Spor Eğlence Tarihinin En Büyük Maçı

Abhaz

Hank Moody
Katılım
24 Eyl 2014
Konular
102
Mesajlar
2,424
Tepkime puanı
85
Puanları
0
Konum
Balat
Kenny Omega
70'ler... Profesyonel güreş şirketlerinin globaleşme yolunda büyük adımlar attığı, Bruno Sammartino, Pedro Morales, Jack Brisco ve Giant Baba gibi efsanelerin hüküm sürdüğü dönemler. Ayrıca 70'ler insanların boksör mü döver güreşçi mi, karateci mi döver kung fucu mu sorularına yanıt aradığı, Way of the Dragon filmiyle Bruce Lee ve Chuck Norris'in dövüş stillerini çarpıştırdığı senelerdi.

Dönemin trendi haline gelen dövüş stillerinin karşı karşıya getirilme konsepti dövüş organizatörlerinin dikkatini çekmiş, böyle bir maçın ayarlanması için dönemin en büyük ikonu olan Muhammed Ali'nin kapısında sıraya girmelerine neden olmuştu.

Muhammad-Ali-1974-Frazer-presser-ring.jpgO dönem Muhammed Ali, Joe Frazier ve George Foreman ile asrın en büyük feudları girmiş, bu mücadelelerden zaferle ayrılmış, spor tarihinin en büyük starlarından biri olarak kabul edilmişti. Karşısına çıkan tüm büyük rakipleri çiğ çiğ yiyen Ali, 1975 yılının Nisan ayında dönemin saygıdeğer isimlerinden Japon Amatör Güreş Birliği'nin kurucusu Ichiro Hatta'ya ''Yok mu karşıma çıkacak bir delikanlı? Eğer beni yenerse ona çok para vereceğim.'' cümlelerini yöneltmişti. Bu cümleler muhatabında şok etkisi yaratmış, Ali'nin sözleri Japonya'da gazetelere manşet olmuştu.

Akabinde organizatörler işbirliği yapıp Muhammed Ali'ye rakip aramaya koyuldu. Ancak rakip bulmak zordu çünkü 1970'li yıllara ait istatistik kurumu verilerine göre boy ortalamasının 1.65 cm olduğu, 1.75 cm boyundaki Japon erkeklerinin yazılı eserlerde selvi boylu olarak tanımlandığı Japonya'da uzun adam bulunmuyordu. İri adamlar yok değildi, organizatörlere 1.70 cm boya 150 kilo olan, Tomohiro Ishii tipi kantar bozan adamlar önerildi ancak boyu 1.90 cm, kol açıklığı 1.98 cm olan Muhammed Ali'ye rakip olmaları imkansızdı.

Organizatörlerin üstün çabasıyla 1.90 cm boyunda bir genç bulundu. Bu genç 60'ların başından 70'li yıllara kadar NWA, JWA gibi profesyonel güreşin temelini atmış şirketlerde John Tolos'larla Jack Brisco'larla mücadele edip Giant Baba ile 846 gün takımlar kemerini taşıyan biriydi. O genç adam 70'lerin başında 30'una basmadan New Japan Pro-Wrestling'i kurmuş, Japonya'da profesyonel güreşin tohumlarını atmış, profesyonel güreş camiasında büyük saygı gören bir isimdi. Bu genç adam Antonio Inoki'den başkası değildi.

Djtk36jXsAA7a5c.jpg


Rakip bulunduktan hemen sonra imzalar atıldı ve maç resmileşti. Maç öncesi Inoki, Muhammed Ali'yi parça parça edeceğini iddia ederken, Ali de Inoki'yi kendi usullerince parçalayacağını beyan ediyordu.

