Matt Riddle | Kariyer İncelemesi

DoctorMK

Banned
Katılım
20 Nis 2013
Konular
3,740
Mesajlar
42,471
Tepkime puanı
1,027
Puanları
0
Konum
Güney sahilleri
Dalton Castle
matt_riddle_png_render_wwe_2022_by_v_mozz_dfet795-fullview.png

Doğum Adı:Matthew Frederick Riddle
Doğum Tarihi ve Yeri:14 Ocak 1986 - Allentown, Pennsylvania, ABD
Eşi:Lisa Rennie (2011 - 2022)
Çocuğu:4
Ring Adları:Matt Riddle
Matthew Riddle
Riddle
Boyu:188 cm
Kilosu:98 kg
Antrenörü:Monster Factory
Debut:7 Şubat 2015

Matthew Frederick Riddle, Amerikalı profesyonel güreşçi ve şu anda Major League Wrestling (MLW) ile anlaşmalı eski karma dövüşçüsüdür. Ayrıca New Japan Pro-Wrestling (NJPW) için de maçlara çıkmaktadır. En çok UFC ve WWE'deki görev süreleriyle tanınır.

2008-2014 yılları arasında profesyonel bir MMA dövüşçüsü olan Riddle, SpikeTV'nin The Ultimate Fighter 7 programında yer alarak adını duyurdu ve Şubat 2013'te esrar testi pozitif çıkınca kovulmadan önce Ultimate Fighting Championship'te (UFC) dört maçlık bir galibiyet serisi yakaladı. Ayrıca Titan FC için dövüştü ve 8-3 (2) kariyer rekoru elde etti.

Riddle 2014 yılında profesyonel güreş kariyeri için Monster Factory'de eğitim almaya başladı ve Şubat 2015'te ilk kez ringe çıktı. Wrestling Observer Newsletter okuyucuları onu 2016'da Yılın Çaylağı ve Yılın En Çok Gelişme Gösteren Güreşçisi olarak tanıdı. 2015 ve 2018 yılları arasında Pro Wrestling Guerrilla, World Wrestling Network/Evolve gibi şirketler için güreşerek bağımsız ringlerde çalıştı. Eski bir Evolve Şampiyonu, WWN Şampiyonu, PWG Dünya Takım Şampiyonu (Jeff Cobb ile birlikte) ve iki kez Progress Atlas Şampiyonu oldu.

Riddle, 2018'de WWE ile sözleşme imzaladı ve klişeleşmiş kaygısız, yalınayak sörfçü bir vadi çocuğunu canlandırdı. Riddle başlangıçta NXT markasına atandı ve burada Pete Dunne ile 'The BroserWeights' olarak bir kez NXT Takım Şampiyonu oldu ve 2020 Dusty Rhodes Tag Team Classic turnuvasını kazandıktan sonra şampiyon oldu. Daha sonra ana kadroya terfi etti ve burada Şubat 2021'de Birleşik Devletler Şampiyonluğu'nu kazandı. Nisan ayında Riddle, Randy Orton ile RK-Bro olarak takım kurmaya başladı ve Eylül 2023'te serbest bırakılmadan önce Ağustos 2021 ve Mart 2022'de Raw Takım Şampiyonluğu'nu kazandı.

Hayatının ilk yılları ve eğitimi

Matthew Frederick Riddle, 14 Ocak 1986'da Allentown, Pennsylvania'da doğdu. Daha sonra Saratoga Springs, New York'a taşındı ve burada Saratoga Springs Lisesi'ne gitti ve 2004 yılında New York eyalet güreş şampiyonu oldu. Riddle lise güreşinde geleceğin UFC şampiyonu Jon Jones ile iki kez karşılaştı ve yendi.

Riddle daha sonra atletik bir bursla East Stroudsburg Üniversitesi'ne katıldı ve burada iki yıl boyunca güreş takımının bir üyesi oldu ve birçok şampiyonluk kazandı. Baş antrenörünün kovulmasının ardından Riddle güreş bursunu kaybetti ve MMA'e geçiş yapmaya başladı.

MMA kariyeri

İlk yılları

The Ultimate Fighter


Riddle amatör MMA'de 1-0 önde. Bu kariyeri sırasında çatı ustası olarak çalışmış ve akşamları Brezilya jiu-jitsu eğitimi almıştır. Riddle, B.J. Penn'in Mixed Martial Arts: The Book of Knowledge adlı kitabının MMA'deki ilk yıllarında öğrenmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Riddle daha sonra The Ultimate Fighter (TUF) evine girmek için Matt Serra'nın yedeği Dan Simmler ile dövüştü. Riddle, Simmler'ı ikinci raundun ilk saniyelerinde nakavt etti ve bilincini kaybettikten sonra çenesine üç kez vurarak Simmler'ın çenesini iki yerden kırdı. Riddle, Team Rampage için ikinci sırada seçildi.Şovda yer aldığı süre boyunca Riddle'a, Rampage'ın onun her zaman gülümsediğini fark etmesi üzerine Chipper lakabı verildi.

