The Hardy Boyz | Kariyer İncelemesi

Devil

Big Red Müellif
Katılım
27 Ocak 2018
Konular
127
Mesajlar
6,218
Tepkime puanı
2,641
Puanları
735
Yaş
23
Konum
İzmir
Kane
maxresdefault.jpg


Giriş

The Hardy Boyz, aynı zamanda The Hardys olarak da bilinen, aynı zamanda gerçek hayatta da kardeş olan Jeff ve Matt Hardy'nin üyelerini oluşturduğu bir profesyonel güreş takımıdır.

Jeff ve Matt Hardy ilk olarak 1993 yılında Kuzey Carolina'daki bağımsız federasyonlarda bir araya geldiler ve 1998 yılında, NWA 2000 şirketi içerisinde güreşirlerken NWA 2000 Tag Team Kemerlerini kazandılar. Ayrıca, OMEGA Tag Team Kemerlerini ellerinde bulunduracakları "Organization of Modern Extreme Grappling Arts"ı kurmuşlardır. The Hardy Boyz 1998'de WWE ile sözleşme imzaladı ve Michael Hayes'in onların menajeri olarak görünmesiyle Hardy'ler şirkette boy göstermeye başladı. Hayes'le yolları ayırdıktan sonra Gangrel ve ardından Terri ile kısa bir süre takım oldular, ancak ilerleyen dönemde gerçek hayattaki arkadaşları Lita'yı kalıcı menajer olarak ekibe kazandırdılar. Lita'nın eklenmesiyle "Team Xtreme" olarak adlandırıldılar. 2002'de ayrıldılar, ancak 2006'da MNM ile çarpışmak için bir araya geldiler, ardından 2007'de tekrar tekli kariyerlerine odaklandılar, ancak ara sıra birlikte takım olmayı sürdürdüler.

The Hardy Boyz, özellikle ''Merdiven Maçları'' ve ''Masalar, Merdivenler ve Sandalyeler'' maçları (TLC maçları) gibi etkinliklerde yer aldıkları için ün kazandı. Bu iki kardeş birlikte takım olarak pek çok kez şampiyonluklar kazanırken, tekli kariyerlerinde de pek çok şampiyonluk kazanma başarısı gösterdi. Günümüzde - 2024 itibariyle - All Elite Wrestling (AEW) bünyesinde varlıklarını sürdürmekteler.

a1b96-16912033143907-1920.jpg


Bağımsız Dönemler (1993–1998)

Matt ve Jeff Hardy, Jeff'in Trampoline Wrestling Federation (TWF) debut'unun ardından 1993'te bir takım oluşturdular. Promosyon birkaç farklı isimle anıldı ve 1997'de daha modern bir hal alarak Organization of Modern Extreme Grappling Arts (OMEGA) adını aldı. İkili, OMEGA Tag Team Şampiyonası ve NWA 2000 Tag Team Şampiyonası'nı ellerinde bulundurarak birçok Kuzey Carolina bağımsız organizasyonunda çalıştı.

WWE'deki İlk Dönem (1998-1999)

Başlangıçta, Hardy kardeşler, Dünya Güreş Federasyonu'nda (WWF) genç güreşçiler olarak, rakiplerini güçlü göstermek amacıyla düzenli olarak kaybeden "jobber" - güreşçiler olarak yer aldılar, hem teklerde hem de takım müsabakalarında. 1998'de tam zamanlı bir sözleşme imzalandıktan sonra, Dory Funk, Jr. tarafından Dory'nin bizzat kendi Funkin' Dojo'sunda eğitildiler.

Hardy Boyz, popüler bir takım olarak koşularına, 27 Eylül 1998 tarihli Sunday Night Heat bölümünde Kaientai'yi (Men's Teioh ve Shoichi Funaki) mağlup ederek başladı. Sunday Night Heat zaferlerinden kısa bir süre sonraki süreçte ring içindeki performanslarıyla birlikte hayran kitlesi kazanmaya başladılar. Michael Hayes'in menajerleri olmalarının ardından WWF Dünya Takım Şampiyonluğu için ciddi birer aday haline geldiler; Hayes, önceden The Fabulous Freebirds üyesiydi. 29 Haziran 1999 tarihli Raw is War bölümünde (5 Temmuz'da yayınlandı), The Acolytes (Farooq ve Bradshaw) karşısında galip gelerek ilk WWF Takım Şampiyonluk kemerlerini kazandılar, ancak şampiyonluğu tam bir aydan biraz daha kısa bir süre sonra Fully Loaded etkinliğinde The Acolytes'a kaybettiler.

Ağustos 1999'da Hayes'i menajerlikten kovarak, yarı kötü karaktere dönüştüler ve kısa bir süre The New Brood'un bir parçası olarak Gangrel ile çalışmaya başladılar. Edge ve Christian ikilisine karşı gerçekleştirdikleri bir dizi maçın ardından, "Terri Invitational Tournament" adı altında gerçekleşen beş maçlık bir turnuva sonucunda The Hardy Boyz, No Mercy 1999'da gerçekleşen ilk takım merdiven maçını da kazanarak Terri Runnels'ın hizmetlerini kazanıp Terri'nin kendi menajerleri olmasını sağlamayı başardılar. Hayranlar, ertesi gece Raw is War'da her iki takımı da ayakta alkışlayarak yaparak gerçekleşen mücadeleye pozitif yönde tepki gösterdi. Bu olay aynı zamanda Hardy Boyz ve Edge ile Christian'ın iki yıl süren rekabetini başlatacaktı. Üstüne de bu takıma Lita eklenecekti.

hardyz-hayes.jpg


the-new-brood.jpg


Team Xtreme (2000-2002)

Lita'nın eklenmesiyle, Matt ve Jeff, kendilerini "extreme" yani "aşırı" yüksek uçan hareketlerinin bir yansıması olarak tanımladıkları ''Team Xtreme'' üçlüsünü oluşturdular. 2000 yılında, Edge ve Christian ile Dudley Boyz (Bubba Ray ve D-Von) ile birçok merdiven maçı ve TLC maçında deyim yerindeyse kaosun içine girdiler.