76a5c3fa6255.png


Muhammed Ali, rakibine ayak uydurabilmek için karate hocalarından özel ders bile almıştı.

bea53e6ff724.png


Lokasyon olarak Japonya'nın kalbi Tokyo şehri seçilmiş, maçın yapılacağı alan için Budokan Hall belirlenmişti. Maçın hakemliğini ise geçmişte Chuck Norris, Tony Halme ve Roddy Piper gibi isimleri yetiştirmiş gelecekte Ronda Rousey'i de yetiştirecek olan dönemin en saygıdeğer eğitmenlerinden Gene LeBell üstlendi. Bir yanda tarihin en büyük sporcularından biri diğer yanda kendi alanında kendisini ispat etmiş, işinin öncülerinden biri. Nihayet tüm dünyanın beklediği maçın yapılacağı güne gelinmişti. Maç yayını 34 ülkede yapılacak, tahmini olarak 1.4 milyar insana ulaşacaktı. Maçın yapılacağı gün ABD'de 150'den fazla kapalı devre TV sistemi kuruldu, Vince McMahon'ın babası V. McMahon Sr. aynı gün şov düzenleyip şovun ana olayına Muhammed Ali vs. Inoki maçını koydu. 32 bin kişi Shea Stadyumu'nda Ivan Putski vs. Baron Mikel Scicluna, José Gonzáles vs. Kevin Sullivan, Chief Jay Strongbow & Billy White Wolf vs. The Executioners, André the Giant vs. Chuck Wepner ve Bruno Sammartino vs. Stan Hansen maçını izledikten sonra kapalı devre TV sistemi vasıtasıyla koca ekrandan Antonio Inoki vs. Muhammad Ali maçını izlemeye koyuldu. Maçın yapılacağı asıl yer Budokan'da tüm biletler tükenmiş, en pahalı koltuklar 300.000 yene kapış kapış gitmişti.

Tüm nefeslerin tutulduğu anda Inoki ringe gelen ilk isim oldu. Köşesinde antrenörü Karl Gotch, Olimpiyat şampiyonu Seiji Sakaguchi, güreş antrenörü Kotetsu Yamamoto ve NJPW efsanesi Kantaro Hoshino vardı. Muhammed Ali'nin köşesinde ise menajeri Herbert Muhammad, antrenörleri Angelo Dundee ve Wali Muhammad, Drew Bundini Brown ve doktoru Dr. Ferdie Pachecho vardı.


Maç başlar başlamaz Inoki, Ali'nin ayaklarını hedef aldı ancak Ali her girişimde kurtulmayı başardı. Inoki sırtüstü yatar vaziyette Ali'nin ayaklarını hedef alan tekmeler savurdu. Ali bu tekmelerden etkilenmediği gibi klasikleşmiş dansıyla Inoki ile dalga geçiyor, küçük tekmelerle karşılık veriyordu. Inoki zaman zaman olduğu pozisyondan ayağa kalkıyor üst bacağı hedef alan tekmeler atıyordu. İlk raund Inoki'nin tekmeleri, Ali'nin klasik savunmasıyla sona erdi. 2. raund başlar başlamaz Inoki yine Ali'nin ayağını hedef alan tekmeler savurdu, ancak hepsi boşa gidiyor her tekmede Ali rakibiyle daha fazla dalga geçiyordu.

3. raund diğer raundlarda olduğu gibi Inoki'nin başarısız tekmeleri ve Muhammed Ali'nin rakibiyle dalga geçmesiyle bitti. Raund aralarında Inoki'nin suratı küfür eder gibi bakarken Ali, Inoki ile dalga geçmeye, onu kışkırtmaya devam ediyordu.

d9cb76c46326.gif


4. raund diğer raundlar gibi ilerlerken Inoki zaman zaman Ali'yi köşeye sıkıştırıp tekmelemeye çalışıyor ancak Ali iplerden tutunarak kolayca tekmelerden kaçıyor, rakibiyle alay ediyordu.

7215ebde0870.gif


5. raundun ortalarında Inoki ilk ciddi tekmesini vurmuş Ali'yi yere düşürmüş ancak Ali hemen ayağa kalkarak Inoki'nin bir sonraki hamlesinden kaçmıştı. Inoki'nin boşa giden tekmelerinden sonra Japon seyircilerden Ali! Ali! chantleri duyulmaya başlandı.

