Trans Çocuk Var Mıdır?

TheArchitect

Kral Katili

TheArchitect

Kral Katili
14 Ocak 2017
3,343
222
Ankara
CM Punk
Tabiki vardır ama cinsiyet değiştirme tarzı ameliyatlar veya doğumda atfedilen cinsel kimlikten başka bir cinsiyet beyan edebilmek için belli bir yaşın üstünde olmak gerektiğini düşünüyorum. Çocuktur sonuçta.

The Peep's

Captain

The Peep's

Captain
29 Haz 2010
44,109
1,705
Alanya
Christian
Yoktur. Biyolojik hata ile transeksüellik farklı şeyler bana göre. Eşcinsellere ve haklarına saygım var bu arada. Herkes istediği şeyi özgürce yaşamalı.

Armageddon

Monster

Armageddon

Monster
2 Eki 2021
2,468
5,704
28
Avocadoland
Ronda Rousey
Ronda Rousey
Konudan bagimsiz, 2022'de Feyza Altun'u ciddiye almaya gerek yok. San Francisco twitter normlarina gore Turkiye cikarimi yapan sosyal medya slogancilarindan pek farki yok ki karsilik buldugu kitle de uc asagi bes yukari bunlar. Kendisinin gecmiste kilolu kadinlari asagiladigi bircok tweeti de mevcuttur.

21 Şub 2022
35
34
Ronda Rousey
-
Bu başlık altında kendimden bahsetmem ve bir şeyi itiraf etmem gerekiyor. Türkiye koşullarında ne yazık ki "itiraf" kalıbına sokulabilir ama aslında özel bir açıklamadan fazlası değil. "Trans çocuk var mıdır?" sorusuna kısaca yanıtım evet vardır, çünkü bu deneyimi yaşadım olacak.

Ben kendimi bildiğimden beri farklı hissettim. Küçük bir çocukken yanlış bedende olduğumu hissetmeye başladım. Sabah uyandığımda bedenimin görünümünün de kız olduğu hayaller kurardım. Tam olarak yaşımı hatırlamasam da kendime 10 yaşıma geldiğimde bu tip şeyler hayal etmeyeceğim diye söz vermiştim. Çünkü dindar denebilecek bir ailede büyüdüm ve bunun yanlış olduğunu düşünüyordum. O zamanlar gözüme 10 yaş çok büyük geldiği için kendime bu sınırı koymuştum(Asla gelmeyecek bir yaş gibi hissettim belki de). Bu yüzden tahminen 7-8 yaşlarında olduğumu düşünüyorum. 10 yaşıma geldiğimdeyse bunu baskılayabileceğime inandım. Birkaç ay baskıladım da aslında ama çok geçmeden kimliğimi halının altına süpüremeyeceğimi keşfettim. İnanın çok zor zamanlardı. Ergenlik döneminin ilk yıllarında bunu ailem anlayacak ve beni istemeyecekler korkum oluştu. Beden olarak gelişsem de onların beklediği şekilde cinsel arzumun fiziksel kanıtlarına asla rastlayamayacaklarını ve benden şüphe edeceklerini düşünmüştüm. Şüphe ettiler ama hiç başka şeylere yoracak kadar bilgili değildiler. Okul hayatıma ve kendi iç dünyama tutundum bu süreçte. Bir şekilde büyüdüm ama gelecek endişem arttı. Lise dönemlerinde aklımda en fazla üniversite sınavı olması gerekirken ben evden ayrılıp uzaklara belki de yurtdışına gitme planları yapmaya başlamıştım. Ancak hayaller bedava olsa da gerçekler hem pahalı hem de duygusal yük olarak sandığımdan fazla can acıtıcıydı. Öncelikle bu tip bir yola çıkacaksam yolumu kaybetmemek için yeterince para biriktirmem gerektiğini farkettim. Sonrasında ise her ne olursa olsun ailemi çok sevdiğimi ve onları bırakamayacağımı anladım. Konu trans çocuklar üzerine olduğu için kendimle ilgili olan kısmı çok uzatmadan burada bitiriyorum.

Cinsel kimlik dediğimiz şey 5 yaş civarında yerine oturur. O yaşlarda ne hissediyorsan artık onu yaşarsın ve kontrolünde değildir hiçbir şey. Kimse ben kız ya da erkek olmak istemiyorum demez neyse odur zaten. Kontrolümüzde olan bir konu değildir. Adına hastalık, hata, uyumsuzluk vs deyin farketmez bu gerçek bir olgudur. Neden niçin olduğundan ziyade sonuca odaklanılmalı ve bunun normalliğini kabul etmemiz gerekiyor. Sözün özü, çocuklar cinsel kimliğinin farkındadır ve ne dışarıdan bir yönlendirme ne de kendi içlerinde alabilecekleri bir karar bu kimliklerini değiştirebilir.
Bomboş bir söylem. Ben de çocukken kendimi superman zannediyordum mesela, superman mi oldum? Aklı başında birinin verdiği karara saygım sonsuz ama bir çocuk bu kararı veremez, anlayamaz. Bu tip söylemlere de çocukları lütfen karıştırmasınlar.
Bu çok kırıcı ve önyargılı bir ifade olmuş. Sorun şu ki bir şey sanma olarak algılıyorsun bu konuyu. Bedenin gerçekliğini kabul edip hislerin, ruhun adına ne dersen de gerçekliğini bir kenara atıyorsun. Transseksüellikte ruhu bedene uydurmanın bir yolu yok ama bedenin ruha denk hale gelmesinin yolu var. Elbette ki bazı geri dönüşü olmayan kararlar için yaş almamız gerekiyor ama o yaşa gelene kadar da varlığımızın farkında olmadığımız anlamına gelmez. Son cümlede ise çok net bir dışlama var. Çocuklar için zararlı olduğunu düşünüyorsun ama ben de çocuktum ve benim gibi yüzbinler var. Çocuk için asıl zararlı olan yukarıda anlattığım şeylerle kimseye anlatamadan baş başa mücadele etmek zorunda kalması. Kimse bir çocuğu zorla eşcinsel yapamaz ama maalesef basit bilgiyi bile anlayamadığımız için son cümlendeki acıtasyonu muhafazakarlar daha sert tondan söylüyor. Trans çocuklar vardır çünkü her trans bir zamanlar çocuktu. 18 yaşına geldiklerinde "aaa ben aslında şöyleymişim" demezler.