WrestleMania 2000'de, Hardy Boyz, Dudley Boyz ve Edge ile Christian'la üçlü tehdit takım merdiven maçında karşı karşıya geldi. Dudley Boyz maça şampiyon olarak başladı, ancak Edge ve Christian şampiyonluğu kazandı. Hardyz, Edge ve Christian'a karşı Insurrextion'da Tag Team şampiyonluğu için mücadele etti ve diskalifiye nedeniyle mağlup oldu, bu da Edge ve Christian'ın şampiyonluklarını sürdürmesini sağladı. King of the Ring'de, Hardy Boyz, WWF Dünya Takım Şampiyonası için Too Cool (Brian Christopher ve Scotty 2 Hotty), T & A (Test ve Albert) ve Edge ile Christian ile Fatal 4 Way Elimination türündeki maçta karşılaştı ancak galibiyete ulaşamadı.

SummerSlam'de, Hardy Boyz, Edge ve Christian'ın kazandığı ilk TLC maçında Dudley Boyz'a karşı yenildi ve Edge ile Christian'ın da yer aldığı maçta WWF Dünya Takım Şampiyonası için yapılan ilk TLC maçını kaybettiler. Ancak Unforgiven'da, Hardy Boyz, Edge ve Christian'ı Steel Cage maçında mağlup ederek Tag Team Şampiyonluğunu ikinci kez kazandı. Şampiyonluğu, No Mercy'de Edge ve Christian'a (E&C Los Conquistadores kılığındaydı) kaybettiler, ancak ertesi gün RAW'da üçüncü kez şampiyonluğu kazandılar. Maç sırasında Hardy Boyz, Los Conquistadores kılığına girmiş olsa da, maçtan sonra Jeff ve Matt, maskelerini çıkararak kim olduklarını ortaya koydular. Ancak The Hardy Boyz, Edge ve Christian'ın (Los Conquistadores kılığında) saldırısı sonucu 6 Kasım 2000 tarihli Raw is War bölümünde Right to Censor'a (Bull Buchanan ve The Goodfather) kemerlerini kaybetti.

Hardyz, Edge ve Christian ile ve aynı zamanda Right to Censor ile bir çekişmenin içine girdi. Survivor Series'de Hardyz ve Dudleyz, Edge ve Christian ve Right to Censor'ı Survivor Series Elimination maçında yenmeyi başardı. Rebellion'daysa Hardy Boyz, Right to Censor'a karşı şampiyonluk için bir rövanş aldı ancak Val Venis'in müdahalesiyle şampiyonluğu kazanamadılar. RAW'un 4 Aralık bölümünde, Dean Malenko, Hardy Boyz'ın menajeri Lita'yı WWF Hafif Siklet Şampiyonası için mağlup etti ve üç gün sonra SmackDown! programında bir randevu kazandı. Ancak, 7 Aralık SmackDown! bölümünde Malenko, Lita ile buluştuğunda, Hardyz tarafından saldırıya uğradı. Bunun sonucunda Hardyz, Malenko ve arkadaşları The Radicalz (Eddie Guerrero, Chris Benoit, Dean Malenko ve Perry Saturn) ile çekişmeye girdi. İki takım, birkaç Raw ve SmackDown! bölümünde çeşitli takım ve tek maçlarda karşı karşıya geldi. İki takım, Guerrero, Malenko ve Saturn'un Hardyz ve Lita'ya karşı olduğu bir maçta Armageddon 2000'de karşı karşıya geldi. The Radicalz, maçı kazandı.

5 Mart 2001 tarihinde RAW'da, Hardy Boyz, Dudley Boyz'u mağlup ederek dördüncü kez Tag Team Şampiyonluğunu kazandı, ancak iki hafta sonra RAW'da Edge ve Christian'a kemerlerini kaybetti. Ertesi ay, WrestleMania X-Seven'da Hardy Boyz, Edge ve Christian ile Dudley Boyz'a karşı bir TLC maçında daha mücadele etti. İlk TLC maçındaki gibi, Edge ve Christian, Rhyno'nun da yardımıyla zaferi kazandı.

8 Ekim'deki RAW'da Hardy Boyz, Booker T ve Test'i mağlup ederek WCW World Tag Team kemerlerini kazanmayı başardı. İki hafta sonra şampiyonluğu Dudley Boyz'a kaybettiler. 12 Kasım'daki RAW şovunda, Booker T ve Test'i yendiler ve bu kez de WWF Dünya Takım Şampiyonluğunu kazanadılar. Survivor Series şovunda ise Dudleys ile Hardys bir Steel Cage türündeki şampiyonluk birleştirme maçında karşılaştı ve Hardy Boyz kemerlerini Dudley Boyz'a kaybetti.

