncelde en karizmatik ilk 20 de kendine rahatlıkla yer bulabileceğini de düşünüyorum.

Mikrofon gelirsek Cena'ya kıyasla tabii ki bayağı yerlerde ama tekil olarak bakarsam gayet iyi olduğunu düşünüyorum işini gayet iyi yapıyor

Hatta şurada bile ne kadar iyi olduğunu görebilirsiniz.

Ring içi
Cidden üst düzey bir ring içine sahip mi?
Tabii ki hayır bunu savunanın olduğunu da düşünmüyorum fakat üst düzey olmasa da gayet yeterli seviye de şuanda ring içi anlamında eksik olan tek şeyi etkileyici kült bir finisher onu bulduğu an işte o zaman yeni Cena olduğu andır senin dediğin gibi. NXT'de izlediğimde Theory'nin ring içini gayet iyi bulmuştum ki NXT'ye bakarsanız çok çılgın ring içine sahip adamlar var yani ona rağmen aralarından kendini gösterebilmesi bence ring içinde sıkıntı olmadığının göstergesidir.

Cidden ama cidden Teori bunu yapabilecek bir kapasiteye, potansiyele, tutkuya, yeteneğe sahip mi sorarım size?
Sahip sadece zaman gerekiyor USC şampiyonluğuna bakarsan bunu biraz daha net görebilirsin kemer kaç kişiye geçti uzun zaman sonra önemini tekrar kanıtladı herkes Balor erken saldı vs vs diye dolaşıyordu ama şu kısa süre içinde Balor ne yaptı? Hiçbir şey işlemediler çünkü ayrıca Balor'da demon olayı olmasa kendine özel bir hali de yok Theory öyle değil işte çok güzel işliyorlar kendine has karakteri var, kemerin değerini de arttırdı şu önümüzde ki süreçte böyle devam ederse şüphesiz her şeyi başaracaktır. Ha yeni Cena der miyim bilemiyorum ama Theory ismini en az Cena kadar önemsettireceğine eminim.

20 Tem 2016
9,125
2,479
25
Bursa
Seth Rollins
-
Theory Jeff ve Rey ile uğraşırken ana kadroya taze bir kan olması için çıkarılan ve denenen bir isim olduğunu düşünmüştüm. Vince’in düşüncelerinin ciddiyetini Survivor Series takımına girmesiyle ve devamında her hafta aynı segmentte bulunmasından anladım. O dönemden beri bu çocuk için çok heyecanlıyım. Ben WWE’de gerçekten başarılı ve dev bir projenin başlangıcına hiç denk gelemedim. Brock Lesnar, John Cena ve Randy Orton’a yetişemedim. Roman Reigns ise başarısız bir projeydi. Bu sebeple Theory’nin adım adım tırmanmasını çok dikkatli bir şekilde takip ediyorum. Şunu da söyleyebilirim ki şirket Theory özelinde ne yaptığını çok iyi bilerek, sakin ve doğru şekilde ilerliyor.

Emin olamadığım iki şey var. Ring ismi ve bağlılık. Theory şirketin yüzü olan bir superstarın ring ismi olabilir mi veya bunu benimseyebilir miyiz bilemiyorum. Bağlılık konusu biraz daha karışık. 97 doğumlu bir gençten bahsediyoruz. Neredeyse Z kuşağı. Bu yaş grubunun özelliklerini az çok biliyoruz. John Cena veya o yaş grubundaki güreşçiler kadar iş aidiyeti ve istikrarı olacağına inanmıyorum. Ne kadar disiplinli ona da bakacağız. Ben kendim için bile çalıştığım şirkete karşı ilerleyen yıllarda sıkı bir bağlılık hissedeceğimi düşünmüyorum. Kendimden küçük birisinin WWE’nin zirvesine oturmasını değerlendirmek ilginç bir deneyim. Diğer konularla ilgili Theory’den bir şüphem yok. Şu an için John Cena vs. Theory benim gözümde bir rüya maçıdır. Kısa süre içinde yaparlarlar zaten bunu. Ayrıca WM 41 main eventini merakla bekliyorum.

Punk City

Code Blue

Punk City

Code Blue
1 Eyl 2011
25,061
1,113
24
CM Punk
Rene Dupree
Theory Jeff ve Rey ile uğraşırken ana kadroya taze bir kan olması için çıkarılan ve denenen bir isim olduğunu düşünmüştüm. Vince’in düşüncelerinin ciddiyetini Survivor Series takımına girmesiyle ve devamında her hafta aynı segmentte bulunmasından anladım. O dönemden beri bu çocuk için çok heyecanlıyım. Ben WWE’de gerçekten başarılı ve dev bir projenin başlangıcına hiç denk gelemedim. Brock Lesnar, John Cena ve Randy Orton’a yetişemedim. Roman Reigns ise başarısız bir projeydi. Bu sebeple Theory’nin adım adım tırmanmasını çok dikkatli bir şekilde takip ediyorum. Şunu da söyleyebilirim ki şirket Theory özelinde ne yaptığını çok iyi bilerek, sakin ve doğru şekilde ilerliyor.

