RPG: İstek Öneri ve Şikayet Konusu

RPG Müdüriyet

Chairman of the Board
5 May 2012
8,849
259
-
RPG'ye olan ilginin günden güne azalması bizleri endişelendirmekte. Bunun altında yatan nedeni şikayetleriniz vasıtasıyla öğrenmek istiyoruz. Bu ilgisizliğin önüne geçebilecek önerilerinizi de duymaya hazırız. Bunun haricinde RPG ile ilgili ekip üyelerini veya senaryoyu açık etmeyecek her türlü istek, öneri ve şikayetlerinizi de yanıtlayacağım. Gönül rahatlığıyla konuşabilirsiniz. RPG oynayan veya daha önce oynamış hemen herkesten bir yorum gelmesi bizim için önemli. Şimdi söz sizde.

LeonardoAraujo

Urgan İpi
26 Ara 2015
18,574
205
Raven
Adam "Hangman" Page
Atlas'ın introsu spoiler içinde video olarak konulabilir. O kadar resim mobilde sayfayı kastırıyor.

9 Nis 2017
11,952
179
İzmir
Ember Moon
Ember Moon
Bazı karakterlere çok yükleniyorsunuz. Özellikle de hak etmeyen güreşçiler üzerine fazla duruluyor. Ben bu durumdan çok şikayetçiyim.

Styles Clash

The Bad Guy
3 Tem 2013
56,979
940
İzmir
Ben azalan aktifliğin sebebi olarak brand sistemi olarak görüyorum. Bunun üç nedeni var. Birincisi çoğu insan karakterinin çıkmayacağı şovu pek açıp da izlemek istemiyor. Doğru bir davranış mı? Değil ama önüne geçmek mümkün de değil. İkinci neden brandlerden önce PPVler için daha fazla build-up yapılabiliyordu ve bu da senaryoların hızlı ilerlemesine olanak sağlıyordu. Örneğin üç ay önce karakter alan bir insan üç ay sonra kendisini bir kemer senaryosunda hatta şampiyon olarak bulabiliyordu. Şu an baktığımızda biraz yerinde sayma durumu var ne yazık ki. Üçüncü neden ise şovlar aynı kişiler etrafında dönüp duruyor bu da heyecanı öldürüyor.

Ayrıca düşen aktiflikle birlikte bence bir süre karakter alımında 2 hafta kuralı esnetilmeli hatta rafa kalkmalı. Biliyorum bunun da olumsuzlukları mevcut herkes bir anda çullanacak falan ama en azından yeni yeni isimlerle heyecan oluşacak. Bir kısmı yine devam edecek. Brandler kalkmayacaksa bile bence bu karakter alımı düşünülmeli.

RPG Müdüriyet

Chairman of the Board
5 May 2012
8,849
259
-
Atlas'ın introsu spoiler içinde video olarak konulabilir. O kadar resim mobilde sayfayı kastırıyor.

Pekala.

Bazı karakterlere çok yükleniyorsunuz. Özellikle de hak etmeyen güreşçiler üzerine fazla duruluyor. Ben bu durumdan çok şikayetçiyim.

Her dönem bazı karakterler kendi karakteri veya hikayesi gereği ön plana çıkar, bu doğal bir durumdur. Zamanla arkada kalanlar da bir süre sonra diğerlerinin önüne geçecektir. Bu bir döngü. Bu döngü içinde adil olmadığını düşündüğümüz bir durum varsa gözden geçirip gerekli düzeltmeleri yaparız.

2 Tem 2018
58
0
2 hafta uzun bir süre bence. Şahsen bu süre boyunca iş vs. nedeniyle takip edilemeyecek şovlar olabilir ya da oyundan soğunabilir. Ben de bu kuralın esnetilmesi ya da rafa kalkması gerektiğini düşünüyorum.

Gece

Night God
23 Şub 2018
11,584
55
-
Finn Balor
Çok fazla gerçek dışı olaylar dönüyor. Gerçekte olmayacak, troll şeyler. Mesela Greencard'ın şovda bulunması bile örnek verilebilir. Haliyle böyle olunca ciddiye almak zor olabiliyor. Bence biraz gerçeklik yapısına gidebiliriz.

RPG Müdüriyet

Chairman of the Board
5 May 2012
8,849
259
-
Ben azalan aktifliğin sebebi olarak brand sistemi olarak görüyorum. Bunun üç nedeni var. Birincisi çoğu insan karakterinin çıkmayacağı şovu pek açıp da izlemek istemiyor. Doğru bir davranış mı? Değil ama önüne geçmek mümkün de değil. İkinci neden brandlerden önce PPVler için daha fazla build-up yapılabiliyordu ve bu da senaryoların hızlı ilerlemesine olanak sağlıyordu. Örneğin üç ay önce karakter alan bir insan üç ay sonra kendisini bir kemer senaryosunda hatta şampiyon olarak bulabiliyordu. Şu an baktığımızda biraz yerinde sayma durumu var ne yazık ki. Üçüncü neden ise şovlar aynı kişiler etrafında dönüp duruyor bu da heyecanı öldürüyor.

Ayrıca düşen aktiflikle birlikte bence bir süre karakter alımında 2 hafta kuralı esnetilmeli hatta rafa kalkmalı. Biliyorum bunun da olumsuzlukları mevcut herkes bir anda çullanacak falan ama en azından yeni yeni isimlerle heyecan oluşacak. Bir kısmı yine devam edecek. Brandler kalkmayacaksa bile bence bu karakter alımı düşünülmeli.