No Way Out 2002'de, Hardy Boyz, sonunda A.P.A. tarafından kazanılacak olan bir Number #1 Contendership Tag Team Turmoil maçına katıldı. WrestleMania X8'de ise A.P.A. , Dudleys ve Hardyz, Tag Team Şampiyonluğu için Billy ve Chuck'a karşı Fatal 4 Way Elimination türündeki maçta karşılaşacaklardı. Maçın sonunda galip gelen tarafsa kemerlerini de koruyacak olan Billy ve Chuck oldu. Daha sonraki süreçteyse The Hardy Boyz, o dönem kadroya yeni katılan Brock Lesnar ve onun menajeri Paul Heyman ile bir çekişmeye başladı. Judgment Day 2002'de, The Hardy Boyz, Lesnar ve Heyman'a karşı bir takım maçında kaybetti.

Team-Xtreme-Cropped.jpg


lita-matt-jeff-hardy.jpg


Yol Ayrımı (2003)

Duo daha sonrasında Brand seçmelerinden sonra ayrıldı. Jeff Hardy, RAW'da The Undertaker ile bir hikaye içerisinde yer alırken Matt Hardy ise Sunday Night Heat şovlarında yer alıyordu ve deyim yerindeyse süründürülüyordu. Hikayede, Matt Hardy daha sonra Jeff Hardy'e bu sebepten ötürü saldırdı, çünkü Jeff Hardy WWE Intercontinental Şampiyonluğu için bir maça çıkacaktı ve Matt Hardy Jeff'in fırsat almasından rahatsızdı. Matt Hardy daha sonra SmackDown! brand'ine transfer oldu, kendisini "Matt Hardy Version 1" ve "Mattitude'un Sensei" olarak adlandırdı ve gerçek hayatta arkadaşı olan Shannon Moore'u ve kısa bir süreliğine Crash Holly'yi de yandaş olarak yanına aldı. Daha sonra 2003'teki No Way Out PPV etkinliğinde Matt Hardy, Billy Kidman'ı mağlup ederek WWE Cruiserweight Şampiyonluğunu kazandı. Jeff Hardy ise WWE tarafından 22 Nisan 2003 tarihinde, düzensiz davranış, uyuşturucu kullanımı, rehabilitasyonu reddetme ve kötüleşen ring performansı, sürekli gecikmeler ve etkinliklere katılmama nedenleriyle serbest bırakıldı.

WWE'den serbest bırakıldıktan sonra, Jeff 2004 yılında Total Nonstop Action Wrestling (TNA) de görünmeye başladı. Birkaç etkinliğe katılmamasının ardından, 2006 yılında şirketten uzaklaştırıldı ve kısa bir süre sonra kendisi de şirketi terk etti. 4 Ağustos 2006'da, WWE'nin RAW brand'ine geri döndü.

Bu arada, Nisan 2005'te, Matt Hardy'de Lita ile gerçek hayattaki sorunları nedeniyle WWE'den serbest bırakıldı. Ancak, birkaç ay sonra tekrar işe alındı ve sonunda Edge ile olan çekişmeden mağlup olarak ayrıldığında yeniden SmackDown brand'ine gönderildi.

nintchdbpict000305643357.jpg


The Hardys (2006-2007)

Kasım 2006'da, WWE.com'da duyurulduğu üzere, Matt ve Jeff, Survivor Series'de Team DX üyeleri olarak dört yılın üzerinde bir aradan sonra ilk kez bir araya geleceklerdi. Artık The Hardys olarak bilinen ikili, ECW on Sci Fi'da Full Blooded Italians'ı (Little Guido Maritato ve Tony Mamaluke) yendikleri bir "ısınma maçı" aldı. Survivor Series'de Team DX, Team Rated-RKO'yu temiz bir şekilde yendi.

RAW'un 27 Kasım bölümünde, The Hardys, beş yılın ardından ilk kez Tag Team kemerleri adına şanslarını denediler. World Tag Team Şampiyonları Rated-RKO (Edge ve Randy Orton) ile karşılaştılar, ancak Edge, kemerle Jeff'e vurarak kendisini ve Orton'ı kasıtlı olarak diskalifiye ettirdi ve unvanlarını korudu. Aynı gün, The Hardys, ECW December to Dismember için herhangi bir takıma açık bir meydan okuma gerçekleştirdi, bu meydan okuma hemen Johnny Nitro ve Joey Mercury ekibi tarafından kabul edildi. ECW on Sci Fi'daki müdahaleyle başlayan bir düşmanlık, her iki brand'i kapsayan bir feud'a dönüştü. The Hardys, WWE Tag Team Şampiyonluğu için şanslarını Armageddon'da elde etti. The Hardys, MNM, Dave Taylor ve William Regal ile Paul London ve Brian Kendrick'i içeren bir dört takımlı merdiven maçında kazanmayı başaramadı. ve London&Kendrick ikilisi kemerlerini korumayı başardı. Jeff ve Nitro, RAW'da Kıtalararası (Intercontinental) Şampiyonluğu için mücadele ederken, Matt ve Mercury, SmackDown'da karşılaştı. The Hardys, Royal Rumble'da MNM'yi ikinci kez yendiği zaman MNM ile olan çekişmeleri sona erdi.