Emin olamadığım iki şey var. Ring ismi ve bağlılık. Theory şirketin yüzü olan bir superstarın ring ismi olabilir mi veya bunu benimseyebilir miyiz bilemiyorum. Bağlılık konusu biraz daha karışık. 97 doğumlu bir gençten bahsediyoruz. Neredeyse Z kuşağı. Bu yaş grubunun özelliklerini az çok biliyoruz. John Cena veya o yaş grubundaki güreşçiler kadar iş aidiyeti ve istikrarı olacağına inanmıyorum. Ne kadar disiplinli ona da bakacağız. Ben kendim için bile çalıştığım şirkete karşı ilerleyen yıllarda sıkı bir bağlılık hissedeceğimi düşünmüyorum. Kendimden küçük birisinin WWE’nin zirvesine oturmasını değerlendirmek ilginç bir deneyim. Diğer konularla ilgili Theory’den bir şüphem yok. Şu an için John Cena vs. Theory benim gözümde bir rüya maçıdır. Kısa süre içinde yaparlarlar zaten bunu. Ayrıca WM 41 main eventini merakla bekliyorum.
Aynen öyle. Aynı şekil MJF mesela oda 96 doğumlu olması lazım. Bunlar geleceğin ta kendisi. MJF'i Smackdown'ı, Theory gider RAW'u sırtlar. Roman'da Hollywood'u. :) Devir-teslim dediğin böyle olur. Theory başarılı proje umarım hiç etmezler.

4 Nis 2022
42
18
Austin Theory
Austin Theory
Ben Theory'nin aldığı pushları izlediğimde bir projenin ön hazırlığına zevk almadan katlanmak (Roman Reigns'de olduğu gibi) zorunda olduğumu hissetmiyorum.

Bir de Theory, güncel kadroda en karizmatik kişilerden birisidir.

Castantic

Ruthless Aggression

Castantic

Ruthless Aggression
27 Kas 2018
341
46
24
İstanbul
John Cena
-
Çok güzel yazmışsın, eline sağlık. Austin Theory'nin Cena'dan üstün olabileceği tek kısım ring için performansı diyebiliriz. Evet bu arkadaş daha 24 yaşında olabilir. Soruyorum size Cena WWE'ye geldiğinde 30 yaşındamıydı? Cena'nın debut yaptığı sene Dr. of Thuganomics gimmickiyle yaptıklarıyla, Austin Theory'nin güncel kadrodaki performansının bir tutulması gülünç bir durum olur. Kaldı ki bir çok arkadaş mikrofon yeteneğini geliştirebileceğini söylüyor. Buna katılıyorum fakat istediği kadar çalışsın Cena-Rock-CM Punk-The Miz seviyelerine çıkabileceğini zannetmiyorum. Vince McMahon denen şahsın bunadığını zaten son yıllardaki senaryo kalitesizliğinden bir çoğumuz biliyordur. Austin Theory'nin geleceğin Cena'sı demesi de bunu kanıtlar nitelikte :)

The Goddest Bliss

HALF PERSON

The Goddest Bliss

HALF PERSON
4 Ağu 2015
13,717
1,809
Kocaeli
AJ Styles
Baron Corbin
Hepinize kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim. Endişemi anlıyorsunuz değil mi? Bu adamdan sıradan bir mid card oyuncu yaratılmak istenmiyor. Bu adam şirketin yüzü yapılmak isteniyor. 2015'in Rollins'i, şimdinin Roman Reigns'i konumuna getirilmesi düşünülüyor. Öyle lanse edilse yine iyi ama bu adam John Cena yapılmak isteniyor! Bundan 10 yıl sonra WWE ile ilk defa tanışan biri bu adamı şirketin en tepesinde görecek ve belki de bu adamı beğenip beğenmemesine göre şovları takip edip etmeyeceğine karar verecek. Ben sadece bu adamın kendini ne kadar geliştirirse geliştirsin bu potansiyele sahip olmadığını düşünüyorum. Bunu başaramayacağını, şirketi taşıyacak bir yıldız gücüne erişemeyeceğinin kanaatindeyim. Neden mi?

En başından beri zorlama bir ilerleme kaydediyor. Vince'in Cena'nın kariyerinin başlarında ''Cena geleceğin Kurt Angle'ı ya da x kişisi olacak'' dediğini duymadım. Ya da Vince'in senaryoların içine girip Cena'nın peşinde koştuğunu da görmedim ilk zamanlarında. Vince'in, Cena'nın yıldız gücünü kullanarak barınmaya çalışan Teori'nin muazzam bir başrol oyuncusu olabileceğinden nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz dostlar? Gerçekten hiç mi kuşkunuz yok sevgili arkadaşlar? Cidden bunun yaratılan bir algıdan ibaret olduğunu, Teori'nin yerinde siz olsanız aynı performansın daha fazlasını gösterebileceğinize kesinlikle inanıyorum. Yapmayın abi. Bu adamda doğuştan gelen bir yıldız kimliği yok. Cena, Orton gibi yıldızlar kariyerlerinin başında nasıl booklanmayı hak ettiyse Teori'de hak ediyor. Ama işin içinden Vince çıkıp bu isimler seyirciyle baş başa kaldığında yıldız güçleri tutunmalarına olanak sağlıyor. Teori Vince'den bağımsız, onu parlatacak isimlerden bağımsız bir hale gelip şov çalabilecek kapasitede mi sizce? Bunu yapabilecek yeteneklere sahip mi? Teori 1 numaraya ait biri değil. Oyunu onun üzerine kurmak tamamen yanlış benim çerçevemde.

Umarım derdimi anlatabiliyorumdur. Hepinize sevgiler.