Untitled Document

UFC Genel Tartışma Konusu

Gentleman Villain

part-timer.

Gentleman Villain

part-timer.
12 Ağu 2014
13,159
168
Parts Unknown
William Regal
Bence Justin orda bilerek Chandler'ı nakavt etmeye oynamadı. Knock down'dan sonra press yapmayı azalttı üstüne Chandler'ın güç aldığı bacağını leg kickleri dağıtmıştı Chandler ayakta bile duramıyordu. Bence bassa nakavt ederdi bilerek etmek istemedi, saygıdan olduğunu düşünüyorum. Bu arada Oliveira'nın daha önce giyotin ile bitirilmişliği çok eğer Chandler'a yaptığı gibi bir takedown yaparsa ve Chandler'ın yakaladığı gibi Dustin'e yakalanırsa işi biter, BJJ konusunda çok iyi olsa da Dustin'in de onu submit etme şansı var bence (zaten Dustin de black belt BJJ'ya sahip). Ayakta da Dustin, Max'den tut Gaethje'ye kadar herkesi dövmüş birisi sürpriz bir yumruk almadığı sürece her türlü alacaktır. Chandler maçında izlediğim Oliveira'dan sonra kazanacağına pek ihtimal vermiyorum şahsen.

Bu arada bende canlı kalıcam burdan sohbet çevirebiliriz.
Tabii ki Dustin'in de yerde bir şansı var ama bu Oliveira'ya göre çok çok düşük. Ha ortada sallıyorum Islam-Hooker gibi bir durum yok, yere indirdiği gibi biter geçmiş olsun tarzı yani. Poirier de BJJ'ine güvenen bir isim ki yerdeki exchange'lerden kaçacağını ben de sanmıyorum ama Oliveira'ya göre BJJ'i daha alt seviyede. Oliveira hem 3rd degree black belt hem de instructorları daha üstün. Ki black belt olayı biraz spor salonuna göre bile değişiyor, standart bir Amerikan salonunda black belt almakla çoğu Brezilyalıdaki black belt bir değil. Dediklerine katılıyorum Dustin ayakta Oliveira'dan farklı bir klasmanda ama her türlü alacaktır kısmını biraz fazla görüyorum, bence herkes Oliveira'yı biraz göz ardı ediyor.
Dikkat edilecek bir husus var hep atlanıyor. Oliveira son maçlarında zorda kalmadıkça rakibini yere almıyor. Chandler maçının başında neredeyse knockdown olacakken refleksif bir şekilde takedowna geçti. Giyotin yedi ama o ji jitsudan kurtardı. Poirier'in kol mesafesini, ani ve seri yumruklarını bildiği için çok fazla içeri girmek istemeyecek. Kol ve boy avantajı az da olsa var. Bunu kullanıp ilk raundu geçirmeye çalışabilir. Kaldı ki ilk raunttan direkt olarak yere alma gibi bir plan kurarsa Dustin'in direncini kıramayabilir. Bu da dezanvataj olur. O yüzden her ikisi de kontrollü ve temposu çok yüksek olmayan bir ilk raunt geçirecektir. Hem oyun planını çözme hem de birbirlerini tartmaları için bir nevi şart bu.

@Controlled Frenzy Dustin favori ancak yukarıda da belirttiğim gibi strateji savaşı olacak. Bir iki raunttan fazlası olur diyorum. Takribi 3 veya 4'te kopabilir maç. Her ikisi de açık buldun mu indiren isimler. Vallahi heyecanlı bir şekilde sabahı bekleyeceğim.
Zorda kalmadıkça yere almıyor ve aşırı takedown denemiyor evet ama tele yakın yerlerde clinch çok önemli Oliveira için. Çünkü Dustin'in range'inde kalırsa DP zaten bugüne kadar çoğu adama yaptığı gibi ayakta tokat manyağı eder Oliveira'yı da. Oliveira ayakta bulduğu en ufak açıkta Dustin'i kafese doğru clinchlemeye bakacaktır çok büyük ihtimalle. Daha önce de yazmıştım, Oliveira eğer stand and bang'e dönerse onun için sonu kötü olur.