2 Nisan 2007 RAW bölümünde, The Hardys, kemerlerin ortada olduğu müsabakada on takımlı bir Battle Royal'i kazandı ve kariyerlerindeki altıncı World Tag Team Championship'i zaferini elde etti. Teklerde Lance Cade ve Trevor Murdoch'a karşı her iki mağlubiyetin ardından, The Hardys, unvanlarını Cade ve Murdoch'a karşı Backlash ve Judgment Day'de başarıyla korudu. One Night Stand'de, Hardyz, Charlie Haas ve Shelton Benjamin'in oluşturduğu The World's Greatest Tag Team'e karşı bir merdiven maçında unvanlarını korudu. Ancak Hardys, ertesi geceki RAW'da, unvanlarını Cade ve Murdoch'a kaybetti. Maçtan sonra Cade ve Murdoch, şampiyonluk kemerleriyle birlikte Hardys'e saldırdı. Hardys, Vengeance'da rövanşı almaya çalıştı, ancak Jeff'e Cade tarafından bir Sitout Spinebuster yapıldı ve maçtan mağlup ayrıldılar.

23_HARD_04022007dog_0090--9379f2272f33e1236f18ff4a48faf475.jpg


Sporadik Takım Oluşturma, Ayrılma ve Reformasyon (2007-2009)

Hardys, 13 Kasım 2007 tarihinde ECW on Sci Fi bölümünde Montel Vontavious Porter (MVP) ve Mr. Kennedy ile karşılaşmak üzere bir kez daha birleşti. Hardys bu kez başarılı olamadı ve MVP, Jeff'i tuşlayarak galibiyeti elde etti. Bir kez daha The Hardy Boyz olarak duyurulan Hardys, 23 Haziran 2008 tarihindeki RAW şovunda John Morrison ve The Miz'e karşı yenilgi yaşadı. Bu maç, Jeff'in SmackDown brand'ine (Matt ile aynı marka) transfer edilmesinden sonra gerçekleşti. Ancak bu mağlubiyet, Matt'in ECW markasına transfer edilmesine neden oldu. 15 Temmuz ECW şovunda, Hardys, Kuzey Carolina'daki şovda, Morrison ve Miz'i bu sefer mağlup etti.

2009 Royal Rumble şovunda, Jack Swagger'a ECW Şampiyonluk maçının rövanşını kaybettikten sonra, Matt Hardy, Jeff'e çelik sandalye ile saldırarak Edge'in WWE Şampiyonluğunu kazanmasına yardım etti ve kötü bir karaktere dönüştü. 30 Ocak 2009 tarihli SmackDown şovunda, Royal Rumble'daki olaylar nedeniyle Matt, takımın kalıcı olarak dağıldığını ve Jeff'i artık ortağı veya kardeşi olarak düşünmediğini duyurdu. Bu, ikisi arasında senaryo gereği bir rekabete yol açtı ve WrestleMania XXV'de "Extreme Rules" maçında karşı karşıya geldiler; bu maçı Matt kazandı. Daha sonra bir sedye maçında yüzleştiler ve bu maçta Matt, Jeff'e karşı ikinci zaferini elde etti.

2009 WWE Draft'ının bir parçası olarak, Matt, 13 Nisan'daki RAW şovunda RAW kadrosuna transfer oldu. Bununla birlikte, kardeşler Backlash PPV etkinliğinde bir "I Quit" maçında karşı karşıya geldiler ve bu maçı Jeff Hardy kazandı. Matt ayrıca Judgment Day'deki Dünya Ağırsiklet Şampiyonluğu maçına müdahale ederek Jeff Hardy'nin unvanı kazanmasını engelledi.

7 Ağustos tarihli SmackDown şovunda, Matt Hardy, Jeff'in CM Punk'a karşı Dünya Ağırsiklet Şampiyonası savunmasında Jeff Hardy'e yardımcı olarak Jeff'in şampiyonluğunu korumasında yardımcı oldu. 14 Ağustos tarihli SmackDown şovunda, Matt bir kez daha Jeff'e yardım etti, tekrar Face bir karaktere dönüştü ve birbirleriyle barıştılar. Jeff daha sonra 2009'da WWE'den çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle ayrıldı. Ardından Matt Hardy, gelecekteki Nexus üyesi Justin Gabriel'in mentoru oldu ve daha sonra o da 2010'da şirketten ayrıldı.

wrestlemania-25-jeff-hardy-vs-matt-hardy-original-match-v0-6492zfkjkd2a1.png


Immortal (2010-2011)

Jeff, TNA'e olan dönüşünü 4 Ocak 2010 tarihli Impact! şovunda gerçekleştirdi ve ardından Ekim ayındaki Bound for Glory etkinliğinde TNA Dünya Ağırsiklet Şampiyonluğunu kazandı. 9 Ocak 2011'de TNA'nın Genesis adlı özel etkinliğinde, Matt Hardy Immortal fraksiyonunun sürpriz bir üyesi olarak TNA debut'unu yaptı ve Rob Van Dam'ı yendi. Immortal üyesi olan Jeff, aynı gece TNA Dünya Ağırsiklet Şampiyonası'nı Mr. Anderson'a kaybetti. 13 Ocak tarihli Impact! bölümünde Hardy Kardeşler yeniden bir araya geldi ve Van Dam ile Anderson'ı yendiler. Victory Road ödeme etkinliğini takip eden dönemde Immortal, Jeff ile ilişkilerini kesti. 20 Ağustos'ta, Matt Hardy TNA'den alkollü araç kullanmaktan tutuklanması nedeniyle serbest bırakıldı.