Riddle'ın ikinci maçı Tim Credeur'a karşıydı. Credeur, Riddle'ı ikinci turda yenerek turnuvadan elenmesine neden oldu. Dövüşten sonra Credeur, kazancıyla Riddle'a bir Xbox 360 satın aldı.

Ultimate Fighting Championship (2008 - 2013)

022_Matt_Riddle_gallery_post.jpg


21 Haziran 2008'de düzenlenen The Ultimate Fighter 7 Finale'de Riddle, Ultimate Fighter'dan arkadaşı Dante Rivera'yı oybirliğiyle aldığı kararla (29-28, 30-27, 30-27) yenerek UFC'deki ve profesyonel kariyerindeki ilk maçına çıktı. The Ultimate Fighter 7 sırasında Riddle, kendisinden daha yaşlı ve deneyimli Rivera ile birçok kez tartışırken gösterildi. Dante, birden fazla kez, Riddle'ın kendisini yenmesi halinde emekli olacağını söyledi - ki bu sözünü mağlubiyetinden sonra yerine getirmedi.

Riddle daha sonra UFC 91'de Ryan Thomas'la dövüşecekti, ancak dizindeki sakatlık Riddle'ı dövüşten çekilmek zorunda bıraktı ve tuş oldu. Diz sakatlığının iyileşmesinin yaklaşık 6-8 hafta sürmesi planlanıyordu.

İyileştikten sonra Riddle, UFC Fight Night: Lauzon vs. Stephens'da Steve Bruno ile dövüştü ve onu oybirliğiyle (29-28, 29-28, 29-28) mağlup etti.

Üçüncü maçında Riddle, eski Ultimate Fighter 7 oyuncularından bir diğeri olan Dan Cramer'ı UFC 101'in alt kartında oybirliğiyle aldığı bir kararla mağlup etti.

Daha sonra 14 Kasım 2009'da UFC 105'te The Ultimate Fighter 9 mezunu Nick Osipczak ile karşılaştı. Karşılaşma Osipczak'ın memleketi İngiltere'de yapıldı. Riddle karşılaşmayı üçüncü rauntta TKO ile kaybetti.

Osipczak'a kaybettikten sonra Riddle, 27 Mart 2010'da UFC 111'de yeni gelen Greg Soto ile karşılaştı. Riddle için baskın bir ilk iki raunttan sonra, Soto üçüncü rauntta Riddle'ın kafasına yasadışı bir upkick indirdi ve devam edememesine neden oldu ve Riddle'a diskalifiye ile galibiyet verdi.

Bu zaferin ardından Riddle, 1 Ağustos 2010'da UFC on Versus 2'de bir başka TUF mezunu DaMarques Johnson ile karşılaştı. Johnson'ın 172 lbs ağırlığında tartılmasının ardından dövüş bir yakalama sıklığı maçıydı ve Riddle ikinci raundun sonuna yakın yumruklar nedeniyle dövüşü TKO ile kazanmaya devam edecekti.

Riddle'ın 11 Aralık 2010'da UFC 124'te TJ Waldburger ile karşılaşması bekleniyordu. Ancak Waldburger sakatlanarak karttan çıkarıldı ve yerine yeni gelen Sean Pierson geldi. Pierson, Riddle'ı oybirliğiyle aldığı kararla (30-27, 30-27, 30-27) mağlup etti ve maç başkan Dana White tarafından gerçek Gecenin Dövüşü olarak adlandırıldı.

Riddle'ın 3 Mart 2011'de UFC Live: Sanchez vs. Kampmann'da sakatlanan Mark Scanlon'ın yerine Ultimate Fighter'dan arkadaşı Matt Brown ile karşılaşması bekleniyordu. Ancak Riddle'ın da sakatlanması Brown maçının karttan tamamen çıkarılmasına neden oldu.

Riddle'ın 26 Haziran 2011'de UFC on Versus 4'te T. J. Grant ile karşılaşması bekleniyordu. Ancak Riddle sakatlanarak maçtan çekilmek zorunda kaldı ve yerine Charlie Brenneman geçti.

Riddle, 17 Eylül 2011'de UFC Fight Night: Shields vs. Ellenberger'de Octagon'daki ilk maçına çıkan yenilgisiz ağır sıklet adayı Lance Benoist ile karşılaştı. Gecenin Dövüşü ödülünü kazandığı maçı oybirliğiyle kaybetti.

Riddle'ın 30 Aralık 2011'de UFC 141'de Luis Ramos ile dövüşmesi bekleniyordu. Ancak, Riddle'ın hastalanması ve dövüşün gerçekleşmesine dakikalar kala çekilmek zorunda kalması nedeniyle dövüş iptal edildi.

