Unutamadığınız Öğretmenleriniz?

Konular
1,394
AJ Styles
Baron Corbin
JIG6FG.jpeg

Konfüçyüs "eğer 10 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir ağaç ekin, eğer 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız ise bir çocuk eğitin" derken ne kadar haklıymış. Küçükken iyi bir öğretmene denk gelmek bir çocuğun hayatının devamı için çok büyük bir şans. E tabii, bazı şansları da değerlendirememek, değerlendirmeyi bilmemek var. Fotoğraftaki, hayatımdaki en büyük keşkelerden biri. Eğer öğretmenlerimden bahsedeceksem ilk bahsedeceğim kişi muhakkak resimdeki adam olmalı. Kendisi benim dedem ve bu muhtemelen onunla birlikte çekildiğim tek fotoğraf...

Kendisinin varlığından haberdar olacak yaşlara geldiğimde o emekli bir öğretmendi. Ben onun çiftçi haline şahit oldum. Köyümüzde birçok fındık tarlasını ekip biçmiş, kâh orada kâh İzmit'te bize yaşanacak imkanlar sunmuştu. Evler yapmıştı. Cidden evler yapmıştı, çünkü köydeki ana fındık bahçesinin içine yaptığı evin yapımında bende oradaydım, kendimi hatırlıyorum. :) Hiçbir anlamını kavrayamadan temelin içine taşlar atıyordum. Sonunda muazzam bir ev çıktı ortaya. Koskoca bahçenin içinde iki katlı güzel bir ev. Maalesef o evin inşaatı neredeyse bitmek üzereyken dedemi kaybettik. Yıl 2014'tü. Geriye dönüp baktığımda bu kadar aptal olmamalıydım diyorum kendime. Çünkü onunla ilgili gerçekten hatırladığım tek şeyin "ilkokulda karnemi alıp onu görmeye gittiğimizin, onun notlarımı inceleyip aferin demesi ve beni koluna alıp birlikte televizyon izlememizden" ibaret olmasına o kadar canım sıkılıyor ki... Neredeydim diyorum? Bu beden duruyordu da ruhu neredeydi? 8-9 yaşlarımdaydım. Bu bir mazeret mi?

Bugün öğretmenler günü ve kaderin cilvesi... Zamanında onun öğretmenlik yaptığı okuldayım... Babamın, dedemin öğrencisi olduğu okul. Ve şimdi... Biricik kardeşim orada okuyor. O dersteyken etrafta geziniyorum. Kağıt üstünde yabancı değilim, yıllar önce uzun uzun çocukluğumu yaşadığım yerin 1-2 sokak ötesi. Üzerinden uzun bir zaman geçince girdiğim bakkal soruyor, oturduğum kahvede soruyorlar kimsin diye? Ben daha "Bülent''in oğluyum" derken "Resul hocanın torunu musun?" diyorlar. Bu beni hem çok mutlu ediyor hem de dedemle geçiremediğim onlarca zamanın hüznüyle boğuyor.

Bu satırları onun yaptığı evde yazıyorum, iniyorum ve onun öğretmenlik yaptığı okulun bahçesinde yazmaya devam ediyorum. Onu tanıyan herkes onu çok seviyor. Onun hatrına bana gülümseyerek bakıyorlar. Bana bu kadar güzel bir hayat bırakmış olmasına rağmen yanımda olmamasına tahammül edemiyorum... Burada her yerde o var. Ama o yok...

Kıymetini bilemediğim için, onunla birlikte birçok maceraya atılamadığım ve tüm hayatım boyunca ondan bir şeyler öğrenemediğim için ziyadesiyle üzgünüm...
Huzur içinde uyu sevgili dedeciğim.
Öğretmenler günün kutlu olsun...

rap

Bozkurt
Konular
806
Matt Sydal
-
Bana bu alanı ve mesleği kazandıran hocalarım ve sınıfta kalmama rağmen bende ki yeteneği ve azmi görüp benden umudu kesmeyen hocalarım

Merve Tarih
Asya TDE
Pınar Matematik
Ceyda Emregül Burcu :Bilgisayar

Iron Cannonball

Maxxinemum Beauty
Konular
3,692
Tommaso Ciampa
-
Hayatıma çok büyük etki eden öğretmenlerim olmamış bir düşündüm de. Ama ortaokul 2. ve 3. sınıf İngilizce hocam Sevil ile Lise 4. sınıf Almanca öğretmenim Sümeyye çok güzel ve kraliçe hocalardı.