TNA Tag Team Şampiyonluğu ve Takip Eden Dönem (2014–2016)


Matt, 2014'ün ortalarında TNA'ya geri döndü. 26 Haziran'da Destination X etkinliğinde The Hardys, TNA Dünya Tag Team Şampiyonluğu için The Wolves (Davey Richards ve Eddie Edwards) ile çekişti ancak başarısız oldu. 14 Ağustos tarihli Impact Wrestling bölümünde, The Hardys, Team 3D'ye (eski Dudley Boyz) yenildi. Impact Wrestling'in Hardcore Justice şovunda, The Hardys ve Team 3D, The Wolves'a karşı TNA Dünya Tag Team Şampiyonluğu için üçlü bir maça çıkmak için şampiyonlara meydan okudu ve ardından The Wolves'da teklifi kabul etti. Kurt Angle daha sonra üç takımın şampiyonluk için üç maçlık bir seride yarışacağını duyurdu ve ilk maçı kazananın bir sonraki maçın stipülasyonunu seçme hakkına sahip olacağını söyledi. Team 3D ilk maçı kazandı ve bir masa maçını seçti, The Hardys ikinci maçı kazandı ve bir merdiven maçını seçti, The Wolves üçüncü maçı, Impact Wrestling'in No Surrender şovunda kazandı, bu da onları birer galibiyete ulaştırdı. Seriyi belirlemek için bir final maçı yapıldı ve bu maçı The Wolves kazandı. Ekim ayında, The Hardys, TNA Dünya Tag Team Şampiyonluğunun bir numaralı adayını belirlemek için bir turnuvaya katıldı ve turnuvada The BroMans (Jessie Godderz ve DJ Z), Ethan Carter III ve Tyrus ile, Samoa Joe ve Low Ki'yi yenerek zafer elde ettiler. 6 Şubat 2015 tarihinde Lockdown'da The Hardys, TNA Dünya Tag Team Şampiyonluğu için The Revolution'a karşı bir Steel Cage maçta yer aldılar ancak kemerleri kazanmayı başaramadılar.

The Wolves, Eddie Edwards'ın sakatlanması nedeniyle takım şampiyonluğunu boşa çıkardıktan sonra, unvan için bir Ultimate X maçı Mart ayının 16'sında Impact Wrestling çekimlerinde düzenlendi. The Hardys, Kenny King ve Low Ki, Ethan Carter III ve Bram, ile Rockstar Spud ve Mr. Anderson'ı yenerek maçı ve şampiyonluğu kazandı. Ancak, Jeff'in kırık tibiası nedeniyle The Hardys şampiyonlukları boşa çıkardı.

19 Ocak 2016 tarihli Impact Wrestling bölümünde, Matt, Tyrus'un yardımıyla Ethan Carter III'ten TNA Dünya Ağırsiklet Şampiyonluğu kazandı ve bu süreçte kötü karaktere dönüştü. 26 Ocak tarihli Impact Wrestling bölümünde, Jeff, Matt'e meydan okudu, ancak Jeff Hardy maç başlamadan önce Eric Young ve Bram tarafından saldırıya uğradı.

080018bb5fa619be51ec731bfd79f56e.jpg


The Broken Hardys (2016–2017)

Impact Wrestling'in 4 Ağustos 2016 bölümünde, Jeff Hardy'nin "Silme" (Deletion) sürecini içeren uzun bir husumetin ardından, Broken Matt, artık Brother Nero olarak anılan Jeff'i TNA World Tag Team Şampiyonası'nı kendisi için temin etmek üzere bir görevle gönderdi.

18 Ağustos tarihli Impact Wrestling bölümünde, Broken Matt ve Brother Nero, The BroMans, The Tribunal ve The Helms Dynasty'i içeren "Ascension to Hell" Fatal Four-Way bir numaralı aday türündeki merdiven maçında Decay'e meydan okuma fırsatı için galip geldi. Matt, Nero'nun kendini merdivenden atarak Trevor Lee'ye iniş yapmasının ardından merdiveni tırmandı ve sözleşmeyi kaparak galip geldi.

1 Eylül tarihli Impact Wrestling bölümünde, Hardys, Decay'i kendi kasaba arazilerine davet etti ve "The Final Deletion"ın devamı için bir plan yaparak "Delete or Decay" adını verdiler.

2 Ekim'de TNA Bound for Glory'de Decay'i mağlup ederek TNA World Tag Team Şampiyonası'nı ikinci kez kazandılar. 6 Ekim tarihli Impact Wrestling bölümünde, Decay'e karşı Wolf Creek maçında unvanlarını korudular. 13 Ekim tarihli Impact Wrestling bölümünde, The Tribunal tarafından saldırıya uğradılar.

Hardys, bir hafta sonra, 20 Ekim'deki yayında The Tribunal ile yüzleşti ve başarıyla unvanlarını savundular. Ancak maçtan sonra soyunma odalarına dönerken, salon karardı ve yeni bir fraksiyonun, DCC olarak adlandırılanın gelişini işaret etti. DCC, ışığı kullanarak The Tribunal'ı saldırmak ve onları yerleştirmek için kullandı; bu da The Hardys'in rampadan izlediği bir muhtemel rekabetin temelini oluşturabilirdi. Ancak 27 Şubat 2017'de, The Hardys, yeni bir sözleşme müzakereleri başarısız olduğu için TNA'dan ayrıldıklarını duyurdular. Jeff ve Matt, TNA World Tag Team Şampiyonalarını bırakmadan şirketten ayrıldılar.