54c60bc88837.gif


6. raund Inoki'nin bir kaç isabetli tekmesiyle devam ederken Ali'nin bir tekmeyi yakalaması sonra dövüş kısa bir süreliğine yerde devam etti. Inoki'nin ayaklarını yakalayan Ali, dengesini kaybedip düşünce Inoki üstünlüğü kazanıp Ali'nin kafasına dirsek attı ancak hakem hemen araya girdi. Bu dirsek sonrası Ali'nin köşesi ringin kenarına çıkarak Inoki'ye tepki gösterdi. Ali, dirsek yedikten sonra hakemin araya girmesiyle ayağa kalkmış, suratındaki nüktedan ifadenin yerini ''Ne oluyoruz aga'' ifadesi kaplamıştı. Inoki'nin de sövermiş gibi bakan ifadesi değişmiş ''Yerde dövüşmek ayakta dövüşmeye benzemez koçum'' der gibi Ali'ye bakmaya başlamıştı. Raundun sonlarına doğru Ali nüktedanlığı bırakıp Inoki'ye karşı daha sert karşılık vermeye başladı.

99bbb720c268.gif


7. raundun ortalarında Muhammed Ali ilk kez yumruk attı, Inoki bu yumruğa güçlü bir tekmeyle karşılık verip Ali'yi yere düşürdü. Seyircilerden yine Ali! Ali! chantleri duyulmaya başlandı. 8. raund Inoki'nin tekmeleriyle devam etti. 9. raund Inoki'nin güçlü bir tekmesiyle başladı, sonrasında bir kaç tekme girişiminden kaçan Muhammed Ali, adına atılan chantlerle klasikleşmiş dansıyla Inoki'nin çevresini turladı. Bir süre sonra Inoki, raund içinde ikinci güçlü tekmesini savurarak Ali'yi sendeletti.

7215ee9c9463.jpg


10. raunda Ali maçtaki ikinci yumruğunu attı, Inoki bir süre sonra tekrar tekme atarak Ali'yi sendeletti ardından ikili birbirine sarılır sarılmaz hakem ayırdı.

b6c6e58e2749.gif


Maç boyunca Ali'nin sol bacağına çalışan Inoki, kalan raundlarda 2 kez Ali'yi yere düşürmek için hamle yaptı ancak sarılmasından dolayı hakem tarafından engellendi. Akabinde hakemin zırt pırt araya girmesine sinirlenen Inoki, Ali'ye bel altı vurarak tepkisini gösterdi. Geriye kalan raundlar boyunca Ali'den bir kaç yumruk yiyen Inoki, maç boyu yaptığı gibi kah Ali'nin sol bacağını tekmelerken kah boşa tekme sallarken maçı tamamlarken Ali ise maç boyu sahip olduğu yarı nüktedan yarı ciddi ruh haliyle maçı tamamladı. Maç bittikten sonra ikili birbirine sarıldı.

21dc9e4d1605.gif


Kural kısıtlamaları, ayakta dövüşmekten kaçan Inoki, yerde dövüşmekten kaçn Muhammed Ali, maçı ruhsuz biçimde anlatan NJPW logolu, İngilizce konuşan spikerler, yüksek beklentilerine karşılık bulamamış öfkeli Japon seyircisi maçın kalitesini düşürmüştü.

53f95b4e2136.png


Maç hakem kararıyla beraberlikle sonuçlandı. Maçı izleyen 14.500 kişinin maçtan ve sonuçtan memnun olmayışı ringe attıkları çöplerle, ''Money back'' chantleriyle belli oluyordu. Performansa rağmen maç organizatörleri güldürecek sonuçlar verdi. Japonya'da 50 milyondan fazla insanın, dünya çapında ise 1 milyardan fazla insanın bu maçı izlediği duyuruldu. Maç ABD'de izle öde sistemiyle 2 milyondan fazla satarak 20 milyon dolardan fazla hasılat yaptı. Ancak dövüşçüler için aynı şey söylenemezdi. Maç fiziksel olarak Muhammed Ali'yi yıprattı, maçta aldığı darbelerin verdiği hasar kalan kariyeri boyunca kendisine sorun çıkardı. Ayrıca maç çeşitli spor otoriteleri tarafından ağır bir biçimde eleştirildi.