Ufak bir edit: Tabii ki bu bir dövüş, sonuç olarak beklenmedik bir Oliveira nakavtı veya Dustin sub'ı çok şaşırtır ama olmayacak şeyler de değil, bu adamlar elit atletler ve yaptıkları işte inanılmaz üst düzeyler sonuçta. O yüzden işi ''şu kesin olur, bu kesin olmaz'' muhabbetine çevirmek istemiyorum ama Oliveira'nın göz ardı edildiğini düşünüyorum gerçekten.

UltimateOpportunist

David Hayter

UltimateOpportunist

David Hayter
1 Kas 2014
16,244
349
Antalya
Tabii ki Dustin'in de yerde bir şansı var ama bu Oliveira'ya göre çok çok düşük. Ha ortada sallıyorum Islam-Hooker gibi bir durum yok, yere indirdiği gibi biter geçmiş olsun tarzı yani. Poirier de BJJ'ine güvenen bir isim ki yerdeki exchange'lerden kaçacağını ben de sanmıyorum ama Oliveira'ya göre BJJ'i daha alt seviyede. Oliveira hem 3rd degree black belt hem de instructorları daha üstün. Ki black belt olayı biraz spor salonuna göre bile değişiyor, standart bir Amerikan salonunda black belt almakla çoğu Brezilyalıdaki black belt bir değil. Dediklerine katılıyorum Dustin ayakta Oliveira'dan farklı bir klasmanda ama her türlü alacaktır kısmını biraz fazla görüyorum, bence herkes Oliveira'yı biraz göz ardı ediyor.

Zorda kalmadıkça yere almıyor ve aşırı takedown denemiyor evet ama tele yakın yerlerde clinch çok önemli Oliveira için. Çünkü Dustin'in range'inde kalırsa DP zaten bugüne kadar çoğu adama yaptığı gibi ayakta tokat manyağı eder Oliveira'yı da. Oliveira ayakta bulduğu en ufak açıkta Dustin'i kafese doğru clinchlemeye bakacaktır çok büyük ihtimalle. Daha önce de yazmıştım, Oliveira eğer stand and bang'e dönerse onun için sonu kötü olur.
Tabii ki de Oliveira'nın BJJ'su çok daha iyi ama işte Dustin'i yere almak için double leg takedown denemesi gerek Dustin de double legi harika guillotine choke a çeviriyor, neredeyse Khabib'i bile bitirecekti. Oliveira'nın Dustin'i tek yenebileceği senaryo sürpriz çıkardığı bir yumrukla ko etmek ya da knockdown edip guillotine, d'arce ya da brabo falan ile bitirmek. Ben böyle düşünüyorum yani.

Gentleman Villain

part-timer.

Gentleman Villain

part-timer.
12 Ağu 2014
13,159
168
Parts Unknown
William Regal
Tabii ki de Oliveira'nın BJJ'su çok daha iyi ama işte Dustin'i yere almak için double leg takedown denemesi gerek Dustin de double legi harika guillotine choke a çeviriyor, neredeyse Khabib'i bile bitirecekti. Oliveira'nın Dustin'i tek yenebileceği senaryo sürpriz çıkardığı bir yumrukla ko etmek ya da knockdown edip guillotine, d'arce ya da brabo falan ile bitirmek. Ben böyle düşünüyorum yani.
Double leg deneyeceğini çok düşünmüyorum ben, clinch'e geçip öyle takedown'la ilerler çok büyük ihtimalle. Double leg denerse senin de dediğin gibi Dustin'de hem sağlam giyotin var hem de kolay kolay double leg'le indirilebilecek bir adam da değil pek. Bakalım çok az kaldı, heyecan tavan.