Hardy2.jpg


hardyzbroken.jpg


Bağımsız Federasyonlar (2014–2017)

Nisan 2014'ten itibaren, kardeşler bağımsız sahnede bir araya geldi.

2017'de, Hardys, TNA World Tag Team Champions olarak hâlâ hükmetmekteyken çeşitli bağımsız organizasyonlarda güreşmek üzere bir tur düzenledi. Bu tur, Impact Wrestling tarafından Expedition of Gold "Altın Seferi" olarak tanıtıldı; burada diğer Tag Team şampiyonluklarını kazanarak kendilerini "uzay ve zamanın en büyük tag team ekibi" ilan etmeye çalıştılar. Bu tur sırasında Matt ve Jeff, Meksika'nın The Crash organizasyonu, Batı Virginia merkezli All Star Wrestling, Maryland'ın MCW Pro Wrestling'i, kendi OMEGA Championship Wrestling'lerini ve Şili merkezli Wrestling Superstar şirketinde Tag Team şampiyonluklarını kazandılar. Bu maçlardan bazılarındaki görüntüler Impact Wrestling'de yayınlandı.

Aynı anda altı mı yoksa yedi mi şampiyonluğu ellerinde tuttukları konusunda hâlâ bir tartışma varsa da, Broken Matt (Hardy) ve Brother Nero (Jeff Hardy) sözleşmeleri TNA Wrestling ile 27 Şubat 2017 tarihinde şirket tarafından durdurulan müzakerelerin sonrasında gece yarısında sona erdi. Daha önce televizyon kayıtlarını haftalar önceden çektikleri için, hikayelerde Matt ve Jeff sözleşmeleri sona erdiğinde bile TNA Tag Team Şampiyonları olarak kaldılar. Unvanları bir sonraki televizyon kayıtları setinde bırakmayı teklif ettiler, ancak TNA'nın yeni ana şirketi Anthem, bu teklifi reddetti.

4 Mart 2017 tarihinde, The Hardys, Manhattan Mayhem VI'da Ring of Honor (ROH) debutlarını yaptılar ve ROH World Tag Team Şampiyonası için The Young Bucks'ı yendiler. TNA, hâlâ onları Dünya Tag Team Şampiyonları olarak tanıdığından (Impact Wrestling kayıtları henüz yayınlanmadığı için), onları hem TNA hem de ROH Dünya Tag Team Şampiyonları olarak tanıyan tek ekip oldular.

ROH World Tag Team Şampiyonasını kazandıktan sonra, tag team şampiyonlukları sayısı o dönemde yediye eşitti. Broken Hardy hikayesi, 2-5 Mart 2017 tarihleri arasında yapılan yeni bir televizyon kaydı setinin ardından ansızın ve açıklama yapılmadan sona erdi. Hardy'ler, 9 Mart Perşembe günü Impact Wrestling'de görünmedi ve Tag Team Şampiyonluğu'na dair hiçbir referans yoktu. Ancak Broken Hardys, 16 Mart şovunda, Bruce Prichard'ın ringde bir promo yaparak, Tag Team Şampiyonlukları'nın uzayda değil, ringde kazanıldığını söylediği bir açıklama yaptığı ve Hardys'in "Uzayın ve Zamanın En Büyük Tag Team'i" ifadesini kullanarak, iki hafta içinde dört takımın yeni Tag Team Şampiyonları olması için mücadele edeceği bir etkinlik planlandığını belirttiği bir sahnede en son yayınlandı. Fakat 1 Nisan'daki Supercard of Honor şovunda The Young Bucks'a kemerlerini kaybettiler ve yolculukları burada sonuçlanmış oldu. Çünkü WrestleMania 33 şovunda Hardy kardeşler yuvaya geri döneceklerdi...

maxresdefault.jpg


WWE'ye Dönüş (2017–2019)