Riddle'ın 4 Şubat 2012'de UFC 143'te sakatlanan Amir Sadollah'ın yerine Jorge Lopez ile karşılaşması bekleniyordu. Ancak Lopez de maçtan çekilmek zorunda kaldı ve yerine yeni gelen Henry Martinez geçti. Riddle maçı bölünmüş bir kararla kazandı.

Riddle ve Ramos arasındaki maç 22 Haziran 2012'de UFC on FX 4'te yeniden planlandı. Ancak Riddle başka bir sakatlık nedeniyle maçtan çekilmek zorunda kaldı ve yerine Matt Brown geçti.

Riddle, UFC 149'da Chris Clements ile dövüşmek için Siyar Bahadurzada'nın yerine kısa bir süre önce çıktı. Riddle, Clements'i ayakta kol-üçgen boğma ile yakaladıktan sonra maçı kazandı ve onu üçüncü turda 2:02'de teslim olmaya zorladı. Riddle 65.000 $ Gecenin Teslimiyeti bonusu kazandı. Bu aynı zamanda profesyonel kariyerinin ilk pes ettirme galibiyeti oldu. 20 Ekim 2012'de Riddle'ın dövüş sonrası uyuşturucu testini geçemediği ve marihuana testinin pozitif çıktığı açıklandı. Riddle daha sonra para cezasına çarptırıldı ve 21 Temmuz 2012'den geriye dönük olarak 90 gün uzaklaştırıldı. Clements karşısındaki galibiyeti çekişmesiz olarak değiştirildi.

Riddle'ın başlangıçta 17 Kasım 2012'de UFC 154'te sakatlanan Stephen Thompson'ın yerine Besam Yousef ile karşılaşması bekleniyordu. Ancak Yousef sakatlanarak çıkmak zorunda kaldı ve yerine John Maguire geçti. Riddle, Maguire'ı oybirliğiyle alınan bir kararla mağlup etti.

Riddle, 16 Şubat 2013'te UFC on Fuel TV: Barão vs. McDonald'da Che Mills ile karşılaştı. Riddle, Mills'i bölünmüş kararla mağlup etti. 26 Şubat 2013'te Riddle, marihuana testinin pozitif çıktığını açıkladı. Bu, bir yıl içinde ikinci başarısız uyuşturucu testiydi ve Riddle daha sonra şirketten çıkarıldı. UFC kariyerini, UFC tarihinde takedown savunmasında 3. (%89,3) ve toplam vuruş sayısında 8. (1350) sırada bitirmişti ve pozitif marihuana testleri olmasaydı, art arda beş galibiyet serisiyle 10-3'lük bir sekizgen kariyerine sahip olacaktı.

Bellator MMA (2013)

Ultimate Fighting Championship'ten (UFC) serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra Riddle, Teksas merkezli şirket Legacy Fighting Championships ile çok maçlı bir anlaşma imzaladı. Ancak 18 Mayıs 2013 tarihinde Riddle'ın Legacy sözleşmesinin şirket tarafından satın alınmasının ardından Bellator MMA kadrosuna katıldığı açıklandı. Riddle'ın 2013 Sonbaharında başlayacak dokuzuncu sezonunda Bellator'ın ağır sıklet turnuvasında mücadele etmesi bekleniyordu. Ancak Riddle kaburgasını kırdı ve turnuvadan çekilmek zorunda kaldı ve ardından mali nedenlerden dolayı MMA dövüşünden emekli oldu. Birkaç hafta sonra Riddle emeklilikten çıktı ve Bellator 109'da dövüşmesi bekleniyordu. Riddle bir kez daha bu dövüşten çekildi ve ardından serbest bırakıldı.

Titan FC (2014)

Riddle, 28 Şubat 2014 tarihinde Titan FC 27'nin ortak ana etkinliğinde eski UFC dövüşçüsü Michael Kuiper ile dövüştü. Riddle ikinci rauntta giyotin boğma ile kazandı.

Riddle'ın 22 Ağustos 2014'te Titan FC 29'da boşalan Welterweight Şampiyonluğu için MMA efsanesi Jose Landi-Jons ile karşılaşması bekleniyordu. Ancak Landi-Jons vize sorunları nedeniyle maçtan çekilmek zorunda kaldı ve yerine UFC veteranı Ben Saunders geçti. Ancak Riddle sakatlık nedeniyle maçtan çekilmek zorunda kaldı ve yerine başlangıçta karşılaşması planlanan Jose Landi-Jons geçti.