2 hafta uzun bir süre bence. Şahsen bu süre boyunca iş vs. nedeniyle takip edilemeyecek şovlar olabilir ya da oyundan soğunabilir. Ben de bu kuralın esnetilmesi ya da rafa kalkması gerektiğini düşünüyorum.

Önerileriniz için teşekkürler. Ekipçe tartışacağız.

Çok fazla gerçek dışı olaylar dönüyor. Gerçekte olmayacak, troll şeyler. Mesela Greencard'ın şovda bulunması bile örnek verilebilir. Haliyle böyle olunca ciddiye almak zor olabiliyor. Bence biraz gerçeklik yapısına gidebiliriz.

Yani bu konu da tartışılabilir tabii ama çok fazla gerçekçi olmayan olay döndüğünü düşünmüyorum. GWA'nın başlangıcı ve GTW dönemlerine göre trollük seviyesi çok daha az. Ayakları yere basan, bayağı gerçekçi şovlar yazdığımıza inanıyoruz. Yine de bunu tartışacağız.

Lucifer

Phillip Jack Brooks
24 Şub 2012
13,701
160
-
CM Punk
Ben de Mehmet'e katılıyorum. Brand ayrımı başta çok güzeldi ama takip oranları epey düştü. Birleştirilmesi durumunda RPG'nin daha canlı olacağına inanıyorum. Böyle cansız olması mutsuz edici. Ben de zaman zaman takip ve promo olayında zorlansam da daha canlı bir RPG olmasının oyuncular için de daha teşvik edici olduğuna inanıyorum. Mesela eski oyuncuların daha fazla olduğu zamanlar daha eğlenceli şovlar geçiyor (şovun kalitesinde bir fark olmasa bile). Ek olarak önerilerimden biri, haftalık şovlarda daha fazla kemer değişimi ve buna benzer kritik anlara şahitlik etmemiz. Böylece haftalık şovlar daha heyecanlı geçebilir. Bir diğer önerim/isteğim ise Pasifik şovu için de Atlas gibi intro yapılması. Son olarak, GTW'deki gibi RPG'ye dair bazı röpörtaj programları veya anketler artırılırsa RPG'de canlılık artabilir.

16 Şub 2015
12,285
172
Bende kendi çapımda birkaç yorum yapıp, fikir beyan etmek istiyorum. Brand sistemi herkesin dediği gibi en başta güzel işliyordu. Bunun sebebi ise yeni bir atılım sebebiyle oyuncu sayısının çok olması ve birçok oyuncunun tekrardan oyuna dönüp oynama isteğinden dolayı çok işliyordu. Ancak geçen süre ile bu oyuncular ve bazı oyuncuların isteksizliği, normal yaşamlarındaki düzenleri dolayısıyla karakterlerini bıraktılar veya takiplerini düşürdüler. Bu aktifliğin zamanla düşeceği zaten bariz belli bir şeydi. Kış aylarında oyuncu sayısı genellikle düşük olur ve oyuncuların bazıları sıkılır. Ve şu an o dönemdeyiz bence. Geçen sene kış aylarında gerçekleştirilen Xplosion şovları genelde düşük reyting alıyordu ve bunun sebebi hafta sonu olması ve oyuncuların fazla ilgi göstermemesiydi.

Atlas şovlarında ilginin düşük olması hem hafta içi kaynaklı hemde insanların isteksizliği. Brand kavramı bu yüzden bazı oyunculara sıkıntı çıkarıyor. Mesela bazı isimler, hafta sonu takip yapabilecek durumda hafta içi bazı nedenler dolayısıyla zaman ayıramıyor. Bence de brand kavramının artık yavaş yavaş ortadan kalkması gerekmekte. Brand kavramının kalkması sadece aktiflikle alakalı değil bence. Kadroda hep aynı isimlerin dolanması ve aynı isimlerle rekabet de oyuncuları sıkabilir. Ben şahsen Atlas'ın durumunu böyle görüyorum, Elias'dan sonra şampiyonluk kazanabilecek ve taşıyabilecek kapasitede çok az ismi görüyorum. Bu da oyuncuların kısıtlı olmasından dolayı. (Sakın oyuncuları aşağılamak veya onları küçük görmek gibi algılamayın bunu) Brandların birleşik olması hep bir heyecan sebebi olacaktır. Ben 20 isim Pasifik'te, 20 isim Atlas'da görmek yerine sağlam 30 ismi tek bir brand altında görmeyi ve çok güzel senaryoların çıkıp daha heyecanlı olmasını yeğlerim. Bu kış dönemlerinde brand kavramından etki beklemek bana gerçekçi gelmiyor maalesef.

Yani kısaca Mehmet'in de belirttiği gibi brand kavramının ortadan kalkması oyunun heyecanını arttıracaktır. Ve hafta içi takip yapamayan isimlerin hafta sonu olacak şov ile o açığı kapayabileceğini düşünüyorum.

Diğer bir önerim ise; GTW'de yapıldığı gibi Fan's Thunder olaylarının daha çok artması oyuncuların oyuna ilgisini arttırabilir. Öte yandan ekibin, "bir skype hesabı üzerinden" GTW'de yapıldığı gibi "Beyond of the GTW" gibi bir uygulama yapmasını isterim doğrusu. Ekibin yapmasını isteme sebebim ise, oyuncuların daha çok katılım göstermesi. Çünkü ben ve benim gibi isimlerin yaptığı sohbetler fazla ilgi çekmiyor. Bunun birçok sebebi var ama bunu belirtmeyeceğim.

Son önerim ise Atlas şovunda paylaşılan intronun spoiler içerisine alınması. Telefon kullanıcıları için baya zorluk çıkartıyor. Spoiler içerisine alınması bazı telefon kullancıları için çok yararlı olacaktır.