2 Nisan'da, WrestleMania 33'te, Hardy Boyz, WWE'ye duyurulmamış bir dönüş yaptılar. Ev sahipleri The New Day (Big E, Kofi Kingston ve Xavier Woods), etkinlikten önce WWE tarafından belirlenen Raw Tag Team Championship için planlanan üçlü tehdit merdiven maçının bir Fatal Four-Way maçı olacağını açıkladıktan sonra gizemli takımın kim olabileceği konusunda arenayı şakayla sorgulamaya başladılar. Ardından The Hardy Boyz, kalabalıktan büyük bir alkış alarak sahneye giriş yaptılar. Etkinlikte The Hardy Boyz, Enzo Amore ve Big Cass, Cesaro ve Sheamus ve o sırada şampiyon olan Luke Gallows ve Karl Anderson'ı yendi ve RAW Tag Team Championship'i kazandı .WrestleMania'dan sonraki gece RAW'da, RAW Tag Team Championship'i Luke Gallows ve Karl Anderson'a karşı başarıyla savundular. Raw Talk'ta Matt, Hardy Boyz'un Raw Tag Team Championship'i kazanarak Altın Seferi'ni başarıyla tamamladığını belirtti. Payback'te Hardy Boyz, ekibi şampiyonluklarını Cesaro ve Sheamus'a karşı korudu. Maçın ardından Hardy kardeşler Cesaro ve Sheamus tarafından saldırıya uğradılar. RAW'un ertesi gününde Cesaro ve Sheamus, eylemlerinin sebebini açıkladılar ve hayranların WrestleMania'daki gibi 'nostaljik eylemlere' daha fazla destek verdiğini iddia ederek The Hardy Boyz gibi geçmişin "hovarda eylemlerinin" maçta olmaya layık olmadığını söylediler. Bunun sonucunda Extreme Rules'da Hardy Boyz, Cesaro ve Sheamus'a Steel Cage maçında kaybederek unvanlarını kaybetti ve bir sonraki ay gerçekleşen Great Balls of Fire etkinliğinde kemeri tekrardan kazanma girişiminde başarısız oldular. 20 Ağustos'ta SummerSlam ön şovunda, Hardy Boyz, Jason Jordan ile birlikte The Miz ve The Miztourage (Curtis Axel ve Bo Dallas) ile gerçekleştirdikleri karşılaşmada mağlup oldular. Takım yeniden dağıldı.

Eylül ayında Jeff, yırtılmış bir rotator manşeti geçirdi ve dört ila altı ay boyunca aktif olamayacaktı, bu da Matt'in tekli bir rekabete başlamasına neden oldu. 27 Kasım RAW şovunda, Bray Wyatt'a mağlup olduktan sonra Matt, köşeye oturdu ve "sil" kelimesini tekrarlayarak bağırmaya başladı. Bu, TNA'dan "Broken" gimmick'inin bir varyasyonu olan "Woken" gimmick'inin başlangıcıydı ve Matt ile Bray arasında Hardy Compound'a kadar süren bir anlaşmaya yol açtı. Bu çekişme Jeff Hardy'nin geri dönüşüyle sonuçlanan Hardy Compound sırasında "Ultimate Deletion"da gerçekleşti. WrestleMania 34'te, Matt Hardy, Bray Wyatt'ın sürpriz yardımıyla Andre the Giant Memorial Battle Royal'ı kazandı. Bu, ikisi arasında bir ittifakın başlangıcına yol açtı ve ikili, Tag Team Eliminator'ın ilk turunda Titus O'Neil ve Apollo Crews'u yendi. Show of Shows'un ardından Jeff Hardy, Seth Rollins ve Finn Balor'a yardım etmek için Raw'a geri döndü ve aynı gece The Miz ve Miztourage'ı yenecek şekilde dengeyi sağlamak için mücadele etti. 17 Nisan'daki SmackDown şovunda, 2018 WWE Süperstar Shake-up sırasında Jeff Hardy, SmackDown'a seçildi ve bu da takımın ayrılmasına neden oldu.

İki yıl sonra, 26 Şubat 2019 tarihli SmackDown Live bölümünde Hardy Boyz yeniden bir araya geldi ve 9 Nisan'daki SmackDown bölümünde The Usos'u yenerek SmackDown Takım Şampiyonluklarını kazandı. Böylece, WWE'nin dünya takım şampiyonluk kemerlerimim üçünü de (Dünya, Raw ve SmackDown) kazanan ilk ekip oldular. Ancak, Jeff'in Lars Sullivan sebebiyle yaşadığı bacak sakatlığı nedeniyle WWE SmackDown Takım Şampiyonalarını boşa çıkardılar. Jeff iyileşirken, Matt, WWE televizyonlarında daha az yer buldu ve 2 Mart 2020'de WWE'den ayrıldı. Daha sonra All Elite Wrestling (AEW) ile anlaşma yaptı. Jeff, WWE'den 9 Aralık 2021'de serbest bırakılmadan önce tekli bir yarışmacı olmaya devam etti. 14 Şubat 2022'de The Hardys, yeniden bir arada olacaklarını duyurdu.

dd5dpxr-4e783277-8261-4859-b379-d1129d9772c2.png


Birleşme ve All Elite Wrestling (2022–günümüz)

Matt, Twitter'da Jeff ile 'Final Koşusu' için bir araya geleceklerini ve Big Time Wrestling (BTW) şirketinde bir maça çıkacaklarını duyurdu. Rakipleri, The Briscoes ve The S.A.T. arasında yapılan bir maçın galibi olacaktır.

Jeff, AEW'ye ilk kez 9 Mart 2022 tarihli AEW Dynamite bölümünde debut yaptı ve bu, kardeşlerin iki yıldan fazla bir sürenin ardından ilk kez bir araya gelmeleriydi. 16 Mart 2022 tarihli Dynamite bölümünde, Matt ve Jeff, "The Hardys" olarak anılarak, AEW'deki ilk maçlarına çıktılar ve Private Party'i yendi.

30 Nisan 2022 tarihinde Rostraver, PA'da, kardeşler IWC Takım Şampiyonası için The Mane Event (TME) ile karşılaştı ve üç yılın ardından ilk takım şampiyonluklarını kazandılar.