Profesyonel güreş kariyeri

Bağımsız şirketler (2014 - 2018)


29 Ekim 2014'te Riddle'ın profesyonel güreş kariyeri için antrenman yaptığı bildirildi. Riddle profesyonel güreşteki ilk çıkışını 7 Şubat 2015'te Paulsboro, New Jersey'deki Monster Factory'de yaptı. Temmuz 2015'te Monster Factory Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu kazandı. 15 Eylül 2015'te Riddle'ın Ekim Evolve etkinliklerinde çalışmak üzere World Wrestling Network (WWN) ile anlaştığı açıklandı. Riddle daha sonra WWE seçmelerine katıldığını ve bunun da Evolve ile rezervasyon yapmalarına yol açtığını doğruladı. 24 Ocak 2016'da Riddle, Evolve'un Style Battle turnuvasını kazandı. 8 Nisan'da Riddle'ın Evolve'un ana şirketi WWN ile sözleşme imzaladığı bildirildi. 3 Eylül'de Riddle, Pro Wrestling Guerrilla (PWG) için ilk kez 2016 Battle of Los Angeles turnuvasına katıldı ve ilk tur maçında Kyle O'Reilly tarafından elendi. Ekim 2016'da Riddle, New York şirketi House of Glory'nin Unbreakable adlı şovunda Cody Rhodes ile karşılaştı ve kaybetti.

15 Ocak 2017'de Riddle, Rampage Brown'ı yenerek Progress Atlas Şampiyonluğu'nu kazandı. Riddle, 21 Ocak'ta Revolution Pro Wrestling için debut yaptı ve İngiliz Ağırsıklet Şampiyonluğu için Katsuyori Shibata'ya başarısız bir şekilde meydan okudu. 11 Şubat'ta CZW 18'de Riddle, şirketler arası şampiyona karşı şampiyon maçında David Starr ile karşılaştı ve Riddle Progress Wrestling'in Atlas Şampiyonluğunu, Starr ise wXw'nin Shotgun Şampiyonluğu'nu savundu. Maç çift diskalifiye ile sonuçlandı ve iki şampiyonluk da el değiştirmedi. 1 Nisan'da Riddle, diğer beş kişiyi yenerek açılış WWN Şampiyonu oldu. 5 Ağustos'ta Riddle, The Scenic City Invitational Tournament'ı kazandı. 20 Ekim'de, topluca "The Chosen Bros" olarak bilinen Riddle ve Jeff Cobb, Lucha Brothers'ı (Rey Fenix ve Penta el Zero M) PWG Dünya Takım Şampiyonluğu için yendi. Unvanlarını The Rascalz'a (Zachary Wentz ve Dezmond Xavier) karşı kaybettikleri 20 Nisan 2018'e kadar korudular.

5 Nisan 2018'de Riddle, Game Changer Wrestling'in çekim tarzı etkinliği Bloodsport'un ilk baskısının sunuculuğunu yaptı ve Minoru Suzuki'ye yenildiği ana etkinlikte güreşti. Aynı gün Riddle, Evolve 102'de Zack Sabre Jr.'ı yenerek Evolve Şampiyonluğu'nu kazandı. 4 Ağustos'ta Riddle, Evolve 108'de Evolve Şampiyonluğu'nu Shane Strickland'a kaybetti.

WWE (2018 - 2023)

NXT'deki ilk yılları (2018 - 2020)

20180818_NXT_Brooklyn_riddle--a9740e7c6b971514d870c309f5451421.jpg


31 Temmuz 2018'de Uproxx tarafından Riddle'ın WWE ile sözleşme imzaladığı bildirildi. 18 Ağustos'ta Riddle, NXT TakeOver: Brooklyn IV'te yer aldı ve etkinliğin yorumcuları tarafından WWE'nin en yeni transferi olarak tanımlandı.

Riddle'ın NXT debut'u 31 Ekim sürümünde Luke Menzies'i başarılı bir şekilde yenmesiyle oldu. 17 Kasım 2018'de NXT TakeOver: WarGames II'nin ön gösterisinde Kassius Ohno, Riddle'ın röportajını yarıda kesti. Gösteri başladığında Riddle, Ohno'ya bir maç için meydan okudu ve onu 6 saniyede yenerek NXT tarihinin en hızlı maçını kazandı. Riddle ve Ohno, NXT TakeOver: Phoenix'te bir rövanş maçı yaptı ve Riddle, Ohno'nun kafasına bir dizi dirsek darbesi vurarak pes etmesini sağladı. 2019'da WWE Network, güreş kariyeri ve NXT'ye girişi hakkında Arrival: Matt Riddle adlı bir belgesel yayınladı.

Mart ayı boyunca Riddle, NXT Kuzey Amerika Şampiyonu Velveteen Dream ile bir çekişme başlattı. 5 Nisan'da NXT TakeOver: New York'ta Riddle, Velveteen Dream'e NXT Kuzey Amerika Şampiyonluğu için meydan okudu, ancak başarısız oldu ve NXT'deki yenilmezlik serisine son verdi. Temmuz ayında Riddle, geri dönen Killian Dain ile bir feuda başladı. NXT'nin 7 Ağustos bölümünde Riddle'ın Dain ile karşılaşması gerekiyordu, ancak maç gerçekleşmeden önce kavga ettikleri için bu asla gerçekleşmedi. İkili NXT TakeOver: Toronto'da kavga etti ve sonunda Dain'in galip geldiği NXT'nin 21 Ağustos bölümünde karşı karşıya geldi, ancak Riddle maçtan sonra Dain'e saldırdı. NXT'nin USA Network'te 18 Eylül'de yayınlanan prömiyer bölümünde Riddle, Dain ile Sokak Dövüşünde karşılaştı ancak maç berabere sona erdi. Bir hafta sonra NXT'nin 25 Eylül'deki bölümünde Riddle yine Dain ile Sokak Dövüşünde dövüştü ancak bu maçın galibi Riddle'ın teslimiyetle kazandığı NXT Şampiyonluğu için 1 Numaralı Yarışmacı olacaktı. NXT'nin 2 Ekim bölümünde Riddle, NXT Şampiyonu Adam Cole'a başarısız bir şekilde meydan okudu.