Bir de liseden sonra istisnasız tüm Tarih öğretmenlerimi saygıyla hatırlarım.

• Beğen
Tepkiler: rap
Konular
6,078
The Rock
Ben öğretmenim umarım beni unutmayan biri olur ileride.

• Beğen
Tepkiler: rap

The Insane Icon

𝓽𝓮𝓰𝓪𝓷
Konular
10,405
Sting
8. sınıfta dershanedeki Sosyal Bilgiler öğretmenim. Küt saç o zamanlar moda değildi ama o kadına mükemmel yakışıyordu. Aşık olduğum tek öğretmenim.

Muğla Üniversitesindeki Matematiksel İktisat dersi öğretmeni. Gerçekten mükemmel bir insandı. Anlayışlıydı, nazikti, babacandı ve Marx'ı çok sever, sık sık ondan örneklemeler yapardı. Onun dersinden finalden 1 alıp bütünlemeye kalınca delilercesine çalışıp 90 almış ve 50 ortalamayı geçip dersi vermiştim. Eğer böyle bir adam olmasaydı bu kadar kasmazdım. Bu aslında benim başarım olduğu kadar onun da başarısı sayılır. Öğrencisi onu ve dersini önemseyip mücadele ediyor. Öğretmen değilim fakat olsaydım bu benim için önemli olurdu.

Flip Flop 'N Fly

tatildeyim
Konular
120
Dusty Rhodes
Jim Cornette
Lisede Almanca dersime giren, aynı zamanda sınıf öğretmenim olan, Tamer hocayı hala unutamam. Annesi Fransız babası Türk’tü hocanın. Senelerce Frankfurt am Main’da yaşamış. Başka sınıflar sadece dili öğrenirken biz Avrupa tarihinden, mutfağından, kültüründen sohbet ederdik; Almanca hikayeler okurduk.

Ayrıca katıldığımız bilgi yarışmasında cevap anahtarı yanlış olduğu için şampiyonluğu başka sınıfa verdikleri için özel dolma kalem yaptırmıştı. Hala kullanırım.

Konular
1,394
AJ Styles
Baron Corbin
Bu konuyu açtığım günü çok net hatırlıyorum. Neler hissettiğimi, neler düşündüğümü biliyorum. Yine aynı şeyleri düşünüyorum ve yine aynı şeyleri hissediyorum lakin değişen tek şey o öğretmenlerden birinin de ben olduğudur. İşe başlayalı yaklaşık iki ay oldu ve bu gece ilk öğretmenler günümü meslektaşlarımla kutladık. Çalıştığım kurumlardan birinin attığı videoda 'öğretmenime mektup' adlı bir köşe hazırlanmış ve isteyen öğrenciler istedikleri öğretmenlerine yazılar yazmışlar. Zarflardan birinde benim adım var ve samimiyetle söylerim ki içi mektuplarla dolu... Duygulandım, daha okumadan heyecan kasırgası sardı içimi. Onların kalbinde iki ay gibi bir süreçte böyle bir yer edinmenin memnuniyeti ile tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum...

rap

Bozkurt
Konular
806
Matt Sydal
-
Aslında bu konuya cevap olarak yazabilecek birçok hoca var ama bana şu anda bu mesleği yaptıran yani öğretmenler günü'nde öğretmenlik mesleğini yaptıran kişi Merve hocaya ayrı bir parantez açmam gerekiyor sınıfta kalmış bir öğrenci olmama rağmen içimdeki tarihi aşkları ve tarihi sevdasını bulup ortaya çıkartan beni tarih öğretmeni yapan hatta öğretmeninden ziyade yüksek lisans ve doktora hedefi için bana yol gösteren bir hocam canım hocam Merve hocam.

rap

Bozkurt
Konular
806
Matt Sydal
-
Bu arada bu konu vesilesi ile de başta kendim olmak üzere forumdaki tüm meslektaşlarımın ve meslektaş adaylarımın öğretmenler günü'nü kutlarım @Iron Cannonball

BEYZ4

AleminHızlıDelikanlısı
Konular
133
Web sitesi
www.makindagames.xyz
AJ Styles
-
İlkokul hocamı pek sevmezdim çok döverdi. Ortaokulda babam aynı okulda öğretmen olduğundan bütün hocalarla samimiydim bazısıyla aile dostluğundan ötürü halen ara ara görüşürüm, 1-2 tanesi hariç hepsini çok severim. Lisede de çok iyi hocalarım oldu özellikle ingilizceciler süperdi, yalnızca matematik hocalarıyla yıldızım hiç barışmadı.