Paranoyak

UFC

Paranoyak

UFC
29 Eki 2012
19,873
1,230
28
AJ Styles
FGYxxJ2XEAAivX_

Muazzam gerçekten muazzam. Bu adam sürekli hafife alındı ve sürekli kazandı. İlk rauntta maç ayakta geçtiği için Poirier'in üstünlüğü vardı. Az daha KO bile edebilirdi. 2.rauntta müthiş bir Oliveira izledik. Yerden kaldırmadı ve iyice yordu. Bu noktada maçı uzatmayacağı belliydi. Nitekim 3.rauntta boğarak bitirdi. İnanılmaz gerçekten. Her türlü negatifliğe karşı bir planı var. Komple dövüşçü böyle olur. Fanınım ağabey.

Nation of Violence

natural born killer

Nation of Violence

natural born killer
7 Nis 2012
4,582
103
Julianna Pena??? En son Cyborg-Nunes'i hatırlıyorum böyle zıplatmalı şok olduğum. Joe Rogan gibi garip garip sesler çıkardım. Serra-GSP seviyesinde şok bir sonuç. Tarihteki yerini alacak. Vay vay vay. Geçen sene Germaine de Randamie gibi saf kickboksçuya giyotinle kaybeden Pena, Nunes'e ayaktaki kırışmada üstünlük sağlayıp sonrasında pes ettirdi. Vay vay vay. Bu yüzden aşığıyız bu sporun.

Paranoyak

UFC

Paranoyak

UFC
29 Eki 2012
19,873
1,230
28
AJ Styles
Çıtırdan bir değerlendirmemizi bırakalım;

Sean O'Malley gerek boy gerek kol uzunluğunu çok iyi kullanıp Paiva'yı yaklaştırmadı. Bu adamın reflekslerini çok beğeniyorum. Gir-çıklar yaparak etki-tepki gösterebiliyor. Kendinden kısalara karşı fazla bir dominasyonu var. Geçen maçında Cris Moutinho denen Diazvari arkadaşı 3 raundda zar zor bitirmişti. O maçta UFC tarihinin en çok isabetli vuruşunu gerçekleştirmişti. Ona rağmen zar zor yıktı. Güç konusunda çok iyi olmadığı aşikar. Teknik olarak belli bir seviyenin üstünde. Maç öncesi basın toplantısında yanılmıyorsam Cody demişti düşük profillerle maça çıkıyorsun diye. Kısmen haklı bir durum. Dana White da bu durumu bilinçli olarak yaptıklarını söylemişti. Top seviyeye henüz hazır olduğunu düşünmüyorum. 2022 senesinde zorlu rakipler göreceğiz.

Ah Cody ah. TJ'den sonra mentali o kadar tepetaklak oldu ki kaybetmeye o kadar alıştı ki inanmakta zorlanıyorum. Siklet düşüp şansını burada denemek istedi. Kazanmasını istiyordum ancak hep bir soru işareti vardı. Çünkü hiçbir şekilde güven vermiyor. Basın toplantısında da yaptığı tutuk konuşmalarını hemen kavgaya döndürmesinden belli oluyordu endişeli olduğu. Özgüven sorununu aşabileceğini düşünmüyorum. Bu mağlubiyetten sonra ana kartta maç alması çok zor. Fight Night'ların müdavimi olur artık. Tabii UFC devam etme kararı alırsa... Kai'ye gelelim. Müthiş bir maç çıkardı. Cody'e çok iyi çalışmışlar. Bütün eksik yanlarını bilip ona göre oyun planı kurmuş. B planına gerek bile kalmadı. Zorlandığı tek bir yer yok. Cody'e birkaç yıldır ortaya çıkan camdan küre olan çenesinin ceremesini çektirdi. Bu galibiyet bir kıstas değil bence. Bir iki maçta daha izlemek istiyorum kendisini.