SmackDown'ın 1 Kasım bölümünde, Riddle ve Keith Lee şovu istila eden birçok NXT güreşçisinden biriydi ve Sami Zayn ile yüzleşip sonunda ona saldırdılar. O gecenin ilerleyen saatlerinde Riddle, Triple H ve NXT kadrosunun geri kalanına katılarak hem Raw hem de SmackDown'a savaş ilan etti ve Survivor Series marka savaşını kazanmaya yemin etti. Kasım ayında Riddle, Finn Bálor ile çekişmeye başlayacaktı. NXT'nin 13 Kasım bölümünde Finn Bálor, özellikle Johnny Gargano ve Matt Riddle'dan bahsederek NXT kadrosunu "dayak yemeyi kaldıramayan tüm erkekler" olarak aşağıladı. Riddle, geri çekilen Bálor'a saldırdı. Riddle başlangıçta NXT Takeover: Wargames için Ciampa Takımı'nın bir parçasıydı, ancak NXT'nin 13 Kasım bölümünde, Riddle'ın WarGames'te Bálor ile bir maçı olması nedeniyle Riddle Ciampa Takımı'ndan çıkarıldı; etkinlikte Bálor'a yenildi. Ertesi gece Survivor Series'de Riddle, Team SmackDown'a kaybeden Team NXT'nin bir parçasıydı ve maç sırasında Team Raw'ı da içeriyordu Riddle, Randy Orton'ı King Corbin tarafından elenmesine neden olan bir RKO ile yere serilmeden önce bir roll-up pin ile eledi. Riddle, Royal Rumble maçına katıldı ve 23. sıradan girdi ancak 41 saniye içinde Corbin tarafından elendi.

Şampiyonluk dönemi (2020 - 2021)

NXT'nin 10 Ocak 2020 tarihli bölümünde, 2020 Dusty Rhodes Tag Team Classic katılımcıları açıklandı ve Riddle ile Pete Dunne sürpriz katılımcılar olarak duyuruldu; daha sonra Riddle'ın "Original Bro" lakabı ile Dunne'ın "Bruiserweight" lakabının birleşiminden oluşan The BroserWeights adını alacaklardı. Birlikte 15 Ocak'taki ilk turda Mark Andrews ve Flash Morgan Webster'ı, 22 Ocak'taki yarı finalde Imperium'dan Fabian Aichner ve Marcel Barthel'ı ve 29 Ocak'taki finalde Grizzled Young Veterans'ı (James Drake ve Zack Gibson) yenerek turnuvayı kazandılar ve NXT TakeOver: Portland'da NXT Tag Team Championship için The Undisputed Era'dan Bobby Fish ve Kyle O'Reilly ile maç yapmaya hak kazandılar. 16 Şubat'taki etkinlikte Riddle ve Dunne, Fish ve O'Reilly'yi yenerek unvanları kazandı ve Riddle'ın WWE'deki ilk unvan galibiyeti oldu. Dunne, COVID-19 salgını nedeniyle ABD'ye seyahat edemeyince Riddle'ın partneri olarak Timothy Thatcher'ı seçti. Riddle ve Thatcher, Thatcher'ın kendisini terk etmesinin ardından NXT'nin 13 Mayıs bölümünde Imperium'a (Fabian Aichner ve Marcel Barthel) karşı unvanlarını kaybedecekti. NXT'nin 27 Mayıs bölümünde Riddle ve Thatcher, WWE Hall of Famer Kurt Angle'ın özel konuk hakem olduğu bir Fight Pit maçında dövüştü ve Riddle, Thatcher'a teknik teslimiyetle yenildi. Bu maç Riddle'ın NXT'deki son maçı oldu.

29 Mayıs 2020'de Kurt Angle, Riddle'ın SmackDown brand'ine geçeceğini duyurdu. SmackDown'ın 19 Haziran bölümünde Riddle, ana kadrodaki ilk maçına çıktı ve burada Kıtalararası Şampiyon AJ Styles'ın sözünü keserek Styles'ı unvansız bir maçta yendi. Riddle, 17 Temmuz SmackDown bölümünde unvan için bir fırsat elde etti ve Styles'a yenildi. Maçtan sonra King Corbin tarafından saldırıya uğradı. Bu, Riddle'ın Corbin'i yendiği Payback'te bir maça yol açtı. SmackDown'ın 25 Eylül bölümünde Corbin'e yenilerek aralarındaki çekişme sona erdi.

