Unutamadığınız Öğretmenleriniz?

Katılım
4 Ağu 2015
Konular
1,394
Mesajlar
19,482
Tepkime puanı
3,575
Puanları
1,190
Konum
Kocaeli
AJ Styles
Baron Corbin
JIG6FG.jpeg


Konfüçyüs "eğer 10 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir ağaç ekin, eğer 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız ise bir çocuk eğitin" derken ne kadar haklıymış. Küçükken iyi bir öğretmene denk gelmek bir çocuğun hayatının devamı için çok büyük bir şans. E tabii, bazı şansları da değerlendirememek, değerlendirmeyi bilmemek var. Fotoğraftaki, hayatımdaki en büyük keşkelerden biri. Eğer öğretmenlerimden bahsedeceksem ilk bahsedeceğim kişi muhakkak resimdeki adam olmalı. Kendisi benim dedem ve bu muhtemelen onunla birlikte çekildiğim tek fotoğraf...

Kendisinin varlığından haberdar olacak yaşlara geldiğimde o emekli bir öğretmendi. Ben onun çiftçi haline şahit oldum. Köyümüzde birçok fındık tarlasını ekip biçmiş, kâh orada kâh İzmit'te bize yaşanacak imkanlar sunmuştu. Evler yapmıştı. Cidden evler yapmıştı, çünkü köydeki ana fındık bahçesinin içine yaptığı evin yapımında bende oradaydım, kendimi hatırlıyorum. :) Hiçbir anlamını kavrayamadan temelin içine taşlar atıyordum. Sonunda muazzam bir ev çıktı ortaya. Koskoca bahçenin içinde iki katlı güzel bir ev. Maalesef o evin inşaatı neredeyse bitmek üzereyken dedemi kaybettik. Yıl 2014'tü. Geriye dönüp baktığımda bu kadar aptal olmamalıydım diyorum kendime. Çünkü onunla ilgili gerçekten hatırladığım tek şeyin "ilkokulda karnemi alıp onu görmeye gittiğimizin, onun notlarımı inceleyip aferin demesi ve beni koluna alıp birlikte televizyon izlememizden" ibaret olmasına o kadar canım sıkılıyor ki... Neredeydim diyorum? Bu beden duruyordu da ruhu neredeydi? 8-9 yaşlarımdaydım. Bu bir mazeret mi?

Bugün öğretmenler günü ve kaderin cilvesi... Zamanında onun öğretmenlik yaptığı okuldayım... Babamın, dedemin öğrencisi olduğu okul. Ve şimdi... Biricik kardeşim orada okuyor. O dersteyken etrafta geziniyorum. Kağıt üstünde yabancı değilim, yıllar önce uzun uzun çocukluğumu yaşadığım yerin 1-2 sokak ötesi. Üzerinden uzun bir zaman geçince girdiğim bakkal soruyor, oturduğum kahvede soruyorlar kimsin diye? Ben daha "Bülent''in oğluyum" derken "Resul hocanın torunu musun?" diyorlar. Bu beni hem çok mutlu ediyor hem de dedemle geçiremediğim onlarca zamanın hüznüyle boğuyor.

Bu satırları onun yaptığı evde yazıyorum, iniyorum ve onun öğretmenlik yaptığı okulun bahçesinde yazmaya devam ediyorum. Onu tanıyan herkes onu çok seviyor. Onun hatrına bana gülümseyerek bakıyorlar. Bana bu kadar güzel bir hayat bırakmış olmasına rağmen yanımda olmamasına tahammül edemiyorum... Burada her yerde o var. Ama o yok...

Kıymetini bilemediğim için, onunla birlikte birçok maceraya atılamadığım ve tüm hayatım boyunca ondan bir şeyler öğrenemediğim için ziyadesiyle üzgünüm...
Huzur içinde uyu sevgili dedeciğim.
Öğretmenler günün kutlu olsun...

 

rap

Bozkurt
Katılım
9 Ocak 2014
Konular
806
Mesajlar
3,684
Tepkime puanı
2,491
Puanları
1,280
Yaş
27
Konum
İstanbul
Matt Sydal
-
Bana bu alanı ve mesleği kazandıran hocalarım ve sınıfta kalmama rağmen bende ki yeteneği ve azmi görüp benden umudu kesmeyen hocalarım

Merve Tarih
Asya TDE
Pınar Matematik
Ceyda Emregül Burcu :Bilgisayar
 

Iron Cannonball

Maxxinemum Beauty
Katılım
26 Kas 2013
Konular
3,692
Mesajlar
41,897
Tepkime puanı
7,967
Puanları
1,670
Yaş
25
Konum
Цариград-Турция
Tommaso Ciampa
-
Hayatıma çok büyük etki eden öğretmenlerim olmamış bir düşündüm de. Ama ortaokul 2. ve 3. sınıf İngilizce hocam Sevil ile Lise 4. sınıf Almanca öğretmenim Sümeyye çok güzel ve kraliçe hocalardı.

Bir de liseden sonra istisnasız tüm Tarih öğretmenlerimi saygıyla hatırlarım.
 
  • Beğen
Tepkiler: rap
Katılım
23 Ağu 2012
Konular
6,078
Mesajlar
24,673
Tepkime puanı
3,023
Puanları
1,795
The Rock
Ben öğretmenim umarım beni unutmayan biri olur ileride.
 