Pena harikasın harika. Amanda Nunesi'in 12 maçlık galibiyet serisini bitirmek herkesin harcı değil. 2015'ten beri yenilmeyen winner bir isme karşı yapılması gereken her şeyi yaptı. Bu benim için şok oldu. Çünkü Nunes'in kaybetmesine pek ihtimal vermiyordum. Genel olarak çoğu kişi de böyleydi. En azından pes ederek kaybetmesi beklenmiyordu. Rövanş kesinlikle ayarlanır bu maça. Nunes'i tutuk gördüm biraz. Beklediğimden fazla bile dayandı, yediği kontralar az buz değildi. Pena'nın kazanmasıyla siklet nabız kazanmış oldu.

Gelelim ana olaya. Oliveira'nın kazanma ihtimali hep zayıf görüldü. Ben en başından beri onu destekledim ancak Poirier algısına az da olsa kapıldım ne yalan söyleyeyim. Maçın ilk raundunu Poirier aldı. Ayakta sıkıntı yaşayacağı bariz belliydi. Nitekim zorlandığı anda yere almayı denedi ama başaramadı. Dün bahsettiğim gibi erkenden yere almayı denerse Poirier'in direnciyle karşılaşıp ters tepecek demiştim. Öyle oldu. Raund boyunca bir iki kez sendeledi. Beklediğimden daha cesur bir ilk raunt çıkardı. Bu cesaret Poirier'i de ateşledi ve hataya zorladı. 2.raundda ise bambaşka bir Oliveira vardı. Yere alıp tüm ağırlığıyla kabus gibi çöktü. Orada maçı koparması mümkün değildi. Zaten bunu o da biliyordu ki olabildiğince oyundan düşmesini sağlamaya çalıştı. Raund bittiğinde suratlara baktığımda Poirier'den endişe okunuyordu. Oliveira asıl planını devreye sokup boğdu ve maçı bitirdi. Müthiş bir maçtı. Poirier'in buralara kadar gelip kemer alamama laneti devam ediyor. Bir galibiyet daha alırsa bir ihtimal kemer maçı kapabilir. Buradan nasıl döneceğine de çok bağlı. Eskisi gibi kırılgan değil artık.

Gentleman Villain

part-timer.

Gentleman Villain

part-timer.
12 Ağu 2014
13,159
168
Parts Unknown
William Regal
DO. BRONX.

Abi ne diyebiliriz ki? Dustin'in ayaktaki üstünlüğü de barizdi, ama Oliveira gerçekten bu işte farklı seviyelerin olduğunu gösterdi. Bunu dün de dedim, her black belt aynı değil. Charles Oliveira, veya early prelimlerde yine bir BJJ masterclass'i sunan Ryan Hall, bu adamlar farklı, ayrı bir elitlik. Dustin Poirier'in ne kadar komple bir dövüşçü olduğunu tartışamayız. Ne kadar sağlam bir boksör olduğunu tartışamayız, ki ilk rauntta bunu Oliveira da hissetti zaten, herif kamyon gibi vuruyor. Ama dediğim gibi eğer Oliveira kadar elitseniz bu kadar kolay gösterebiliyorsunuz işte her şeyi. O kadar rahat ilerledi ki Poirier'in sırtında. Zaten onu gördükten sonra çoğumuz geçmiş olsun demiştir. Gerçekten fazla göz ardı edildi bu adam ve ne kadar iyi bir dövüşçü olduğu unutuldu.

Pena-Nunes inanılmazdı. Kenarda Daniel Cormier ve Joe Rogan'ın çıldırdığı gibi çıldırdım ben de. Nunes gerçekten kötü gözüktü, hiç içine girememiş gibiydi maçın. Yerde de kendi standartlarına göre çok çabuk pes etti açıkçası ama muhtemelen farkındaydı. Pena çok büyük konuştu ama gerçekten içini de doldurmuş oldu.