Ekim ayındaki 2020 Draft'ının bir parçası olarak Riddle, Raw brand'ine seçildi. 29 Ekim'de ring adı bilinmeyen nedenlerle Riddle olarak kısaltıldı. Riddle, Survivor Series'de erkekler geleneksel eleme takım maçına Raw takımında katıldı ve burada Corbin'i tuşlayarak Raw için temiz bir galibiyet elde etti. Aralık ayında Riddle, Birleşik Devletler Şampiyonu Bobby Lashley ile çekişmeye başladı. Raw'un 4 Ocak 2021 tarihli bölümünde Riddle, Lashley'yi unvan maçı olmayan bir maçta yendi ve ertesi hafta bir unvan maçı kazandı ancak şampiyonluğu ele geçiremedi. 25 Ocak bölümünde Riddle, The Hurt Business'ı (Cedric Alexander, MVP ve Shelton Benjamin) bir gauntlet maçında yenerek Lashley'ye karşı başka bir unvan fırsatı kazandı. Royal Rumble'da Riddle 16 numaradan girdi ve Seth Rollins tarafından elenmeden önce Lashley'nin elenmesine yardımcı oldu. Riddle ertesi gece Raw'da unvan maçına çıktı ve burada Lashley'i diskalifiye ile yendi ancak şampiyonluğu kazanamadı. 21 Şubat'ta Elimination Chamber'da Riddle, Lashley ve John Morrison'ı üçlü maçta yenerek ana kadrodaki ilk şampiyonluğu ve WWE'deki ilk tekli şampiyonluğu olan Birleşik Devletler Şampiyonluğu'nu kazandı. WrestleMania 37'nin 2. Gecesinde unvanını Sheamus'a kaybetti ve 49 günlük saltanatı sona erdi.

RK-Bro (2021 - 2022)

randy-orton-riddle-rk-bro-raw-tag-team-champions-october-21-a.jpg


19 Nisan Raw bölümünde Riddle, Randy Orton'ın bir takım oluşumu önerdiği sahne arkası röportajını yarıda kesti ve Orton bu fikri reddederek ayrıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Orton ve Riddle arasında bir maç yapıldı ve Riddle bu maçı roll-up ile kazandı. Ertesi hafta Raw'da Orton, takımın denenmesini önerdiğinde Riddle ile sahne arkasındaydı; yeni RK-Bro, Cedric Alexander ve Shelton Benjamin'i yendi ve ardından sahne arkasındaki bir röportajda Orton, Riddle'a takımı "her seferinde bir gün" almalarını önerdi ve böylece Orton 2020'nin başlarından beri ilk kez face oldu.

Yedi haftalık bir aradan sonra Orton, 9 Ağustos Raw bölümünde geri döndü ve programın başında Riddle ile olan takımını sonlandırdı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Orton, Riddle'ın yardımının ardından AJ Styles'ı bir maçta yendi ve daha sonra ona sarılıyormuş gibi yaptı ancak bunun yerine minnettarlık göstergesi olarak ona bir RKO ile vurdu. Ertesi hafta Orton, Riddle'ın Orton'ı Omos ve Styles'ın elindeki bir saldırıdan kurtarmasının ardından takımı resmen yeniden birleştirdi. SummerSlam'de RK-Bro, Styles ve Omos'u yenerek hem bireysel hem de takım olarak ilk WWE Raw Takım Şampiyonluğu'nu kazandı. Crown Jewel'da RK-Bro, AJ Styles ve Omos'a karşı unvanlarını korudu. Day 1'da RK-Bro, The Street Profits'e karşı unvanlarını korudu.

10 Ocak 2022 Raw bölümünde RK-Bro, unvanlarını Alpha Academy'e (Chad Gable ve Otis) kaybederek 142 günlük saltanatlarına son verdi. Riddle, nihai kazanan Brock Lesnar tarafından elenmeden önce aynı adı taşıyan etkinlikte Royal Rumble maçına katıldı. Riddle daha sonra Elimination Chamber maçında yarıştı ve maçı kazanan Brock Lesnar tarafından tekrar elendi. 7 Mart Raw bölümünde RK-Bro, üçlü takım maçında Alpha Academy ve Kevin Owens ile Seth "Freakin" Rollins'i yenerek ikinci Raw Takım Şampiyonluğu'nu kazandı. WrestleMania 38'in 2. Gecesinde RK-Bro, Alpha Academy ve Street Profits'e karşı bir başka üçlü takım maçında unvanlarını başarıyla korudu. WrestleMania'nın ardından SmackDown Takım Şampiyonları The Usos, RK-Bro'ya WrestleMania Backlash'te bir birleşme maçı için meydan okudu ve RK-Bro bunu kabul etti. Ancak etkinlikteki maç, The Bloodline'ın (Roman Reigns ve The Usos) RK-Bro ve Drew McIntyre'ı mağlup ettiği altı kişilik bir takım maçına dönüştürüldü. Birleştirme maçı daha sonra SmackDown'ın 20 Mayıs sürümünde gerçekleşti ve RK-Bro unvanlarını The Usos'a kaybederek 74 günlük ikinci saltanatlarına son verdi.