  • Beğen
Tepkiler: rap

The Insane Icon

𝓽𝓮𝓰𝓪𝓷
Katılım
20 Eyl 2020
Konular
10,405
Mesajlar
43,934
Tepkime puanı
10,118
Puanları
985
Sting
8. sınıfta dershanedeki Sosyal Bilgiler öğretmenim. Küt saç o zamanlar moda değildi ama o kadına mükemmel yakışıyordu. Aşık olduğum tek öğretmenim.

Muğla Üniversitesindeki Matematiksel İktisat dersi öğretmeni. Gerçekten mükemmel bir insandı. Anlayışlıydı, nazikti, babacandı ve Marx'ı çok sever, sık sık ondan örneklemeler yapardı. Onun dersinden finalden 1 alıp bütünlemeye kalınca delilercesine çalışıp 90 almış ve 50 ortalamayı geçip dersi vermiştim. Eğer böyle bir adam olmasaydı bu kadar kasmazdım. Bu aslında benim başarım olduğu kadar onun da başarısı sayılır. Öğrencisi onu ve dersini önemseyip mücadele ediyor. Öğretmen değilim fakat olsaydım bu benim için önemli olurdu.
 

Flip Flop 'N Fly

tatildeyim
Katılım
17 Eyl 2017
Konular
120
Mesajlar
5,034
Tepkime puanı
2,846
Puanları
735
Dusty Rhodes
Jim Cornette
Lisede Almanca dersime giren, aynı zamanda sınıf öğretmenim olan, Tamer hocayı hala unutamam. Annesi Fransız babası Türk’tü hocanın. Senelerce Frankfurt am Main’da yaşamış. Başka sınıflar sadece dili öğrenirken biz Avrupa tarihinden, mutfağından, kültüründen sohbet ederdik; Almanca hikayeler okurduk.

Ayrıca katıldığımız bilgi yarışmasında cevap anahtarı yanlış olduğu için şampiyonluğu başka sınıfa verdikleri için özel dolma kalem yaptırmıştı. Hala kullanırım.
 
Katılım
4 Ağu 2015
Konular
1,394
Mesajlar
19,482
Tepkime puanı
3,575
Puanları
1,190
Konum
Kocaeli
AJ Styles
Baron Corbin
Bu konuyu açtığım günü çok net hatırlıyorum. Neler hissettiğimi, neler düşündüğümü biliyorum. Yine aynı şeyleri düşünüyorum ve yine aynı şeyleri hissediyorum lakin değişen tek şey o öğretmenlerden birinin de ben olduğudur. İşe başlayalı yaklaşık iki ay oldu ve bu gece ilk öğretmenler günümü meslektaşlarımla kutladık. Çalıştığım kurumlardan birinin attığı videoda 'öğretmenime mektup' adlı bir köşe hazırlanmış ve isteyen öğrenciler istedikleri öğretmenlerine yazılar yazmışlar. Zarflardan birinde benim adım var ve samimiyetle söylerim ki içi mektuplarla dolu... Duygulandım, daha okumadan heyecan kasırgası sardı içimi. Onların kalbinde iki ay gibi bir süreçte böyle bir yer edinmenin memnuniyeti ile tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum...
 

rap

Bozkurt
Katılım
9 Ocak 2014
Konular
806
Mesajlar
3,684
Tepkime puanı
2,491
Puanları
1,280
Yaş
27
Konum
İstanbul
Matt Sydal
-
Aslında bu konuya cevap olarak yazabilecek birçok hoca var ama bana şu anda bu mesleği yaptıran yani öğretmenler günü'nde öğretmenlik mesleğini yaptıran kişi Merve hocaya ayrı bir parantez açmam gerekiyor sınıfta kalmış bir öğrenci olmama rağmen içimdeki tarihi aşkları ve tarihi sevdasını bulup ortaya çıkartan beni tarih öğretmeni yapan hatta öğretmeninden ziyade yüksek lisans ve doktora hedefi için bana yol gösteren bir hocam canım hocam Merve hocam.
 

rap

Bozkurt
Katılım
9 Ocak 2014
Konular
806
Mesajlar
3,684
Tepkime puanı
2,491
Puanları
1,280
Yaş
27
Konum
İstanbul
Matt Sydal
-
Bu arada bu konu vesilesi ile de başta kendim olmak üzere forumdaki tüm meslektaşlarımın ve meslektaş adaylarımın öğretmenler günü'nü kutlarım @Iron Cannonball
 

BEYZ4

AleminHızlıDelikanlısı
Katılım
14 Kas 2016
Konular
133
Mesajlar
9,122
Tepkime puanı
1,034
Puanları
805
Yaş
21
Web sitesi
www.makindagames.xyz
AJ Styles
-
İlkokul hocamı pek sevmezdim çok döverdi. Ortaokulda babam aynı okulda öğretmen olduğundan bütün hocalarla samimiydim bazısıyla aile dostluğundan ötürü halen ara ara görüşürüm, 1-2 tanesi hariç hepsini çok severim. Lisede de çok iyi hocalarım oldu özellikle ingilizceciler süperdi, yalnızca matematik hocalarıyla yıldızım hiç barışmadı.
 
Üst