Cody Garbrandt kardeşimiz sağ olsun 400 liralık kuponu yatırdı. 125 onun son şansıydı, bundan sonra ne yapabilir hiç bilmiyorum. Ne yalan söyleyeyim kupondan bağımsız üzüldüm Cody için. Belki de tarihin gördüğü en iyi performanslardan birinden sonra inanılmaz bir düşüş. Yazık oldu ama Kai-Kara France kendini iyi gösterdi, bundan sonra takipte olacağım.

Sean O'Malley daha önce dediğim gibi çok iyi bir kariyer planlamasıyla yoluna devam ediyor. Artık ranked olacağı kesin gibi bir şey. 2022 onun için büyük bir yıl olacak.
Çıtırdan bir değerlendirmemizi bırakalım;

Sean O'Malley gerek boy gerek kol uzunluğunu çok iyi kullanıp Paiva'yı yaklaştırmadı. Bu adamın reflekslerini çok beğeniyorum. Gir-çıklar yaparak etki-tepki gösterebiliyor. Kendinden kısalara karşı fazla bir dominasyonu var. Geçen maçında Cris Moutinho denen Diazvari arkadaşı 3 raundda zar zor bitirmişti. O maçta UFC tarihinin en çok isabetli vuruşunu gerçekleştirmişti. Ona rağmen zar zor yıktı. Güç konusunda çok iyi olmadığı aşikar. Teknik olarak belli bir seviyenin üstünde. Maç öncesi basın toplantısında yanılmıyorsam Cody demişti düşük profillerle maça çıkıyorsun diye. Kısmen haklı bir durum. Dana White da bu durumu bilinçli olarak yaptıklarını söylemişti. Top seviyeye henüz hazır olduğunu düşünmüyorum. 2022 senesinde zorlu rakipler göreceğiz.
O'Malley şu an çok büyük ihtimalle en sert vuran 135'lik hocam ya. Eddie Wineland nakavtı bile bunu görmek için yeterli bence. Onun üstüne Thomas Almeida'yı da çok temiz bitirdi. Mesela Dustin Poirier de bir tek yumruk nakavtçısı değil ama gerçekten çok sağlam vurduğu tartışılmaz. O'Malley de öyle. Güç konusunda sıkıntısı olduğunu hiç düşünmüyorum.

UltimateOpportunist

David Hayter

UltimateOpportunist

David Hayter
1 Kas 2014
16,244
349
Antalya
Bu yeni çocuk sahibi olan herkes mental açıdan zayıflaşıyor. Önce Robert Whittaker sonra Jan Blachowicz şimdi de Amanda Nunes. Artık bu kanıtlanmış bir şey. Bir de Covid geçirmişti onunda etkisi vardır belki bilemiyorum. GOAT seviyesinde birisi için kabul edilemez performans. Daha yeni beslenme uzmanı tuttuğunu ve kondisyonunun daha da iyi olacağını söylemişti 1 tane exchange de pili bitti. Sen Cyborg ile açık exchange e girip kazanmış birisin şu performans kabul edilemez ya. Bence emekli olsun 2. maça falan gerek yok. Valentina artık siklet yükseltip double champ olur sende Goatlığını bu rezil performansla ona hediye etmiş oldun.

Ya abi Oliveira cam çenenin teki ilk round da bitirsene işte ne diye o seri kombolarına girmiyorsun anlamıyorum. Max, Conor, Justin bitirmiş adamın Oliveira'ya yenilmesi kabul edilemez, emekli ol bırak bu sporu. Oliveira benim için hala gerçek şampiyon değil Justin'in bir tane sağ hooku ile yerden kalkamaz, Dustin o kadar da sert vuran birisi olmadığı halde 2 kez knockdown etti eğer o yumruklardan 1 tanesini Justin'den yerse -ki yer- direk KO gelir. Oliveira'nın bu şansı uzun sürmez.

Benim açımdan berbat bir geceydi, iyi ki canlı kalmaktan vazgeçmişim Sean O'Malley maçından sonra.