Çeşitli rakipler ve ayrılışı (2022 - 2023)

Orton'ın sırt sakatlığı nedeniyle kenara alınmasının ardından Riddle, The Bloodline ile çekişmeye devam etti ve Shinsuke Nakamura ile takım kurarak 3 Haziran SmackDown bölümünde Bloodline üyesi Sami Zayn'in dikkatini dağıtmasının ardından Tartışmasız WWE Takım Şampiyonluğu için The Usos'a başarısız bir şekilde meydan okudu. Ertesi hafta Zayn karşısında aldığı galibiyetle Riddle, Tartışmasız WWE Evrensel Şampiyonluğu için Reigns'e karşı bir maç kazandı. SmackDown'ın 17 Haziran bölümünde Riddle, Reigns'e yenilerek unvan için Reigns'e tekrar meydan okumasını engelledi. Riddle, 27 Haziran Raw bölümünde erkekler Money in the Bank merdiven maçına hak kazanmak için 20 kişilik battle royal kazandı ancak MITB maçını kazanamadı.

Daha sonra Seth "Freakin" Rollins ile çekişmeye başladı ve ikisi arasında SummerSlam için bir maç yapılacağı duyuruldu. Ancak, 25 Temmuz Raw bölümünde Rollins'in saldırısı sonucu Riddle'ın sakatlanmasının ardından maç WWE tarafından ertelendi. Sakatlığa rağmen Riddle, SummerSlam'de göründü ve Rollins'i çağırarak bir arbedeye yol açtı. Riddle ve Rollins son olarak 3 Eylül'de Clash at the Castle'da karşı karşıya geldi ve Riddle mağlup oldu. 8 Ekim'de Extreme Rules'da Riddle, UFC efsanesi Daniel Cormier'in maçı yönettiği Fight Pit maçında Rollins'i pes ettirerek yendi.17 Ekim Raw bölümünde Riddle, Rollins'ten Birleşik Devletler Şampiyonluğu'nu kazanamadı ve aralarındaki çekişme sona erdi. 13 Aralık'ta Riddle'ın WWE'nin sağlık politikasını ikinci kez geçemediği için 60 gün uzaklaştırıldığı bildirildi. Aynı gece Raw'da WWE, ringdeki bir arbede sırasında Solo Sikoa'nın onu "yaralamasını" sağlayarak Riddle'ı televizyondan uzaklaştırdı.

Riddle, 3 Nisan 2023 Raw bölümünde The Miz'e saldırarak geri döndü. Kevin Owens ve Sami Zayn ile güçlerini birleştirerek The Bloodline ile çekişmeye devam etti, ve Backlash'te altı kişilik takım maçında The Bloodline'a karşı Owens ve Zayn ile takım oldu ve kaybetti. Money in the Bank'te Riddle, Kıtalararası Şampiyonluk için Gunther'a başarısız bir şekilde meydan okudu. O ay Riddle, Drew McIntyre ile takım olmaya başlayacaktı. 22 Eylül'de Riddle, WWE'den ayrıldığını Twitter üzerinden duyurdu ve 4 Eylül Raw bölümü onun son görünüşü oldu.

Major League Wrestling (2023 - günümüz)

21 Aralık 2023'te Riddle'ın Major League Wrestling'e (MLW) ilk çıkışını 6 Ocak 2024'te Kings of Colosseum'da Jacob Fatu'ya karşı yapacağı açıkladı. Riddle maçı kazandı.

New Japan Pro-Wrestling (2024 - günümüz)

New Year Dash!!'te Riddle, New Japan Pro-Wrestling (NJPW) debutunu önceden kaydedilmiş bir videoyla yaptı ve NJPW Dünya Televizyon Şampiyonu Hiroshi Tanahashi'ye meydan okudu. 5 Ocak'ta Riddle'ın NJPW ring içi debutunu Battle in the Valley'de yapacağı ve gizemli bir partnerle TMDK'dan Zack Sabre Jr. ve Bad Dude Tito'ya karşı takım oluşturacağı açıklandı. 9 Ocak'ta Riddle'ın Sapporo'daki The New Beginning'in 1. Gecesinde Dünya Televizyon Şampiyonluğu için Tanahashi'ye meydan okuyacağı açıklandı. Battle in the Valley'de Riddle'ın gizemli partnerinin eski Chosen Bros partneri Jeff Cobb olduğu ortaya çıktı ve ikili TMDK'yı yendi.