29 Mayıs 2022'de AEW Double or Nothing PPV'deki başarılı müsabakanın ardından, The Hardys'in The Young Bucks'a karşı kazandığı maç sırasında Jeff Hardy "korkunç" bir beyin sarsıntısı benzeri bir sakatlık yaşadı ve Matt Hardy'ye göre onu "neredeyse bayıltmış" bir durumda bıraktı. 14 Haziran 2022 tarihinde AEW sahibi Tony Khan, Jeff Hardy'yi AEW'deki DUI suçlaması, askıya alınmış sürücü belgesi ile araç kullanma ve aracında alkol tüketiminden sonra gereken bir Ignition Interlock Cihazı - alkol tüketiminden sonra aracı çalıştırmayı önleyen bir el cihaz - bulundurma kısıtlamasını ihlal ettiği için süresiz olarak askıya aldığını açıkladı. Khan ayrıca Jeff'in AEW askısının, "tedaviyi başarıyla tamamlaması ve ayık kalmaya devam etmesi" durumunda kaldırılacağını duyurdu. 12 Nisan 2023 tarihli Dynamite bölümünde, Jeff Hardy'nin kardeşine yardım etmek için dönmesiyle takım yeniden bir araya geldi. En son 3 Ocak 2024 tarihinde Mark Briscoe ile birlikte Kip Sabian, The Butcher and The Blade'i mağlup ettiler...

hardy-boyz.pngBaşarıları

Tarih AralığıUnvanlarSüreDetaylar
30.04.2022 - 18.06.2022IWC Tag Team Champions49 GünMatches
09.04.2019 - 30.04.2019WWE SmackDown Tag Team Champions (as Hardy Boyz)21 GünMatches
21.01.2017 - xx.xx.2018The Crash Tag Team Champions (as Jeff Hardy & Matt Hardy)?Matches
29.01.2017 - xx.xx.2017OMEGA Tag Team Champions (2x) (as Broken Hardys)?Matches
02.04.2017 - 04.06.2017WWE RAW Tag Team Champions (as Hardy Boyz)63 GünMatches
28.01.2017 - 04.04.2017MCW Tag Team Champions (as Broken Hardys)66 GünMatches
11.12.2016 - 02.04.2017Wrestling Superstar Tag Team Champions (as Hardy Boyz)112 GünMatches
04.03.2017 - 01.04.2017ROH World Tag Team Champions (as Broken Hardys)28 GünMatches
02.10.2016 - 03.03.2017Impact World Tag Team Champions (2x) (as Broken Hardys)152 GünMatches
19.08.2016 - 17.12.2016HOG Tag Team Champions (as Hardy Boyz)120 GünMatches
16.03.2015 - 08.05.2015TNA World Tag Team Champions53 GünMatches
02.04.2007 - 04.06.2007World Tag Team Champions (6x)63 GünMatches
12.11.2001 - 18.11.2001WWF World Tag Team Champions (5x) (as Hardy Boyz)6 GünMatches
08.10.2001 - 23.10.2001WCW World Tag Team Champions (as Hardy Boyz)15 GünMatches
05.03.2001 - 19.03.2001WWF World Tag Team Champions (4x) (as Hardy Boyz)14 GünMatches
23.10.2000 - 06.11.2000WWF World Tag Team Champions (3x) (as Hardy Boyz)14 GünMatches
24.09.2000 - 22.10.2000WWF World Tag Team Champions (2x) (as Hardy Boyz)28 GünMatches
29.06.1999 - 25.07.1999WWF World Tag Team Champions (as Hardy Boyz)26 GünMatches
24.07.1998 - 29.01.1999OMEGA Tag Team Champions (as Hardy Boyz)189 GünMatches
xx.xx.1998 - xx.xx.1998NWA 2000 Tag Team Champions (as Hardy Boyz)?Matches
 

SpearByEdge

The American Nightmare
Katılım
28 Ara 2015
Konular
1,744
Mesajlar
8,621
Tepkime puanı
3,925
Puanları
1,140
Konum
Eskişehir
-
Böylesine uzun ve güreş tarihinde önemli yer edinmiş bir takımın kariyer incelemesini bu kadar kısa sürede detaylı ve güzel bir şekilde bitirmek büyüük bir başarı ya. Ellerine sağlık hocam. Bu yorumu yazıp incelemeyi okumaya koyulacağım.
 

Devil

Big Red Müellif
Katılım
27 Ocak 2018
Konular
127
Mesajlar
6,218
Tepkime puanı
2,641
Puanları
735
Yaş
23
Konum
İzmir
Kane
Böylesine uzun ve güreş tarihinde önemli yer edinmiş bir takımın kariyer incelemesini bu kadar kısa sürede detaylı ve güzel bir şekilde bitirmek büyüük bir başarı ya. Ellerine sağlık hocam. Bu yorumu yazıp incelemeyi okumaya koyulacağım.
Gerçekten yorucuydu... Ama değdi. Umarım okuyucular için faydalı bir yazı olabilmiştir.
 

DarylDiXoN

💙 bruv 💙
Top Poster Of Month
Katılım
27 Ocak 2014
Konular
4,085
Mesajlar
33,977
Tepkime puanı
6,750
Puanları
1,670
Yaş
26
Konum
Mersin / Erdemli
Will Ospreay
CM Punk
Geleceğiz.. gecenin bir vakti, yorumu editleyeceğiz.. Park ediyorum dostum.
 

samlcan

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Eyl 2018
Konular
176
Mesajlar
1,824
Tepkime puanı
330
Puanları
460
Konum
izmir
Bayley
Emeğine sağlık harikaydı.
 
Üst