1e45a4ef7452.png


Muhammed Ali bu maçtan 5 sene sonra kariyerini bitirdi, Inoki ise 1989 yılına kadar NJPW'de aktif olarak güreşmeye devam etti. Inoki, rövanş maçı için girişimlerde bulunsa da rövanş maçı hiçbir zaman yapılmadı.

25cc8d20c852.png


 

Maestro

FB
Katılım
10 Haz 2018
Konular
735
Mesajlar
10,739
Tepkime puanı
234
Puanları
680
Yaş
117
Konum
Yok
Seth Rollins
-
Kankim gidip 40 yıl öncesini araştırmışsın tebrik ederim. Uzun uzun bir geri dönüş yapmışsın.
 

The Game's Crippler

Vocare Ad Regnum
Katılım
22 Ara 2011
Konular
442
Mesajlar
15,632
Tepkime puanı
207
Puanları
15
Konum
Sivas-Merkez
Triple H
Öncelikle yazı çok değerli. Bu karşılaşmanın detaylarını iyice açıklayan öğretici ve tadında bir yazı. Teşekkürler.

Inoki vs. Ali. Bu maçı ifade edebilecek herhangi bir sıfat yok sanırım dilimizde. Ring içi vasat geçmiş olabilir belki ama şu iki adamın aynı ringde olması... Tarifsiz.
 
Katılım
9 Ağu 2016
Konular
419
Mesajlar
10,905
Tepkime puanı
240
Puanları
815
-
-
Güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık.

Bence tam bir fiyasko olay. Keşke kural kısıtlamaları olmasaydı da basbaya MMA maçı gibi dövüşebilselerdi. O zaman durum farklı olurdu. Maç şu haliyle tam bir hayal kırıklığı. Spikere ruhsuz demişsin de yani adamın yapabileceği bir şey yok maç ruhsuz. :D

Bu arada Inoki'ye "Japonya'da profesyonel güreşin tohumlarını atmış" sıfatını vermek doğru olmaz. Bu sıfatı Rikidozan taşıyabilir. Inoki ve Baba da o tohumu sulamışlar ve bir ağaç haline getirmişlerdir.
 
Katılım
3 Eyl 2015
Konular
797
Mesajlar
9,581
Tepkime puanı
650
Puanları
860
Charlotte Flair
-
Okuyamam şu an çok uzun, eline sağlık kanki.
 

McTavish

autochthonous
Katılım
23 Ağu 2011
Konular
29
Mesajlar
7,035
Tepkime puanı
48
Puanları
1,205
Yaş
25
Konum
İstanbul
Brian Pillman
Seneler önce Youtube'da izlediğimde hayal kırıklığına uğratan maç. Hala da tamamını izlememişimdir(belki o zaman izlediğim de bir raunddur zaten).
Yazı çok güzel hazırlanmış, gazete küpürleri nasıl bulundu bilmiyorum ama mükemmel olmuş.
 
Katılım
6 Kas 2018
Konular
14
Mesajlar
1,186
Tepkime puanı
19
Puanları
0
Konum
Antalya
John Cena
Böyle eski Müslümanların yumruğu Ali'yi böyle ilginç bir anısını anlattığın için sağ ol bence o kadar kötü değilmiş heyecanlı geçmiş bazı kısımları ve klasik Ali gırgır geçmiş 1 2 raund sonrası ciddiye almış sert saldırınca Inoki dünyanın en iyisi olduğun zaman herkesi kendinin altında yerde görür Ali böyle yapmış resmen yenilmeye yaklaşmış bu yüzden burada alınacak ders nedir bu dünyada en altta olan bile bazen en üsttekine sert bir vuruş yapabilir.
 
Üst