Özel hayatı

Riddle, 2011 yılında Lisa Rennie ile evlendi. Çiftin ikiz kızları ve bir oğulları var. Çift Mart 2022'de boşandı. Kasım 2022'den beri yetişkin film oyuncusu Misha Montana ile çıkıyor. 7 Temmuz 2023'te Riddle ilk çocuklarını ve Riddle'ın dördüncü çocuğunu beklediklerini açıkladı. 1 Aralık 2023'te oğulları Matthew Riddle Montana doğdu.

Riddle deneyimli bir Brezilya jiu-jitsu uygulayıcısıdır ve 28 Ocak 2022'de Daniel Gracie, Rolles Gracie ve David Floridia tarafından bu sporda siyah kuşağa terfi ettirilmiştir.

Cinsel saldırı iddiası

2020 yazında Riddle, kadın bağımsız güreşçi Candy Cartwright'a cinsel saldırıda bulunmakla suçlandı. Cartwright, Mayıs 2018'de bağımsız bir gösteriden sonra Riddle'ın Cartwright'tan kendisiyle seks yapmasını istediğini ve Cartwright'ın Riddle'ın isteğini geri çevirmesi üzerine Riddle'ın kendisini boğduğunu ve oral seks yapmaya zorladığını iddia etti. WWE olayı araştırdıklarını belirten bir açıklama yayınladı. Riddle, Twitter sayfasında yayınladığı bir videoda iddiaları hemen yalanladı. Riddle, Cartwright ile bir ilişkisi olduğunu ancak ikisi arasındaki cinsel ilişkinin tamamen rızaya dayalı olduğunu belirtti.

Riddle daha sonra Cartwright'ın kendisini hem şahsen hem de internet üzerinden taciz ettiğini, takip ettiğini ve güvenliğini tehdit ettiğini iddia ederek Cartwright'a karşı bir yasaklama emri başvurusunda bulundu. Eylül 2020'de Riddle yasaklama emri dilekçesini geri çekti. 8 Ekim 2020'de Cartwright, olayla ilgili olarak Riddle, WWE ve Evolve başkanı Gabe Sapolsky aleyhine dava açtı. Mart 2021'de mahkeme, iddialarla bağlantılarının kanıtlanamadığını belirterek WWE ve Sapolsky'yi davada sanık olarak reddetti. Cartwright 13 Temmuz 2021'de davayı geri çekti.

Medyada

Riddle video oyunundaki ilk çıkışını WWE 2K20'de ve daha sonra WWE 2K22 ve WWE 2K23'te oynanabilir bir karakter olarak yaptı.

Şampiyonlukları ve başarıları

MMA

Ultimate Fighting Championship
 • Fight of the Night (1 kez) vs. Lance Benoist
 • Submission of the Night (1 kez) vs. Chris Clements

Profesyonel güreş
5 Star Wrestling
 • 5 Star Tap or Snap Championship (1 kez)
Beyond Wrestling
 • Tournament for Today Men (2016)
Evolve
 • Evolve Championship (1 kez)
 • Style Battle (2016)
Hope Wrestling
 • Hope 24/7 Hardcore Championship (1 kez)
IWA Mid-South
 • Revolution Strong Style Tournament (2018)
Keystone Pro Wrestling
 • KPW Tag Team Championship (1 kez) – w/ Punisher Martinez
Monster Factory Pro Wrestling
 • Monster Factory Heavyweight Championship (1 kez)
Pro Wrestling Illustrated
 • 2018 PWI 500 listesinde #46
Progress Wrestling
 • Progress Atlas Championship (2 kez)
Pro Wrestling Chaos
 • King of Chaos Championship (1 kez)
Pro Wrestling Guerrilla
 • PWG World Tag Team Championship (1 kez) – w/ Jeff Cobb
Scenic City Invitational
 • Scenic City Invitational Tournament (2017)
Sports Illustrated
 • 2018'in en iyi 10 erkek güreşçisi arasında 5. sırada
 • 2017'in en iyi 10 erkek güreşçisi arasında 8. sırada
Style Battle
 • Style Battle (8, 9)
Westside Xtreme Wrestling
 • AMBITION 8 (2017)
WWNLive
 • WWN Championship (1 kez)
Wrestling Observer Newsletter
 • Most Improved (2016)
 • Rookie of the Year (2016)
WWE
 • WWE United States Championship (1 kez)
 • WWE Raw Tag Team Championship (2 kez) – w/ Randy Orton
 • NXT Tag Team Championship (1 kez) – w/ Pete Dunne
 • Dusty Rhodes Tag Team Classic (2020) – w/ Pete Dunne
 

MG42

slim
Katılım
28 Tem 2015
Konular
1,484
Mesajlar
18,910
Tepkime puanı
245
Puanları
0
Yaş
28
Konum
Bronx, NY
Brodie Lee
GTW kariyerini merak ediyorum üstad. İnceleme için teşekkürler.
 
Üst