Bir çocuğun cinsel kimliğinin farkında olmasıyla cinsel arzular karıştırılıyor diye düşünüyorum. Cinsel kimlik için ne bir yönelim ne de arzu gerekir. Kimse istese de bu konuda çocuklara "zarar" veremez.

Feyza hanım toksik muhalefet anlayışıyla ilerlemeye devam ediyor. Hak, hukuk ve adaletin savunucusu olduğunu düşünerek büyük hata yapmışım. 24 yaşında 2 senedir işsiz ve iş bulma umudu sıfıra yakın biri olarak benim derdim trans veya türevleri olan çocuk ve bireyler değil. Vallahi bazen 'Erdoğan kazansa ve 2021'dekinden daha da antiseküler olmasa ve liyakati büyük oranda sağlasa aslında idare ederiz.' diye düşündürtüyor. Önce kendimin, sonra bu muhalefet anlayışıyla hareket edenlerin -kadın erkek demeden- saçlarını başlarını yolasım var.

Edit: Kendisini Sera Kadıgil ile karıştırmışım özür dilerim. Fakat kendisi de tıpkı o CHP'ye katılan hanımefendi gibi muhalif, sert bir iktidar karşıtı. Gündem oluşturan nadir hanımefendilerden biri. Özellikle sosyal medyada. Kısaca, boş işleri bıraksın.
Bu ülke herkes kendini düşündüğü için bu halde zaten. İktidara gelen sadece kendi taraftarlarını dinlediği ve kendine yakın duranları ihya ettiği için, her koyun kendi bacağından asıldığı için. Muhalefette olana vatandaşın gündemi bu denip bunların bunların üzerine git deniyor. Elbette ki muhalefet partilerinin halktan kopmayıp onların dertlerine ses olabilmesi gerekir. Ama özellikle de kendisine sosyal demokrat, liberal diyen partilerin oy kaygısına girmeden azınlık düzeydeki insanlar için kamuoyunda farkındalık oluşturma görevi de var. Doğru olanı savunurken bunun karşılığında nasıl bir tepki alırım diye siyaset yapılmaz. O tepkiyi olumlu yöne itecek kabiliyet de sende olmalı. Beceremiyorsan bile idealist olup dik durman gerekir. Her farklı sesin demokratik bir ülkede hakları vardır ve bunu duyuracak insanlar siyasetin içinden dışından var olmalıdır. Bu twiti atanı her şeyiyle savunduğum için demiyorum ve genel olarak ifade ediyorum ki bir insana temas eden hiçbir düşünce boş iş değildir.

Not: Bu yazının konusu ne o twit ne de burada yazılan yorumlar üzerinden sizlerle tartışmak değildir. Kendimce farkındalık oluşturmak istedim sadece. Yaşamadan bilemeyebileceğiniz konular bunlar ve kendi hassasiyetleriniz doğrultusunda bildiklerinizi ifade etmişsiniz. Kırıldım ama kızmadım.

Dovahkiin

AleminHızlıDelikanlısı

Dovahkiin

AleminHızlıDelikanlısı
14 Kas 2016
7,877
222
19
Sünnetten
AJ Styles
Çocukluk yıllarında cinsellik tam olarak kavranmadığı için egenlik dönemine kadar cinsel yönelim hakkında konuşmak yanlış olur. Fikirlerin tam anlamıyla netleşmesi için reşit yaşlara kadar bu tarz ameliyatlara izin verilmemeli diye düşünüyorum.

Ghostface Killah

Şükran'ın Oğlu

Ghostface Killah

Şükran'ın Oğlu
20 Ağu 2016
12,061
333
25
Çanakkale
Eddie Guerrero
Çocuk vardır. Bu çocuk ergenlik çağı dediğimiz çağda kendini keşfedecek, nasıl biri olduğunu öğrenecek ve ona göre hareket edecektir. Buna benim saygım sonsuzdur ama 8 yaşındaki ufak erkek çocuklara makyaj yaptırıp, elbise giydirirsen bu çocuk istismarı olur.

21 Şub 2022
35
34
Ronda Rousey
-
Çocukluk yıllarında cinsellik tam olarak kavranmadığı için egenlik dönemine kadar cinsel yönelim hakkında konuşmak yanlış olur. Fikirlerin tam anlamıyla netleşmesi için reşit yaşlara kadar bu tarz ameliyatlara izin verilmemeli diye düşünüyorum.
Ben de cinsel yönelimden bahsetmiyorum zaten. Ama çocuklar cinsiyetinin farkındalar. Cinsel kimlik apayrı bir konu. O yaşlarda bu durum farkedilebilirse en azından ergenlik yıllarına kadar yol gösterilmeli. Ameliyat gibi şeyler için ise zaten reşit olmak gerekiyor ve olması gereken de bu zaten.