Unutamadığınız Öğretmenleriniz?

The Goddest Bliss

The Phenomenal
Konular
1,234
AJ Styles
Baron Corbin
JIG6FG.jpeg

Konfüçyüs "eğer 10 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir ağaç ekin, eğer 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız ise bir çocuk eğitin" derken ne kadar haklıymış. Küçükken iyi bir öğretmene denk gelmek bir çocuğun hayatının devamı için çok büyük bir şans. E tabii, bazı şansları da değerlendirememek, değerlendirmeyi bilmemek var. Fotoğraftaki, hayatımdaki en büyük keşkelerden biri. Eğer öğretmenlerimden bahsedeceksem ilk bahsedeceğim kişi muhakkak resimdeki adam olmalı. Kendisi benim dedem ve bu muhtemelen onunla birlikte çekildiğim tek fotoğraf...

Kendisinin varlığından haberdar olacak yaşlara geldiğimde o emekli bir öğretmendi. Ben onun çiftçi haline şahit oldum. Köyümüzde birçok fındık tarlasını ekip biçmiş, kâh orada kâh İzmit'te bize yaşanacak imkanlar sunmuştu. Evler yapmıştı. Cidden evler yapmıştı, çünkü köydeki ana fındık bahçesinin içine yaptığı evin yapımında bende oradaydım, kendimi hatırlıyorum. :) Hiçbir anlamını kavrayamadan temelin içine taşlar atıyordum. Sonunda muazzam bir ev çıktı ortaya. Koskoca bahçenin içinde iki katlı güzel bir ev. Maalesef o evin inşaatı neredeyse bitmek üzereyken dedemi kaybettik. Yıl 2014'tü. Geriye dönüp baktığımda bu kadar aptal olmamalıydım diyorum kendime. Çünkü onunla ilgili gerçekten hatırladığım tek şeyin "ilkokulda karnemi alıp onu görmeye gittiğimizin, onun notlarımı inceleyip aferin demesi ve beni koluna alıp birlikte televizyon izlememizden" ibaret olmasına o kadar canım sıkılıyor ki... Neredeydim diyorum? Bu beden duruyordu da ruhu neredeydi? 8-9 yaşlarımdaydım. Bu bir mazeret mi?

Bugün öğretmenler günü ve kaderin cilvesi... Zamanında onun öğretmenlik yaptığı okuldayım... Babamın, dedemin öğrencisi olduğu okul. Ve şimdi... Biricik kardeşim orada okuyor. O dersteyken etrafta geziniyorum. Kağıt üstünde yabancı değilim, yıllar önce uzun uzun çocukluğumu yaşadığım yerin 1-2 sokak ötesi. Üzerinden uzun bir zaman geçince girdiğim bakkal soruyor, oturduğum kahvede soruyorlar kimsin diye? Ben daha "Bülent''in oğluyum" derken "Resul hocanın torunu musun?" diyorlar. Bu beni hem çok mutlu ediyor hem de dedemle geçiremediğim onlarca zamanın hüznüyle boğuyor.

Bu satırları onun yaptığı evde yazıyorum, iniyorum ve onun öğretmenlik yaptığı okulun bahçesinde yazmaya devam ediyorum. Onu tanıyan herkes onu çok seviyor. Onun hatrına bana gülümseyerek bakıyorlar. Bana bu kadar güzel bir hayat bırakmış olmasına rağmen yanımda olmamasına tahammül edemiyorum... Burada her yerde o var. Ama o yok...

Kıymetini bilemediğim için, onunla birlikte birçok maceraya atılamadığım ve tüm hayatım boyunca ondan bir şeyler öğrenemediğim için ziyadesiyle üzgünüm...
Huzur içinde uyu sevgili dedeciğim.
Öğretmenler günün kutlu olsun...

rap

Für Die Mannschaft
Konular
616
Matt Sydal
-
Bana bu alanı ve mesleği kazandıran hocalarım ve sınıfta kalmama rağmen bende ki yeteneği ve azmi görüp benden umudu kesmeyen hocalarım

Merve Tarih
Asya TDE
Pınar Matematik
Ceyda Emregül Burcu :Bilgisayar

Iron Cannonball

Vengeful One
Top Poster Of Month
Konular
1,639
Tommaso Ciampa
-
Hayatıma çok büyük etki eden öğretmenlerim olmamış bir düşündüm de. Ama ortaokul 2. ve 3. sınıf İngilizce hocam Sevil ile Lise 4. sınıf Almanca öğretmenim Sümeyye çok güzel ve kraliçe hocalardı.

Bir de liseden sonra istisnasız tüm Tarih öğretmenlerimi saygıyla hatırlarım.

cmpunk

one last shot
Konular
4,613
CM Punk
Ben öğretmenim umarım beni unutmayan biri olur ileride.

The Insane Icon

sakarya kudurtan Runje
Konular
7,232
Sting
John Cena
8. sınıfta dershanedeki Sosyal Bilgiler öğretmenim. Küt saç o zamanlar moda değildi ama o kadına mükemmel yakışıyordu. Aşık olduğum tek öğretmenim.

Muğla Üniversitesindeki Matematiksel İktisat dersi öğretmeni. Gerçekten mükemmel bir insandı. Anlayışlıydı, nazikti, babacandı ve Marx'ı çok sever, sık sık ondan örneklemeler yapardı. Onun dersinden finalden 1 alıp bütünlemeye kalınca delilercesine çalışıp 90 almış ve 50 ortalamayı geçip dersi vermiştim. Eğer böyle bir adam olmasaydı bu kadar kasmazdım. Bu aslında benim başarım olduğu kadar onun da başarısı sayılır. Öğrencisi onu ve dersini önemseyip mücadele ediyor. Öğretmen değilim fakat olsaydım bu benim için önemli olurdu.

Flip Flop 'N Fly

Funky Like A Donkey
Konular
84
Dusty Rhodes
-
Lisede Almanca dersime giren, aynı zamanda sınıf öğretmenim olan, Tamer hocayı hala unutamam. Annesi Fransız babası Türk’tü hocanın. Senelerce Frankfurt am Main’da yaşamış. Başka sınıflar sadece dili öğrenirken biz Avrupa tarihinden, mutfağından, kültüründen sohbet ederdik; Almanca hikayeler okurduk.

Ayrıca katıldığımız bilgi yarışmasında cevap anahtarı yanlış olduğu için şampiyonluğu başka sınıfa verdikleri için özel dolma kalem yaptırmıştı. Hala kullanırım.